Автор Тема: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P  (Прочетена 11631 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #30 -: Dec 13, 2022, 16:52 »
Нака, с тоя лак имам доста опит, от незнам си колко години си правя един модел на ветроходен кораб, в последните 2-3 години я го пипна на 6 месеца веднъж, я не, но имам малко наличност от лака. Не ми се струва добра идея да смесвам тоя лак с графит- лакът се стяга, даже и разреден,  и "опъва" в известна степен дървените летвички, които лакирам, ако го омеша с графит и го нанеса на платка по пътечка, даже и малка дължина, вероятно при свиването ще се отлепи в краищата. Ако намажеш с такъв лак летвичката само от едната страна (говоря за 5 мм ширина и 1 мм дебелина от балсово дърво), тя почти веднага се извива към "намазаната" страна. Но ще го пробвам.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #31 -: Dec 13, 2022, 17:47 »
Графена вече не е много скъп и го продават и като прах.  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #32 -: Dec 13, 2022, 19:49 »
Нака, с тоя лак имам доста опит, от незнам си колко години си правя един модел на ветроходен кораб, в последните 2-3 години я го пипна на 6 месеца веднъж, я не, но имам малко наличност от лака. Не ми се струва добра идея да смесвам тоя лак с графит- лакът се стяга, даже и разреден,  и "опъва" в известна степен дървените летвички, които лакирам, ако го омеша с графит и го нанеса на платка по пътечка, даже и малка дължина, вероятно при свиването ще се отлепи в краищата. Ако намажеш с такъв лак летвичката само от едната страна (говоря за 5 мм ширина и 1 мм дебелина от балсово дърво), тя почти веднага се извива към "намазаната" страна. Но ще го пробвам.

Като казваш пътечка или писта аз си представям дългите свързващи писти. А ти искаш да мацаш контактите. Там този лак няма да е добра идеа, защото точно там се изсква много добро механично прилепяне. Аз имах в предвид точно за пистите. нещо като по рядко, по тънко проводящо 'мастило'. Така както го показват в нета. Имай в предвид че лакът/лепилото/свързващо вещество, целта му е много леко да свърже проводящите частички, така че да не ги изолира, но все пак да осигури достатъна якост между тях. в случая даже и да се свива лакът няма да е преобладаващ........и би трябвало въобще да не оказва влияние на цялото.

Направих една проба със силикон...ще видим след 2-3-4 дена. Между другото много лесно се прави прах като се търка графита върху лист шкурка 400. Даже вече се замислих дали не трябва да е 1000.

Обезателно да правиш опитите първо на лист хартия...независимо какво е - епоскидна смола, лак, някаво лепило ... и след като покаже някаво съпротивление с омметъра ... вече може да се ползва на дистационното...

 

« Последна редакция: Dec 14, 2022, 10:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #33 -: Dec 16, 2022, 20:50 »
В неделя ще забъркам епоксидна смола и графит и ще направя 2-3 капки на лист, за измерване. Може и една пътечка 2-3 см да пусна, за спорта и измерване на съпротивлението. Сега от мен една  [_]3 , много ми беше натоварена седмицата и утре ще си почивам :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #34 -: Dec 16, 2022, 21:36 »
На първо четене при мене..Със силикона не стана, още е изолатор, въпреки че забърках много, много преситен разтвор, толкова, че повече графит не можеше да поеме.

Причината която сега ми се изясни...предполагам е че силикона е много гъст като субстанция и понеже е много гъст, трудно се забърква с друг пълнител. Т.е колкото и да забъркваш не може да поеме повече понеже е гъст.

Съветвам те с епоксидната смола да не се отказваш. Слагаш само една капка смола (предварително забъркана) и месиш, месиш с графит колкото можеш. Трябва да си настоятелен. Трябва да стане гъсто като леко навлажнена пръст, твърдо и гъсто, по гъсто даже и от пластелин/тесто.

Трябва да се пробва с нещо по рядко...воднисто. Тези дни смятам да пробвам със силикон разреден с white spirit. Гледам има такива рецепти на запад и с такова разреждеждат строителния силикон ако им трябва 'течен' силикон.

Освен това за шивачите продават и едно силиково лепило което е по течно. С него шивачките лепят подплатите. Та те са ми казвали че ставало и със строителен силикон, обаче с него много по трудно се работи защото е много гъст.

-----
Мисля че това дето не ми се получи със силикона, има надежда, (вероятно съм на прав път) защото ако го притисна много силно по някое време омметъра показва съпротивление...Но и аз нямах време тази седмица [_]3. Утре съм по свободен и ще меря и пробвам още.

« Последна редакция: Dec 16, 2022, 21:49 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #35 -: Dec 18, 2022, 19:04 »
Аз позабърках малко графит с епоксидна смола.

Графитът:



Настъргах с едно ножче, защото забелязах, че от шкурката ( Р800) също падат частички абразив в купчинката :



Ето и бъркоча, с клечка за зъби бърках и нанасях после, без много да се старая, нали засега е просто опит:





Май трябваше повечко графит да настържа, нещо рядък се получи материала, но това е поправимо.

Сега чакам да стегне смолата и по-късно евентуално, ще замеря дали изобщо има верига, ако има- и съпротивлението на "капките"- от 1 до 5 са малко по-големи от контактната пъпка на копче за дистанционно, тези от 6 до 11 са леко по-малки. На око ги правих, без да се старая много, и понеже остана материал- и три груби "пътечки", за спорта.

Стотинката е да са видни горе-долу размерите.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #36 -: Dec 18, 2022, 19:07 »
Че да видим как е омичното съпротивление на тази "графитна паста".
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #37 -: Dec 18, 2022, 19:13 »
Сега се сетих нещо- моите сонди на мегера са си бая груби, можеше да свържа с тия капки прекъснати жички и да правя контакт на сондите с жичките, за замерване, а не да се кьоря как хем да имат и двете сонди контакт с пастата, хем и да не се допрат помежду си на тия малки капки, ама свърши тя, пастата вече не става за мазане. Като стегне окончателно, ще се пробвам да замеря.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #38 -: Dec 18, 2022, 19:46 »
Пълен провал. Смолата стегна, но капките въобще не са електропроводими.

Иначе парчето графит си прави верига и при скала 200 ома на мегера показва това:



Може би за следващия опит трябва да нахакам доста повече графит и да сгъстя повечко сместа.

Забелязах, че върху капките, явно от смолата, се е образувал много тънък лъскав филм- престъргах го с шкурка 800, и пак не прави верига.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #39 -: Dec 18, 2022, 20:14 »
Едно цяло и четири десети ома, не е кофти съпротивление. Даже си е доста ниска стойност.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #40 -: Dec 18, 2022, 20:30 »
Да, ама е на графитеното парче, не на "пастата".. Другия път ще пробвам с по-гъста смес, с повечко графит.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #41 -: Dec 18, 2022, 20:58 »
Цитат
Пълен провал.

Как ще е провал - постигна много хубава черна смола. А аз постигнах лъскав черен силикон. ::)
Свързващото вещество трябва да е изключително малко. По малко даже и от 1%.

Спомням си че един в тубата правеше супер кондензатори. Там е пак същото - за плочите на кондензатора - графит с лепило. Та той за да постигне ниско съпротивление слагаше изключително малко лепило. Малко повече и става изолатор.


-----
Цитат
забелязах, че от шкурката ( Р800) също падат частички абразив в купчинката :

Няма да падат. Графита е много по мек от шкурката. Една хубава 'водна' шкурка например smirdex и всичко ще е наред. Ама цял нов лист и сложен на масата, на нещо равно и твърдо. И търкаш отгоре парчето.

-----
Между другото има едно неразбиране по магазините и майсторите, което много ме дразни >:(. На водна шкурка, викат това което се нарича waterproof - т.е водоустойчива. Такава waterproof може и с вода а може и на сухо. Просто понеже е waterproof няма да се разкапе от водата.



 
« Последна редакция: Dec 18, 2022, 21:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #42 -: Dec 18, 2022, 21:44 »
Off topic -нямащ нищо общо с проводящите пасти. 8)

Забелязах, че ако смесиш епоксидна смола с лазарен тонер, се получава много, много здрава и твърда 'пластмаса'. Това случайно го налучках, като се опитвах да оцветя епоксидната смола.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #43 -: Dec 18, 2022, 21:53 »
Ами да поспамим малко.. на мен пък ми трябва точно черна епоксидна смола за една джаджа на колата- ще възстановявам един пластмасов детайл (счупен), който вече съм съединил и армирал с тел от кламери, набита сгорещена в детайла. Но трябва да запълня и загладя детайла (черен на цвят), впоследствие, че е част от интериора, та ето къде ще ми свърши работа малко графитно-епоксидна смес :)

Като го омажа с черния епоксид, после му ударя една шкурка 800 да изравня всякакви неравности, след нея 2500 от "водната" и накрая една полир-паста, ще светне направо, полиран и с хубав черен цвят  :)
« Последна редакция: Dec 18, 2022, 22:02 от Nik123 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #44 -: Dec 18, 2022, 22:36 »
Пробвай вместо графит, стоманени стружки.
Друга идея е да ползваш шапчиците от клавишите на стара компютърна клавиатура.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.