Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   Надолу

Автор Тема: КПД  (Прочетена 9236 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #60 -: Sep 18, 2021, 13:15 »
Инвестицията в момента не е малка за фото централите. Също така, можеш да произвеждаш ток само през част от деня. Нямаш непрестанно производство, както при топлоцентралите, водните или атомните. В момента, за да инвестира изобщо някой в такова начинание, той разчита на договори с държавата за и на обещание за изкупуване на тока му ма определена цена. Поне в България е така. Ако няма батерии за складиране на енергията, разпределителното дружество трябва да регулира получената енергия от фотоцентралата и мощностите на останалите централи, за да не се получи претоварване. Което си е сложна работа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #61 -: Sep 18, 2021, 15:54 »
speca - не знам защо ми даваш примери от кога били познати вятъра и слънцето, ама като инженер би трябвало да знаеш, че едно е да познаваш една технология, ама съвсем друго е да я имплементираш (и трето да има икономически смисъл) - понякога отнемат десетилетие дори векове от едното до другото.
За батерии се говори от средновековието, ама не са могли да задвижат автомобил. Същото е и с фотоволтаиците - първите фото батеррии са са ставали само за датчик на светлина отколкото да захранят нещо смислено.
А да ми даваш Руснаците за пример в енергетиката ще го подмина с насмешка.
Тези малки ядрени реактори също ги слушаме от десетилетия и Бил Гейтс е потрошил няколко милиарда долара вече - и те като синтез-а са винаги на 20-тина години разстояние от поне 50г насам.
В момента в Щатите производството на енергия за 2020г. е 20% от възобновяеми и 20% атомна енергия. Тенденцията е ясна.
Най-младият реактор е от 2016 в Тенеси, следващия по младост е от 1996г. - тенденцията също е ясна. Атомната енергия скоро ще се ползва само за балнсьор на мрежата, по начина както доскоро се използваха възобновяемите източници.
В щатите 2020г. е са произведени 66 TWh, a в световен мащаб 700 TWh (2013г. е била 3 TWh).

« Последна редакция: Sep 18, 2021, 16:06 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #62 -: Sep 18, 2021, 16:19 »
На мен тенденцията не ми харесва. Значи, най-много енергия ще добиват по южните ширини и то толкова, че ще изнасят за тези, които нямат толкова слънце. Ние нямаме също така и приливи, които си заслужават, нито големи вълни. Вятъра е иди-дойди. Какво  ни остава? ВЕЦ. Остава ни и атомната енергия. Но, ако ще искат да я забраняват като мръсна... Ще закъсаме.
« Последна редакция: Sep 18, 2021, 16:21 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: КПД
« Отговор #63 -: Sep 18, 2021, 19:00 »

Нещата с фотото и преките повече ми прилича на далавера....А не на дълготрайна инвестиция. Но по тези въпроси кашика е специалист.

Всъщност баш инженерите сте по-запознати с енергетиката. Разни вериги, звезди, трансформатори, напрежения на мен почти не ми говорят нищо. Виждал съм статии, коя енергийна система как е организирана и, че в това отношение ние сме от тия дето са добре.

Като цяло енергетиката е нещо, което е организирано твърде централизирано и на практика е система от монополи. Говорим за либерализация, но това са глупости.

Няма как да кажа на ЧЕЗ — майната ви, идвайте да си вземате кабелите, от утре се закачам за Еон. Няма такова нещо. Това не е кабелна телевизия или достъп до Интернет.

Така, че така наречената либерализация е закачане на все повече посредници, сиреч кърлежи, които да смучат. От това енергията не става по-евтина, а по-скъпа.

При такава организация съм по-съгласен цялата система да е държавна, а по принцип съм твърд противник държавата да участва, в каквото и да било и поставям силно под подозрение изобщо ползата от съществуване на държави.

Вие обаче говорехте от другата страна — производството. Ами и там е точно същото нещо.

Не ми харесва АЕЦ да е в гр. Козлудуй, не мога да го подместя в Сибир. А дори да можех, ток от Сибир до мен няма как да дойде. Това не е газ, че да го помпам в тръбопроводи.

Ако има нещо в зелените технологии, с което ще се съгласи дори Спеца, то е, че те дават реална възможност на пазара на електроенергия да се включат и по-малки участници, които не са някакви мастодонти.

Цената? Защо е такава?

Ей тука се очаква избухване от горе-спомнатия :D

Понеже системата е строго регулирана и свръхцентрализирана не можеща да е друга по абсолютно обективни обстоятелства, че и физически закони, то промени в нея могат да стават единствено… чрез държавата.

И ето, че една такава свръх-държава (от преди даже да я има), каквато е ЕС, реши, че трябва да промени играта. За тия неща се говори от осемдесетте и европейците бавно и методично през цялото това време напредваха по темата.

Та преди петнадесетина години почна да става ясно, че зелената енергия е вече по-достъпна, а технологично по-зряла от преди. Затова ЕС реши да подбутне нещата, като ги финансира щедро. Е да де, ама понеже не е някакъв комунизъм, то може да го прави единствено през частната инициатива.

И затова решиха типично от германо-френски да вкарат всичко в един определен коловоз, да създадат един изкуствен бизнес и да го пуснат на масите. В действителност не е чак толкова лошо, колкото звучи. Това е начин да се направи зелената енергия¹ що годе работеща.

И измислиха някаква подобна схема — една клетка се изчерпва грубо за десет години. Трябва да направим така, че поставянето ѝ да е максимално скъпо от всички изисквания към парка, че да е необходим банков кредит. Този банков кредит трябва и той да е до срока на живот. Но в цялото нещо трябва да остане и около половината приход, за да е навит частника да се занимава.

И като сметнали, кое, колко струва, сложили и паричките на предприемача и разделили на получените (по-скоро прогнозните) киловат-часове, се получила ценичката, която имаме.

Но понеже все пак си говорим за планова икономика от смесен тип, то още в началото бяха заложили спадане на тия цени със спадане на себестойността на използваните панели. Демек китайците бяха задължени при увеличение на мащаба на производството² да го отразят в цените на изделията.

Та това е нещото, защо цените са такива. В енергетиката не може да има конкуренция, а една държава не знае, как да прави неща, без да ги планира. Всичко това трябва да избие някъде и подобно на модерните магистрали, където случая е подобен, избива в цената.



===
¹/ Непрекъснато говоря за зелена, но тя не е, чак толкова зелена. Сама по себе си създава много екологични проблеми. Но пък е възобновяема. Е, колкото и вреди да създава, пак е по-добре от един ТЕЦ или АЕЦ. Особено вторите (в днешния си вид) създават проблеми за хилядолетия;
²/ A това води намаление на себестойността на отделна бройка наполовина с всяко удвояване.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #64 -: Sep 19, 2021, 09:35 »
Има кредити и кредити. Една приятелка, която има печатница с мъжа ѝ, като им трябват пари за нещо, ипотекират жилището си, в което живеят. Доста по-евтино им излиза така.
Лошото е друго. Да речем, че инсталираш достатъчно мощности и можеш да се самоосигуряваш. Няма да можеш обаче законно да се изключиш от мрежата. Няма да имаш законното право да не купуваш от тях. Най-малкото, ще ти идва някаква такса. Точно, както с Топлофикация.

Преди година-две бяха арестували някакъв испанец заради това, че се откачил от мрежата. Инсталирал панелки човека, видял, че са му достатъчни и откачил кабелите. Хайде на съд. Това си е фашизъм.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #65 -: Sep 19, 2021, 10:07 »
Има кредити и кредити. Една приятелка, която има печатница с мъжа ѝ, като им трябват пари за нещо, ипотекират жилището си, в което живеят. Доста по-евтино им излиза така.
Лошото е друго. Да речем, че инсталираш достатъчно мощности и можеш да се самоосигуряваш. Няма да можеш обаче законно да се изключиш от мрежата. Няма да имаш законното право да не купуваш от тях. Най-малкото, ще ти идва някаква такса. Точно, както с Топлофикация.

Преди година-две бяха арестували някакъв испанец заради това, че се откачил от мрежата. Инсталирал панелки човека, видял, че са му достатъчни и откачил кабелите. Хайде на съд. Това си е фашизъм.

   Да,гадно е.

   Испанеца би могъл да си реши проблема като си направи паралелна
ел.инсталация,захранвана от соларите,и към нея да си върже всички
консуматори (предполага се,че има и батерия,която да съхранява
енергия за през нощта). А към "официалната" мрежа - нищо не свързва.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #66 -: Sep 19, 2021, 11:23 »
Той си е направил нещата у дома. Просто откачил кабелите към електрото. И заради това, че се е откачил, го арестуват.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #67 -: Sep 19, 2021, 11:49 »
    Не е трябвало директно да откача кабелите,вероятно това се е
изтълкувало като увреждане на чуждо имущество.
   Ако нищо не е свързано към "официалната" мрежа - няма никаква
консумация,т.е. не плаща нищо на тяхното "енерго".
   Ако има обаче нещо като "такса електромер" - да плаща всеки месец
някаква фиксирана сума,това вече наистина е кофти. В такъв случай
пича е трябвало сериозно да проучи юридически как стоят нещата.
Малко вероятно,но все пак е възможно да има някакви "вратички"...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #68 -: Sep 19, 2021, 12:03 »
Той си е направил нещата у дома. Просто откачил кабелите към електрото. И заради това, че се е откачил, го арестуват.

Ами ще го арестуват, най-вероятно кабелите които идват към дома му, са били собстенност на 'енергото'. Какво ще стане ако някой посегне или навреди на чужда собственост?

Просто е трябвало да си изключи бушона и в имота си да прави каквото си иска, и както си иска да произвежда ток.

Също така ако произвежда ток, не може просто да се включи към ел.мрежата навънка. Трябват специални преобразуватели (инвертори) и честотата да се сфазира с енергото. Не само да стане 50hz, ами и фазата да е същата.
Ако го направи като си знае ще навреди на цялата мрежа и на много други потребители.

Знаете ли как се включват мощности, например генератор на ВЕЦ към мрежата. Развъртат генератора, чакат да навърти обороти и със специални уреди следят фазата да съвпадне с фазата на глобалната мрежа. Чак когато съвпадне, тогава дърпат (пускат) шалтера. Един път вече включен към мрежата генератора се самосфазира докато работи. Става едно с цялото.

---
И тук стигаме до това дето го казва Гогата, че няма как мрежата да не е свръхцентрализирана. Даже понеже сме свързани и с другите съседни страни, Гърция, Турция, Румъния ....И понеже и на тях продаваме/купуваме ток, чисто електрически мрежата даже не е само Българска, но и глобална. Даже цяла Европа представлява единна мрежа. Не знам къде и са границите.......


« Последна редакция: Sep 19, 2021, 12:21 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #69 -: Sep 19, 2021, 12:45 »
Мрежата трябва да е свръхцентрализирана. Под държавно управление. Също и всички централи. В крайна сметка, това е въпрос на национална сигурност.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #70 -: Sep 19, 2021, 15:33 »
https://www.insidehalton.com/shopping-story/5461551-selling-energy-back-to-the-grid-how-you-can-reap-profit-through-ontario-s-fit-program/
Забележете статията е  6 г. стара.

Ето и за Ирландия:
https://energyd.ie/export-payments/

Сега започвам да разбирам защо плювате слънчевите панели, ама БГ си е пак на опашката.

https://www.youtube.com/watch?v=vSTvYbhtWaY
Този пич няма батерии и ел. кола и праща всичкия ток от панелите към Енергото и черпи от там. В някои щати/държави ти плащат вместо да ти дават кредит.
Мисълта ми е, че връщането на енергия към енергото и синхронизацията е отдавна решен проблем дори за домашните потребители.
Тесла дори продават и батерии за да си балансираш консумацията и да имаш резерва когато изгасне тока, нещо повече - подали са молба в щата Тексас да продават електро енергия без действително да я произвеждат (ще препродават енергията от домашните инсталации) и ще се получи разпределена мрежа (което не може да стане с държавните мрежи защото те са се фокусирали към класическите централи.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #71 -: Sep 19, 2021, 16:01 »

Тесла дори продават и батерии за да си балансираш консумацията и да имаш резерва когато изгасне тока, нещо повече - подали са молба в щата Тексас да продават електро енергия без действително да я произвеждат (ще препродават енергията от домашните инсталации) и ще се получи разпределена мрежа (което не може да стане с държавните мрежи защото те са се фокусирали към класическите централи.

Без да съм специалист в материята, ми изниква един въпрос: Това не е ли изкуствено набиване на посредник по веригата? Визирам болд-натото. В това, че продават батерии за балансиране на консумацията няма нищо лошо. Но ако аз си купя батерии и инсталация изобщо, от Тесла, защо трябва те да влизат като сегмент между мен и консуматора на произведената от мен енергия? Не е ли по-евтино за крайния потребител, и за мен (Тесла ще си сложат процента, който ще хапне хем от мен, хем от крайния потребител) директно щатът Тексас (или който и да бил там, енергиен оператор и доставчик на крайни потребители) да купува от мен енергията, без посредничеството на Тесла?
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #72 -: Sep 19, 2021, 16:26 »
https://www.insidehalton.com/shopping-story/5461551-selling-energy-back-to-the-grid-how-you-can-reap-profit-through-ontario-s-fit-program/
Забележете статията е  6 г. стара.

Ето и за Ирландия:
https://energyd.ie/export-payments/

Сега започвам да разбирам защо плювате слънчевите панели, ама БГ си е пак на опашката.

https://www.youtube.com/watch?v=vSTvYbhtWaY
Този пич няма батерии и ел. кола и праща всичкия ток от панелите към Енергото и черпи от там. В някои щати/държави ти плащат вместо да ти дават кредит.
Мисълта ми е, че връщането на енергия към енергото и синхронизацията е отдавна решен проблем дори за домашните потребители.
Тесла дори продават и батерии за да си балансираш консумацията и да имаш резерва когато изгасне тока, нещо повече - подали са молба в щата Тексас да продават електро енергия без действително да я произвеждат (ще препродават енергията от домашните инсталации) и ще се получи разпределена мрежа (което не може да стане с държавните мрежи защото те са се фокусирали към класическите централи.

   А я напиши каква е цената на тока у Канадско ?

Обзалагам се,че струва майка си и баща си (че и повече) ...
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #73 -: Sep 19, 2021, 17:12 »
Код:
Off-peak Weekdays from 7 p.m. to 7 a.m. and all day weekends and holidays      8.2 ¢ per kWh
Mid-peak Weekdays from 7 a.m. to 11 a.m. and 5 p.m. to 7 p.m.                       11.3 ¢ per kWh
On-peak Weekdays from 11 a.m. to 5 p.m.                                               17.0 ¢ per kWh
Тук тока през уикендите е по тънката тарифа.

Tesla ще са посредник за който не иска/ не знае какво да прави. Винаги можеш да си сключиш договор с Енергото и сам, но в някои щати енергото не дава пари, а ти дава кредит за енергия. Така Tesla може да ти даде системата под наем или на изплащане, ако нямаш нужния капитал.
Елон ще консолидира кинтите и ще ти дава кеш, освен това ще менажира мрежата от потребители като цяло за по-голяма ефективност/печалба защото може да продава на едро и на който дава най-много. Цялата мрежа от домашни потребители може да реагира като единна система (Виртуална ел. централа).
Разработили са и софтуер за търговия с енергия - Autobidder в която всеки може да участва.
Енергията за балансиране на мрежата е космически скъпа макар и за малко време, но само батериите и инверторите могат да реагират толкова бързо. С батерии вече започнаха да елиминират някои класически централи за студен резерв като скъпи и неефективни.
« Последна редакция: Sep 19, 2021, 17:18 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: КПД
« Отговор #74 -: Sep 19, 2021, 19:02 »
И моите 5 ст.
Без да се актуваш - няма да ти го признаят за жилище  ...така де акт амнаесе или колкото беше там - без кенеф, вода, ток, асансьор и тераса с барбекю нищо не  е  :P

А след актуването пък вече нямаш право да се откачаш от хенергото, а щом не си откачен - даже и бушона да е отворен и да изразходваш 0 ток пак ще трябва да им плащаш  само за преноса т.е. за инфраструктурата т.е. за това че са ти опънали кабел до жилището.
По принцип у белите държавици на сметката  за тока е разделена основно на 2 - производство и преносна мрежа, като 2то е 50% ако сметката е $50 или по-малко, ако е над 100 май вече се закотви на $20-30
Е плюс некой регионални данъци и такси  плюс застраховки и т.п. напр. мойта сметка има 4-5 графи ама останалите са малки 3-5 долара
А и да не забравя има и добавка зелена енергия


Те така и да си на 0 консумация пак ще има бецален накакъв минимален

Единствения изход май е да не плащаш и да дойдат от Енергото да те откачат.. а по белите държави може и сам да подадеш заявление един кой си имот да бъде разкачен от мрежата - явно не е така у тоталитарните държави, Испания, Булгаристан и т.п.

Как беше - параграф 22,: не е луд който иска да се разкачи от ...енергото, а щом не е луд значи ще го съдим до дупка и ще му вземем кинтите /номерът с оправдан поради невменяемост няма да мине/
« Последна редакция: Sep 19, 2021, 19:14 от remotexx »
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   Нагоре
« назад напред »