Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 193378 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #600 -: Jul 13, 2020, 02:27 »
Днес докато се возих в таксито към протеста и се заговорихме с шофьора. Човека беше циганин, говореше на бате, обаче изглеждаше свестен. Каза, че на последните избори ГЕРБ са платили на почти всички в Зоната ( Зона Б5 - квартал в центъра на София ) по петдесет кинта, за да гласуват за тях. Казва, че в момента са бесни и че и на сто лева няма да се съгласяли. За човека явно си беше нещо нормално да им плащат, за да гласуват за някой. Съвестта не го ядеше. Не го съдя, но щом циганите са гневни на онзи тулуп, нещата са сериозни. А и в протеста имаше не малко от тях.

Активен

stealth01

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #601 -: Jul 13, 2020, 07:28 »
stealth01, мисля че не го разбра Гого. Няма смисъл от оставка на ББ, не защото го харесва, а защото има знак за равенство в момента м/у оставка на ББ и служебно на Радев (другата тиква). Или по друг начин казано - пак ще има избори, горе долу когато са си, но посредата ще си сложил служебното правителство на президента.
Ако някой не вижда проблем в това държавата да продължи да работи лично за ББ, значи по някаква причина трябва да е доволен от „стабилният“ хаос, в който пребиваваме. Всяка промяна, в каквато и да е посока, ще бъде движение.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #602 -: Jul 13, 2020, 07:33 »
Промяна ще има. Въпросът е кога?
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #603 -: Jul 13, 2020, 08:25 »
Да им таковам еврото.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #604 -: Jul 13, 2020, 08:53 »
Да им таковам еврото.
+1

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #605 -: Jul 13, 2020, 10:28 »
   По отношение на еврото: могат жестоко да ни прецакат в т.нар.
"чакалня" - например от евроГейски ... кръгове могат да ни принудят да
девалвираме лева спрямо еврото,и тогава: сбогом,валутен борд !
И всъщност,няма никакви гаранции,че официално ще приемем
еврото в обозримо бъдеще,така е юридически погледнато.Само че
няма медия,която да каже това в прав текст !
   Не съм финансов експерт,но съм работил в няколко банки като
системен администратор; познавам наистина сериозни финансови
и юридически специалисти, те не го крият това...


   По отношение на това какви хора да ни управляват:
Трябва да управляват технократи.
Това,че някой има харизма,не означава,че е добър управленец.
Всъщност,по-скоро може да е психопат...
Знаете,че и Сталин, и Хитлер са имали харизма (даже последният е
спечелил в честни и демократични избори !).
« Последна редакция: Jul 13, 2020, 10:32 от spec1a »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #606 -: Jul 13, 2020, 11:48 »
Като се абстрахираме от "красивите думи и обещания" реално приемането на еврото (когато и ако стане) като национална валута/разплащателно средство е отказ от финансов суверенитет.

И за да не бъда голословен ще дам два примера:

1. Великобритания/Англия - колко време беше член на ЕС и докрая си запази националната валута (това много улесни Брекзита), тоест силните икономически и политически държава си провеждат удобна за тях политика !

2.Щвейцария - колко пъти ги каниха за членство в ЕС, не искат (референдум) и това си е !
Пазаруват си с швейцарски франкове (още не са се обезценили)  :o
Switzerland is not a member state of the European Union.
It is associated with the Union through a series of bilateral treaties in which Switzerland has adopted various provisions of European Union law in order to participate in the Union's single market,
without joining as a member state

И нещо като един вид забележка: когато се изследва нещо е добре да се гледат (особено) граничните случаи  >:D
One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all, and in the darkness bind them
http://tolkiengateway.net/wiki/Ring_Verse
« Последна редакция: Jul 13, 2020, 11:50 от ray »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #607 -: Jul 13, 2020, 12:30 »
Така е. Въпросът обаче  е 97ма като имаше суверенитет панацея ли беше?
Моето мнение както винаги е по средата. Аз лично подкрепям "чакалнята" и ако можем там да си чакаме цял живот, ще съм щастлив. :) След нея има едни данъчни работи, срещу които съм твърде против.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #608 -: Jul 13, 2020, 12:44 »
Искаме или не в условията на демокрация, трябва да спечелиш избори, за да управляваш. Ако нямаш харизма, не можеш да спечелиш избори. Толкова е просто.

Ние говорим раз-Бойко това, раз-Бойко онова, но има един милион човека у нас, които си го харесват и редовно гласуват за него. И не, не са всички купени гласове. Не можеш да купиш милион гласа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #609 -: Jul 13, 2020, 12:58 »
Искаме или не в условията на демокрация, трябва да спечелиш избори, за да управляваш. Ако нямаш харизма, не можеш да спечелиш избори. Толкова е просто.

Ние говорим раз-Бойко това, раз-Бойко онова, но има един милион човека у нас, които си го харесват и редовно гласуват за него. И не, не са всички купени гласове. Не можеш да купиш милион гласа.

Вчера започнах да чета една малка книжка от Ноам Чомски "Благоденствие за всички" (определено е интересно четиво).
Та там той разглежда Аристотел и неговата визия/определение за "демокрация", няма да го цитирам.
Само ще цитирам какви категории изключва от имащите право на избор граждани, изключва робите и жените.
Сега за жените може да е бил прав за тогавашното време/общество, но това за робите си е 100 % актуално и днес.
Не може да гарантираш избор на човек който е един вид "роб", защото ако те са мнозинство вече няма "демокрация" а "харизматични личности"  ще управляват :o

Друго интересно е че той казва че "демокрация" може да има само при преобладаваща "средна класа" и относително равномерно разпределение на богатството.
После проследява развитието на тпзи термин "демокрация" във времето, което поне за мен бе безкрайно интересно и поучително  8)  (не съм я дочел)

PS: ако не се лъжа все още могат да гласуват и неграмотни и/или полуграмотни.
Друго важно е че имаме около 700,000 държавни и общински служители и трето е един друг етнос, който просто гледа да се нахрани и живее от днес за утре !

PS2: уфф, забравих "мъртвите души" в избирателните списъци (та като гледам ще излязат над милион, може дори 1,5 милиона  ::)
« Последна редакция: Jul 13, 2020, 13:29 от ray »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #610 -: Jul 13, 2020, 13:49 »
На мен много ми допадна предпоследния запис. Там е по-искрен от всякога. Казва си в прав текст „тъпа, кърджалииска п*тка“. Нима не е такава? Оказа се не била от Кърджали, ама останалото е вярно. И още казва „аз съм прост, затова ми е лесно“. На това куцо и сакато взе да се възмущава. А нима не е така. Ние нали сме чували за KISS?

Сложните решения никога не са добри.

Ако вярвах в изборите, след този запис и аз бих гласувал за него. Само дето е безсмислено. Неговото време мина. Баба Меркел няма да му позволи нов мандат. Точно, както стана и със Стани-шеф. Но това вече го писах.
« Последна редакция: Jul 13, 2020, 13:51 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #611 -: Jul 13, 2020, 13:57 »
Още преди година-две твърдях, че сега живеем в „златно време“. РБългария беше единственото стабилно място на балканите. Даже чувам, че и в Словения, която е примера за останалите, ставали сакатлъци. Ама информацията е малко.

Понеже знае за тези ми думи, някой нагоре (май беше Стелт) каза, че сме „стабилни в мизерията“. Така си е. Но това е по-добре от „нестабилни в мизерията“. А точно това ни очаква след раз-Бойко. Да се създаде нов силен лидер, който да стабилизира страната, ще трябват поне 6-7 години, започвайки от днес. Което значи, че следващите поне десет години, ще са по-лоши за страната от деветдесетте, когато всичко се разпадаше. Тогава поне имаше, какво да се разпада. Днес нямаме нищо.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #612 -: Jul 13, 2020, 14:33 »
уфф, забравих "мъртвите души" в избирателните списъци (та като гледам ще излязат над милион, може дори 1,5 милиона  ::)

Започвам да нахалствам с три поредни коментара. Този милион и половина не отива само в ГЕРБ. Отива в БСП, ДПС, а през последните няколко избора и във ВМРО.

БСП по собственото им преброяване, имат 85 хил. члена. Как така редовно взимат между половин и един милион на изборите? За ДПС, няма какво да говорим. Там изобщо има ли някакъв вот, който не е контролиран?

На последните местни избори ДПС взе два града (общини) в моя край. В още няколко е втора или трета сила. В нито едно от тези места не живее нито един мохамеданин. Тогава от къде взеха вота?

=*=

Редовна дъвка на десните е, че трябва да се постави ценз на изборното право. Твърдо съм против. И най-пропадналия човек трябва да има същите права, каквито има и най-знатния. Иначе не си говорим за свобода, говорим си за нещо друго.

Но нека така за лаф-моабета (казано на майчин език) да приемем, че е редно да се въведе образователен, имотен и някакъв ценз. И даже нека да приемем, че право да гласува ще има само бленуваната „средна класа“.

Знаеш ли кои са представителите на средната класа у нас?

Това са точно тези, които сочиш като контролиран вот. След 2009-та нашата реална икономика се срина. В резултат на това, държавата и общините са тези, които дават високи заплати. Заплатите, които дават са от два до десет пъти по-високи за същата работа в частния сектор. Може би единственото изключение сте вие от ИКТ. Но така или иначе, вие на практика не сте част от обществото.

Освен това в държавата и общините има законово установен образователен ценз. Ако не говорим за чистачка, шофьор, домакинка или нещо подобно, почти няма длъжност, която можеш да бъдеш назначен, ако нямаш висше образование и то такова конкретно по специалността.

Това е средната класа у нас. Десните добре да помислят искат ли тя да определя изборите.

=*=

По принцип винаги съм бил против словосъчетанието „средна класа“. Защото е точно това. Даже не е термин. Това е механичен сбор от хора със средни доходи, които нямат нищо общо по между си. Няма как да градиш класа върху доходи, а не върху възгледи. Върху доходи можеш да правиш единствено статистическа извадка.

Освен това, членството в тази „класа“ никак не е гарантирано. Аз съм бил в нея, но съм бил (понастоящем също) обикновен парий. Няколко пъти в живота си съм преминавал от парий в пролетарий и в митичната „средна класа“. Само буржоа не съм бил, но не защото не мога, а защото не искам.

При лесно преминаване между класите, класовото общество се разпада. То може да съществува в условия на кастова система, а такава в „белия свят“ отдавна избледнява и се губи.

Доказателство за това е и самия факт, че десни партии изобщо печелят избори. Ако класово разграничение имаше, те нямаше да могат никога да се доберат до управление.

Обратно, левите партии нямаше да са загубили нито един избор.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #613 -: Jul 13, 2020, 14:44 »
Номера е, че от който просиш кинти - работиш с неговата валута.
Едно време е била Лирата (500г.), после Рублата (50г.), сега идва ред на Еврото. След Еврото знам, че ще е Китайския юан (в момента си пазаруват колонии на килограм).
Пак ще си си изберете Бойко - щото няма алтернатива, а червените бабички намаляха за БСП-то. Всички очакват някой да слезе от небето и да спаси народа (така се поднесе власта на тепсия на Царчето).
Дано народа не си мисли, че Слави ще ги спаси (ама като гледам как се е чалгисала държавата, може и да му дадат а шот). Пълно е с кандидати, ама нямат инфраструктура.
Апропо, прави ли ви впечатление, че вътрешността на страната се е напълнила с руснаци, молдовани и т.н. и тука не говорим за туристи.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #614 -: Jul 13, 2020, 14:50 »
Руснаци не, но молдовци да. Взимат ги за евтина работна ръка. Руснаците са по морето много (тези с имотите говоря, не туристи). Бях в Поморие миналата година и там където на гугъл мапс показва че има езеро е руски квартал :) Нямам предвид около езеро, а езеро няма :)

Цитат
Това са точно тези, които сочиш като контролиран вот. След 2009-та нашата реална икономика се срина. В резултат на това, държавата и общините са тези, които дават високи заплати. Заплатите, които дават са от два до десет пъти по-високи за същата работа в частния сектор. Може би единственото изключение сте вие от ИКТ. Но така или иначе, вие на практика не сте част от обществото.
Това не важи за големите градове, както и за цялото черноморие.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...