Автор Тема: План за оцеляване в условия на катаклизъм  (Прочетена 14082 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Освен ако въздухът не е замърсен ::) Конденза ще повлече всичките боклуци дето са въздуха. Прахови частици, вещества, киселини, газове...

Нали сте забелязали някой път като вали дъжд, какви стават колите - кални..Чист конденз >:D
« Последна редакция: Jan 07, 2019, 15:55 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Освен ако въздухът не е замърсен ::) Конденза ще повлече всичките боклуци дето са въздуха. Прахови частици, вещества, киселини, газове...

Нали сте забелязали някой път като вали дъжд, какви стават колите - кални..Чист конденз >:D
Значи ще ми трябва спектрален анализатор да определям чистотата на водата и примесите в нея. Някаква система за филтриране...с осмоза трудно ще стане в условия на ограничени ресурси, ще имам нужда от наръчник по химия да добивам химични елементи за да неутрализирам киселини и основи, както и да пречиствам водата с химични реакции. Във филма "Марсианецът" пича добиваше вода чрез горене на водород, ако разполагам с електрическа енергия мога да разлагам водата на кислород и водород и после да ги свързвам обратно във вода чрез горене. Значи добива на електроенергия се оказва от първа необходиност за оцеляването.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Значи ще ми трябва спектрален анализатор да определям чистотата на водата и примесите в нея. Някаква система за филтриране...с осмоза трудно ще стане в условия на ограничени ресурси, ще имам нужда от наръчник по химия да добивам химични елементи за да неутрализирам киселини и основи, както и да пречиствам водата с химични реакции.

Обаче това обесмисля цялото занятие. Нали идеята беше да се заселиш в балкана, в дивото...на село ...И много много да не се занимаваш със света. А сега пак го избиваш на наука и спектралени анализатори.......... ??? ??? ???
« Последна редакция: Jan 07, 2019, 16:55 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

stealth01

  • Гост
Катаклизми много... иначе прочетох темата като: План за оцеляване в условия на капитализъм...

Ако бог не ни хвърли голям камък от небето, който да ни затрие отведнъж, другите по-неапокалиптични събития, които водят до временна евакуация, могат да се изкарат с общо взето с една аварийна раница. Писано по темата много. С няколко думи - храна, вода, лекарства, кат дрехи, нож, фенер, радио и т.н. Варианти много.
Проблемът е, че всичко това изисква освен събиране и постоянна поддръжка (която не става с cron). На някакво време трябва да се подменят провизиите, да не се окажете с хранително отравяне, което да лекувате с 5 годишни хапчета и да стоите на тъмно, щото батериите са се разтекли...

Къщи в балкана има много. Празни. Но, освен ако не се готвите за пенсиониране, то да поддържате имот някъде в нищото хич не е лесно. А и както каза jet:

Манго Джери ще се зарадва на имотите.

Да се готвиш за неизвестно събитие, според мен е излишно. Аз, дори, когато трябва да пътувам до някъде, все забравям по нещо съществено, при всичкото планиране и т.н. А да планираш събитие, с неизвестни изисквания... не ми се занимава :)
Активен

bot

  • Гост
 Планирането е добра стъпка, отиграваш вероятни сценарии и ако недай боже нещо се случи най-малкото не изпадаш в паника. Съгласен съм, запасяването не е добра идея, особенно с неща, които имат кратък срок на годност, обаче сигурен съм на всеки се е случвало - спира тока, а в къщата няма една свещ заделена, и се почва едно пустосване - хем си знам държавата, как можах една свещ да не заделя, и т.н. Аз знам обаче какво да кътам - ракия. Става за: пиене (загряване), горене, антисептично средство - дезинфекция - разтривки при настинка - анестетично средство (упойка) - повдигане на духа/настроението, почистване, самоотбрана и нападение (коктейл молотов), разменно средство - може да се размени за хляб/масло/ някоя консерва русенско варено... и няма срок на годност - напротив, колкото по-отлежала - толкова по-качествена. Не съм сигурен дали става обаче за гориво за автомобил - някой експерт да каже може ли кола да върви на ракия?
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   А без интернет как ще карате  ;D

   ЪЪЪ,за "коктейл Молотов" ще трябва чист спирт,за предпочитане обаче е бензин  ;D
« Последна редакция: Jan 07, 2019, 20:47 от spec1a »
Активен

bot

  • Гост
   А без интернет как ще карате  ;D

   ЪЪЪ,за "коктейл Молотов" ще трябва чист спирт,за предпочитане обаче е бензин  ;D

 Ей тия пичове предлагат сателитен интернет само за $100 на месец, ъпстрийм и даунстрийм 1мбит
 http://www.groundcontrol.com/Europe_Satellite_Internet.htm#idirect

 като се комбинира с това и забравяш неудобствата от всякакви катаклизми  :D


гарантиран успешен бизнес в тежки времена
« Последна редакция: Jan 08, 2019, 00:04 от bot »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Не ги зная, тези пичове, какъв интернет предлагат, обаче познавам един поп, който си живее в манастира, на километри от най-близкото по-цивилизовано населено място и човека си има интернет. Закачили са му една антена на покрива, насочена почти хоризонтално и сваля с три мегабайта в секунда. Добра връзка има. Чак се чудя. Не съм го питал нито фирмата, нито какво точно са му инсталирали, а и май не знае, защото не се интересува. Стига да има интернет. И ток. :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bot

  • Гост
Не ги зная, тези пичове, какъв интернет предлагат, обаче познавам един поп, който си живее в манастира, на километри от най-близкото по-цивилизовано населено място и човека си има интернет. Закачили са му една антена на покрива, насочена почти хоризонтално и сваля с три мегабайта в секунда. Добра връзка има. Чак се чудя. Не съм го питал нито фирмата, нито какво точно са му инсталирали, а и май не знае, защото не се интересува. Стига да има интернет. И ток. :)
прочети тук въпрос номер 10
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Скоро четох статия някъде, че всеки мобилен телефон има радио чип с който е готов да работи и като обикновен дигитален радио приемник, но този чип не е активиран по "политически" причини. Това би било много полезно в случай на катаклизми да следиш какво става около теб и за предупреждения и метеорология.
Проблема също е ако проблема е радиационен - не се чува, не се вижда и няма къде да избягаш за 50г. или политически - комунетата/Путин вземат властта и национализират всичко в името на народа (дежа вю) тогава и добре да си се скрил, комшията ще те предаде  ;D. Този проблем обаче съм го решил за себе си като съм минал преди време през терминал 1 (тогава нямаше 2) (една и съща грешка гледам да не правя два пъти).
Имаше един майтапчийски филм как се бяха подготвили за ядрен инцидент: https://www.imdb.com/title/tt0124298/?ref_=nm_flmg_act_45

И един астроном как се захранваше в пустинята с направи си сам вятърен генератор.
http://www.mdpub.com/Wind_Turbine/
« Последна редакция: Jan 08, 2019, 02:41 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Скоро четох статия някъде, че всеки мобилен телефон има радио чип с който е готов да работи и като обикновен дигитален радио приемник, но този чип не е активиран по "политически" причини. ...
Аз пък съм чувал че чипа бил не в телефоните, а в главите на хората и бил активиран само при някои индивиди.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Джет, не желая да съм груб, но лично аз не виждам полза от това, че разполагам с УКВ радио в телефона си. Това ме връща в отминала епоха.

Колко хора слушат радио извън колите си? И защо го слушат? Нещо да им дзиндзирика. И евентуално да научават за пътните и климатични условия. Ама само евентуално.

УКВ не са от разрешените честоти за радио-любители. Доколкото такива са останали (все пак GNU radio се развива, значи не са изчезнали съвсем), то никой няма да чуе зова ти за помощ поради „имърджънси“. На всичкото отгоре обхвата на УКВ е много малък. Не е като синьозъбие, ама не е и като да се свържеш с другия край на планетата.

Радиото не пести ток! На авторите на тези две статии да им кажа, че това, което наричат Син зъб и WiFi е нищо повече или по-малко от радио. Същото се отнася и за GSM. Колкото харчат те, толкова ще харчи и УКВ-то. Радиото никога не е било енергоспестяваща технология и няма да бъде. Може би това е, защото това е технология, която на практика означава, че превръщаш ток във вълни :P

Изобщо не споделям оптимизма им. Няма да звъня нито на Веризон, нито на Апъл. А то, ако съм клиент на Апъл, катаклизма за мен вече е настъпил и нищо не може да ме спаси. Което се отнася и за Андроид, между другото.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И по една мадама ще трябва.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
И още една та да има конкуренция.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.