Автор Тема: Учебна програма "Линукс, отворен код, ..."  (Прочетена 4332 пъти)

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Значи виртуалките са най-лесното решение ако хардуера е достатъчно добър и софтуера не е сбозен. Обаче в училищата не е ясно на какво ще се натъкнеш. И има графични среди, които няма да можеш да покажеш заради 3D-то. Живите дискове също не са решение понеже като отидеш на място може да се окаже, че половината оптични устройства не работят. С отдалечения достъп пък ставаш зависим от мрежата им.
Най-чистия вариант е инсталация на флашка. За такива цели съм си правил инсталация на arch linux с lxde на 4GB стикчета, обаче ако имаш по големички флашки може и друга графична среда. Така имаш съвсем реална ОС без никакви ограничения, стига да разполагаш с няколко флашки де. Иначе ако искаш само конзола да показваш има по-лесно решение: http://bellard.org/jslinux/
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз имах в предвид това, че на училищния хардуер ще има Уиндоус и няма да му се разреши да инсталира Линукс, но пък има достатъчно много VNC клиенти за Уиндоус, дори и портеибъл с които може да се върже към виртуалката. Гном3 в Убунту 12.10 вече работи и без 3Д ускорение и сигурно и в другите нови дистрибуции ще работи.
Сървъра ми е с ESXi и не съм го пробвал там, но на уоркстейшъна върви без 3Д. Виртуалките по VNC си вървят перфектно. Опреснява си екрана добре!
Малко съм скептичен, че ще се зарибят по конзола и такива варианти изобщо не му предлагам.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
В събота, 01.12, едновременно с нашето събитие, в друга зала, ще има лекции на тема "Създаване на приложения за мобилни устройства с Adobe Flashbuilder" (възможно е това да не е точната формулировка).

Моля, изредете ми свободни алтернативи за писане на такъв софт! Ако следващата събота някой дойде да изнесе аналогична лекция би било чудесно!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Единствената програма за създаване на swf, която знам е kartoon. Не е най-известната и е доста спартанска. Аз съвсем малко съм я ползвал за пробата. Едва ли ще впечатли учениците, а и си мисля, че фалша е вече мъртва технология. Самите адобци дават такива сигнали.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Единствената програма за създаване на swf, която знам е kartoon. Не е най-известната и е доста спартанска. Аз съвсем малко съм я ползвал за пробата. Едва ли ще впечатли учениците, а и си мисля, че фалша е вече мъртва технология. Самите адобци дават такива сигнали.

Едиственото правилно нещо, което може да се направи е ФЛАШ-а да умре тотално!
Това за мен винаги е било едно огромно недоразумение във WEB.
Предрекох, че ще умре малко преди Джобс да го изхвърли от мобилната си платформа - добре, че беше малко луд, та го направи, и мобилните устройства взеха да се развиват в правилната посока - или native  програмиране, или HTML5.
Сега и Google го ринаха, и не му предричам никакво бъдеще :) А доколкото знам - подобни намерения имат и микромеките....
Няма нещо, което да може да бъде направено на Флаш, а да не може на ХТМЛ5.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Понеже се питаше за аналог на фалша, та се оказа, че имало. Днес в една новина при братушките, прочетох за:

http://www.openlaszlo.org/

Може на вашите деца да им хареса. Нека го разцъкат. Изглежда прилично.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Курсът "Алтернативни ОС. Линукс и продукти с отворен код" завърши успешно. Смятам, че повечето от участниците (ръководители и ръководени :) ) са доволни. Повече инфо на сайта на проекта.
Щастливи сме да имаме даже и стихотворение, публикувано първо там:
Цитат
© 2013 г. Родислав Иванов <rodislav96 at gmail dot com>

(Всички авторски права са запазени. Имате разрешението на автора да разпространявате стихотворението неограничено)

<<<Внимание, Одата съдържа продуктово позициониране!>>>

//////Незнайният войн//////
Тръгнал хакер вирус да премахва,
десет дена с какви ли не програми той замахва
1-ви ден не става
и така до десетия не успява.
Иска му се малко да подреме,
но знае че за преинсталация е време.
Нали е с Windows той,
забравя кодовете за секунда,
и има развитие в застой
не само за милисекунда.
Ясно е като бял ден,
ще трябва с нова ОС да бъде снабден,
ала коя да бъде...във форумите пише много,
но най се откроява едно лого-ГНУ ЛИНУКС
Героят се сеща се за изминалото време,
през което беше с Мас-онова бреме.
Доста парички че се изръси пак,
и се чуди да ги събере, ала как?
Около врата му става тясно
и за миг поглежда той вдясно.
"Дава" му се отгоре едно животинче,
символът на ЛИНУКС-пингвинче.
Заявява му "Когато си купи РС знам какво не направи,
и сега ти трябват нерви здрави."
Но не се безпокой..
Имам "лекарство" за теб,
по-малко от Гига Единица,
по-ценно от зеница.
Не заема много място,
но пък хвърчи бясно
и невъзможно да го хванеш натясно.
Дава ти свобода на кода,
от него ще имаш голяма изгода.
Безплатно е,
късай оковите сега,
внимавай, това не е шега!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3