Автор Тема: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?  (Прочетена 21246 пъти)

lordvox

  • Гост
С Убунту Мате 16.04 съм. Ето и компютърната ми конфигурация.
Дънна платка: Asus P8p67 Deluxe soc.1155 Март 2012 год.
Процисор: Intel I5 - 2500K soc.1155 Март 2012 гад.
SSD: 120 GB San Disk 2016 год.
HDD: 1TB WDC WD10ears-00 mvwbo 51.0ab51 2008 год.
Захранване: Cooler Master 850 Watt 80+ Gold Модулно Март 2012 год.
Видео карта: Gygabyte R687OC Фабричен овърклок с три вентилатора. 2013 год.
Монитор:  Samsung Sync Master 997MB  кинескопен Май 2006 год.
Засега оставам на Убунту Мате 16.04. Друго освен Линукс Минт Мате или Линукс Минт Канела няма да бъде сложено.
Изпитвам силното желание от Синаптик да инсталирам ВСИЧКИ от разделите: Игри, Наука, Радиолюбител, Електроника, Графика и др. За съжаление капацитета на SSD  не ми позволява. Има ли смисъл да инсталирам много софтуер. Засега ползвам компютъра само за Фейсбук и интернет. Без Софтуер не мога да направя нищо. Откакто Autodesk купи  Eagle и същия изчезна. Преди това беше само Демо орязана версия. Машинен инженер и радио - телевизионен техник съм. Нуждая се от CAD / CAM / CAE / FEA  за Убунту. Търся Pro/Engineer и  CATIA ,  като  *deb  или *rpm с  Alien  за Убунту Мате. Търся и софтуер с възможности, като Google Sketch Up  и  V-Ray. Sketch Up под Wine или  Play on - Не Благодаря. Харесал съм си в един сайт скрийнсървър с Аналогов часовник в сорс код. Но не мога да го инсталирам. Като видя make make install и не се наемам. Дали има смисъл да си сменя монитора с 4К, а заедно с него и видеокартата? Извинете за глупостите.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #1 -: Apr 11, 2018, 09:04 »
всичко от "наука"? това ще включва програми от най-различни сфери от науката, едва ли ще ти трябват всичките.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #2 -: Apr 11, 2018, 12:50 »
Верно ли е Eagle-а е изчезнал? Общо взето с CAD системите линукса е много зле.

За електрониката има много хубава програма за симулация на схеми. Ако си чувал за spice програмите. Но дебианците я изхвърлиха от jessie. Нещо не им харесало с лиценза на некаква библиотека. Трябва да се слага на ръка.

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=40702.msg223959#msg223959
http://qucs.sourceforge.net/screenshots.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Quite_Universal_Circuit_Simulator
« Последна редакция: Apr 11, 2018, 12:52 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #3 -: Apr 11, 2018, 14:45 »
Pro/Engineer и CATIA са комерсиални продукти и са достъпни само (доколкото знам) за Уиндоус.

Като прилежен потребител след като си закупил лиценз (от производителя), който работи за убунту винаги можеш да се обърнеш към поддръжката да ти помогнат с инсталацията.

А ако питаш какво убунту предлага в категорията виж тук:
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuEngineering

lordvox

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #4 -: Apr 11, 2018, 21:02 »
Всъшност основният въпрос беше между редовете. Заслужавали си да изхвърля SSD 120 GB на 1 година за 100 лв. и да сложа SSD 500 GB за 300 лв. само защото съм си наумил, че голяма част от софтуера на Синаптик трябва да го инсталирам на кореновият си дял. Другият вариянт е да премахна SSD 120 GB SanDisk и да остана само с HDD 1 TB Western Digital Green Series на повече от 10 години работел компютър без изключване. Не съм казал без рестартиране. Със преинсталиране на Windows или Линукс всеки ден - Лоши сектори. Дали е за смяна HDD.  Благодаря за Линковете за Софтуер. Сега ако някой напише и дистрибуторите и търговците на технически софтуер за Линукс в София. Няма такива фирми предлагащи технически софтуер за Линукс в София. Съвсем отделен е въпросът с цената на такъв софтуер. Най- евтиният започва от 17 000 лв. , което е цената на чисто нова Дачия с фабрична газова и екстри от витрината на магазина. Фейсбук, Скайп и форумите мога да пиша от телефона или таблета. CATIA има версия за UNUIX. Извинявам се за глупостите, който написах. Моля за извинение.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #5 -: Apr 11, 2018, 21:51 »
Инсталирането на софтуер, ей така прост за да го има, е безсмислено.

Имаш задача, търсиш 2-3-4 програми които могат да ти свършат работа, тестваш една по една и разкарваш тези които не ти вършат работа.

Всичко останало е загуба на време.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #6 -: Apr 11, 2018, 22:04 »
Хубавото е, че под Линукс програмите се деинсталират чисто и не остава много "боклук".
Инсталираш програма, гледаш я и и се радваш - ако не става деинсталираш.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

lordvox

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #7 -: Apr 11, 2018, 22:10 »
Особенно това важи за  make  make install.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #8 -: Apr 11, 2018, 22:15 »
Много добре разбираш за какво става дума, ама се правиш на мотика.
Дори и make се деинсталира по-чисто от Бозата
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

lordvox

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #9 -: Apr 11, 2018, 22:26 »
Извинявам се.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #10 -: Apr 11, 2018, 23:50 »
Особенно това важи за  make  make install.
Ти сега архитект/дизайнер ли си или прост програмист? Че нещо не е ясно.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #11 -: Apr 12, 2018, 07:27 »
не си заслужава. Инсталирай си каквото ти трябва за това с което се занимаваш.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #12 -: Apr 13, 2018, 13:43 »
Особенно това важи за  make  make install.
За съжаление не винаги има make uninstall
Тогава си го правиш на пакет за пакетната ти система и така.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

lordvox

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #13 -: Jun 08, 2018, 19:47 »
Темата е моя и затова ще продължа с други мой питания за да не отварям нова тема. В момента съм с Убунту Мате 16.04. За Убунту Мате 18 - НЕ Благодаря. Не ми харесва. Изпробвах инжинерната Бразилска Линукс Дистрибуция Poseidon. Никакъв инженерен софтуер нямаше. Нито един. Базирана е на Юнити Убунту. Изпробвах и Voyager Linux.  Хареса ми gradio.  Същото опитах да инсталирам на Убунту Мате 16.04. Не било gradio, a било GnuRadio. За инсталацията по- добре да не бях започвал. Отврат. Не стана. По- добре Прозорец, но е платен. Пробвах Backbox Linux  и linuxCNCi686. Исках да инсталирам iceweasel browser  на Убунту Мата, но намерих само 32 бит. версия и се отказах. Убунту Мате става за фейсбук и да пиша в форум. Същото го мога със смартфона и таблета. Аз съм машинен инженер и радио- телевизионен техник и се нуждая от специфичен технически софтуер за да изкарвам прехраната си. Основен въпрос. Да остана с една дистрибуция например Убунту Мате или всеки ден или през ден да изпробвам нова линукс дистрибуция. Извинявам се за глупостити, който пиша. Пиша тук защото съм наказан за 30 дни в Калдата. Моля за извинение.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #14 -: Jun 08, 2018, 22:02 »
Цитат
Пиша тук защото съм наказан за 30 дни в Калдата.

В смисъл като изтече наказанието пак ще се върнеш там. А това писане в линукс бг е запълване на дупки?

Както смоменах по горе с  CAD системите минукса е много зле... Единствените са за виндовс и много яко платени....... Но може и да има нещо,  но те въобще да не са включени в никоя дистрибуция.

Почваш търсиш нещо конкретно.... питаш.... Пак конкретно... Някой може да знае нещо. Ако намериш програма я слагаш на ръка... И те така. А ако има такава програма то най малкото ще има пакети за дебиан или центос. Та ориентираш се към някоя стандартна дистрибуция... Няма смисъл от постоянна смяна на дистрибуции... Освен от Любопитство.  [_]3

Например така:
https://www.google.bg/search?client=tablet-android-lenovo&ei=1dIaW8uLGIrbwAKHlYuwBg&q=solidworks+linux+alternative&oq=solidworkslinux&gs_l=mobile-gws-wiz-serp.1.1.0i13l2j0i13i30l3.514.13821..16489...0....565.2840.0j1j0j2j1j3......0....1.........0j0i71j0i67j30i10.lnzlfd841nE%3D

Тоя FreeCAD става ли за нещо?
« Последна редакция: Jun 08, 2018, 22:12 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.