Автор Тема: инсталиране на GRUB2 на зареждащо CD  (Прочетена 1890 пъти)

penko_70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 68
    • Профил
Здравейте!

Надявам се да не повтарям някоя тема, но проблема ми е следния. Реших да си инсталирам Ubuntu 9.10 и с boot loadera му ударих на камък. Старото ubuntu 7.10 което ползвах ползваше grub и с него много лесно си правех стартиращ флопи диск, зареждайки първо от Live CD-to, изпълнавайки командата grub   find /boot/grub/stage1   root (hdXX)   setup (fd0)  , после от дискетата си правех стартов CD и нещата минаваха, без да се налага да инсталирам GRUB в MBR. Жената и дума не дава да и пипам MBR, сакън да не и се смота проклетия Windows... та до сега работех по начина, който описах, слагах си груб на стартиращ CD и бутвах от него. И тя доволна, и аз доволен... но с новия груб удрям на камък.

опитвах следното. зареждам от Live CD на ubuntu 9.10 и изпълнявам командата

grub-mkrescue grub.iso  създава се iso файл, качих го на CD, бутва се някаква щуротия, но изобщо го няма достъпа до убунтуто, което си го инсталирах... предполагам горе долу така се правят нещата, но не точно, защото така не работи. четох в нета за друг начин, но там се ползва командата  grub-install /dev/sda но това ще направи точно това, което не искам, а именно да пипам MBR на харда

трябва ми да си направя стартиращ сд от който да си пускам инсталирания ubuntu 9.10
да спомена също, че по време на инсталацията му казах да сложи инсталираща програма в дела, където е инсталиран и самия линукс, при мен е /dev/sda6 при мен /dev/sda6 e в края на харда, много над 1024 цилиндър, сигурно няма да проработи и смяната на активния дял за зареждане на операционна система...

просто не ми се пипа нищо по MBR, активен дял и тем подобни, да си върви бозата на жената, пък като и се смота, да си се оправя. трябва ми начин да си подкарам убунтуто, без да и пипам бозата
Активен

danaildr

  • Гост
Re: инсталиране на GRUB2 на зареждащо CD
« Отговор #1 -: Nov 21, 2009, 13:07 »
Ето нещо което бях намерил преди време и което предвидливо запазих :) мисля че ще ти свърши работа

===========================================================

Как чрез boot loader-а на Windows NT/XP може да се стартира VS Live?

Ако желаете да ползвате boot loader-а на Windows NT/XP не инсталирайте LILO на MBR.
Инсталирайте го на кореновия дял (дялът на който е инсталиранa VS Live). След това напишете:

root@darkstar:~# dd if=/dev/дялът_където_е_инсталиран_LILO bs=512 count=1 of=bootsect.lin


В резултат на тази команда ще се получи един файл с размер 512 байта bootsect.lin.
 Преместете този файл на C:\ (може да ползвате дискета за преместването на този файл,
 защото вероятно няма да можете да записвате в този дял).

Ако се страхувате да инсталирате LILO на твърдия диск, може да ползвате и дискета.
За да получите файла bootsect.lin, поставете дискетата във флопидисковото устройство, инсталирайте LILO и напишете:

root@darkstar:~# dd if=/dev/floppy/0 bs=512 count=1 of=bootsect.lin


Ако няма устройство /dev/floppy/0, напишете:

root@darkstar:~# dd if=/dev/fd0 bs=512 count=1 of=bootsect.lin


С подходяща програма (напр. notepad) отворете файла C:\BOOT.INI. В края на този файл добавете реда:

C:\BOOTSECT.LIN="Linux"

При следващото стартиране ще се покаже меню от което можете да изберете коя операционна система да се стартира.
============================================================

Обяснението е за VS Live, но мисля че и за Убунту е валидно
Активен

penko_70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 68
    • Профил
Re: инсталиране на GRUB2 на зареждащо CD
« Отговор #2 -: Nov 21, 2009, 16:28 »
благодаря за отговора. опитах това, което е писал Валентин Стойков, с Lilo може и да работи, но с GRUB2 при мен не иска
Активен