Автор Тема: 1 домейн няколко доставчика?  (Прочетена 1896 пъти)

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Нещо ми се разминава идеята как точно стават нещата и ще моля за някаква насока.

Имам n на брой доставчика с n на брой IP адреса. Имам си и домейн "example.net" и един apache.
Как аджеба при падане на един от доставчиците, клиентите да минават през другия :)
Губи ми се връзкат при настройката на домейна с A записите. Ако сложа няколко A записа, то посетителите се насочват рандом. При отпадане на единия няма да минат към другия.

Та все си мисля, че трябва да пусна мой DNS сървър, в домейна да опиша адресите, ама това малко сложно ми се вижда, а и май ще ми трябва още един домейн за DNS-ите.

Демек в текущия домейн "example.net" да си запиша за DNS-и
dns1.site.com
dns2.site.com

А във втория "site.com" да опиша за A записи
dns1 - IP1
dns2 - IP2


Така "уж" при опадане на един-я би следвало да прехвърли на другия  [_]3

Или тотално ми се къса логиката някъде?

Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: 1 домейн няколко доставчика?
« Отговор #1 -: Aug 14, 2013, 17:21 »
Чети за AS -> Autonomous System.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gog

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: 1 домейн няколко доставчика?
« Отговор #2 -: Aug 14, 2013, 18:40 »
ех, колега, къде метна човека за автономни системи да чете. Очевидно човека се опитва да спести от хостинг по няколко лв месечно, където подобен род проблеми са сведени до минимум, а ти му казваш едва ли не да си пуска АС, където за добър ден трябва да проготви по няколко стотин лв месечно.

Това което може да се направи в този случай е да имаш днс хостинг някъде, да намалиш до 1 минута ТТЛ за А записите които искаш да се прехвърлят, трябва ти и скрипт, който да познава кой от доставчиците ти е жив в момента.

В момента в който някой от доставчиците ти падне, друг скрипт влиза и премахва ип адреса на падналия доставчик от зоната. В зависимост от типа на днс хостинга, може да си направиш един hidden master (такъв който не се листва като ауторитивен за зоната) сървър у вас, и работата на скрипта ти за редакция на зоната да се сведе до локални промени на ип адресите, което може би ще е по-лесно.
Това решение не работи в реално време, но се предполага че до 5 мин ще си обратно в играта :)
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: 1 домейн няколко доставчика?
« Отговор #3 -: Aug 14, 2013, 19:36 »
Проблема не е в спестяването на пари, а в процесорното им време и невъзможността да се сместя в него. Реално аз сега давам близо 300 лв. на месец за този и на доставчици (2) за сега. Хостинга би ми излизал по-евтино ама нъцки. Така или иначе вече си имам блейдовете затова тоя вариант отпада.

Това със скрипта съм си го мислил ама надали е най-елегантното решение. Не, че ако липсват други такива няма да седна да го правя ама все пак има ли други варианти? :)
Активен

dvbb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 207
  • Nothing else!
    • Профил
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Re: 1 домейн няколко доставчика?
« Отговор #5 -: Aug 15, 2013, 00:16 »
2 адреса за един домейн == RoundRobin DNS/Weighted DNS и т.н.

И момента с отпадането наистина е проблемен (реално трябва да изтеглиш единият адрес). Ако недостъпност в рамките на 5-15 мин за единия едрес (отпадналия) не е проблем тогава си на скриптове и бърникане на зоната.
Ако Сайта трябва да е винаги наличен безусловно тогава щеш не щеш отиваш на автономна система. Реално AS може да се анонсира през много места и BGP-то ще се справи идеално.
Вариант с автономна система е така наречения AnyCast което е реално начина по който работят големите днси (f.root-servers.net примерно)

В зависимост от сайта може да се използва външна CDN/Anti DDOS услуга (CloudFront, Akamai, CloudFlare i t.n.) които да ти спестят играчката.
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: 1 домейн няколко доставчика?
« Отговор #6 -: Aug 15, 2013, 11:50 »
Съмнявам се някой да му пусне анонсите по BGP, за мрежа под /24 или n-брой ип-та.
Активен

А печат ?