Автор Тема: АОО срещу ЛО  (Прочетена 4180 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
АОО срещу ЛО
« -: Dec 17, 2019, 13:44 »
Многократно съм говорил, че за мен АОО е по-добра програма от ЛО. ЛО има известен брои неща, които са удобни и ми липсват. Например там за управление на страницата си има отделно меню. Но пък самите менюта не ми се нравят, как се отварят. Предпочитам с F10, а не alt+буква според менюто, което искам да отворя.

Казвал съм и преди, че възможността на ЛО да преименуваш страници (в ел. таблица) още докато ги местиш или копираш, е безценна. Спестява много време.

Има и още неща, за които да го похваля, но все са дребни. АОО е по-лек и работи на повече ОС. И е по-красив по подразбиране. Тая сивота на ЛО ме депресира. Може би леко преувеличих, но наистина ми е неприятна.

Но днес открих решаващо предимство на ЛО пред АОО.

Случи се така, че днес отворих една доста голяма таблица в xlsx. Голяма е почти 3 МБ е наблъскана с формули. На много по-слаб компютър от моя с много по-тежка ОС (7), много по-тежка програма (2007) го отвори за може би две секунди.

На моята много по-мощна машина с много по-лека ОС (Девуан + КДЕ), ЛО се позамисли малко, но успешно го отвори за може би по-малко от половин минута. На АОО му трябваха може би 15 минути и повече.

Явно все пак тия от фондацията не стоят със скръстени ръце и здраво са поработили по оптимизирането на кода за този формат.

При това, аз тук съм с петица, а не шестица на ЛО. Просто не го ползвам и затова не съм взел последна версия.

Така, че ако ви се наложи да работите с новите формати на М$, то ЛО категорично трябва да е вашия избор. Аз съм щастливец да си работя с ods, защото благодарение на Portable Apps не съм зависим от инсталираното на чужди машини.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: АОО срещу ЛО
« Отговор #1 -: Dec 17, 2019, 16:05 »
Аз пък да кажа на какъв гаднярско-идиотски бъг се натъкнах - И при OO и при ЛО.

Значи работиш с голям документ (книга) на която всички глави са в отделни файлове (с картинки вътре) и се по приблизително по 100MB.

За да се работи с такава голяма книга трябва да си направиш един мастер документ *.odm в който е само съдържанието, заглавието и други малки работи. А самите файлове се описват като връзки към тях. Това е много удобно защото odm-то е само 1-2 мб. А пък като кликнеш някъде по средата на книгата ти отваря съответната глава и си я редактираш като отделен файл.

До тук добре, хем имаш изглед на цялата книга, хем всичко е по малки файлове и компютъра не се товари.

А сега буболечката. Точно до Save иконката има заложена мина - бутонче за изпращане по e-mail. Вместо да натиснеш save настъпваш мината. OO как ще ти изпрати толкова много файлове? Ами трябва да ги merge-не като един. Тихомълком ти слива всички глави в odm-то. Масер документа набъбва до 1GB. И след това ти казва, че не може да го изпрати по пощата. Обаче вече всички файлове са сляти. Юзера нищо не подозира - външно няма никави изменения, обаче почва да си редактира един особенно голям файл от 1GB. Компютъра почва да лагва яко.

Няма ундо на тази операция. Като цяло загубата не е голяма, защото изначалните файлове си стоят незасегнати. Трябва да се унищожи odm-то (там няма голяма информация) и да се изгради наново. Обаче юзера, ако не се усети ще продължи вечно да си редактира големият файл.

Отне ми цял ден да разбера от какво се merge-нало всичко >:( Открих проблема като настъпах втори път мината.
Хем смешно, хем идиотско.
« Последна редакция: Dec 17, 2019, 16:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: АОО срещу ЛО
« Отговор #2 -: Dec 17, 2019, 17:10 »
Нака, направо ме озадачи с тоя бъг  :) Проверих, но реално при мен до сейф е export to pdf.

Иначе аз ползвам ЛО и за мен си е по-доброто. Не ме питайте защо... Не знам  :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: АОО срещу ЛО
« Отговор #3 -: Dec 17, 2019, 17:35 »
За ЛО може и да греша къде му е иконката щото го изтрих. Но независмо къде е имайте едно на ум за такова поведение.
« Последна редакция: Dec 17, 2019, 17:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.