Автор Тема: Умиращ хард диск?  (Прочетена 13207 пъти)

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Умиращ хард диск?
« -: Jul 31, 2012, 16:35 »
Храд дискът ми е разделен на два дяла 50 Гб (системен) и 100 Гб за данни. От около месец не мога да записвам нормално на дяла за данни. Някои файлове се записват, но по някое време се получава Kernel Panic. Първоначално беше ext3 файлова система, после пробвах ext2. Накрая изтрих всичко от този дял, форматирах ext4 и монтирах. Започнах да връщам файловете и на 40-я гигабайт отново Kernel Panic I/O Error. Предполагам че хард дискът умира. Интересното е че системния дял няма никакви проблеми, мога да пиша по него без проблем. Въпросите са ми:

1. Как може да се диагностицира? fs2chk проверки и коригиране минаха успешно, но проблемът си остава.
2. Ако има лоши сектори на диска има ли възможност да се изолират?

Fedora 17, Kernel 3.4.3
HDD Western Digital Scorpio Blue SATA (SMART support disabled)
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #1 -: Jul 31, 2012, 16:41 »
hddregenerator?
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #2 -: Jul 31, 2012, 16:52 »
Разреши си SMART-a от БИОС и виж там какво ще ти върне като информация.
Активен

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #3 -: Jul 31, 2012, 20:18 »
badblocks ?
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #4 -: Jul 31, 2012, 20:24 »
при изключен SMART как ги предполагате тези неща изобщо?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #5 -: Jul 31, 2012, 21:09 »
Проблемен диск, аз бих го сменил докато е време. Каквото имам ценно по него, си го бакъпвам и го лашкам. Пък и е някаква си 160-ка, не е нещо велико. Явно е взел-дал вече тоз калпавия WD. Има много програми и тулове, УЖКИМ за възстановяване на такива осрани дискове, ама за мен лично това не е удачен вариант. Пак е от днеска до утре оправянето. И пак ще му треперя, аджеба ще държи ли или няма. И накрая ще ме предаде в един красив момент. Смяната със здрав диск е правилното решение. Успехи колега.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #6 -: Jul 31, 2012, 21:22 »
1. Как може да се диагностицира? fs2chk проверки и коригиране минаха успешно, но проблемът си остава.
2. Ако има лоши сектори на диска има ли възможност да се изолират?
Бекъп + mke2fs -cc /dev/sdXX, и също си купи нов за смяна, а този дръж за бекъп на некритични данни.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #7 -: Aug 01, 2012, 14:23 »
Пак да кажа, пробвай с това: http://www.dposoft.net/
Помага в повечето случаи на леко развален хард диск.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #8 -: Aug 02, 2012, 09:29 »
И моя хард почна така.Първо - теглиш нещо записва само част от него и после дава 10 грешки.Тия инструменти за хард никаква работа не вършат.Аз първо смених кабела - леко се стабилизира или така ми се стори и после - замина.По-добре го сменяй на време да не ти създава главоболия.
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #9 -: Aug 02, 2012, 14:02 »
И моя хард почна така.Първо - теглиш нещо записва само част от него и после дава 10 грешки.Тия инструменти за хард никаква работа не вършат.Аз първо смених кабела - леко се стабилизира или така ми се стори и после - замина.По-добре го сменяй на време да не ти създава главоболия.

Нещо си в грешка, за мен винаги са вършели работа (по-точно - HDD Regenerator-а)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #10 -: Aug 02, 2012, 15:49 »
Бре, то голяма реклама на тоз HDDREGENERATOR. Аз го ползвам от много време, и то старите безплатните версии, а сега гледам руснака го продава. И той се комерсиализирал Примоченкото.

Ама не е чак толкова ВЕЛИК регенератора, както го изкарва Героя. Ако е възможно, ще ти повъзстанови (и то пак временно) някой и друг сектор, дето след време пак ще се тръгне да се иб..ва. Тръгне ли мойто дете един диск, пиши го взел-дал. Наруши ли му се магнитното покритие, каквото и да го правиш, все е от днеска до утре. Изсмукваш каквото може от него, и го сменяш. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #11 -: Aug 02, 2012, 16:15 »
Толкова е велик, поне при мен имам дискове които съм ги оправял с него и работят вече над 3 години без проблем.
Всичко зависи колко е счупен диска и има 2 варианта.
1. Диска се чупи прогресивно и след ден-два-три-пет вече не става за нищо.
2. Проблемните сектори се 'регенерират' или които не могат се маркират като bad и после няма никакви проблеми.

Аз говоря от личен опит незнам ти колко си го ползвал този регенератор :)

Активен

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #12 -: Aug 02, 2012, 20:09 »
В БИОС-а няма опция за активиране на СМАРТ. За хард диска има само две опции: Normal i Enhanced. Може би се активира по някакъв начин от фърмуера на диска.

Пробвах fs2chk -cc /dev/sdXX и се паникьоса. След това пробвах само с едно -с (т.е. тест само с четене), намери 101 грешки, маркира секторите като лоши и обнови файловата система. В момента копирам голям обем информация да видя дали има промяна.

Само да уточня че всичката информация я има на друго сигурно място, за това си позволявам експерименти и не се притеснявам. Просто не ми се купува нов диск. Това е стар лаптоп на около 7 години, но върши идеална работа.

Забелязах още нещо. Когато размонтирам този дял и се опитвам да изпълня fs2chk ми съобщава че файловата система е монтирана или се използва. Обаче mount ми съобщава че не е???

Благодаря за съветите.

90 Gb се записаха без проблем. Това е след fs2chk -с. С регенератора ще пробвам при удобна възможност.
« Последна редакция: Aug 02, 2012, 21:12 от d1saster »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #13 -: Aug 02, 2012, 21:07 »
Сега разбирам, че става дума за лаптоп. Техните BIOS-и са все такива едни постни. Няма много-много за бутане и настройки, повече са информационни тез лаптопските BIOS-и.

Колега, щом не ти е толкова важен и основен диск, наистина нищо не пречи да го чекираш с HDDREGENERATOR-а. Все пак при тебе всичко е горе-долу в начален стадий. Може пък да ти е полезно това с регенератора, и да ти възстанови нормалната работа с диска. Успехи от мен.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Умиращ хард диск?
« Отговор #14 -: Sep 12, 2012, 12:04 »
Имам твърд диск с един повреден сектор. Изкопирах го на нов и системата си работи. Искам да разбера кой от файловете е копиран некоректно.
Опитвам се да направя нещо като копиране на всички файлове от проблемния диск в /dev/null с идеята копирането да спре на проблемния файл. Моля някой да ми помогне с команден ред за целта.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3