Автор Тема: Моля за помощ,не зарежда lubuntu 12.04,12.10 след като я инсталирах.  (Прочетена 5871 пъти)

mnedjalkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Колеги,след като си инсталирах " lubuntu 12.04",на компютъра уж ми даде,че е инсталирана и преди да спра компютъра си работя на него.След като го спрях и по-късно реших да го пусна отново не ми зарежда операционната систмеа.Стига до момента в който трябва да му задам от къде да ботни  и това е.Инсталирах я от флашка.Сменях опцийте за ботване ту от хард диска,ту от сд-рома,даже го и изключих но нищо,пак не зарежда операционата система.Пробвах и с 12.10 и там същото.Някой може ли да ми каже на какво се дължи това и как да реша този проблем ?
Благодаря.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Най- вероятно се дължи на неправилно монтиране на GRUB. Колкото и системи да имаш на компютъра, най- добре е да му зададеш да се инсталира върху MBR /sda /.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
  Какви съобщения ти дава ?
  Какво се вижда на екрана при зареждане от флашката, от диска ?
Активен

mnedjalkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Ами относно съобщенията ми дава следното.Слагам флашката,правя комютъра да бутва от флашката,след което ми зарежда "lubuntu" така,че да я пробвам без да я инсталирам.В горния ляв ъгъл имам иконка "instl",натискам я,след което ме пита дали да инсталирам заедно с Уиндоса или само "lubuntu".Давам му само "lubuntu" да инсталира,иска ми парола,показва ми мястото и тръгва да инсталира.По време на инсталацията форматира диска,след като го форматира ми изписва "изчисляване на файловете,които де не се копират",след като се запълни тази скала ми дава,че инсталира като тук странното е,че скалата,която показва процеса на инсталация стига до 1/3 ,след което се показва вече десктопа.Странното е ,че отново в горния десен ъгъл стой иконката инстал,но мога да си работя.Така това е преди да изключа компютъра.След като го изключих и го включих отново ми стигна само да опцията за бутване.Помислих,че е станала някаква грешка при инсталирането и реших отново да я инсталирам.При вече втората инсталация,която всъщонст се яви преинсталация на уж вече инсталирания линкус,когато стигнах до момента на форматиране ми показа,че има инсталиран "lubuntu",като единствена операционна система,т.е Уиндоса беше изтрит.Направих същите горни стъпки и отново същото.Уж ми дава,че е инсталирано и пък не зарежда.
Активен

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
   В даден момент при инсталацията трябва да те пита дали да
инсталира   GRUB ,трябва да му посочиш  MBR   /dev/sda
   Ако нещо не се получава, зареди някоя "жива" дистрибуция и
дай какво ти дава командата:
    sudo fdisk -l
Активен

mnedjalkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
До сега такова нещо не ми е искало.
Активен

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
  Зареди някоя "жива" дистрибуция.
  Примерно, пускаш диск с Ubuntu, избираш "Try Ubuntu" бутона.
  Като се зареди,стартирай терминал и
дай какво ти дава командата:
    sudo fdisk -l
 Трябва да се покаже списък с дяловете:
/dev/sda1  ,  /dev/sda2  .... и т.н.
  Възможно е да има проблем с флашката. Тогава просто
инсталирай от диск.
Активен

mnedjalkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Показва ето това

lubuntu@lubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders, total 234441648 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0005df4c

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1            2048   232935423   116466688   83  Linux
/dev/sda2       232937470   234440703      751617    5  Extended
/dev/sda5       232937472   234440703      751616   82  Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 8254 MB, 8254390272 bytes
254 heads, 62 sectors/track, 1023 cylinders, total 16121856 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x6f9566ad

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *          63    16113194     8056566    b  W95 FAT32
/dev/sdb2        16113195    16113257          31+  21  Unknown
lubuntu@lubuntu:~$


редакция от neter: Редактирано съгласно т.3 от правилата на форума. Нека не се повтаря!
« Последна редакция: Nov 11, 2012, 18:12 от neter »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
След като си го инсталирал би трябвало накрая да ти каже "Извади флашката и рестартирай". Ти извади ли флашката? Не си. Извади я и рестартирай.

PS: Проблем! Виждам, че на диска ти sda, което е твърдия диск на компютъра, няма активен зареждащ дял. Ако не стартира с извадена флашка, постави я отново, рестартирай за да зареди от нея и изпълни ... след малко ще го допиша :)
« Последна редакция: Nov 11, 2012, 19:07 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Цитат
sudo fdisk /dev/sda
a
w
След командите се натиска Enter.
След командата а ще те пита за кой дял става дума и ще предложи 1. Потвърждаваш с Enter. Натискаш w, при което програмата записва промените на диска и излиза. Рестартираш с извадена флашка.
« Последна редакция: Nov 11, 2012, 19:23 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

mnedjalkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Изобщо не стига до въпрос за рестартиране.Стига до момент в които пише,че инсталира,отдолу скалата,която показва до къде е стигнала инсталацията,започва да се пълни и като стигне до 1/3,т.е. запълва се толкова и се получава следното:.
Ако първо заредя от флашката версията,която е за проба в горния ляв ъгъл има иконка да инсталирам,натискам я и тръгва да прави процедрите.И така стига до момента в киото ми пише,че инсталира и тръгва да зарежда въпросната скала и след запълването й до 1/3 спира процеса,затваря този прозорец и пак се връща в начално положение,т.е. от там от където тръгвам.Мога да работя,но като рестартирам компютъра отново стигам до положение в което иска да му задам от къде да бутва и не зарежда ОС.Отново се опитах да преинсталирам и странното е,че ми показва,че е инсталирана,защото ме пита дали да направи чиста инсталация или да инсталира заедно със съществувата,която в случая ми показва lubuntu 12.04. или да я замени,като направи чиста инсталация.
При втория вариант не зареждам пробната версия,а направо давам да инсталира,минава всички процедури и отново достига до положение в,което ми изписва и се появява въпросната скала.Отново запълва до 1/3 и инсталацията прекъсва,само,че този път ми се появява черен екран и компютъра забива,и до там.Това и положението.След многократни опити в момента пак инсталирах ХР.Не знам това на какво се дължи.ХР-то си го инсталира без проблем.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Изобщо не стига до въпрос за рестартиране.Стига до момент в които пише,че инсталира,отдолу скалата,която показва до къде е стигнала инсталацията,започва да се пълни и като стигне до 1/3,т.е. запълва се толкова и се получава следното:.
Ако първо заредя от флашката версията,която е за проба в горния ляв ъгъл има иконка да инсталирам,натискам я и тръгва да прави процедрите.И така стига до момента в киото ми пише,че инсталира и тръгва да зарежда въпросната скала и след запълването й до 1/3 спира процеса,затваря този прозорец и пак се връща в начално положение,т.е. от там от където тръгвам.Мога да работя,но като рестартирам компютъра отново стигам до положение в което иска да му задам от къде да бутва и не зарежда ОС.Отново се опитах да преинсталирам и странното е,че ми показва,че е инсталирана,защото ме пита дали да направи чиста инсталация или да инсталира заедно със съществувата,която в случая ми показва lubuntu 12.04. или да я замени,като направи чиста инсталация.
При втория вариант не зареждам пробната версия,а направо давам да инсталира,минава всички процедури и отново достига до положение в,което ми изписва и се появява въпросната скала.Отново запълва до 1/3 и инсталацията прекъсва,само,че този път ми се появява черен екран и компютъра забива,и до там.Това и положението.След многократни опити в момента пак инсталирах ХР.Не знам това на какво се дължи.ХР-то си го инсталира без проблем.

Моят съвет е да забравиш за инсталация от flash памет и да опиташ инсталация от оптичен диск, стига да имаш оптично устройство. Явно проблемът е в самата flash памет (imho).
Активен

the lamer's team honourable member

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
А това направи ли го?
Цитат
sudo fdisk /dev/sda
a
w
След командите се натиска Enter.
След командата а ще те пита за кой дял става дума и ще предложи 1. Потвърждаваш с Enter. Натискаш w, при което програмата записва промените на диска и излиза. Рестартираш с извадена флашка.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

mnedjalkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Направих всичко'което ми писахте,нищо не става,що се отнася до диск,от диск пък изобщо не иска до бутва.Смених го от Биоса да бутва първо от диск,направих един диск,сложих го ,но нищо.Изобщо не го разпознава.Странното е,че "ХР" го инсталирам от диск'а "Линукса" не ми тръгва.
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Свали диска и го инсталирай на друг компютър, после го върни. Имаш вече работещи флашки, диск, няма какво да те спре. В събота се наложи да правя точно това упражнение, при мен също не бутваше по никой начин.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.