Автор Тема: 24 core ARM  (Прочетена 30733 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: 24 code ARM
« Отговор #15 -: Aug 30, 2018, 19:33 »
Имах в предвид тези дето са на волтиже регулаторите за процесора по дъната.
Не е толкова висока околната температура в кутията на компютъра. Не е повече от 50 градуса. И като всичките там са на 105 градуса x 2000h иди че обесни как стават тотален бомбаж за 2-3 години. А и десктопите не работят 24h  в денонощието. Да навъртат най много 3000h на година.

Колкото за паметта тея нещо лъжАт в soc-a и наистна има сериозен bottle neck в паметта. Даже Nvidia tegra  го издухва този по тестовете на паметта. Но проблема не е в самата памет а е нещо по шините на soc-а.

Подобна памет ddr4 2133 би стигнала на някой i3 i5 i7.

И друга бакалска сметка 6 процесорен интел на по 3 ghz
6x3 = 24х1 що да не му стига паметта.
« Последна редакция: Aug 30, 2018, 20:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: 24 code ARM
« Отговор #16 -: Aug 30, 2018, 19:38 »
Ниско качество - евтини китайчоци.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: 24 code ARM
« Отговор #17 -: Aug 31, 2018, 11:15 »
В youtube-а има видеота:
https://www.youtube.com/results?search_query=+24-Core+Desktop+%2F+Developer+Box

има и видео дето му се вижда биоса и инсталацията на Федора.
https://www.youtube.com/watch?v=DJh5FO9G9dw


Дънцето го има тука https://www.96boards.org/products/ но производителя на платката е Gigabyte.

Гледам също, че Gigabyte произвеждат ARM сървери.
https://b2b.gigabyte.com/ARM-Server/Cavium-ThunderX2
там са вече 28+ броя процесори на по 2Ghz и кеша там е L1=1.75Mb  L2=7Mb  L3=28Mb
тук има описание на всички тези ThunderX2 сърверски процесори и бенчмаркове спрямо интелите. https://fuse.wikichip.org/news/1316/a-look-at-caviums-new-high-performance-arm-microprocessors-and-the-isambard-supercomputer/
« Последна редакция: Aug 31, 2018, 12:17 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Re: 24 code ARM
« Отговор #18 -: Aug 31, 2018, 12:37 »
Пише също че всяко ядро може да има до 4 threads и също споменават за 3гхц честота, този процесор ще е убиец. Някой от сървърджиите не ползва ли Docker и Kubernetes, за контейнери това би трябвало да върши добра работа
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: 24 code ARM
« Отговор #19 -: Sep 01, 2018, 12:36 »
......И друга бакалска сметка 6 процесорен интел на по 3 ghz
6x3 = 24х1 що да не му стига паметта.
Предполагам че това беше насочено към мен, но съм почивка и не отварям често форума.

6 процероните интели се  препоръчва да са с 2666 двуканална памет а не 2133. Освен това трябва внимателно да се огледат тестовете на тези интели които са на 3+ GHz и да се види дали наистина и там няма задръжки.
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: 24 code ARM
« Отговор #20 -: Sep 03, 2018, 14:50 »
Аз бих заложил за напред на arm архитектурата, не знам за какви гигахерци говорите, но на arm всичките инструкции са с еднаква дължина, за разлика от интел, където има от 1 до 15 байта инструкции....
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: 24 core ARM
« Отговор #21 -: Sep 07, 2018, 22:31 »
   А аз бих заложил на RISC архитектурата.Доста голяма част от суперкомпютрите
работят с такива процесори.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: 24 core ARM
« Отговор #22 -: Sep 07, 2018, 23:04 »
Ама ARM са RISC процесори.
« Последна редакция: Sep 07, 2018, 23:58 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 24 core ARM
« Отговор #23 -: Sep 08, 2018, 08:18 »
Не знам, какво визира, сам ще си каже. До тогава мога да изкажа предположение, че може би намеква за Open RISK като най-развитата от откритите проекти за рискови професори.

Защото АРМ включително е закрита архитектура, нищо, че се ползват и части от открити проекти. Всички що годе масови RISK са затворени. И до преди няколко години не успяваха да пробият на работния плот. Намирахме ги само в най-високите класове сървъри и в свръхкомпютрите.

Alpha и SGI (на MIPS-ове) се случиха прекалено отдавна и залязоха отдавна.

Но на масовия пазар не е толкова от значение отворена ли е или затворена архитектурата. У дома не можеш да си произведеш професор. Това има значение единствено за технологичната пропаст между развитите страни и третия свят. Но третия свят като няма ток, какви професори ще произвежда?

И може би все пак в тока е цялата история. Наистина пет вата са си пет вата. Лаптоп, които издържа седмица на батерия, не е ли мечта?

Сметка на тока на сървърен център от порядъка на 10 лв., не е зле, а?

Това дори можем да го окачим със сегашните смахнати, лицемерни етикетчета от сорта на Еко, Био и Веджи.

Ще видим. Ще го бъде, когато Интел каже. А Интел ще каже, когато едни цифрички в една електронна табличка, започнат да им харесват. Но засега мисля, че все още ги удовлетворяват цифричките в съседната табличка. Може и да не съм прав.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: 24 core ARM
« Отговор #24 -: Sep 08, 2018, 09:12 »

Ще видим. Ще го бъде, когато Интел каже. А Интел ще каже, когато едни цифрички в една електронна табличка, започнат да им харесват. Но засега мисля, че все още ги удовлетворяват цифричките в съседната табличка. Може и да не съм прав.



   Така,така ... Дойдохме си на думата ...
   Само че отскоро AMD произвежда наистина читави сървърни процесори,да не
говорим ,че вече навлизат китайци,по нататък ще навлязат и индийци.
   Така,че "цифричките" май ще понамалеят...

   П.С. Да, ARM са RISC процесори,но от RISC до RISC има разлика.
Всъщност имах предвид процесорите на IBM,Fujitsu,Oracle(Sun) и т.н.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 24 core ARM
« Отговор #25 -: Sep 08, 2018, 11:28 »
Ами Интел могат да фалират АМД, когато си пожелаят. АМД знаят това и много внимават, когато изкарват нови неща, те да не са драстично по-добри и по-евтини от на Интел. И по принцип да не засягат много, много опорните им ниши.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: 24 core ARM
« Отговор #26 -: Sep 08, 2018, 13:28 »
Ами Интел могат да фалират АМД, когато си пожелаят. АМД знаят това и много внимават, когато изкарват нови неща, те да не са драстично по-добри и по-евтини от на Интел. И по принцип да не засягат много, много опорните им ниши.

   ЪЪЪ, AMD не е Cyrix (някои помним тези процесори).
   А и AMD имат много мощен финансов "гръб",така,че такива пинизи не могат да минат...
« Последна редакция: Sep 08, 2018, 13:30 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 24 core ARM
« Отговор #27 -: Sep 08, 2018, 15:32 »
Ами Интел могат да фалират АМД, когато си пожелаят. АМД знаят това и много внимават, когато изкарват нови неща, те да не са драстично по-добри и по-евтини от на Интел. И по принцип да не засягат много, много опорните им ниши.

   ЪЪЪ, AMD не е Cyrix (някои помним тези процесори).
   А и AMD имат много мощен финансов "гръб",така,че такива пинизи не могат да минат...

Никакъв гръб нямат. Периодично са в криза и пред фалит. Вече не мога да ги изброя, колко бяха. На тях (Интел) така им харесва. Така могат да контролират пазара.

Преди няколко години предричах, че на Интел има да им се случват лоши неща, защото към онзи момент продажбите на професори за телефони и планшети започнаха да надминават тези за компютри и сървъри. Скоро не съм гледал статистики, вероятно вече са далеч назад.

Същата година шефовете на Интел си раздадоха огромни премии. Приемах го като пир на един потъващ кораб.

Тогава не се усещах, че тези „милиони китайци“ произвеждат ARM. А това е контролирана технология. Сиреч на пазара не се случва нищо, което не е планирано.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: 24 core ARM
« Отговор #28 -: Sep 08, 2018, 15:55 »
   Ами AMD сега са в много добра форма,докато Intel се тресе от скандали
(основно около уязвимостите Spectre и Meltdown,и бивщия им СЕО,който
е продал голям пакет акции,знаейки за проблемите ,т.е. злоупотреба с
вътрешна информация).
   Не виждам потенциални неприятности за AMD.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 24 core ARM
« Отговор #29 -: Sep 08, 2018, 16:34 »
Още откакто се появиха Спектър  и Мелтдаун, избягвам да говоря за тях, поради очевидността им. Или може би, защото ще бъда наречен теоретик на заговорите. Но не виждам никакъв друг възможен сценарии и нека да съм сляп.

Без големи встъпления и с две думи. Преди време се появи един младеж Сноудън, който разправяше, че всичко е пробито и всичко се слуша. Приехме го с прозявка, защото това се знае от студената война насам.

Малко по-късно се включи и бащата на Линус (който се оказа залязващ политик), който каза същото. Това вече го приехме с ококорени очи, защото кода е пред очите ни. Предположихме, че говори за проприетарни водачи.

Междувременно в сенатската комисия, типажи от ЦРУ разправяха, че Сноудън е дал на руснаците и китайците всичко. Всички ни беше чудно, какво ще е това всичко, което вече да не са си откраднали сами.

Истината ни порази. Не са само чиповете дето поставят от десетина години навсякъде (включая ARM), че даже ги и рекламират. Вкарани са неща още по-надълбоко в самите професори. Така може да бъде пробит Линукс, като той няма контрол на това, което се случва.

И тук въпроса. Защо ни го казаха сега? Както чакаха 4-5 години, така и никога можеше да не признаят? Нека да съм глупав, но никой не може да ме разубеди, че ни го казаха, защото вече са вкарали следващото поколение шпионска играчка. И тя ще е още по-изненадваща от Спектър и Мелтдаун.

=*=

А това ни връща на Интел. Ако нещо преднамерено е вкарано в техните схеми, то този, който го е вкарал, дали не е случайно достатъчно мощен, че да се разпорежда, какво да става на борсата? Как Апъл стана един трилион, като няма активи даже за сто милиона? Всичко, което притежава, са 3-4 нискокачествени играчки.

Интел се „тресе“, но това е театър. Нищо не се случва. И всъщност първия пострадал от Спектър и Мелтдаун беше отново АМД. Те загубиха четвърт от стойността си в първата седмица на обявяването им. Аз на това му казвам предупреждение към канадците.



Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Fedora Core 2 и звук
Настройка на програми
rat 0 2133 Последна публикация May 25, 2004, 18:38
от rat
Fedora Core 2
Настройка на хардуер
tlf 4 4205 Последна публикация Jun 21, 2005, 16:29
от
Питане за Fedora Core 3
Настройка на програми
hexz 6 3708 Последна публикация Nov 22, 2004, 16:52
от hexz
Fedora Core 3 не се стартира
Настройка на програми
silicon 5 3696 Последна публикация Dec 01, 2004, 15:09
от skobov
Core duo - кой имидж да избера?
Настройка на хардуер
carrot 25 8609 Последна публикация Oct 28, 2008, 10:26
от SK0RP10N