Автор Тема: Виртуално матрично ПУ  (Прочетена 1034 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Виртуално матрично ПУ
« -: Mar 07, 2013, 20:05 »
Много тъп въпрос ще задам, ама съм в задънена улица.  Днес се оказа, че ще имам едно заданиице дето трябва да печатам на матричка.

Отделно на въпрос, че изпадам в ужас, че трябва да печатам нещо. Гледам в CPAN има някакви приставки, ще се мъчим явно като грешен дявол.

Ама лошото в цялата работа, че нямам такава периферия. На предните си работи са ми нападали такива, даже с голям кеф бракувах десетина бройки веднъж. Ама де да знам, че ще ми дойде такова чудо на главата в XXI век?

Та въпроса е ясен и конкретен. Има ли аджеба виртуално такова устройство, както примерно има ps/pdf? Щото няма вариант да се набутам да си купувам, при положение, че няма да изкарам дори лев от цялата работа.

За онази ОС знам едно програмче DOSprn което прехвърля към лазерен досовският печат, то не че и таково ПУ имам, ама нещо трябва да се измисли. Освен това това програмче не знам да го има за нашата ОС, а аз все пак нея си ползвам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Виртуално матрично ПУ
« Отговор #1 -: Mar 07, 2013, 20:18 »
Абе, преди доста време съм се заигравал с програмата на данъчните дето е на дос и я бях подкарал да върви на dosemu и да печата на лазарния и май и с този dosprn съм си играл успешно с виното, но не ме питай за повече подробности, че беше доста отдавна и още бях съвсем бос с Линукс.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуално матрично ПУ
« Отговор #2 -: Mar 07, 2013, 20:26 »
Благодаря, много ценни идеи!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Виртуално матрично ПУ
« Отговор #3 -: Mar 07, 2013, 23:25 »
В офиса имам Novell Netware сървър. Конфигурирал съм си една опашка, към която обаче няма закачен хардуерен принтер. По този начин, всичко, отпечатано към нея, се съхранява в спулера. Той пък си слага файловете за отпечатване в отделна директория за всяка опашка и тези файлове са обикновени текстови файлове. След като си го разгледам/копирам, отказвам отпечатването им и спулера си ги изтрива.
Подозирам, че cups ще може да се ползва точно по същия начин.

PS: 1. Драйверът, инсталиран на клиента (при мен са Windows с матричен принтер), определя какво ще има във файла за отпечатване.
2. Novell-ският клиент позволява пренасочване (Capture) на принтерския порт към която опашка искаш, но на теб ти трябва само "да влезеш под кожата" на спулера.
« Последна редакция: Mar 07, 2013, 23:53 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Виртуално матрично ПУ
« Отговор #4 -: Mar 10, 2013, 02:17 »
Драйвер за матричарка си има в CUPS -> Epson; 9 pin или 24 pin. (има и още 100-тина модела от други производители)
Работи перфектно!

Като го инсталираш НЕ е нужно да имаш принтер а само порт (или файл) където е свързан (матричарките все едно НЕ отговарят нищо по интерфейса).
После ще ти смърди че принтера е OFF-Line, ама нали точно това искаш))))
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуално матрично ПУ
« Отговор #5 -: Mar 10, 2013, 10:15 »
Благодаря и на двамата. Все пак ме притеснява дали това дето ще видя във файла ще изглежда по същият начин и на реалният Епсън,  но ще се пробва. До сега никога не съм се занимавал с печат и ми е тъмна Индия магията, но като се позачетох в:

http://search.cpan.org/~shantanu/Printer-Thermal-v0.4/lib/Printer/Thermal.pm

Изглежда болката няма да е чак толкова голяма.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Виртуално матрично ПУ
« Отговор #6 -: Mar 10, 2013, 10:43 »
Все пак ме притеснява дали това дето ще видя във файла ще изглежда по същият начин и на реалният Епсън,  но ще се пробва.
Не, няма да изглежда така, както на реалния Епсън. Поне не и по моя начин. Във файла ще виждаш всички команди към принтера, ако има такива, като напр. Нова страница, Болд, ... Виждаш това, което се праща към принтера в "суров" вид. Ако искаш да го видиш така, както принтерът ще го изпълни, ще трябва нещо друго.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуално матрично ПУ
« Отговор #7 -: Mar 10, 2013, 10:48 »
Аха значи там ще са командите, които съм подал. Интересно. Това вероятно има някакво конвертиране към pdf. В крайна сметка ще видим какво ще измъдрим и към края на годината ще докладвам резултата.

Отново благодаря за отговорите на всички включили се.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Виртуално матрично ПУ
« Отговор #8 -: Mar 10, 2013, 20:46 »
CUPS печата на матричарката в графчен режим. Значи във файла ще имаш в двоичен вид картинката която иглите ще рисуват....
Изход към PDF естествено, че има - все пак това е CUPS!!!
А дали ще излезе? 100%
Правил съм го (за проба) дори и през китайско рутерче с УСБ порт на който има закачен конвертор УСБ към паралел и там е закачен принтер Роботрон?!)) = Печата! Цирк!!!
Активен