Автор Тема: Хайде пичове, връща се времето от началото на "демокрацията"!  (Прочетена 20001 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
И аз да пусна едно клипче с малко въпроси относно "световния комунизъм".  ;)

Най-важният въпрос си остава: какво ще се случи с тези, които не искат да участват в ресурсно базираната икономика на световния комунизъм?  >:D
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Ти продължаваш да не четеш отговорите, които вече са ти дадени на тези въпроси, така че не очаквам и сега да разбереш. Но все пак да си кажа примера. Днешният свят много наподобява именията в САЩ по времето на робовладелците - по-ниските в йерархията са робите, по-високите - робовладелците, а имаме и връх - президентът на САЩ. Това, за което се борим, е свобода на робите. Забележи - свобода на робите, а не отнемане свободата на робовладелците! И пак забележи - свобода, а не друго робство! Това, за което се борим, е всеки сам да има свободата да реши как да изживее живота си. Ако има роби, самостоятелно желаещи да са роби, и има желаещи за робовладелци, никой няма да ги задължи да не бъдат такива. Ако искаш да си роб - бъди! Въпросът е това да е резултат от собствения ти избор, а не задължение от някой друг.
Това, което ти защитаваш, е всички да си останем роби и робовладелци, защото видиш ли ти много си искал да си роб или робовладелец. Защо? Никой не те кара теб да не бъдеш роб или робовладелец. Единствено се иска да освободим хората от задължението да бъдат такива, за да може тези, които не искат да бъдат роби и робовладелци, да не бъдат.
За да живееш в капитализъм трябва да има хора, върху които да градиш този капитал (нямаше да е задължително, ако Земята беше безкраен ресурс, но тя не е). Ако има и други желаещи, живейте си така, аз не ви спирам. Единствено искам от вас да освободите тези, които не искат да живеят в капитализъм. Комунистът няма да се бърка в свободата ви да живеете капиталистически, ако го искате - пълната свобода е основният принцип в комунизма. Това, за което говорим, е капиталистите да спрат да отнемат свободата на останалите да живеят така, както искат. Само не ми казвай, че капитализмът не се бърка във всеки опит за комунизъм, късогледи егоистичен човеко! А, между другото, да си забелязал, че хората, искащи свобода, са повече от хората, искащи да са роби? Дали е възможно свободните хора да се отделят в малки комуни, за да не пречели на останалите?

Между другото, от клипчето, което пусна, онзи човек дали е наясно колко е лесно сега да му бъде отнето имуществото? Ти наясно ли си на какъв косъм се държи твоята собственост? Това, че все още не ти е напълно отнета, не означава нищо. Огледай се колко "собственост" се отнема по света под какъв ли не предлог! Докога ще се заблуждаваш, че притежаваш нещо повече от теб самия? А кога ще осъзнаеш, че в момента и притежаването на теб самия е под въпрос?
« Последна редакция: Dec 06, 2013, 12:54 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Въпросът е това да е резултат от собствения ти избор, а не задължение от някой друг.

Именно, нали и аз това питам - как ще накарате целия свят да се включи в световния комунизъм? Ще национализирате, т.е. интер-национализирате, т.е. глобализирате частната собственост ли? А несъгласните какво, по стар комунистически обичай - БУМ - или как?

Струва ми се, че изпадаш във фалшива дилема - щом днешната система е лоша (с което напълно се съгласявам, между другото), дай да го заменим със всеобщ комунизъм! Само дето тая намирисва на "от трън та на глог". Проблем - реакция - решение. Обаче решението нещо хич не ми харесва и то не заради друго, а заради колосалното насилие (психическо и физическо) и реки от кръв които ще потекат при интернационализацията на планетата. Историческия пример сме го живели веднъж след 09.09.1944.

Дето има една приказка, two wrongs don't make a right.
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Ще национализирате, т.е. интер-национализирате, т.е. глобализирате частната собственост ли? А несъгласните какво, по стар комунистически обичай - БУМ - или как?
Преди няколко милиона години една маймуна, която не искала да слезе от дървото, на което живее, питала една друга маймуна, която тръгнала да слиза от това дърво, какво смята да прави, след като слезе от дървото - дали смята да опаше целия с дървета, за да има къде да живее и как да оцелее, и дали смята да убива другите маймуни, които не са слезли от дърветата, или пък да им реже дърветата, за да не ѝ пречат да ходи по земята. Слизащата маймуна ѝ обяснила, че не вижда вече възможност за развитие, докато е на дървото, и че вижда много нови възможности долу на земята. Първата маймуна ѝ казала, че е луда, че долу със сигурност ще загине, че досега никоя маймуна не го е правила, че може дървото да си има някои ограничения, но тя си се чувства сигурно и удобно там, а я е страх от неизвестното на земята... и тръгнала да дърпа слизащата маймуна обратно нагоре. Слизащата маймуна я помолила да я остави да си слезе и ѝ обещала да не я закача, да си седи спокойно на дървото, щом иска. И така, слезлите маймуни не само, че успели да оцелеят, но дори станали прародители на днешните хора, а маймуните, които не слезли, изчезнали като вид (това не са същите маймуни, които гледаме днес по дърветата), и изчезването им няма никаква пряка връзка със слезлите маймуни.
И преди, и сега, става дума за еволюция. Само че, докато тогава е ставало дума и за ментална, и за физическа, еволюция, сега става дума единствено за ментална (не че няма пак физическа еволюция, просто не е част от поставената цел). Та... какво според теб е трябвало да отговори слизащата маймуна на другата, за да не се окаже малко по-късно изчезнал вид в резултат на еволюцията?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Нямам нищо против желаещите маймуни да слизат от дървото. Самият аз съм такава маймуна, искаща да си основе социалистическо село-държава.
Имам против слизащите маймуни да дърпат другите маймуни и да ги свалят на земята насила, и имам още повече против слизащите маймуни да режат дърветата с думите "хе, че за к'во са ви тия дървета, кроманьонци такива, това е толкова изостанало? Я слизайте и живейте като хора!".
Активен

Без правила няма игра

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Нямам нищо против желаещите маймуни да слизат от дървото. Самият аз съм такава маймуна, искаща да си основе социалистическо село-държава.
Имам против слизащите маймуни да дърпат другите маймуни и да ги свалят на земята насила, и имам още повече против слизащите маймуни да режат дърветата с думите "хе, че за к'во са ви тия дървета, кроманьонци такива, това е толкова изостанало? Я слизайте и живейте като хора!".
Там е работата, че обикновено (говоря исторически погледнато, т.е. това се е случвало на практика винаги досега) дръпнатите маймуни са много малко, отсечените дървета още по-малко, всички някак естествено слизат от дърветата, а виж малкото останали горе проливат реки от кръв, за да върнат другите отново на дървото.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Аха, може да го обясниш това на близките на жертвите на Пол Пот, културната революция на Мао, лагерите на Сталин и други такива ужасно прогресивни, но недоразбрани начинания.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
За да живееш в капитализъм трябва да има хора, върху които да градиш този капитал (нямаше да е задължително, ако Земята беше безкраен ресурс, но тя не е). Ако има и други желаещи, живейте си така, аз не ви спирам. Единствено искам от вас да освободите тези, които не искат да живеят в капитализъм. Комунистът няма да се бърка в свободата ви да живеете капиталистически, ако го искате - пълната свобода е основният принцип в комунизма. Това, за което говорим, е капиталистите да спрат да отнемат свободата на останалите да живеят така, както искат. Само не ми казвай, че капитализмът не се бърка във всеки опит за комунизъм, късогледи егоистичен човеко! А, между другото, да си забелязал, че хората, искащи свобода, са повече от хората, искащи да са роби? Дали е възможно свободните хора да се отделят в малки комуни, за да не пречели на останалите?

И хайде обясни ми къде е свободния избор на този който не иска да работи за комуната и няма и претенции към благата които създава!!!?
Аз не искам от парите които заработвам, само 1/3 да харча за лични нужди, а другите 2/3 да отиват без да знам къде и без никой да ме пита дали съм съгласен.
Този избор не ти ли прилича на онзи с пушенето на закрито!? Всички заведения са за непушачи и за пушачите няма място.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Аха, може да го обясниш това на близките на жертвите на Пол Пот, културната революция на Мао, лагерите на Сталин и други такива ужасно прогресивни, но недоразбрани начинания.
Дали изброените личности са комунисти? В комунизма няма власт. Тези личности са диктатори. Говорили са, че го правят за комунизъм? Ако аз се кръстя gat3way и извърша убийство, това прави ли теб убиец? Ако човек вярва в свободата на личността, каква работа има като диктатор и убиец?

И хайде обясни ми къде е свободния избор на този който не иска да работи за комуната и няма и претенции към благата които създава!!!?
В самата възможност да избере това, което иска да прави, било то и нищо.

Аз не искам от парите които заработвам, само 1/3 да харча за лични нужди, а другите 2/3 да отиват без да знам къде и без никой да ме пита дали съм съгласен.
Отново гледаш от погледа на недостатъчността и деленето, върху които се гради капитализмът. Първо, както казахме, пари няма - всичко е на всички. Второ, след като всичко е на всички, значи не е 1/3 остава за теб и 2/3 отиват незнайно къде, а е всичко от всички отива в общия куп (образно казано, не е нужно въобще да се събира, камо ли в един куп) и ти имаш пълен достъп до купа да задоволиш личните си нужди. Вече много пъти съм обяснявал защо, когато не се дели собственост, са достатъчни по-малко от 1% от усилията, които се полагат в настоящето, за да се свърши всичката полезна работа, която се свършва и сега, т.е. лесно би било да се осигури достатъчност за всички. Е, когато имаш пълен достъп до общия куп да задоволиш личните си нужди и този куп е достатъчен, за да задоволи личните нужди на всички, ще те интересува ли, че голяма част от продукцията ти ще отива незнайно къде? Твоите нужди ще са задоволени чрез твоите усилия и тези на другите работещи. Очакваш ли, че човешкото в теб няма да те подтикне да споделиш резултатите от труда си, след като си избрал да свършиш тази работа доброволно, резултатите ще са повече, отколкото ти трябват, и така или иначе имаш всичко необходимо от общия куп? Надявам се да не очакваш такова нещо, но ако е така, ще ти припомня за менталната еволюция :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Дали изброените личности са комунисти? В комунизма няма власт. Тези личности са диктатори. Говорили са, че го правят за комунизъм? Ако аз се кръстя gat3way и извърша убийство, това прави ли теб убиец? Ако човек вярва в свободата на личността, каква работа има като диктатор и убиец?

Защо не се разберете с дежурния по този въпрос, имам чуството че той не е на това мнение.

И в двата случая обаче, начинанието е обречено на провал. Мисля че далеч по-големият проблем са жертвоприношенията при капитализма, при комунистическите опити, жертвоприношенията са мащабни, но за щастие траят кратко преди да се разпърди експеримента. Комунизмът не е устойчива система сама по себе си и може да виниш лошите капиталисти, империалисти, масони, соросоиди, извънземни, според това което е модерно, но проблемът винаги е в самият комунизъм, просто не е suit-нат за мнозинството от хора.

Примерно мнозинството са склонни да обвиняват хамериканците заради всичките глупости които правят по света. Нужно е да постоиш само няколко дни там за да схванеш защо става така и аз съм повече от убеден че всяка друга нация на тяхно място, особено пък българите, щяха да правят абсолютно същото, дори далеч по-безогледно. Просто трябва да има alpha male, който да си утвърди и защитава рахата и същото го наблюдаваш навсякъде, дори с кварталните бабаити. Има проблем определено и той си е в нас самите. А и определено няма  как да се избяга от него с някакви масови жертвоприношения, това някои хора нямат капка човечност и може да ги радва, но за щастие нещата си работят и такива експерименти винаги завършват неуспешно и можем само да съжаляваме за трагедиите покрай това.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Защо не се разберете с дежурния по този въпрос, имам чуството че той не е на това мнение.
Ммм... на мен пък ми се струва, че мненията ни с него по тези въпроси, ако не напълно, то поне силно се припокриват :) Но той ще си каже де.

просто не е suit-нат за мнозинството от хора
Всъщност е suit-нат, но все още има много хора с робско съзнание и робовладелнически мечти. Точно затова, когато заговоря за комунизъм, гледам да прибавя към думите си и нуждата от ментална еволюция. И там е работата, че за разлика от физическата, менталната еволюция може да бъде и много бърза - толкова бърза, колкото е решението за нея в дадения човек. Аз не споря, че със сегашното съзнание на хората опитът за комунизъм е обречен. Но никой не твърди, че сме достигнали крайната точка на еволюционния си път, нали?
« Последна редакция: Dec 07, 2013, 02:33 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ааааеееем ОК тогава, нямам нищо против менталната еволюция и израстването, въпреки че съм крайно скептичен че ще го доживея това, не само аз, ми и правнуците ми. Имам против насилствените революции...всъщност, имам против това да се случват тук. Да си ги правят там в Китай, Индия, Африка, където е пренаселено. Знам че е доста безчовечно, ама какво да се прави. Плюс това незнайно защо "прогресивен" ми навява само негативни асоциации, така че нека някой друг е прогресивен и прави революциите там.

Голяма радост че в началото на миналия век, руснаците го отнесоха със соц-революциите, защото по мое мнение са си доста безчовечни, брутални и нагли копеленца, ако не ги беше сполетяло това, кой знае как щеше да изглежда света днес.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Аз не споря, че със сегашното съзнание на хората опитът за комунизъм е обречен.

Ами точно тук е заровено кучето, др. neter.  ^-^
Затова комунизма е възможен само в комуни и малки по размер държави. Не случайно Томазо Кампанела позиционира своята утопия на малък остров, а не в Англия примерно. Държавата на Платон също не е голяма - 20 - 30 хил. жители.

„Насила хубост не става“ е казал народа.  ;)
Дано най-после да се разбрахме.  [_]3
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Да си ги правят там в Китай
Между другото, като спомена Китай, ето на каква новина се натъкнах вчера - Китай иска да превърне Луната в Death Star? Отдолу под новината драснах два коментара, но ми се ще да копирам част от единия и тук.

Замисля ли се някой колко прилича тази статия на статиите от времето на Студената война? А че и реакциите на хората на тази новина много приличат на реакциите на хората от Запада от онези времена (визирам коментари от други сайтове за новината, както и коментари в разговори с хора на живо и онлайн)? Дали е случайна появата на такава новина именно сега? До скоро Китай беше много удобен васал на Запада, заради евтината и послушна работна ръка. Напоследък обаче Китай все повече започва да надига глава, усети се, че може да е не само производствена сила номер едно в света, но и приходите от това да потекат към него, вместо към западните корпорации и фирми, и пазарните конфронтации между Китай и Запада не закъсняха (борбата за правото за презапасяване от втория сценарий на експеримента). Дали тази (уж жълта, но всъщност много провокативна) новина не дава началото на нова Студена война между Запада и Изтока, но този път с друг географски фронт? Навремето Западът победи, в резултат на което станахме свидетели на събитията от 1989-та и на последвалата история на източните страни. Кой ли би победил сега? Да очакваме ли смяна на режима в Китай, както стана навремето тук? Или примирение от Запада? Каква е вероятността една такава Студена война в настоящето да прерасне в Гореща война, имаща поначало характеристиките за Световна война?

Дано най-после да се разбрахме.
Ми не сме - проповядваш примирение в дадености, а аз това не мога да го търпя :) Твърдиш ли, че сме достигнали крайната точка на еволюционния си път? Ако не, тогава какви са тези примирения в дадености за нещо, което може да е и много бързо, като менталната еволюция, и чието случване в теб изцяло зависи от теб? Ако мислиш, че сме стигнали крайната точка на еволюцията... е, тук нямам какво да кажа :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Ми не сме - проповядваш примирение в дадености, а аз това не мога да го търпя :) Твърдиш ли, че сме достигнали крайната точка на еволюционния си път?

Никога не съм твърдял такова нещо. Просто не искам хората насила да се правят комунисти, това е то. Ти продължаваш да „подреждаш“ живота на другите хора (т.е. да има казваш как да живеят) и в същото време говориш за свобода.  :o Не става така работата.
Активен

Без правила няма игра