Автор Тема: За цените на рекламата в технологичните сайтове  (Прочетена 3567 пъти)

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Аз лично често чета новините в technews.bg. Наскоро обаче, реших да разгледам добре известното списание посветено изцяло на Raspberry Pi - themagpi.com. Тези сайтове нямат много общо като тематика, освен единствено че вероятно и двете се четат от хора със сходни интереси.

И сега каква е ситуацията по отношение на рекламите в съответните електронни медии?
Една страница в електронното издание MagPi е 250 GBP = 626 BGN. От друга страна ПР публикация струва в technews.bg 400 BGN.

Не знам защо, но ми се струва че цената на международното издание (MagPi), което е разпространено в по-богати страни, което е ограничено като обем (не може да се сложат неограничен брой рекламни страници, защото списанието на нищо няма да заприлича) и оформено като дизайн има цена която е само 3/2 от цената за "насипна" статия в technews.bg.

За успешен бизнес модел от българска страна ли можем да говорим, или по-скоро за  изроден бизнес модел? Не се ли оказва, че в българския сайт рекламират само фирми, които изобщо си нямат представа от цени на рекламата (или просто имат повече пори отколкото им трябват и самите те се пишат само за бизнесмени).
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3404
    • Профил
Цената на рекламата (а не само - на всяко нещо) никога не била колко струва едно нещо а колко му искаш >:D >:D

и обикновенно винаги се намират балами които се вързват.
« Последна редакция: Dec 31, 2014, 11:32 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

stealth01

  • Гост
мда, цената е толкова, колкото могат да вземат от клиента.
btw 400 е без ДДС, крайната цена ще е 480 лева... освен ако не се разберете нещо :D

бих ти препоръчал първо да се свържеш и говориш с някой от съответната медия.

п.п. за първи път го виждам това технюз.бг :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8824
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз съм на мнение, че рекламата трябва да е възможно най-скъпа. Така ще има по-малко, а те ще си взимат същият кинтаж. Рекламата е нещо отблъскващо и ако много се натискаш на реклама, то в един момент може да останеш без потребители. Затова вдигни цените до висините и ще имаш по-малко реклама за същият оборот.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6252
    • Профил
Не зная, кои балами дават пари за реклама по интернет. Ако някой се разпознае в определението ми и се обиди, не съм виновен аз. Защо го казвам това. Първото нещо, което правя, когато инсталирам Firefox, е да си сложа някакъв adblocker. Слагам си и негови подобни, които ми позволяват да създам правила, така че да махна всичко ненужно от страницата и да си остане махнато. Освен, ако не си променят всяка седмица id-тата на div-четата или имената на класовете, няма как да видя каквото и да е на уеб браузъра си, което не желая. Днес инсталирах он разстояние няколко програми на един чисто нов Уиндоус 7 на някакъв Ейсър, който се намираше незнайно къде в Гара Елин Пелин и попитах, искаш ли добавка, която премахва рекламите от сайтовете. Отговора беше едно много бързо казано "да, да, слагай го, супер". Ако ми трябва нещо, питам за препоръки. Познати, приятели, колеги, по форуми. Рекламите имат обратен ефект, поне при мен.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ами вероятно и бизнес-моделът е изроден, макар че може и да не съм прав към настоящия момент - моят досег с тия неща беше преди 10 години, тогава на доста простотии се бях нагледал, човек може да намери достатъчно сюжети за една хубава комедия, имаше незабравими моменти и досега ми става много смешно като се сетя. Романтика, модерни технологии с прилична доза балканщина, ентусиазъм, бизнес ентусиазъм, мръсни и чисти номера, доста позьорщина, доста комични елементи, също и доста подвизи, въобще много забавни спомени имам от това време. Измежду незабравимите моменти беше един тогава прохождащ, сега доста голям и утвърден спортен портал, какви психопати работеха там не е истина. Някои пияни от обяд, манджата на бюрото, копи-пейст, кур за левски, някой намерил калорифер щото зимата е студена и "офисът" не е точно клас А, аз там по едно време даже обичах да си създавам сам проблеми само и само за да ходя там и да гледам сеир.

Та да се върнем на темата, тогава доста банери се слагаха щото правим услуга на ъмм бизнес-партньор, официално тарифите са едни, обаче нещата често са по споразумение според това кой каква услуга може да ти направи, нещата неочаквано може да ти се отплатят по странни начини, но така е при икономиката на услугите и познатите. backinblack щеше да плува в свои води в този бизнес.
« Последна редакция: Dec 31, 2014, 21:43 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6252
    • Профил
Помня ги тези временца. Имах познат, който вечно имаше по някоя пачка сгъната надве по джобовете си. От правене флаш банерчета. Повечето му бяха доста нескопосани откъм идеи и трудно можеха да ги хванат вниманието, но поне представяха нещо там. Сега вече не зная как е този бизнес и дали свободната практика изобщо я има в тези среди.
А и хората вече ползват интернет основно почти само от телефоните си и място за реклама на тези дисплейчета.... малко трудно се сещам как може да стане. Ще трябва доста време преди фирмите да се даптират към това.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
4096bits между другото това за което говоря са ПР статии и страници в списание. И двата не могат да се блокират, защото са точно от вида на основното съдържание (например ad blocker за pdf текстове не съм чувал - не казвам че няма). Вярно ПР статията може да се блокира по ключови думи или с по-сложна система за анализ на текста или дори със система за комюните разпознаване на спама. Но не съм чувал и за подобен вид система...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6252
    • Профил
Ами просто трябва да се погледне страницата и после кода. Всички, може би почти всички, защото не мога да съм сигурен, които публикуват платени статии го отбелязват по някакъв начин. Или с текст, или с малко gif-че, но има нещо, за да се знае, че е платена публикация. Най-вероятно и самия контейнер на статията е с определен клас в html-a и в css-а има правило за този клас. Тези две неща са достатъчни, за да се направи филтър. Въпроса е дали потребителските класове ще имат превес или не. Ако се играе например със css. Ако се напише JS който да се приложи към страницата, тогава публикацииките нямат шанс. Добавки за мозила например не зная как се пишат. Не съм се и интересувал засега.
Между другото мисля, че в една от adblock добавките към лисицата май виждах нещо, което засягаше точно класовете и id-тата. Но то беше по скоро за премахване ръчно на съдържание и после го запазваше като правило. Нещо, което споменах. Замундата, арената са ми изцяло изчистени от излишни глупости. Отварям, свършвам си работа и затварям. Има още няколко сайта, които преглеждам редовно, но там няма такова стълпотворение на реклами.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Всички, може би почти всички, защото не мога да съм сигурен, които публикуват платени статии го отбелязват по някакъв начин.
ами... не :D
по-скоро е обратното. безплатното съдържание в И-нет, обикновено го плащат рекламодатели. медии пишат статии срещу заплащане, услуги или подаръци. доста блогъри също пишат платени статии.
спомняте ли си платените политически „тролове“? смятате ли, че работят само за партии? пишат мнения и за доста компании, продукти, и услуги...
наскоро убер услугата мина по доста медии добре изчеткана - колко хора разбраха, че всъщност тя не е законна и ще продължи да работи само защото държавата ни е една голяма дупка?
adblock-а е прекрасен, но трябва да има работещ активен филтър и в главата :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8824
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не е законна, защото някакви прдофили са решили така, а не защото в нея има нещу лошо. Съжалявам аз с малолетни не си лягам и единственото дето мога да сторя с тия дето го правят, е да ги колям.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Замундата, арената са ми изцяло изчистени от излишни глупости. Отварям, свършвам си работа и затварям.

Има някаква жестока ирония в това. Замундата и арената по принцип са леко паразитни бизнеси, оперират на ръба на закона. Издържат се от реклама, а рекламата я гледат тези, които не искат да дават пари на калифорнийските изедници, но искат да им ползват продуктите. Потребителят обаче браузва замундата и арената с адблок и тотално ги прецаква по отношение на рекламните им приходи. При положение че тенденцията стане масова, съответно замундата и арената няма да могат да си плащат оперативните разходи и ще фалират.

Според мен betafish се финансират от разни такива като time warner и microsoft с подмолната цел да ликвидират  пиратството.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

stealth01

  • Гост
Не е законна, защото някакви прдофили са решили така, а не защото в нея има нещу лошо.
колко добра или не е услугата, както и дали има нещо лошо в нея, не мога да коментирам. ставаше въпрос, че в медиите убер беше представена изключително едностранчиво и вероятно за това е спомогнала известна сума пари. разбира се, без да бъде означено като реклама, за да върже повече хора.

Потребителят обаче браузва замундата и арената с адблок и тотално ги прецаква по отношение на рекламните им приходи.
бих се учудил, ако повече от 5% броузват замунда с adblock. не съм хазартен тип, но дори бих заложил на това :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8824
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не знам, на колко ракии съм бил, за да напиша дума нещу̀̀̀̀.

Имайки предвид аудиторията на маймунарника едва ли са много тези дето го посещават с блокировка. От друга страна това с рекламите е стряскащо. Преди време четох статия, в която се възхвалява Дас кейборд. От тогава в Лор редовно ми излиза негова реклама, а преди това нито веднъж. За отмъщение аз взех да цъкам по нея. То бива, ама тия прекаляват.

Но истинската хитрост е не да се отрупаш така с реклами, че да не могат да бъдат спряни, а да на потребителите да не им трябва да ги спират. От друга страна места като маймунарника губят смисъл. Преди месец жената ми нареди да намеря някакви филмчета за наближаващите празници да гледаме. Аз се зарових по някакви филмотеки да видя, какво е излязло от 2010 до сега.

Избрах някакви неща и отидох на място с прилична връзка, за да ги потегля. И стана чудо. По Нова и ьТВ започнаха да текат реклами на точно същите филми, които бях набелязал. Така се оказа, че няма смисъл от тази работа, защото всичко, което мине по кината, почти веднага започва да тече по телевизиите. С превода, с качеството, всичко.

Е какво като съм на мобилна връзка, какво като в града ми има кино от дъжд на вятър. Филмите си минават по ефирната телевизия, даже не ми трябва кабелна, а то и нямам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear