Автор Тема: Съвет за лаптоп с линукс.  (Прочетена 19209 пъти)

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #75 -: Aug 19, 2010, 11:58 »
От кой сайт препоръчвате да закупя лаптопа ? За сега съм се спрял на лаптоп.бг и пссторе.бг ?!
Разбирам,че този лаптоп подържа 64битовата версия на Уиндоус 7 - нея ли да слагам или 32битовата ?!

Аз не поръчвам лаптоп-и от сайтове! Аз не слагам windows (на моите, лични машини). И все пак ако си с RAM 4GB и нагоре, сложи x64, защото 32 битовата версия ще ти хване само 3GB.

kernel bigmem ги лови. А 64 битовите дистрибуции засега са малко проблематични и 99% от проблемите са свързани с flash.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #76 -: Aug 19, 2010, 16:16 »
//off-topic
n00b той флаша си е проблематичен на 99% от местата където съм го виждал.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #77 -: Aug 19, 2010, 22:02 »
Разбира се,че съм прочел поста ти :) Исках мнение от още хора просто.Аз само след оглед на сайта им останах добре впечътлен.Не виждам да предлагат застраховки както в лаптоп.бг а това ме блазни...за 70лв отгоре си е оферта застраховка против токов удър,заливане или кражба за 2години.Да си призная,на място като видя лаптопа не знам кое да му тествам,освен клавиатура,тъчпад,дали е шумен и т.н.Аз както казах в първия ми пост на линукс съм работил все още доста малко.Имам едно live cd fedora 13 което преди ден записах.

Ами на първо време като зареди live cd-то ще си покажа кое е наред и кое не.Гледай кои устройства са ти разпознати и кои не(аудио,видео,wireless,жична карта....).Затова е добре да изпозапишеш различни дистрибуции за да видиш с коя как ще се държи лаптопа,какво ще разпознае всяка дистрибуция и по този начин анализирайки данните които получиш ще си направиш изводи и ще стигнеш до някакво решение.Запиши си по-известните дистрибуции от челните места в distrowatch например.Не вярвам да има ядове-повечето съвременни дистрибуции като цяло биха се справили добре със съвременния хардуер.Kато зареди live cd-то отвори един терминал и напиши lspci,което ще ти изведе наличния хардуер,сравни го с написаното в книжката на лаптопа абе в основни линии такива ми ти неща.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #78 -: Aug 20, 2010, 00:07 »
Аз имам CD  с Fedora - преди за кратко съм бил на нея,и сега сугирно с нея ще започна.След като я поразуча и навлезна в нещата сигурно сам ще искам да пробвам и други дистрибуции.Благодаря за съвета с командата - ще го пробвам.От магазина pcstore ми казаха,че оставят една бройка за събота да тествам.В един от линковете от предните ми постове има тест на лаптопа с линукс и според него има голяма съвместимост.Ако имате други съвети - добре дошли са !  :)
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #79 -: Aug 20, 2010, 16:46 »
И не се притеснявай и не бързай докато тестваш.Хората са много точни и никой няма да ти направи забележка за нищо.Тествай спокойно,мисли,анализирай резултатите особено тези,които ти се видят странни и подозрителни и в никакъв случай не се поддавай на емоцията да купуваш на всяка цена.Когато емоцията от предстоящата покупка надделее обикновено съзнанието се замъглява и се пропускат съществени неща заради които после да не си скубеш косите.И да знаеш-грамотните хора(търговци) знаят какво е livecd и не се притесняват от това,че може да "инсталираш" нещо на лаптопа в магазина.От такива дето не знаят какво е това livecd и,че е съвсем безобидно за една машина бягай далеч,защото нали се сещаш,че точно такива като тях после ще ти поддържат гаранционно лаптопа.Надали ще искаш някой да ти се учи на ремонти на негоТова е от мен засега.Успех в тестовете в PCStore [_]3
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #80 -: Aug 23, 2010, 00:00 »
Купух Леновото - за сега всичко е точно и съм довоелен :)
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #81 -: Aug 23, 2010, 11:17 »
честито и добре дошъл в клуба на Леново и Линукс :-)

ще ти препоръчам един сайт за света на IBM/Lenovo: http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki

лично аз съм намирал доста полезни неща там
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #82 -: Aug 24, 2010, 22:56 »
Благодаря.Сега трябва само един рутер за вкъщи да си взема.Останаха ми само 40 кинта след покупката.Кой от тези препоръчвате ?
http://www.pazaruvaj.com/ruteri-c3144/f:cena=24-44.57142857142857,bezzhichen-da/
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #83 -: Aug 24, 2010, 23:14 »
При така поставен въпрос отговор е ясен.Взимай TP-Link серия 7.Абе който и TP-Link да вземеш няма да сбъркаш.Корави машинки са особено за тези пари нямат аналог,а и се държат много по-добре от много други по-скъпи модели на други марки.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #84 -: Aug 27, 2010, 10:28 »
Взех си ТП-Линк ..това готово.Сега да ви питам понеже до сега не съм имал лаптоп.Последните дни го товаря - игри на макс,филми,хд филми и т.н. - не ставам от него.Прави ми впечатление - зарядното заграва доста,самия лаптоп от дясно на тъчпада си е топъл,а при игра и товарене си грее..не е горещ но загрял така да кажа.Направи ми впечатление,че вечер когато е по тихо вентилатора се чува как работи....включва се и се изключва.Даже и през деня когато е по-шумно,ако не съм си пуснал музика се чува.Не знам дали това е нормално,може би ако не мисля за него няма да го забелязвам.За сега това ..понеже не съм имал до сега лаптоп и нямам база за сравнение.Нормално ли е всичко това ?
едит:
Това е днес около 30-40мин след като беше играно на лаптопа.В стаятаси е топличко няма климатик - 32 градуса и от около 30минути браузвъм на него, ето какво измери спиид фан за машината:
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #85 -: Aug 27, 2010, 10:36 »
Понеже вече скапах батерията на един лаптоп мога да те посъветвам следното. Когато ползваш лаптопа вкъщи включен към мрежата, първо зареди батерията и след това я свали. Нека си работи само с напрежение от мрежата. Не знам как е с новите лаптопи, но тази предпазна мярка няма да ти навреди. Зарядното винаги грее не се притеснявай. Има значение и върху каква повърхност си  оставил лаптопа - желателно е да е твърда и гладка. Не е желателно да е върху текстил и найлон. Не казваш с каква операционна система и графична среда си. Натоварването на процесора ти е нормално, не се притеснявай за греенето. Температурата на ядрата си е в нормални граници.
« Последна редакция: Aug 27, 2010, 10:47 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #86 -: Aug 27, 2010, 16:54 »
За сега съм с Windows 7 - до сега не съм го ползвал и все още ми е интересно да го разцъкам,иначе след време ще сложа Linux.За графичната среда и съвета за батерията не те разбрах много добре.Имам lenovo battery energy management.Там имам доста опции: high preformance / balanced / energy star / power saver / super energy saver.Почти през цялото време стой включен съм зарядното,като го оставям на high performance или balance.Освен това съм избрал някаква опция да зарежда до 80% като според софтуера това не вредяло на живота на батерията както ако зарежда до 100 ...не го разбрах добре,но там пишеше recommended и за това избрах него.Иначе знам, че през определено време е хубаво батерията да се зареди и разреди докрай. Това което ти искаше да кажеш е да заредя батерията до край,да я разредя и тогава да го държа само включен в мрежата ли ? Аз това го направих още след като го взех - разредих на цяло батерията,заредих я,пак я разредих и от тогава си седи почти само на зарядно.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #87 -: Aug 27, 2010, 17:43 »
Щом си на Windows7 - добре може и с нея да си останеш доста добра OS-е.

За батерията - веднъж седмично (или на 2 седмици) я разреждай. Т.е. работа само на батерии. Това с ваденето на батерията е глупаво защото не държи заряд и ще се разреди, след което ще има цирк при зареждането. Живота на батерията е приблизително 2 години. Така че след 2 години или купуваш батерия, или нов лаптоп ИЛИ се сдобиваш с Desktop Pc в лаптоп компановка.

Вземи си една охлаждаща подложка - помагат.

//off
Странно ний тук започнахме свещенна война за процесори и видеокарти в стремежа да ти помогнем как да е под Linux. А ти си кибичиш под Windows.
//off end
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #88 -: Aug 27, 2010, 17:55 »
Е да,аз в горния пост казах защо съм с windows сега :) В лаптоп.бг има подложки по 25-35лв но не знам коя да взема...
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #89 -: Aug 27, 2010, 18:35 »
Е да,аз в горния пост казах защо съм с windows сега :) В лаптоп.бг има подложки по 25-35лв но не знам коя да взема...

Ами имам MacBookPro и подложката му е вградена в самия лаптоп. Не мога да ти помогна с избора уви.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения