Автор Тема: Софтуера , който инсталирам.  (Прочетена 1106 пъти)

angelinoff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
За пример давам вчера инсталирах с apt-get install firefox , нова версийка .
После я ръннах с командата firefox . В процес на разучаване разбрах ,че  трябва да инсталирам флаш. Свалих адоуб флаш и докато го инсталирах ми поиска пътя до директорията на браузъра ... както и да е в крайна сметка разбрах ,че e /etc/lib/mozilla-firefox
Въпроса ми е ... понеже не ме пита като инсталирах мозилата къде да я сложи ... това ли е пътя за всички програми , които се инсталират ?

Благодаря.
Активен

angelinoff@gmail.com
Култура ми Янко !

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Софтуера , който инсталирам.
« Отговор #1 -: May 31, 2007, 11:37 »
Пътищата до файловете на дадена програма се виждат с командата whereis. В твоя случай е трябвало да изпълниш
Примерен код
whereis firefox

Често, пътищата могат да бъдат проверени и на програми, изпълнимите файлове на които не са описани в пътищата на системата. Т.е., ако си инсталирал firefox от tarball и изпълнимия файл се намира в /usr/local/share/firefox/bin/firefox, можеш да изпълниш
Примерен код
whereis /usr/local/share/firefox/bin/firefox
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

angelinoff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Софтуера , който инсталирам.
« Отговор #2 -: May 31, 2007, 11:44 »
Много благодаря ,
а има ли начин да указвам къде да ми се инсталират програмите ? С цел да са ми събрани в една директория ...
Активен

angelinoff@gmail.com
Култура ми Янко !

paucku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 638
  • Distribution: Kubuntu LTS (отскоро е - тествам я в момента)
  • Window Manager: KDE
  • Райчо Николов
    • Профил
    • WWW
Софтуера , който инсталирам.
« Отговор #3 -: May 31, 2007, 13:49 »
Обикновено за всяка програма изпълнимите файлове се намират в /usr/bin, библиотеките в /usr/lib, документацията в /usr/share/docs/име-на-пакета, а останалите неща са в /usr/share/име-на-пакета. Така поне е в Дебиан.

Най-добре е да използваш пакетната система на твоята дистрибуция да инсталираш, за да си нямаш главоболия. Те си оправят нещата сами.

Теоретично е възможно да указваш къде да ти се инсталират, програмите, но трябва да си готов за проблеми, ако някоя друга програма не ги намери, където очаква. Ще трябва да правиш линкове в директориите, които ти споменах към директориите, където са ти инсталирани прогармите. Освен това трябва да се сетиш да ги махнеш, като деинсталираш. Другият вариант е да ги добавяш в списъка със пътищата.
Активен

angelinoff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Софтуера , който инсталирам.
« Отговор #4 -: May 31, 2007, 14:39 »
Ето това ми трябваше . Благодаря ти! И да прав си .. логично е да се объркват и другите програми.
Активен

angelinoff@gmail.com
Култура ми Янко !

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Софтуера , който инсталирам.
« Отговор #5 -: May 31, 2007, 14:58 »
Т.к. си с Debian-дериват, полезно е да се знаят тези команди:

dpkg -l | grep keyword (заместваш keywork с дума, по която искаш да търсиш)

примерно: dpkg -l | grep firefox ще покаже всички пакети, които съдържат в името си думата firefox

Другата полезна команда е:

dpkg -L packagename (заместваш packagename с име на пакет, което можеш да видиш от предишната команда)

Това ще покажи всички файлве, които принадлежат към въпросния пакет.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Софтуера , който инсталирам.
« Отговор #6 -: May 31, 2007, 17:45 »
Винаги,когато използваш мениджера на пакети в Дебиан,изпълнимият фаил отива в /usr/bin и т.н.,както обясниха преди мен.Само не ми е ясно що си инсталирал firefox,като в Дебиан това се нарича iceeasel и като изпълниш командата
apt-get update ще ти обнови всички остарели пакети с по-новите,включително и браузера.
По интересно става,когато си компилираш пакети от сорс.Тогава по подразбиране тези пакети се инсталират в /usr/local и изпълнимите файлове ги търсиш в /usr/local/bin.В този случай тези пакети не се следят от apt и не се пипат при ъпгрейд.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

angelinoff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Софтуера , който инсталирам.
« Отговор #7 -: May 31, 2007, 17:53 »
Цитат (Hapkoc @ Май 31 2007,15:58)
...

Благодаря и на теб , много полезна информация.
Цитат
Само не ми е ясно що си инсталирал firefox,като в Дебиан това се нарича iceeasel

С Ubuntu съм и докато инсталирах поддръжка за БГ ми се прецака по някакъв начин вградената мозила (шорткътчето на лентата стана невалидно , а файла към който водеше го нямаше) и за това си инсталирах нова .
Благодаря ви още веднъж за помощта.



Активен

angelinoff@gmail.com
Култура ми Янко !