Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 193432 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2280 -: Jan 17, 2022, 13:57 »
O-o-o Nik, без да съм юрист веднага се сещам измъкванка… нарушение за време. Втория месец вече е друго времето (изтекъл е месец), друго е и нарушението.

Освен това, може да е принцип, но всъщност масово не е спазван в законодателството. Най-очеизваждащия пример е убийството. Не го пожелавам никому, но е точно така. Първо лежиш в затвора, после плащаш и кръвнина. Това са две независими наказания за едно, единствено деяние.

Но като заговорихме за продължаване във времето, то да се върнем с по-близък пример. Не съм си платил някакъв данък или осигуровка. Какво се случва? Държавата ми налага лихва. Добре, ама аз и другия месец не съм го платил, същия данък за от преди два месеца? Какво се случва? Нова лихва ми се начислява. И ще е така до момента на плащане (по-точно постъпило в СУП-ата). Нали данъка е един и същ, за един и същ месец/година е, но въпреки това лихви продължават да текат.

Това са само два примера, но могат да се извадят десетки, в които този принцип просто не важи. Извод. Държавата може да си те глобява, когато и колкото пъти желае, за каквото пожелае. Нарушението е „продължаващо във времето“.

Гърците да се радват, че ще ги глобяват по веднъж месечно, а не например всяка седмица или всеки ден. Но пък това може да им даде идеи. Ако примерно не го спазваш половин година, почват всяка седмица, ако устискаш година, всеки ден и така докато фалираш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2281 -: Jan 17, 2022, 14:16 »
Ех тия гърци, пак започват с глобите.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2282 -: Jan 17, 2022, 14:21 »
Имам познат грък. Ако изобщо се интересува от тези работи, мога и да го питам, дали вървят дела. Да речем след месец-два.

Едвам свързва двата края човека.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2283 -: Jan 17, 2022, 14:42 »
След няколко години ще завалят искове от репресираните, а организаторите на тези простотии и слугите им ще бъдат съдени за делата си
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2284 -: Jan 17, 2022, 15:33 »
4096, питай, ако не е проблем, след месец-два как са нещата при гърците, интересно ще е, с тия глоби.
Файър, вероятно ще има някаква подобна изврътливост, но тук може да се спори доста. Иначе както ти казваш, аз го виждам като редакция нещо от сорта : "Който не е ваксиниран, е длъжен да го направи до края на следващия месец, считано от влизане в сила на еди си коя разпоредба в еди си кой закон. Ако не го направи, се санкционира със 100 лева. Санкционираният е длъжен да се ваксинира до края на месеца, в който е санкциониран. Ако не го направи.." и т.н. Разбира се, това си е мое много общо и много свободно съчинение. Но подобен механизъм пак  си е заобикаляне на основен принцип- едно нарушение, едно наказание. Но ще видим де, първо, със сигурност това при тях (гърците) е обмисляно във всички възможни аспекти и то от умни хора със задълбочени познания, второ- в края на краищата тая пандемия няма да е вечна.

П.П. Лихвата не е наказание, а обезщетение за забава, общо казано, в слуая с данъците и осигуровките. Лежането в затвора за убийство е наказание, но заплащането на кръвнина не е наказание, пак е обезщетение, общо казано, различни неща са.

Файър, с образец 1 стана ли ясно, ще заменяме ли ЕГН-то с булстата? Аз никакво инфо нямам още.
И да, има такова нещо като продължавано престъпление- в чл. 26 от НК. Но това не важи за административните нарушения - при гърците не знам как е, всъщност, в нашето БГ право няма такова нещо като продължавано административно нарушение. В НК (Наказателния кодекс) има и друго животно- "продължено престъпление" (различно е от "продължаваното"), но отново не важи за административните нарушения. При гърците може и да важи, знам ли. Да не отегчавам повече колегите с "юризми" :) Ще видим, има време.
« Последна редакция: Jan 17, 2022, 15:46 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2285 -: Jan 17, 2022, 15:52 »
Ами според познати данъчни — да. Вече навсякъде само с новите „булстати“ и никъде ЕГН-та. Всички клиенти вече си получиха новите номера.

=*=

Обезщетение на мен ми звучи точно като наказание. И в двата случая страдам за това, че не съм (или съм) направил нещо.За лаик като мен, това е поредното шишалкавене.

=*=

Химическите концерни много натискат за боцкане и не виждам вариант да могат да бъдат спрени. Което ме подсети, че епидемията може да не е вечна, но да я направят вечна.

Пример — СПИН и презарвативите. Доста хора изобщо не си представят да правят полов акт без тая гума. Признавам, че повечето не желаят деца, а не толкова да се предпазят от полово преносими болести, но все пак. Така и ваксинирането през половин година може да си стане напълно нормално. На път е да се случи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2286 -: Jan 17, 2022, 15:57 »
Ами то в Испания тръгна.. четох из Интернет, че там го приравнили на сезонния грип. Не запазих линка. От една страна- добре звучи, няма пандемии и т.н. А от друга- еха, всеки сезон хайде игличка за ковид.. Което за БГ не е страшно- колкото се ваксинираме за сезонния грип, толкоз ще е и за сезонния ковид.
Имам усещането, че всички тия сезонни грипове ги пускат всеки грипен сезон умишлено от разни лаборатории. Звучи като теория на конспирацията, зародила се в болен мозък, но е факт, че преди всеки зимен сезон поне от 3-4 години насам по медиите тръгват едни реклами за ваксини срещу сезонен грип и на техния фон съобщения за поредните мутирали щамове на сезонен грип (баш като вълните на ковида).
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2287 -: Jan 18, 2022, 09:11 »
Ами според познати данъчни — да. Вече навсякъде само с новите „булстати“ и никъде ЕГН-та. Всички клиенти вече си получиха новите номера.

=*=

Обезщетение на мен ми звучи точно като наказание. И в двата случая страдам за това, че не съм (или съм) направил нещо.За лаик като мен, това е поредното шишалкавене.

=*=

Химическите концерни много натискат за боцкане и не виждам вариант да могат да бъдат спрени. Което ме подсети, че епидемията може да не е вечна, но да я направят вечна.

Пример — СПИН и презарвативите. Доста хора изобщо не си представят да правят полов акт без тая гума. Признавам, че повечето не желаят деца, а не толкова да се предпазят от полово преносими болести, но все пак. Така и ваксинирането през половин година може да си стане напълно нормално. На път е да се случи.

   Да го духат "Химическите концерни".  >:D

   Не е невъзможно да бъдат озаптени.
   В началото на миналия век урода Джон Д. Рокфелер се беше
разпищолил до такава степен,че можеше недоволството да
предизвика бунтове. Някои властимащи се отрезвиха,започна серия
от антитръстови дела и в крайна сметка поне донякъде го озаптиха -
глобиха го,разбиха "Стандарт Ойл" на части и т.н.
   Да,сега сме 21 век,но не виждам пречка някой с достатъчно големи
способности "да разбута кочината" и народите да се разбунтуват.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2288 -: Jan 18, 2022, 13:43 »

   В началото на миналия век урода Джон Д. Рокфелер се беше
разпищолил до такава степен,че можеше недоволството да
предизвика бунтове. Някои властимащи се отрезвиха,започна серия
от антитръстови дела и в крайна сметка поне донякъде го озаптиха -
глобиха го,разбиха "Стандарт Ойл" на части и т.н.

И какво по-точно направиха? Наследничките на „Стандарт ойл“ и до днес се наричат „седемте сестри“, и до сега са мастодонти, и досега рофелерови не са загубили нито пари, нито влияние. Имат включително в така любимите ни ваксини.

   Да,сега сме 21 век,но не виждам пречка някой с достатъчно големи
способности "да разбута кочината" и народите да се разбунтуват.

А бе може да съм черноглед, но поне аз такъв човек не виждам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2289 -: Jan 18, 2022, 15:51 »

   В началото на миналия век урода Джон Д. Рокфелер се беше
разпищолил до такава степен,че можеше недоволството да
предизвика бунтове. Някои властимащи се отрезвиха,започна серия
от антитръстови дела и в крайна сметка поне донякъде го озаптиха -
глобиха го,разбиха "Стандарт Ойл" на части и т.н.

И какво по-точно направиха? Наследничките на „Стандарт ойл“ и до днес се наричат „седемте сестри“, и до сега са мастодонти, и досега рофелерови не са загубили нито пари, нито влияние. Имат включително в така любимите ни ваксини.

   Да,сега сме 21 век,но не виждам пречка някой с достатъчно големи
способности "да разбута кочината" и народите да се разбунтуват.

А бе може да съм черноглед, но поне аз такъв човек не виждам.

   Това,че ти не виждаш не означава,че няма такива.
Такива личности ще станат известни "когато им дойде времето".
Разбирай го в метафизичен смисъл.

   Между другото,навремето са се присмивали на Ленин и Хитлер
(преди да вземат властта),не са ги приемали на сериозно...
« Последна редакция: Jan 18, 2022, 15:53 от spec1a »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2290 -: Jan 22, 2022, 10:18 »
Днешните новини много ме развеселиха, то да плачеш ли, да се смееш ли...

https://m.dir.bg/dnes/svyat/nato-othvarli-iskaneto-na-rusiya-za-otteglyane-na-voyskite-ot-balgariya-i-rumaniya

"Настояването на Русия за изтегляне на силите на НАТО от България е неприемливо и безпредметно. В страната ни няма постоянно базирани съюзнически контингенти и бойна техника. Суверенното решение за подобно постоянно присъствие или временно разгръщане принадлежи на България, в съответствие със съюзните ни ангажименти", обяви в своя позиция президентът Румен Радев.

Ха-ха Р.Р. явно още не е разбрал че българският войн е войник и на НАТО - е къде да изритаме цялата БГ армия - на почивка в Одеса ли  ;D

А по въпроса за базите и др. недвижима собственост нека юристите се изкажат по конкретно базите на БГ армията /родните казарми демек/ бази на НАТО ли са и там как седи въпроса със собствеността и суверенитета


..и спасение дебне отвсякъде - скоро ще имаме и Ф-35тици /за малко/
https://ac.nato.int/archive/2022/NLD_eAP_BGR
« Последна редакция: Jan 22, 2022, 10:27 от remotexx »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2291 -: Jan 22, 2022, 12:04 »
   Ако си поразмърдаш малко мозъка и се поразтърсиш в интернет из
читавите сайтове,ще видиш,че Ф-35 е колосална издънка.
   Абсурдно скъп (над 1 трлн. $ общо са изразходвани),ненадежден
(вкл. има загинали САЩистански пилоти в него при изпитания),
неособено маневрен,някои с-ми сами се изключват при полет и т.н.

С такива ли бракми Хамериканската армия ще плаши руснаците  ???
« Последна редакция: Jan 22, 2022, 12:11 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #2292 -: Jan 22, 2022, 13:25 »
С такива ли бракми Хамериканската армия ще плаши руснаците  ???

Нещо не си разбрал. Маневреността съвсем нарочно и съвсем по физическите закони е жертвана заради „невидимостта“. Абсолютно същото важи за руските и китайските „стелтове“. Няма по какъв друг начин да бъде направено.

А базите са съвсем трета тема.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2293 -: Jan 22, 2022, 14:02 »
Това искане на Русия ми прилича на едно друго искане на СССР, към България да изрита германските си съюзници от страната. Немците са ползвали корабостроителницата във Варна да правят катери с които са атакували руски кораби. Било е някъде към 1943-44 и е довело до падането на няколко български правителства на които не им е стигнала смелост да го изпълнят. И в крайна сметка това е било ползвано за повод да влязат в България.
Днешното искане е свързано с връщане на положението към 1997 когато у нас нямаше бази и военни на САЩ и НАТО.
Забавното е че приказките на резидента на американските служби Радев освен обичайните лъжи дава повод на Русия да постави това искане към българските власти също както през 43-44.
А че бази и военни има - няма нужда въобще да се коментира, и те във всеки момент могат да се ползват срещу Русия. Някои хора казват че всичко се повтаря през някакъв цикъл, ето го този момент отново...
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #2294 -: Jan 22, 2022, 16:03 »
С такива ли бракми Хамериканската армия ще плаши руснаците  ???

Нещо не си разбрал. Маневреността съвсем нарочно и съвсем по физическите закони е жертвана заради „невидимостта“. Абсолютно същото важи за руските и китайските „стелтове“. Няма по какъв друг начин да бъде направено.

А базите са съвсем трета тема.

   Хамерикански стелт ...  ;D

Това е пълен оксиморон бе,нещо като "дървено желязо".

Стелт,викаш ...

   Забрави ли,че сърбите свалиха през 1999 г. един такъв "стелт" (Ф-117).
И го уцелиха със ... съветска зенитна с-ма от 1961 г.

Има достатъчно информация по темата...






Логично е да се предположи,че руснаците са понапреднали със противосамолетните оръжия.
Активен