Автор Тема: Проблеми с bash скрипт  (Прочетена 5873 пъти)

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #15 -: Dec 12, 2011, 00:56 »
можеш да замениш целия първи ред с
fuser -km /mountpoint_of_sdc1

Ама той човека не иска да освободи файловата система от процеси, иска да отрепе делугето щото му е сърдит дето му скапва диска

Не. че делугето скапва диска, ама...

Не, че

А бе радвам се че си дал единствения правилен отговор!
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #16 -: Dec 12, 2011, 09:02 »
Цитат
//off

Имам един много тъп въпрос: при положение, че диска ти се скапва, защо продължаваш да го мъчиш с тия торенти? Само не ми казвах, че гониш рейтинг?
//on Защото ми е жал да хвърля 1ТВ диск (все пак от него 4/5 са относително здрави). Фирменият софтуер на WD отказва да работи - явно е решил, че дискът е за хвърляне. И все пак... използвам го за буферен диск - при първа възможност прехвърлям записаното на подложки или на друг диск.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #17 -: Dec 12, 2011, 16:53 »
А Deluge демонизирано ли го пускаш?
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #18 -: Dec 14, 2011, 19:35 »
Цитат
А Deluge демонизирано ли го пускаш?
Освен, че работи като енергиен и емоционален вампир - не, май не. За първи път съм го стартирал от менюто, а след това тръгва като съхранена сесия. Не е включено в някакъв стартиращ скрипт при запуск на машината.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #19 -: Dec 14, 2011, 19:57 »
Няма ли да е по-удобно да го пускаш като демон (deluged) и да си върви, пък като ти потрябва да си го цъкаш, да си пускаш и графичния интерфейс?
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #20 -: Dec 16, 2011, 07:27 »
Цитат
Няма ли да е по-удобно да го пускаш като демон (deluged)
Кое е по-удобното? Нямам опит и съответно мнение.
Другият проблем, който не съм решил е следният: deluge спира, дискът се отмонтира, но не може да се монтира (като потребител), защото няма съответен запис във fstab. Мога да добавя запис, но в момента дискът е sdc1, а като го сложа на друг порт ще има друга буква. Ако го монтирам по uuid няма значение портът, но не съм сигурен при последващо форматиране дали няма да се промени uuid и съответно да се налага промяна във fstab.
Направи ми впечатление още нещо: при добавяне на задачата излиза предупреждение, че скриптът ще се стартира от домашната ми директория (той е там), но според bash ръководствата трябва да може да се стартира с ./torrent.sh. Да, ама не - получавам съобщение, че нямам права за изпълнение (независимо дали съм потребител или root). Ако го стартирам с bash torrent.sh - тръгва. Защо е така? Коя от командите трябва да е в кронтаба - само "torrent.sh" или "bash torrent.sh"?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #21 -: Dec 16, 2011, 08:59 »
Цитат
Кое е по-удобното? Нямам опит и съответно мнение.
Ъм, така, както го пускаш, не се ли отваря и прозорец с програмата? (Може да бъркам...)

Цитат
според bash ръководствата трябва да може да се стартира с ./torrent.sh

Така се стартира, ако е в текущата директория и има вдигнато x (execute) право:
Код
GeSHi (Bash):
  1. man chmod
  2. chmod u+x torrent.sh
По принцип уж root има права за всичко, но за x правото на файл май се иска да е вдигнато поне за някой от user, group или others.

Цитат
Коя от командите трябва да е в кронтаба - само "torrent.sh" или "bash torrent.sh"
Ако вдигнеш x правото, няма значение, равносилни са (ако не го вдигнеш, ясно, че само работещата :)).
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #22 -: Dec 16, 2011, 17:09 »
Цитат
не се ли отваря и прозорец с програмата?
Отваря се, но не ми е пречил досега.
Цитат
ако е в текущата директория и има вдигнато x (execute) право:
в текущата директория (/home/angie) и правата са rwх за всички - собственик, група и др. Но стартира само с "bash", а не с "./" - иначе дава съобщение за грешка. Сега не съм при компа, но утре следобед бих могъл да приложа картинка
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #23 -: Dec 16, 2011, 17:29 »
в текущата директория (/home/angie) и правата са rwх за всички - собственик, група и др. Но стартира само с "bash", а не с "./" - иначе дава съобщение за грешка
Това и от терминал като го пускаш, или само от cron, че не разбрах? По принцип в crontab не се ли слага пълен път до скриптовете?

Отваря се, но не ми е пречил досега.
Ако е като демон, може да си върви на машината, без да се налага да има отворен прозорец, без дори да трябва графична среда, достатъчно е просто да е заредена ОС. При мен е така - мога да пусна демона и да го оставя да си работи (ъплоудва основно), а чак като ми дотрябва да управлявам торентите, пускам и графичния клиент, който се връзва към демона. Отделно, че по този начин мога и с графичен клиент от друг компютър да се вържа към демона и да му кажа какво да свали или махне от моя. А самият демон също мога да си го пускам и спирам когато си реша.

Ти си преценяш, разбира се, просто такъв вариант ми се струва пасващ на нещата, които правиш (доколкото разбрах правиш точно това - пускаш торента и го оставяш да си работи). Иначе, ако отваряш графично приложение от скрипта, струва ми се, че е добре да настройваш и променливата DISPLAY.
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #24 -: Dec 17, 2011, 12:19 »
Цитат
Това и от терминал като го пускаш, или само от cron, че не разбрах?
Би трябвало да е от cron, но за да го видя дали работи го пускам от терминал.

Както виждаш скриптът има всички права, но при стартиране с "./" не тръгва нито като потребител, нито като администратор. Тръгва само с "bash torrent.sh".
Следващият проблем е при монтирането след проверката: липсващ запис в fstab или mtab. При стартиране на компа, дискът се монтира автоматично в папка W1 (какъвто е етикетът на диска) в /media. Ако има запис в fstab и предварително създадена директория /media/W1, при стартиране се създава и дискът се монтира във W1_, a файловете започват да се свалят наново в /media/W1, а не в новосъздадената /media/W1_. Вариантът да се включва диска след стартиране на системата за момента не ме устройва.
Цитат
По принцип в crontab не се ли слага пълен път до скриптовете?
Според съобщението , което получавам, не би трябвало пътят да е пълен, ако скриптът е в домашната директория. Сега съм въвел целият път, но същото съобшение се появява и без да съм го описал.
Цитат
...а чак като ми дотрябва да управлявам торентите, пускам и графичния клиент
Каква комбинация демон+клиент ползваш (мисля да пусна един стар комп без Х, който да се занимава предимно с торентите)?
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Проблеми с bash скрипт
« Отговор #25 -: Dec 17, 2011, 17:14 »
@angie_bg Пробвай да стартираш по този начин скрипта:
Код
GeSHi (Bash):
  1. /bin/sh -c "/home/angie/torrent.sh"
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BASH: Как да поддържам една програма работеща
Общ форум
Regia 1 9429 Последна публикация Feb 16, 2005, 08:51
от
bash
Настройка на програми
tuxi 7 4943 Последна публикация Jun 11, 2005, 19:12
от tuxi
Моля за малко помощ за BASH
Настройка на програми
bonbon 3 3708 Последна публикация Dec 04, 2005, 16:37
от bonbon
BASH
Общ форум
Dean79 3 3849 Последна публикация Jan 13, 2006, 00:24
от Dean79
Bash присвояване на стойност от файл
Общ форум
Pulear 6 4474 Последна публикация May 21, 2006, 17:20
от Pulear