Автор Тема: Колеги, някой би ли се съгласил да тества  (Прочетена 11137 пъти)

michael1960

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware 14.1
  • Window Manager: MATE Desktop Environment
    • Профил
    • WWW
Цитат
Тук уви бъркаш - под Windows го има същия проблем и даже кашата е по-голяма заради странната реализация на 64 битовите библиотеки и по-точно местоположението им.

Под Windows имаш c:\windows\system32 - и за 32 битови и за 64 битови. Обаче местоположението е различно под различните архитектури заради пренасочвания във файловата система.

Че Windows е боза, боза е, за това спор няма. Но работата е там, че компилатора ми MS Visual C++ 6.0 намира и добавя статично системните библиотеки към програмата ми, и това довежда до ефекта, че приложението не зависи от версията на системата, къде се намират библиотеките и т.н. и затова работи на всички Windows. Вероятно и с МАС-а е така. За Linux обаче, постигането на този ефект не ми се получава. Пробвал съм даже да прекомпилирам glibc и gcc, но безуспешно, в смисъл че е същата работа.
Активен

Михаил Петров - град Смолян, България

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
@michael1960: Защо изобщо се занимаваш със статично компилиране. Направи пакети за популярни дистрибуции и архитектури и не си губи времето да си прекомпилираш статично библиотеките. Не знам с какъв хардуер разполагаш, но минимални инсталации във виртуални машини не заема много дисково място.
Активен

michael1960

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware 14.1
  • Window Manager: MATE Desktop Environment
    • Профил
    • WWW
@michael1960: Защо изобщо се занимаваш със статично компилиране. Направи пакети за популярни дистрибуции и архитектури и не си губи времето да си прекомпилираш статично библиотеките. Не знам с какъв хардуер разполагаш, но минимални инсталации във виртуални машини не заема много дисково място.

Точно на Вас, не предполагах, че трябва да обяснявам това. Имам предвид, че имате достатъчно много опит с клиенти и бихте могли и сам да се досетите защо е необходимо, приложенията да тръгват с минимални усилия от страна на евентуалните потребители. Това едно. И второ, ще го кажа така: Така съм свикнал и не мисля че е загуба на време.
 :)
Активен

Михаил Петров - град Смолян, България

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Цитат
Тук уви бъркаш - под Windows го има същия проблем и даже кашата е по-голяма заради странната реализация на 64 битовите библиотеки и по-точно местоположението им.

Под Windows имаш c:\windows\system32 - и за 32 битови и за 64 битови. Обаче местоположението е различно под различните архитектури заради пренасочвания във файловата система.

Че Windows е боза, боза е, за това спор няма. Но работата е там, че компилатора ми MS Visual C++ 6.0 намира и добавя статично системните библиотеки към програмата ми, и това довежда до ефекта, че приложението не зависи от версията на системата, къде се намират библиотеките и т.н. и затова работи на всички Windows. Вероятно и с МАС-а е така. За Linux обаче, постигането на този ефект не ми се получава. Пробвал съм даже да прекомпилирам glibc и gcc, но безуспешно, в смисъл че е същата работа.

Статичната компилация е благинка, обаче прави файловете мастодонти.

Може и с Linux да се постигне просто се сменят малко настройките на компилатора и най-вече на линкера.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Колеги става дума за следното.

Направил съм Linux версията на програмата си "Програма за домашно счетоводство". Бих искал, ако някой се съгласи, да опитате да я стартирате без да се прекомпилира, на други дистрибуции, различни от мята. Аз съм със Slackware 13.0. Този тест ми е необходим, тъй като Windows версията работи с всякакъв Windows, ако съм успял да постигна същото и за Linux, то това би било, за мен сериозна стъпка към създаването на многоплатформенни приложения.

Ето какво съм успял да проверя самостоятелно:
1Програмата работи на 32 битовите версии на Slackware 13.0 и Open SuSE 12.0, на 64 битовите им версии не тръгва. Значи за 64 битови версии няма смисъл.
2.Не тръгва и на Debian sid, въпреки че е 32 битова, не знам защо.

Ще съм много благодарен на всички, които ще опитат да подкарат програмата на своите дистрибуции.

Ето link: http://www.fileden.com/files/2009/12/4/2675571/linux32/Balans32.tar.bz2

Също така няма смисъл да се опитвате да пренастройвате системата си заради моята програма, ако не тръгне, просто я изтрийте. Единственното условие е да я разархивирате в своята Home директория и да стартирате файла от директория ~/Balans/Bin, нищо повече.

Кажи ми от къде да си изтегля това Сусе 12.0 което ще излезе към 2012-та година ? Сподели от къде намираш бъдещите версии да ги пробваме и ние :)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

michael1960

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware 14.1
  • Window Manager: MATE Desktop Environment
    • Профил
    • WWW
Цитат
Кажи ми от къде да си изтегля това Сусе 12.0 което ще излезе към 2012-та година ? Сподели от къде намираш бъдещите версии да ги пробваме и ние :)

Вижте аз SuSE не съм качвал, това е информация от един колега, който каза че го е пробвал с тази дистрибуция. Но съвсем спокойно може да е сбъркал при писането, а понеже аз не съм в течение със SuSE ... :)
Активен

Михаил Петров - град Смолян, България

sickmind

  • Гост
При мен работи без проблеми под 64 битов дебиан squeeze:
2.6.32-3-amd64 #1 SMP Wed Feb 24 18:07:42 UTC 2010 x86_64 GNU/Linux
(имам и пакетите ia32-libs libqt4-core libqt4-gui ia32-libs-gtk заради скайп)

едит: не мога да сменя езика, само на български работи при мен. нищо не се променя когато избера английски от бутона в дясно например...
« Последна редакция: May 21, 2010, 20:34 от sickmind »
Активен

michael1960

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware 14.1
  • Window Manager: MATE Desktop Environment
    • Профил
    • WWW
При мен работи без проблеми под 64 битов дебиан squeeze:
2.6.32-3-amd64 #1 SMP Wed Feb 24 18:07:42 UTC 2010 x86_64 GNU/Linux
(имам и пакетите ia32-libs libqt4-core libqt4-gui ia32-libs-gtk заради скайп)

Това е много странно, но въпреки това радващо.

Цитат
едит: не мога да сменя езика, само на български работи при мен. нищо не се променя когато избера английски от бутона в дясно например...

Това просто не съм го направил, просто ми убягна, но обещавам в най - скоро време да го оправя.
Активен

Михаил Петров - град Смолян, България

michael1960

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware 14.1
  • Window Manager: MATE Desktop Environment
    • Профил
    • WWW
Смятам, че разреших проблема със стартирането на програмата и под Debian базираните дистрибуции, имам предвид Ubuntu и Debian, а също така и Slackware 13.1. Това успях да го направя, понеже след като си сложих Slackware 13.1, където ми даде същата грешка, която се получаваше при стартиране под Debian базираните дистрибуции.

Ако някой иска да опита, линка за новата версия е това:
http://www.fileden.com/files/2009/12/4/2675571/linux32/Balans32.tar.gz
или
http://www.fileden.com/files/2009/12/4/2675571/linux32/Balans32.tar.bz2

П.С. Нарочно не споменавам с коя версия на Qt съм компилирал програмата.
Активен

Михаил Петров - град Смолян, България

sickmind

  • Гост
Здр.
При мен пак работи, може би няма нужда да пиша де, защото и преди работеше.
Debian squeeze amd64 + ia32-libs +  ia32-libs-gtk
Пак няма други езици, но забелязах едно забавяне когато сменям годината. а ако нацъкам няколко пъти бързо, после чакам секунди докато се изредят всички години през които съм минал.
Поздрави.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Работи.. Calculate Linux 10.9 amd64
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Здравей, michael1960,
интересно ми е каква е програмата по предназначение. Другото, което ме интересува е компилирането, имаш всяка от изброените платформи и компилираш под всяка една поотделно или... Аз съм си написал една програмка на QT и компилирам за Linux и Windows под Linux и видях, че е възможно и за Мак да се компилира, чрез DarwinX, но все още не съм видял как да се компилира QT за Мак. За линукс я линквам със статични библиотеки, а М$ с динамични. Прилагам програмата, аз съм я пробвал само на Мандрива и ХР и тръгва. Иначе Fedora има пакети за cross-compiler mingw32-qt за Windows и darwinx-qt за Мас, ама още не съм прегледал как се прави, иначе аз само си правя тестове да ли се получава не се стремя към нещо конкретно просто "зарибявка"  [_]3
« Последна редакция: Oct 03, 2010, 14:13 от bvbfan »
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
При мен програмката си тръгна от раз
Активен

vas_68

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
  • Distribution: PCLinuxOS
  • Window Manager: KDE
    • Профил
При мен работи само под root.
Mandriva FREE 2010.1
Активен

michael1960

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware 14.1
  • Window Manager: MATE Desktop Environment
    • Профил
    • WWW
Здр.
При мен пак работи, може би няма нужда да пиша де, защото и преди работеше.
Debian squeeze amd64 + ia32-libs +  ia32-libs-gtk
Пак няма други езици, но забелязах едно забавяне когато сменям годината. а ако нацъкам няколко пъти бързо, после чакам секунди докато се изредят всички години през които съм минал.
Поздрави.

Да езиците ги няма, всъщтност смятам да се съсредоточа върху разработването на комерсиалната версия на тази програма, където ще добавя и това. Тази програма ми позволи и разбира се, благодарение на вас колеги, да направя програмата така че да работи на повечето дистрибуции без да е необходимо прекомпилиране на програмата, за което искренно ви благодаря.
Активен

Михаил Петров - град Смолян, България