Автор Тема: Q4OS 4.10 - впечатления  (Прочетена 9351 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Q4OS 4.10 - впечатления
« Отговор #30 -: Nov 10, 2022, 13:25 »
Много харесвам Trinity. Може би просто ме тресе носталгията, защото KDE 3 беше първата графична среда, която ползвах, но в нея има нещо наистина естетично в духа на computing-а от едно време. Дава някакво усещане за завършеност, което при другите DE-та не откривам.

Подкрепям напълно. Известно време ползвах един жив диск на основата на стария Девуан с Тринити. Но после устройството започна да отказва да зарежда от DVD, а само от компактни дискове. Пробвах и така известно време (има официано хранилище за Девуан), но идва тежичко. Затова се прехвърлих на IceWM (който между другото може и съм го ползвал в миналото в комплект с КДЕ 3).

На мен специално КДЕ 3 винаги ми е идвал прекалено лъскав. Харесвах външни вид на КДЕ 2 и Гном 1 (които не като да не са крали с пълни шепи от CDE, NeXT и подобни). Наскоро направиха външен вид за КДЕ 5 на КДЕ 1, но това старее дори на мен. Освен това никога не съм ползвал КДЕ 1.

В Тринити ползвам по принцип мрамор за външен вид (Кнопикс 3,1 го ползваше) и декорация BeOS за прозорците. Никога не съм пробвал Комтън или друг композитен управител. Без да съм проверявал, смятам, че идва нанагорно за вградена графика.

А да, КОфице ми допада повече от Калигра, която е правена за екрани минимум 22:9 (16:9 му идва малко) и с размер… де да знам, 40 инча? Но и двата като цяло стават единствено за забавление за разлика от Аби/ Гнумерик, които са що годе ползваеми.

Всъщност толкова много харесвам КДЕ 3, че категорично отказвах да ползвам онова недоносче 4, макар в него да имаше и макък брой подобрения. Пет ползвах малко, докато имах твърд диск и макар по-изпипан от Четири е отстъпление и то точно в композирането (демек краските), но пък е модерно, файско, радва окото и като цяло е весело да се работи на него. Всяко КДЕ си има почитатели.

Та такива работи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Q4OS 4.10 - впечатления
« Отговор #31 -: Nov 10, 2022, 16:53 »
Всичко се разсъхна когато "изобретиха" флат дизайна, не знам дали не бяха Майкрософт. Вече не знаеш кое е за гледане, кое е за кликане.
Ама Гном 1 ли беше или 2 е наистина грозно (онова с мечата лапа).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Q4OS 4.10 - впечатления
« Отговор #32 -: Nov 10, 2022, 17:03 »
MS бяха. С тяхната осмица и метро дизайна им.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Q4OS 4.10 - впечатления
« Отговор #33 -: Nov 10, 2022, 17:47 »
А 11ката - боза 11 кат закръглиха/заоблиха всички (прави) ъгли много ме изнервиха, начи прав ъгъл не оставиха, да не се пребият децата явно, ама на тях не им пука. Добре че като мина на невидията да управлява екрана и връща пак правите ъгли в обращение  ;D

Другата опция е да пачваш системните библиотеки или да даунгрейдваш т.е. да изкл. Хардуерното ускорение но това последното все пак оставя някой закръглени...
https://www.askvg.com/tip-how-to-disable-enable-rounded-corners-in-windows-11/
« Последна редакция: Nov 10, 2022, 17:50 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Q4OS 4.10 - впечатления
« Отговор #34 -: Dec 04, 2022, 21:48 »
Аз се чудех на какво ми напомня Тринити, но Джет го е написал- форк на КДЕ 3. Много елегантна и лека графична среда. Доволен съм и от Q4OS, и от графичната среда Тринити. За някой графиката може да е остаряла, но мен графиката не ме интересува, стига да има някаква и да работи леко, по-важното е, че стария лаптоп работи без проблеми. Вече му свикнах на sudo-то. Изключително приятна дистрибуция и графична среда.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Q4OS 4.10 - впечатления
« Отговор #35 -: Apr 20, 2023, 20:31 »
Да пусна тука едно постче, бях се засилил в извънтемието, че там почна лафа за ОС, но тук му е мястото. Това Q4OS е е*ати готиното нещо. Още срещам трудности с с apt, но са по-скоро механични, аз си знам наизуст командите на Магея, а тия не, надраскал съм си ги на един лист. Системата работи прекрасно, на дъртия лаптоп, нито едно забиване/запецване/замръзване до момента, даже си подкарах и телеграм там, Тринити си е с пълен набор инструменти, или поне каквото ми трябва на мен, дъртата кошница се роди за нов живот- работи нормално, не е като да чакаш два часа да ти отвори офиса. И особено ме кефи, че варианта i386 се поддържа. Въобще не очаквах телеграм например, да има 32-битова версия, но- приятна изненада, имаше я в мирърите. Файърфокс също. Не знам дали може да си инсталирам и КЕП-а на тая стара машина, трябва да почета малко при доставчика, дали имат инсталатор за 32bit.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Q4OS 4.10 - впечатления
« Отговор #36 -: Apr 20, 2023, 22:57 »
Сложи и едно SSD на дъртата кошница и оше повече ще фръкне.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Q4OS 4.10 - впечатления
« Отговор #37 -: Apr 21, 2023, 08:30 »
Това със SSD хард ще го направя, но за компа на майка ми, една дърта стационарка, и тя 32-битова. Тя все се оплаква, че влачи, там е една много стара Магея. Отдавна се каня и там да сложа Q4OS, гледам, че и нова версия излязла- 4.11.
Иначе дъртия лаптоп съм го засилил на село, като ходим там някоя събота и неделя на теферич- скара, маса и такива дейности, да има една машина в работно състояние, да не мъкна някой от моите лаптопи  :)
Активен