Автор Тема: Настройка за програми по "default" ?  (Прочетена 1503 пъти)

tzolov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Здравейте! От 2 седм. съм на Линукс Минт 10, страхотна ОС :} Едва ли ще докосна Windows някога повече :P Доста неща поразучих от нета но за това не намерих решение .. Как да задам default програма за определен тип файлове? Благодаря ;)

П.П. - Също исках да попитам понеже съм с 2 харда, системния ми е 40 ГБ, със чиста инсталация на Линукса под Ext4, другия ми е 80ГБ ntfs но си го разчита и работя с него без проблем, има ли смисъл да го конвертирам на Ехт4 и него (ако въобще може), и дали ще работи по бързо?
« Последна редакция: May 26, 2011, 08:27 от tzolov »
Активен

Linux Mint 10

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #1 -: May 26, 2011, 09:05 »
Здравейте! От 2 седм. съм на Линукс Минт 10, страхотна ОС :} Едва ли ще докосна Windows някога повече :P Доста неща поразучих от нета но за това не намерих решение .. Как да задам default програма за определен тип файлове? Благодаря ;)

П.П. - Също исках да попитам понеже съм с 2 харда, системния ми е 40 ГБ, със чиста инсталация на Линукса под Ext4, другия ми е 80ГБ ntfs но си го разчита и работя с него без проблем, има ли смисъл да го конвертирам на Ехт4 и него (ако въобще може), и дали ще работи по бързо?
Колега би ли обяснил по-подробно какво искаш да реализираш,че на мен не ми идва на акъла какво може да значи default програма за определен тип файлове.
Относно дали втория ти диск да го оставиш на ntfs или да го форматираш в друг формат да ти кажа щом ти работи без проблемно няма смисъл да го пипаш,но ако решиш все пак да го форматираш reiserFS е добра алтернатива.Аз като започвах да се занимавам с Линукс първо бях с ext3 и после ext4,но откакто инсталирах ОС-ма върху reiserFS ми се струва,че се подобри бързодействието и по-малко чувам Харда да стърже.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #2 -: May 26, 2011, 09:14 »
Здравейте! От 2 седм. съм на Линукс Минт 10, страхотна ОС :} Едва ли ще докосна Windows някога повече :P Доста неща поразучих от нета но за това не намерих решение .. Как да задам default програма за определен тип файлове? Благодаря ;)
Когато си във файловия мениджър посочи един от "определения тип файлове" с десния бутон, избери Properties и в отворилото се прозорче трябва да има някъде меню за Open With, би трябвало да се ориентираш :)

П.П. - Също исках да попитам понеже съм с 2 харда, системния ми е 40 ГБ, със чиста инсталация на Линукса под Ext4, другия ми е 80ГБ ntfs но си го разчита и работя с него без проблем, има ли смисъл да го конвертирам на Ехт4 и него (ако въобще може), и дали ще работи по бързо?
Смисъл има винаги. Аз се сещам най-малко за проблемите с фрагментацията на ntfs, под Линукс май все още няма програма за дефрагментиране на ntfs (нека другите да ме поправят, ако греша).

Иначе "конвертиране" не може, може форматиране с новата файлова система. Разбира се, файловете ще трябва предварително да си ги прехвърлиш на временен носител и после да ги качиш отново на новата файлова система.

За по-бързата работа не мога да кажа, но смятам, че просто файловите системи за Линукс са доста по-добри и устойчиви. В този ред на мисли, другите сигурно ще ти препоръчат и други варианти за избор на файловата система със съответните мотиви.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #3 -: May 26, 2011, 09:35 »
Както каза radoshow по-горе  - ако не ти е супер наложително, не форматирай NTFS към ext3/4 щом работи безпроблемно. Аз също съм изтрил Windows отдавна , но си стои дяла NTFS и нямам грижи.
Обаче ако все пак решиш - също препоръчвам reiserFS. Имам наистина някакво усещане , че диска се "забърза" и се чува все по-малко
 [_]3
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #4 -: May 26, 2011, 09:47 »
Както каза radoshow по-горе  - ако не ти е супер наложително, не форматирай NTFS към ext3/4 щом работи безпроблемно. Аз също съм изтрил Windows отдавна , но си стои дяла NTFS и нямам грижи.
Обаче ако все пак решиш - също препоръчвам reiserFS. Имам наистина някакво усещане , че диска се "забърза" и се чува все по-малко
 [_]3
И аз така си мислех преди няколко години, ама имайте пред вид и, че хардовете се пълнят, колкото повече данни, толкова по-трудно прехвърлянето им върху нова файлова система ;)  Но иначе и аз съм съгласна, няма лошо още малко време да се ползва така, хем човек наистина да свикне и да затвърди избора си на Линукс :)
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #5 -: May 26, 2011, 09:50 »
Ооо, да . Идва неприятния момент с прехвърлянето на информацията, която наистина се трупа главоломно и е добре да се прави възможно най-рано.
Тъй че ... разбирам дилемата ;)
Активен

tzolov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #6 -: May 26, 2011, 09:53 »
Благодаря ви  [_]3 bop_bop_mara е разбрала какво имам предвид  :) Иначе засега си оставам на ntfs щом няма проблем, оферта щеше да е ако може да се конвертира, но щом трябва с формат :P
Активен

Linux Mint 10

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #7 -: May 26, 2011, 10:25 »
Благодаря ви  [_]3 bop_bop_mara е разбрала какво имам предвид  :) Иначе засега си оставам на ntfs щом няма проблем, оферта щеше да е ако може да се конвертира, но щом трябва с формат :P
Ако все пак решиш да форматираш харда,а нямаш свободно място можеш да ползваш Облак.Има много фирми,които предлагат онлайн хранилища.Разгледай този линк ЦЪК.За 10лв.на година ти дават 100GB пространство,а също така и пълноценна ОС,която можеш да ползваш от всяко устройство,което има достъп до интернет,даже и мобилен телефон. ;) [_]3
Активен

tzolov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #8 -: May 26, 2011, 11:11 »
Я, не бях запознат с тези облачета :}} Това ми се струва доста добра инвестиция за 10лв.  ::) Ъплоад-а дали е с що годе приемлива скорост?
Активен

Linux Mint 10

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Настройка за програми по "default" ?
« Отговор #9 -: May 26, 2011, 11:21 »
Я, не бях запознат с тези облачета :}} Това ми се струва доста добра инвестиция за 10лв.  ::) Ъплоад-а дали е с що годе приемлива скорост?
Всичко зависи от това ти какъв ъплоуд имаш.Аз съм на БТК и при мен е ужасен,но чакам да ми свърши договора и се местя.
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
cannot open default font "fixed"
Настройка на програми
4oki 1 1766 Последна публикация May 30, 2003, 19:23
от mironcho
"paskal case" / "camel case"
Общ форум
Apache 3 7449 Последна публикация Aug 11, 2006, 10:01
от ivak
Проблем с "struct cdev" и "struct semaphore"
Общ форум
halturata 22 12760 Последна публикация Aug 14, 2007, 17:31
от tarator
Проблем с "reboot", "halt" и т.н.
Настройка на програми
turboshark 5 7196 Последна публикация Sep 22, 2007, 00:13
от turboshark
Postfix Unknown Local Recipient "Message"
Настройки на софтуер
Neoromantic 8 5882 Последна публикация Feb 07, 2010, 15:15
от Neoromantic