Автор Тема: Райд контролер LSI и връзка с уеббиоса му от друг компютър!?  (Прочетена 9006 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Не съм съвсем сигурен дали темата ми е за тук, но.........
Та, на сървъра съм с такъв контролер и инсталиран ESXi. При зареждане с ctrl+H се извиква и се настройва райда, пък и за проверката му. Та се замислям, не може да няма в него опция при вече заредена ОС да се извика от друг компютър за проверка дали нещо диск не е паднал и разградил райда. ESXi не вижда контролера, той вижда всичко като 1 диск
Двете лан корти са ползват от инсталираната ос в случая ESXi, та вариант остава само IPMI, а не виждам от неговия интерфейс връзка към УебБиос-а на контролера.

Някой има ли идея дали изобщо може да стане и как!?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Mitaka

  • Гост
Имаш ли IMM (Integrated Management Module) на дъното?
Ако да - от там ще можеш да си пуснеш конзола, и да влезеш в биоса.

А, не съм прочел внимателно :)

От IMM има възможност да си стартираш (Remote Control -> Launch SOL).
Подобен ще е резултата и от Console Redirection.

Пуска те все едно си седнал локално на компютъра и имаш закачена клавиатура и мишка.
Само F-овете малко се разминават, но то си ги пише (напр. Press F2 for... /F4 on remote keyboard/).

Мрежа на IMM мисля, че ще може да се пусне ако закачиш IMM-a заедно с едната ЛАН карта на Switch, и после от  ESXi би трябвало IMM да се вижда по IP, ако искаш да се вижда "от вън" - пренасочваш портовете и готово.
« Последна редакция: Jun 30, 2012, 19:43 от Mitaka »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Идея си нямам какво е това IMM!
Това е сървъра и преди да го купя, такива машинки само в тубата и на картинки съм виждал!
Активен

Mitaka

  • Гост
Идея си нямам какво е това IMM!
Това е сървъра и преди да го купя, такива машинки само в тубата и на картинки съм виждал!

Имаш такова нещо: IPMI: Integrated IPMI with KVM support

Принципно (и правилно) е да се казва Integrated Management Module (IMM), не знам защо във Supermicro се водят IPMI.
Просто от BIOS на компютъра трябва да зададеш IP адрес на IPMI, и вече зависи от конкретната конфигурация - потребител/парола за управлението му.
По принцип, default потребителя е ADMIN (с големи букви), паролата по спомени също беше ADMIN.
След като зададеш IP адрес на IPMI, може да се вържеш към него през браузъра. Интерфейса е изключително опростен - има 3-4 неща.

Мен най-много ме кефи възможността да си емулираш CD устройство, и да "закачиш" CD-то на компютъра си към IPMI :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
http://communities.vmware.com/thread/162737

Френд, показва го уж и го показва като всичко нармално
http://imageshack.us/f/825/75575760.jpg/
http://imageshack.us/f/42/17952090.jpg/
Но хич не е нормално! Щото си играя и експериментирам с него още и не бях му включил UPS-а и снощи ми е спирал тока. Сутринта беше изключен и като го включих, ми направи вчеатление, че единия диск едвам едвам премигна няколко пъти, а другите си продължиха да премигват в синхрон. Рестартирах го и влязох в биоса на райда и виж кво е положението:  http://imageshack.us/f/411/dsc0086xy.jpg/ ! От менюто drives на предната калтинка http://imageshack.us/f/515/dsc0087rg.jpg/ се опитах да ребилдна, но виж отгоре кво пише.
Иначе сървъра работи в момента, но ако не се оправя с помоща на форумите, в понеделник ще им пратя снимките да кажат кво да правя и след още някой експеримент, да се науча и сам да се оправям.
Ама има и друго, че преди няколко дни, същея този диск го извадих и след 15-тина минути го върнах на мястото си за да съм сигурен дали работят нещата както трябва, но тогава като си го сложих и взе да мига в синхрон с другите и щото не знам за колко време трябва да ребилдне и щях да го проверявам на следващия ден, ама се запилях и не го проверих тогава.

Митак, имам IPMI и го разглеждах да търся точно нещо такова в менютата му, но не намерих, а после когато го пуснах, щото трябва да купя допълнителен суич не го ползвам за сега. То, не че е много пари този суич, ама не ми се взема и допълнителни кабеляци щото ще му правя голям сървърен шкаф с разни други работи дето да си е всичко както трябва да бъде. Там в момента е временно.
Активен

Mitaka

  • Гост
тоя диск ми е съмнителен :)
По принцип RAID-а трябва сам да се справи - то това му е и целта де.
При някакъв проблем да се ребилдне без твоя намеса... а в случая просто казва, че диска липсва... случвало ми се е само веднъж диск да си замине след токов удар... дано не е това в случая, но... предполагам са в гаранция?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Забравих по-горе да кажа, че и аз се усъмних и го сложих в друг компютър който имам под ръка, заредих partedmagec, с партишън меджика направих нова таблица, направих нов дял, форматирах го и не забелязах нищо нередно. После ги изтрих всичко и си го мушнах отново в сървъра, все едно, че съм поставил нов диск.
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
AC-DC, виждаш ли каква е разликата? Ти (и аз де) си купуваш, за да пипнеш такова нещо на живо, а колегите работят с такива неща и не си ги плащат, че даже им плащат за това :)  Едно е да работиш нещо и да трупаш опит в реална обстановка и да ти плащат за това, друго е да си човъркаш у дома, да намираш време за това и пари за разните му неща.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Не съм съвсем сигурен дали темата ми е за тук, но.........
Та, на сървъра съм с такъв контролер и инсталиран ESXi. При зареждане с ctrl+H се извиква и се настройва райда, пък и за проверката му. Та се замислям, не може да няма в него опция при вече заредена ОС да се извика от друг компютър за проверка дали нещо диск не е паднал и разградил райда. ESXi не вижда контролера, той вижда всичко като 1 диск
Двете лан корти са ползват от инсталираната ос в случая ESXi, та вариант остава само IPMI, а не виждам от неговия интерфейс връзка към УебБиос-а на контролера.

Някой има ли идея дали изобщо може да стане и как!?

Понеже не разбрах какво общо има ESXi с железарията, да кажа, че отговора на въпроса е ДА. Как става е надлежно описано в документацията на контролера.
Ако не ти се чете и очакваш готови решения, питаш този който ти го е продал.
И само мое мнение с приятелски съвет: Преди да правиш изводи, дали диска, който е изваден и форматиран, а в последствие поставен все едно,  че е "нов" ?!  Вземи прочети какво е това RAID. В документацията и на самия контролер, ясно и точно е указано как се индексират и инициализират дисковете при запуск и експлоатация. Добре е да се знае и какво е това WWN, дали и къде се ползва, а и MegaRAID е интересен софтуер. А дали може да се излъже контролера, че диска е нов, нека си остане за "домашно" ;)
Когато се стигне до крайно решение, може да пишеш в темата, да знаем какво и как, да се научим.
Успех в четенето и продаването на услуги !
Активен

---=== мир и любов ===---

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
AC-DC, виждаш ли каква е разликата? Ти (и аз де) си купуваш, за да пипнеш такова нещо на живо, а колегите работят с такива неща и не си ги плащат, че даже им плащат за това :)  Едно е да работиш нещо и да трупаш опит в реална обстановка и да ти плащат за това, друго е да си човъркаш у дома, да намираш време за това и пари за разните му неща.

Явно, ако някой не ти го обясни простички, няма как да се сетиш сам!
Та, за акъл винаги се плаща, различна е само формата. Единия и най-разпространен начин е да запишеш образование такова, но е прекалено скъпо спрямо реалните знания които получаваш. Друг вариант е когато работиш във фирма и покрай работата научаваш, но няма начин да ти плащат за да се учиш! Плащат ти за свършената работа, а обучението е каквото научиш в повече от колеги, все кяр!
Другия начин е този който аз съм си избрал и го намирам за по-ефективен. Купуваш си желязо което в последствие ще ти влезе в работа за целите към които се стремиш и ползваш необятното море от свободна информация и експериментираш. В един момент, губиш финансово, само малко обезценка от това, че това желязо което днес си купил, до момента на въвеждане в експлоатация поостаряло морално, щото е излязло ново поколение с 20% по-висока производителност за същите пари.
И като говорим за университети и фирми, в някой университет да има ей така за експерименти модерни железа!? Или във фирмата в която работиш и покрай работата се обучаваш, да има случайно свободни железа с които да си експеримнтираш, че и в работно време, докато ти върви надницата за да работиш нещо, ти да се обучаваш!?
На мен ми трябват знания, не лъскави дипломки и сертификати. За сега, не се очертава да си търся работа като работник :D ! С това което се занимавам, никой не ми иска дипломи и сертификати. Нали не мислиш, че тези пари които съм вложил в самообучение са от небето паднали или някакво тлъсто наследство!?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Ако не ти се чете и очакваш готови решения, питаш този който ти го е продал.

Не крия, че англииски не знам, но тука във форума има доста питания от хора с англииски и подходящо образование, че чак и на работа назначени, които задават въпроси, дето само заради добрия тон във форума не съм им отговорил по твоя начин.
Та, за твое успокоение, една от причините да го купя чисто нов е точно тази, да има на кого да разчитам при нужда да ми обясни това и онова и хората от фирмата са много любезни, но предпочитам да потърся и сам решение до понеделник, но нещо не разбрах, ти да не би да злобееш, че някой необразован може да ти вземе хляба или на друг твой колега!?
Активен

Mitaka

  • Гост
Цитат
И като говорим за университети и фирми, в някой университет да има ей така за експерименти модерни железа!? Или във фирмата в която работиш и покрай работата се обучаваш, да има случайно свободни железа с които да си експеримнтираш, че и в работно време, докато ти върви надницата за да работиш нещо, ти да се обучаваш!?

Да, има.
При нас има 3 броя IBM X3650M3 с доста сериозни характеристики.
И при този тип работа има една особеност: обучението е част от работата.
И да, върви ми надница, докато се обучавам - просто няма как. Всеки ден излизат нови и нови неща. Ако не се обучавам - ще изостана и няма да мога да си върша работата.
Всъщност, до сега съм работил на едно-единствено място, където ми беше казано в прав текст: "Твоята работа е да нямаш работа". Защото ако аз имам работа - лошо за около 150 човека... спира се тяхната работа, от там - производството, от там - ей ти ги загубите.
И какво означава "да работиш НЕЩО"? Аз съм нает за администратор - работата ми е всичко по сървърите да работи, и компютрите в офиса да не спират. За друго "нещо" има други хора, които се наемат за нещото.
И да, имало е дни, когато никой не се е сещал да отвори вратата на стаята ми - просто защото не е имало проблем.
Дори се чувствам кофти - ако няма проблеми админите сме игнорирани, ако стане нещо - ставаме много хубави и ценени докато разрешим проблема :)
Активен

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Цитат
Ако не ти се чете и очакваш готови решения, питаш този който ти го е продал.

Не крия, че англииски не знам, но тука във форума има доста питания от хора с англииски и подходящо образование, че чак и на работа назначени, които задават въпроси, дето само заради добрия тон във форума не съм им отговорил по твоя начин.
Та, за твое успокоение, една от причините да го купя чисто нов е точно тази, да има на кого да разчитам при нужда да ми обясни това и онова и хората от фирмата са много любезни, но предпочитам да потърся и сам решение до понеделник, но нещо не разбрах, ти да не би да злобееш, че някой необразован може да ти вземе хляба или на друг твой колега!?

Ето го българското, което е типично за регионалния манталитет !
Аз да сам казал, или коментирал кой какво знае или може ? Да съм ти поискал хляба ?
Ясно и точно казах да се прочете ръководството, а не по-български модел да го пуснем на ентусиазъм, пък после ако не работи, ще търсим начин да го оправим.
ОК, оценявам ентусиазма на собственика на нова железария, но пак не разбирам защо не се чете или поне малко да се запознаем с това, което имаме.
Дадох ясна отправна точка за начало ! И въпреки, че сме във форум за софтуер, свободен софтуер, кой с каквото може и има желание помага и за железария.
Та какво точно е злобно в предложението ми ?
Какво не разбра за инициализирането и индексирането при конфигуриране на дискове в RAID, че да помагаме ? Какво точно не разбра за WWN и записа на масив-ния конфигурационен файл на дисковете ?
Предполагам поне си направил пълна инициализация на масива преди да почнеш експериментално да го чупиш ?
Респективно възниква и въпроса, обърна ли внимание на MegaRAID софтуера на производителя ? Дали пък там не е описано как да се достъпва конфигурацията на контролера, пък било то и от друга машина локирана на друг континент ?
Хайде пак да прочетем правилата на форума, където е указано как да се задават въпроси, и да си сложим ръката на сърцето и честно да си кажем, дали сме споделили какво сме направили или опитали, преди да питаме.

И въпреки отношението и очевадното неразбиране, пак ти пожелавам успех !
Активен

---=== мир и любов ===---

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами най-нормалното е да се чете документацията на произвидителя и това всеки го знае.
Основния ми въпрос в първия пост беше дали има начин и как от друг компютър при работеща система, да извикам уеббиоса на райд контролера за проверка на нещата там, без да споменавам за другия проблем, че райда ми е разграден и какво съм правил. b2l ми даде линк който ми беше полезен, но от него установих, че в ESXi си показва, че всичко е нок и жица, или аз поне така го разбирам, а знам, че не е и тогава споделих другото и това, че това показване във вайзера не е нормално и темата тръгна в друга посока. Идваш ти и някой си почвате да ръсите съвсем други неща, които нямат връзка с питането ми.
Ами ако знаех англииски, боже би, щях да прочета документацията, но едва ли, след като имам възможност да питам конкретни неща във форум в който има хора които имат опит с такъв хардуер. В крайна сметка, ролята на форумите е да споделяме знания и опит, а не да се деркаме.
Ако някой знае, но не иска да сподели, спокойно може да подмине темата и толкоз!
Обикновено нещата на книга са винаги цветни и с куп суперлативи, но аз предпочитам да изгубя време в тестове и да ги проверя, преди да напълня желязото с важна информация. За това и ще ги разиграя тези ситуации като малоумен ентусиаст или да ги направя още в началото така, че при нужда, никой специалист да не може да ми помогне.

Та за туй, ако имаш нещо конкретно по темата да кажеш, казвай, ако не подмини. Разбирам, че за добро си го казал, но не ми е от полза.
Активен