Автор Тема: Как да премхна swap дяла и да премина на swap файл?  (Прочетена 8299 пъти)

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Значи - почти си бях решил проблема и то без да бутамкй целия хард - с сместене на инфо и 1 програма, но програмата явно доста време е трябвало да прави последната операция и ... Не ми се говори чак. Преинсталирах Уиндоуса и си затрих данните от другите дялове. Та ето го насточщото положение с дяловете.
Естествено линуксът не мога да се добера до него. Не знам как  да променя MBR или квото там трябва, че да не слагам OpenSuse наново.
1. Как да си направя extended дял. Предния път го бях правил с Hiren, но после вече не можех да го ползвам - явно има някакъв trial period и до там. Иначе нямаше да пускам тъпата тема, че мамицата ми се ... В тоя extended дял искам да сложа 2 дяла.
2. След като успея да напарявя extended дял с 2 дяла в него за програми, филми др, инсталирам XP във все още празния за него дял, как да напрявя така, че и 3-те операционни системи да работят и да ми дава да избирам коя искам да старирам. Мисля, че предния път MBR беше в линуксовския дял, поне там където избирах коя ОС да стартирам беше все едно съм в среда на сузето - като дизайн на екрана. А и в уиндуос нямах друго в полето за избора на ОС по default освен уиндоус. Затова я бях задал в линукс.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
1. Така като гледам, ти наново си разделил диска, защо продължаваш да си мечтаеш за старите дялове и информацията по тях? Или бъркам нещо...
2. MBR и bootloader са различни работи, не ги бъркай. Трябва ти да си сложиш grub в MBR-то доколкото разбирам (за да си избираш коя ОС да се зареди).  Слагаш Уина, каквито Линукси искаш и на последния от тях задължително му казваш да сложи grub в MBR, би трябвало така да стане (не че е единствения начин).
Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
1. Така като гледам, ти наново си разделил диска, защо продължаваш да си мечтаеш за старите дялове и информацията по тях? Или бъркам нещо...
2. MBR и bootloader са различни работи, не ги бъркай. Трябва ти да си сложиш grub в MBR-то доколкото разбирам (за да си избираш коя ОС да се зареди).  Слагаш Уина, каквито Линукси искаш и на последния от тях задължително му казваш да сложи grub в MBR, би трябвало така да стане (не че е единствения начин).
Това го знам. Идеята е да не слагам сузето наново. И не искам няколко линукса, а 2 Win-a и 1 линукс. Успях да напрaвя extended дял с 2 логичесвки в него. С Paragon partition manager от опциятя multiboot някак стигам до избор на OS,  но минавам през друг екран за да стигна до желания - малко омазано стана. А и по тоя начин не ми дава да инсталирам XP-то в нагласения за него дял. Изписва нещо за проблеми в харда - да съм махнел последно слаганите дялове. Мисля, че стана мазало, като настройвах опцията multiboot на paragon.
И не съм си делил харда наново. Бутах само някои дялове. Ако имах малко повече търпение даже нямаше да си загубя данните и нямаше да се налага да слагам 7-та наново.
Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Да, SATA drivers за Xp ми търябвали - http://www.download.bg/index.php?cls=forum&mtd=thread&t=104811&q=
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
SWAP
Настройка на програми
icet 7 2994 Последна публикация Jan 13, 2005, 20:07
от icet
Динамичен SWAP ?...
Начини за увеличаване на бързодействието
sana 8 4027 Последна публикация Feb 20, 2005, 10:54
от the_real_maniac
Въпрос относно Swap
Настройка на хардуер
KPETEH 6 3012 Последна публикация Jan 19, 2006, 15:01
от KPETEH
Как да си направя swap дял ?
Настройка на програми
freethedoom 5 2842 Последна публикация Jul 11, 2006, 10:15
от
Hot swap на ide хард
Настройка на програми
sickmind 12 3388 Последна публикация Aug 25, 2006, 12:52
от George Andonov