Автор Тема: Проблем с парола  (Прочетена 5664 пъти)

ivanlashkov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Проблем с парола
« -: Dec 08, 2013, 20:22 »
Здравейте!

Имам един доста сериозен (поне за мен) проблем. Закупих си нов лаптоп преди няколко дни, който по дефаулт е с инсталирана ОС Linux Ubuntu 12.04 LTS. Проблема ми е, че "чичковците" от технополис са ми задали парола при инсталацията и познайте какво-не ми споменаха и буква от нея, пък аз за пръв път попадам на Linux и си нямам хабер от това как се процедира при нея, но пък ми харесва и не искам да минавам пак към Windows, защото разбрах каква е разликата м/у тях (визуална де). Та въпроса ми е има ли начин да я открия или поне да задам нова, защото не ми дава да инсталирам и правя нищо по-различно от това да сърфирам в нета, а наистина ме прецаква, защото мислех да го използвам за обучението си (програмни езици и т.н.). Та ще се намери ли някой, който да ми обясни по-като-на-идиот как става, защото пробвах един метод с recovery mode и съответно mount -0 remount,rw / ---> passwd dell ----> Authentication token manipulation error ---> password unchanged (защото май първо се въвежда старата?). Предварително благодаря за отделеното внимание! :)

П.С.: Звънях в технополис и те ми продиктуваха 3 грешни и ми казаха да ходя да го преинсталирам, но вече не ми се занимава с тях, разберете ме  ;D
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с парола
« Отговор #1 -: Dec 08, 2013, 21:51 »
http://www.youtube.com/watch?v=ovrg0n0ZAso
http://www.supergrubdisk.org/rescatux/
това в случай , че знаеш какво е "жив диск" , как се boot-ва/преинсталира лаптопа .
« Последна редакция: Dec 08, 2013, 21:54 от malin »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с парола
« Отговор #2 -: Dec 08, 2013, 22:28 »
Свали си една Linux Mint с МАТЕ, запиши диск, тествай системата от Live CD и преинсталирай компютъра.
http://www.linuxmint.com/edition.php?id=146
При задаване на дяловете избираш опция "Инсталиране на мястото на съществуваща Линукс система". Колкото и да си начинаещ, ще се справиш по- добре от тези в магазина. Tехните инсталации са, колкото да видиш, че лаптопа работи.
« Последна редакция: Dec 08, 2013, 22:40 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблем с парола
« Отговор #3 -: Dec 08, 2013, 23:18 »
Е ,защо МАТЕ,нека първо се запознае с различните графични среди ,може да му допадне KDE или гном или друго....
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с парола
« Отговор #4 -: Dec 09, 2013, 05:52 »
не става ясно влизаш ли изобщо в сесия или стоиш на логин скрийн.
в случай, че тези от технополос са задали автоматично влизане без идентификация, то тогава можеш да създадеш нов потребител чиято парола ще знаеш
/със sudo su в термилал придобиваш администраторски права/:
Код:
useradd новюзър
passwd новюзър

едит: с втората команда можеш да сетнеш паролата ма съществуващ потребител!
« Последна редакция: Dec 09, 2013, 05:54 от satir »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Проблем с парола
« Отговор #5 -: Dec 09, 2013, 11:29 »
Не зная, как е, ако имаш само една инсталирана система, но ако ти излиза GRUB меню при стартирането на машината, просто влезни в recovery mode. После избираш root prompt и ако тея от технополис не са сложили парола на root, те пуска в системата с нужните права. След това си смени паролата с passwd <твоят user> . Имай предвид, че докато пишеш паролите, на екрана няма да се показва по-никакъв начин, че въвеждаш нещо.

Най-елементарният нечин е със live cd с каквто си избереш на него.
Стартираш го, отваряш един терминал и пишеш :

sudo -s

След като ти се появи root промпта поглеждаш как са дяловете в системата:

fdisk -l

Да речем, че дялът с убунтуто на компютъра  е /dev/sda1. Монтираш го например в /media:

mount /dev/sda1 /media

Сега пишеш:

chroot /media

След това сменяш паролата на който искаш потребител:

passwd <някакъв потребител>

Например:

passwd root

Иначе бих послушал киберченгето и бих си инсталирал чисто нова  система. Кой ги знае какво са бърникали и натворили. Аз трудно бих устоял да не инсталирам един keylogger. Шегувам се, разбира се. Но не е невъзможно. В крайна сметка така, както го описа, това не е твоята система, а тяхната.  ;D
« Последна редакция: Dec 09, 2013, 11:43 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin

  • Гост
Re: Проблем с парола
« Отговор #6 -: Dec 09, 2013, 16:54 »
Не зная, как е, ако имаш само една инсталирана система, но ако ти излиза GRUB меню при стартирането на машината, просто влезни в recovery mode. После избираш root prompt и ако тея от технополис не са сложили парола на root, те пуска в системата с нужните права. След това си смени паролата с passwd <твоят user> . Имай предвид, че докато пишеш паролите, на екрана няма да се показва по-никакъв начин, че въвеждаш нещо.

http://softhelp.org.ua/?p=4654
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Проблем с парола
« Отговор #7 -: Dec 09, 2013, 18:14 »
Видях и някакво решение на въпроса посредством GRUB, но понеже не го разбрах веднага, не пуснах и линк тук. Не обичам да следвам сляпо нечии съвети.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проблем с парола
« Отговор #8 -: Dec 09, 2013, 20:55 »
Абе, човека за първи път вижда Линукс и вие го подхванахте с терминали и команди за неща за които си има и графични инстументи и утре ще вика, ебати и Линукса, тези в кой век живеят, та нищо в него без телминал не става!

Тези в магазина внасят компютри без ОС за по-тънкажно тука инсталират по най-бързия начин едно Убунту щото ще си познае със сигурност хардуера и колкото да светят там. Едва ли някой ще си играе да им слага парола на роот юзера.

Аз се сещам, че паролите се записваха май в някакъв текстови файл който сега не си спомням къде беше, а и не съм на десктопа ми с Убунту.
Най-лесния начин според мен ще да стартира едно лайв сд и да намери файла и да ги коригира. За да създаде нов юзер и да изтрие после първия също ще му трябва паролата която не знае. През терминал също като тръгне с командата sudo passwd да слага парола на роот юзера ще му иска паролата на юзера с който е влязъл и която не е знае, щото най-вероятно е нагласен на ауто логин.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Проблем с парола
« Отговор #9 -: Dec 09, 2013, 22:24 »
Паролите се съхраняват в /etc/shadow. Обаче паролите не могат просто да се прочетат. Криптирани са. А GUI инструменти за сменяне на паролата на инсталирана система от live cd не зная. Ако някой знае такива да каже. Сега не ми се рови в google за това.

Не мисля, че някой който за първи път вижда Линукс, няма да се оправи, ако всичко е обяснено стъпка по стъпка. Освен това препоръчвам чисто нова инсталация, както препоръча и киберченгето. Скоро си взех лаптоп и първото нещо, което направих беше да запълня с нули харда.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с парола
« Отговор #10 -: Dec 10, 2013, 19:00 »
backinblack, как си представяш UNIXподобна ОС без pass за root? няма как да завършиш инсталацията без да добавиш потребител и да му сетнеш парола, просто няма начин, това да не е виндоус :DDD
а това видя ли:
...
/със sudo su в терминал придобиваш администраторски права/:
Код:
useradd новюзър
passwd новюзър
...
« Последна редакция: Dec 10, 2013, 19:04 от satir »
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Проблем с парола
« Отговор #11 -: Dec 10, 2013, 22:04 »
Ще гледам да е максимално простичко:

1. стартира се компа от живо СД
2. монтира се кореновият дял на диска, двоен клик във файловия мениджър е достатъчен
3. прави се копие на файла /etc/shadow след което той се отваря в текстов редактор, може да се наложи това да стане като роот
4. изтрива се полето с парола на който трябва потребител. Например
Код:
drago:$6$qrRJXgGw$TsUSwRPiuqNBiYRsG5jRmnIphee73L6LHye7AM.DwTm8M4r7S39qVAvnftfKdxNPxMJNDfmJ6IlAe8V1:15896:0:99999:7:::
да стане
Код:
drago::15896:0:99999:7:::
т.е. всички символи между двата разделителя "две точки" се изтриват.
5. записва се файла
6. рестарт, и потребителят може да влиза без парола.
7. задава му се нова.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

korea60

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 189
    • Профил
Re: Проблем с парола
« Отговор #12 -: Dec 12, 2013, 17:36 »
mount -0 remount,rw / ---> passwd dell - тука това 0 предполагам е нула, а трябва да е малко о.
Нещо подобно:
mount -ro remount,rw /
Активен