Автор Тема: Съмнения за плагиатство  (Прочетена 1429 пъти)

glarus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 109
    • Профил
Съмнения за плагиатство
« -: Mar 04, 2007, 09:29 »
Нямам удоволствието да гледам видния български патриот и родолюбец по телевизията, а.к.а. Слави Трифонов, но вчера един приятел ме учуди след като му показах това :
Гадя Петрович Хренова потерялась
Каза ми, че преди известно време е гледал скеч със точно същия текст (преведен на български естествено и леко адаптиран) в неговото шоу.
Тъй като не можеше да си спомни кога точно, може ли някой от вас да сподели (ако случайно е гледал същото предаване) кога приблизително е било излъчването му ?

П.П. В случай, че ви хареса и знаете руски, можете да намерите още такива сценки в youtube ако търсите с ключовата дума КВН на латиница или кирилица.
Активен

Milen_Haskovo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 77
    • Профил
Съмнения за плагиатство
« Отговор #1 -: Mar 05, 2007, 14:14 »
Добър ден, то почти всичко е копирано. Обаче си имат и доста авторски хумор, основно породен от новини по вестниците...
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Съмнения за плагиатство
« Отговор #2 -: Mar 05, 2007, 15:12 »
Да, наистина почти всичко е вземано от другаде. Често в предаването чувам неща, които вече съм чел във vicove.com, vicove.gbg.bg или някъде другаде. Но това, че черпят лафове от другаде, не смятам, че може да се счита за плагиатство. Както е казал народа "Всяко ново нещо е добре забравено старо". Трудно е да се измисли нещо, което вече не е казвано, а направо невъзможно да се сглобява цял сценарий всяка вечер с чисто нови неща. Съмнявам се, че ако питаш някой от екипа, дали не вземат лафовете от другаде, някой ще ти отговори, че всичките сами си ги мислят. Освен това, шоуто печели добре, така че за фрази и изречения, които имат авторски права, предполагам плащат нещо на автора. Не си заслужава за определената сума да рискуват цялата си дейност. Но и да рискуват, аз, лично за себе си, пак няма да ги обвиня. Това, че някой е казал навремето нещо си, не означава, че резервира думите само за себе си. Това е в разрез със свободата на словото. Айде всички да си резервираме по някоя дума или израз и ще стане така, че няма да можем да си приказваме.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Radev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 218
    • Профил
    • WWW
Съмнения за плагиатство
« Отговор #3 -: Mar 05, 2007, 16:20 »
Copyright|Copyleft, но никой не ти позволява да използваш нещо без да споменеш автора... ако и да не плащат поне трябва да намерят начин да споменат първоизточника (стига да може да бъде установен) пък дори да е във финалните надписи.
Активен

Човек и добре да живее... !

glarus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 109
    • Профил
Съмнения за плагиатство
« Отговор #4 -: Mar 05, 2007, 16:27 »
От сто години комиците ползват идеи един от друг, но не ми беше това въпроса. Исках да видя само дали са могли да го интерпретират толкова добре, колкото го правят КВН-ците (хората, които участват в КВН) и колко са вложили от себе си.
Активен