Автор Тема: Хайде пичове, връща се времето от началото на "демокрацията"!  (Прочетена 19980 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Можеше да е далеч по-зле, примерно можеше на върха на веригата да не е homo sapiens, а felinus sapiens примерно. Е те тогава да гледаш сеир с изострените хищнически инстинкти и индивидуализма. Макар че може би това не би довело до развитие на цивилизация и култура...не знам, не знам.

и какъв ли расизъм щеше да има между различните породи... ;D
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Май имаш в предвид за тези "закриващи технологии"!?
Чрез теб за първи път се сблъсквам с термина "закриващи технологии" (прочетох линка, още когато го пусна на първа страница в темата) и не съм много съгласен с използването му, тъй като подсъзнателно създава усещане за нещо лошо, но от погледа на пазарната икономика те наистина се явяват такива. Всичко, което в един свят без собственост би улеснило хората (било то технология за автоматизация, или производство с по-голямо качество, което по-рядко да се чупи и по-лесно да се поправя, и т.н.), в пазарната икономика намалява оборота на пари и изхвърля хора на улицата. На тези два фактора (оборот на пари и хора, които да участват в него) се крепи цялата система на пазарната икономика, и без тях е все едно да оставиш жив организъм без храна и вода. Така че, да, точно т.нар. "закриващи технологии" имам предвид, когато говоря, че много автоматизации в момента не се правят, защото биха сринали икономиката.

И същевременно не са развили една култура, която да е постигнала нещо.
Все пак бушмените са една нищожна част от човечеството. Това, че техните интереси не са се развили в посоката, в която ни се иска на нас, не означава, че с всички ще стане така в една система на пълна свобода. От нас зависи какво ще се случи.
И все пак да припомня, че това, че бушмените изглеждат беден и неразвит народ от погледа на система, градяща се върху материално и ментално разсипничество, не означава, че обективно е така. Ако не друго, то самият им ментален пример за хора, живеещи в мир и разбирателство, е богатство, което не трябва да се игнорира, само защото не е материално (въпреки че се отразява и на материалните неща). Малко ли са хората, желаещи мир и душевна хармония?

Защото трябва да има някой да набива канчето на алчните мързеливи тарикати да работят.
Това е, че навремето може и да е било нужно, поради ограничените хоризонти на човечеството, но отдавна не е нужно. Преди не сме имали достъп до всичко и не сме знаели точно какво и колко имаме на Земята, но вече знаем. Преди работната ръка е била задължителна във всяка дейност, но вече не е. Много неща са се променили с времето. Мисля, че е грешка в опита си да търсим развитие да гледаме само назад.
Между другото, признавам, че във възгледите ми като цяло има и един плашещ аспект. На мнение съм, че ако човечеството не може да се справи със съществуването си, ако не бъде ръчкано насила за това, то значи не заслужава съществуването си. Но така или иначе, ако продължава да върви по пътя, по който е поело в момента, не е далеч времето, когато ще се изправи на кръстопът, при който да избира дали да се самоунищожи, или да еволюира. Надявам се да заслужава да избере второто.

Две интересни филмчета, ако се намирате в желание и време, и не сте ги гледали:
Планирано остаряване! * Купи, хвърли, купи! * (превод) - целия филм
Шоковата доктрина - The Shock Doctrine * За това как работи системата * (bg subs)
« Последна редакция: Dec 03, 2013, 16:37 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Между другото, признавам, че във възгледите ми като цяло има и един плашещ аспект. На мнение съм, че ако човечеството не може да се справи със съществуването си, ако не бъде ръчкано насила за това, то значи не заслужава съществуването си.

Да, това е наистина плашещо. Два въпроса:

1. Защо гледаш на човечеството като на бащиния? Откъде произтичат тия права?
2. Защо не строиш комунизма в комуна, град или отделна държава, а държиш да го наложиш по целия свят? Т.е. защо не оставяш място за алтернативи, а искаш само една опция? Дори Бил Гейтс не се е опитвал да направи всички компютри по света с Прозорци. Откъде тоя тоталитаризъм?
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Да, това е наистина плашещо. Два въпроса:
Още не си ми отговорил на въпроса как се отговаря на въпросите на човек, който само пита, но не слуша (чете). Вече съм дал отговори и на тези два въпроса, излишно е да ги пиша до безкрай само за теб. Научи се да четеш ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Още не си ми отговорил на въпроса как се отговаря на въпросите на човек, който само пита, но не слуша (чете).

Конкретно се отговаря, точка по точка. Някакви доказателства, че не съм те прочел (изслушал)?

Прави каквото искаш, не съм ти фенер да ти светя, но помни че "свободата на един свършва там където започва свободата на другия". Да го имаш предвид докато кроиш планове за световния комунизъм.  [_]3
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Чрез теб за първи път се сблъсквам с термина "закриващи технологии" (прочетох линка, още когато го пусна на първа страница в темата) и не съм много съгласен с използването му, тъй като подсъзнателно създава усещане за нещо лошо, но от погледа на пазарната икономика те наистина се явяват такива. Всичко, което в един свят без собственост би улеснило хората (било то технология за автоматизация, или производство с по-голямо качество, което по-рядко да се чупи и по-лесно да се поправя, и т.н.), в пазарната икономика намалява оборота на пари и изхвърля хора на улицата. На тези два фактора (оборот на пари и хора, които да участват в него) се крепи цялата система на пазарната икономика, и без тях е все едно да оставиш жив организъм без храна и вода. Така че, да, точно т.нар. "закриващи технологии" имам предвид, когато говоря, че много автоматизации в момента не се правят, защото биха сринали икономиката.

Тези "закриващи технологии" правят труда на хората по-производителен и чрез тях не се налага да се работи толкоз много колкото в миналото, но пак без да има и такива които да работят не става, но пък както се говори в момента за гарнтирани минимални доходи, сигурни минимални доходи и тем подобни глупости, точно тези технологии могат да гарантират на който не му се работи някакъв минимален доход колкото да не умре от глад и да не измръзне от студ, че и медицинско обслужване, а който иска кола, почивка и тем подобни благинки да се впряга да работи.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Като стана дума за това, че капитализмът свършва там, където свършват ресурсите на другите, ето едно интересно клипче, което мисля, че съм пускал тук преди години, но за опресняване - Story of Stuff. Има и български субтитри.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
neter, за пореден път бъркаш капитализма с консумеризма (потребителското общество). Което прави аргумента невалиден.
За информация, филмчето съм го гледал някъде преди 4-5 години, да не кажеш пак, че говоря наизуст.
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Не ги бъркам - посочвам настоящ пример как едното е довело до другото. А експериментът с купите показва, че това най-вероятно ще се случва всеки път, колкото и да се започва отначало.
Определението за капитализъм съм го дал по-назад в темата ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Нетер, само началото гледах на клипчето ти и май му схванах идеята какво иска да каже, но реално виж сега как стоят нещата и със сигурност няма да се подобрят за работника!

Представи си, че аз съм собственик на фирма, а ти си мой работник! С примера който ще дам, изключвам укриването на приходи, а само законни врътки.

Назначен си на заплата от 1000 лефа. Върху тези 1000 лефа, аз ще платя към 200 лефа осигуровка за теб и ти на мен ми струваш 1200. От тези 1000 лефа, аз трябва да ти удържа към 100 заа осигуровка и още към 45 ДОД и от моите 1200 лефа, до теб стигат 850! Сметката я правя съвсем грубо, щото идея си нямам в момента колко е минималната заплата и колко са осигурителните глупости.
Но, аз, ако не изкарам от твоя труд 1200+1 леф, аз няма да те държа и 1 ден, щото аз не съм социална служба!
Ти като ги вземеш тези 850 лефа, отиваш на магазина и си купуваш манджа и ти прибират 20% ДДС. Отиваш и си купуваш кола, пак 20% от парите ти отиват в онази голямата и бездънна яма. Отиваш на бензиностанцията и ти прибират не само ДДС, ами и акциз и така, за съвсем личните ти нужди, остават към 600 лефа!
Аз пък като собственик на фирмата съм и управител и се назначавам също на 1000 лефа и се осигурявам по същия начин като теб, но.......... аз си купувам кола, но на името на фирмата. Разхода ми за кола не е от заплатата ми, но си я карам освен за работа и за лични цели. Разхода за гориво и поддръжка е също разход за фирмата, че даже и ДДС-то се приспада.
Отивам на гьоля да си подмия мъдите събота и неделя и хотела и пътните са ми разход за фирмата, командировка. Ще си направя ремонт в къщи и него ще го изпиша на фирмата! Цялата ми "заплата" може да отиде направо на депозит!
А познай, тези пари дето идват от европейски и не знам си какви фондове за разните не можещи, от чии джоб са излезли преди това! Дали са от джоба на богатите или от джоба на такива като теб които произвеждат повече от колкото получават!

Ти май още нямаш деца, но видял ли си някой да възпитава децата си, само с обяснение без ответни мерки срещу неизпълнението? Единия метод е напляскване, а другия метод е чрез стимулиране и ограничаване, но само с приказки нищо не става. Дори и правителството, като определя някакви норми, веднага определя и наказания за неизпълнението им!
Хайде сега ми дай разумно обяснение, защо правителството да може да ме наказва като не му изпълнявам глупостите, а аз да не мога да го наказвам като не му плащам!

Ей за това се кефя, че не могат да си съберат приходите и, че сивата икономика вече почти почерня и цъфти, че като ги има, има истински свободен пазар в който страните се договарят и си работят така както им е кеф. Без да им се бъркат в работата.
Тарикатите на дребно сами си отпадат.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Няма да ти отговоря нищо по-различно по смисъл от това, което досега писах в темата, но тъй като баш зяпам турнира по снукър и ми идва един горе-долу подходящ пример чрез него, та ще ти го дам.
Тръгнал си да играеш доста сложна топка, която е твърде вероятно да не вкараш и да я оставиш удобна за съперника, но дори и да успееш да я вкараш, има много малък шанс бялата да отиде на място, откъдето ще можеш да си продължиш играта. И си седнал да се чудиш сега как да играеш така, че ако успееш да вкараш, бялата после да отиде на необходимото място, а ако не успееш - двете топки (бялата и тази, по която си играл) да отидат на места, които да не ги направи удобни за съперника. А ти минават и мисли за възможните safety удари по топката (такива, без опит за вкарване, но целящи да пратят бялата на сложно място за съперника)... И така изпадаш в големи сложнотии и, на практика, невъзможности, които си създаваш. И ме питаш за съвет какво да направиш.
След като виждам друга топка, по която можеш да играеш, която е удобна за вкарване и ще ти позволи лесно да пратиш бялата на удобна позиция за продължаване на играта за теб, как да ти дам съвет, различен от този да се извадиш от концентрацията над трудната топка и просто да играеш удобната топка? Как да ти дам съвет в сценарий, в който не виждам удовлетворяващи решения, след като виждам напълно друг сценарий с много решения?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Искам да видя как ще мине номера с всеки станал частник в сивата икономика и разни институции като полиция, пожарна, образование или спешна помощ. Последното особено, защото знам колко добре работи частното здравеопазване - като отидеш в 23 по спешност в Токуда, оттам те препращат в Пирогов примерно, което не им пречи да прибират пари.

Ще ми е много интересно дори и за неща, които по принцип са си в частния сектор, простият пример да речем с мобилен оператор, който е гаражна фирма и оперира в сивия сектор. Това ще е голямо зрелище.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Аз ще отговоря.
2. Защо не строиш комунизма в комуна, град или отделна държава, а държиш да го наложиш по целия свят?
Исторически има няколко успешни опита за построяване на комунизъм (въобще обществен строй, който може да се характеризира с това име), аз от раз се сещам за три пъти. И трите са унищожени от вън чрез война (веднаж) или заговор (два пъти). Защо? Защото ВНЕЗАПНО всички започват да живеят много по-добре (като с това дават изключително ЛОШ пример ;) ), с изключение на движените от алчност (не по съвпадение алчността и лакомията са два от седемте смъртни гряха), плюс съседите/всички останали започват да изпитват икономически НАТИСК от значително нарастналата (в пъти) икономическа ефективност на модела. Така че за да спрем да си експериментираме с "а сега като пуснем нов модел ХХХ, програмирано остареем стария и го разрекламираме до спук ще ли може бедняците да дадат последните си стотинки (да си продадат бъбреците, имаше такъв случай), за да може богаташите да се нарапаме до над козирката" е необходимо комунизмът да е планетарен. Но от друга страна тъй като разчитаме на човека със всичките му кусури и инстинкти развити от еволюцията успешен изход е малко вероятен. Но... има един-два малки факта, които дават надежда.

Дори Бил Гейтс не се е опитвал да направи всички компютри по света с Прозорци.
Извинявай, как да не, като да?
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Като че ли съм съгласен с въдворяването на планетарен комунизъм. Светът е прекалено пренаселен и е време за санитарни мерки. Така и така се е видяло че няма скоро да се разселваме из космоса.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти