Автор Тема: За Казармата с Любов  (Прочетена 7286 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #15 -: Oct 30, 2021, 20:54 »
Аз в новобранския център стрелях доста, и гранати хвърлях. Не само аз де, всичките набори. Чак се учудих на някои от постовете по-горе, че стреляли по 4-5 пъти за цялата служба (за АК пиша). Аз служих вече по демокрацията, но след клетвата всяка седмица имахме стрелби с АК, случваше се и по 2 пъти в седмицата. С калашниците първия път стреляхме с патрони с дървени куршуми, по 5, или 6 на човек (само единична и презареждаш преди всеки изстрел, колкото да свикнеш с автомата, барутния заряд буквално издухва дървения куршум на тресчици, после чистиш яко цевта и възвратната тръбичка). После с халосни с муфа, втория път, оттам нататък вече на полигон с бойни патрони, всеки четвърти- трасиращ. С гранатите започнахме с пластмасови нападателни, яйцата, ама не Ф-1, лимонките, а гладките- представляваха пълен с пясък пластмасов корпус и запалката, колкото да свикнеш с тежестта. Гърмяха си. После хвърляхме от окоп в окоп и нападателни, и отбранителни. И при това, че аз бях морски, в новобранския център, три месеца и нещо, по спомен, след клетвата всяка седмица имахме поне по една стрелба. С калашника първия път с бойни патрони стреляхме по 6, учеха ни да ги отсичаме по 2. След тая първа стрелба- пълен пълнител, който свали всички мишени- втори пълнител, оставаха патрони. Събирахме всички гилзи. А в пехотата би трябвало да се стреля повече. А може и да е имало някакъв запас патрони за изстрелване, не знам, но в новобранския център стреляхме доста. Всеки от нас мина и по 10 патрона на лента с ПК (в ротата).
Вече в бойното поделение аз бях рулеви, работата ми беше да поддържам курса на катера, да знам сигналите и т.н., стрелби нямаше.

П.П. На ученията стреляха бойните кораби по мишени, плаващата от двете ни подводници тогава, с учебни торпеда, а най-готино беше, когато миньорите на някой тралчик на учения подривяваха мина (демек тралчика я е изтралил, тя изплавала, после я гърмят) - изплуваше риба , ако наблизо е минавал пасаж :)
« Последна редакция: Oct 30, 2021, 20:59 от Nik123 »
Активен

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #16 -: Dec 13, 2021, 15:35 »
Най странното е, че тея дето искат да връщат казармата, са се постарали да не ходят в казарма когато им е било ред. Кой с връзки, кой с подкупи се отървал от службата.
Това показва само, колко големи лицемери са те.
Армията и казармата са две много различни неща. Казармата е била удачна във времената когато войните са се водели  с пушка в ръка и през няколко години (от 1885 до 1939 България е участвала в 5 големи войни и няколко възстания).
Съвременните войни се водят от банкери и ако искаме да имаме подготвени за съвременна война граждани, трябва да обучим всеки гражданин, как да управлява правилно личните си финанси.
В момента знанията по финанси, компютърни науки, дигитална дисциплина и хигиена са много по-важни от знанието как да отнемеш човешки живот посредством взривяването на барут в месингова кутийка, изстрелващ парче метал през тръбичка .
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #17 -: Dec 13, 2021, 16:25 »
Най странното е, че тея дето искат да връщат казармата, са се постарали да не ходят в казарма когато им е било ред. Кой с връзки, кой с подкупи се отървал от службата.
Това показва само, колко големи лицемери са те.
Армията и казармата са две много различни неща. Казармата е била удачна във времената когато войните са се водели  с пушка в ръка и през няколко години (от 1885 до 1939 България е участвала в 5 големи войни и няколко възстания).
Съвременните войни се водят от банкери и ако искаме да имаме подготвени за съвременна война граждани, трябва да обучим всеки гражданин, как да управлява правилно личните си финанси.
В момента знанията по финанси, компютърни науки, дигитална дисциплина и хигиена са много по-важни от знанието как да отнемеш човешки живот посредством взривяването на барут в месингова кутийка, изстрелващ парче метал през тръбичка .
Не зная, някъде да обучават ученици във финанси. Или дори средни училища. Нямат сметка, да знаеш, как да управляваш парите си. Не им  е изгодно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #18 -: Dec 13, 2021, 16:31 »
Най странното е, че тея дето искат да връщат казармата, са се постарали да не ходят в казарма когато им е било ред. Кой с връзки, кой с подкупи се отървал от службата.
Това показва само, колко големи лицемери са те.
Армията и казармата са две много различни неща. Казармата е била удачна във времената когато войните са се водели  с пушка в ръка и през няколко години (от 1885 до 1939 България е участвала в 5 големи войни и няколко възстания).
Съвременните войни се водят от банкери и ако искаме да имаме подготвени за съвременна война граждани, трябва да обучим всеки гражданин, как да управлява правилно личните си финанси.
В момента знанията по финанси, компютърни науки, дигитална дисциплина и хигиена са много по-важни от знанието как да отнемеш човешки живот посредством взривяването на барут в месингова кутийка, изстрелващ парче метал през тръбичка .
Не зная, някъде да обучават ученици във финанси. Или дори средни училища. Нямат сметка, да знаеш, как да управляваш парите си. Не им  е изгодно.
Е да, прост народ лесно се управлява. То за това казармата е по-апетитна.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #19 -: Dec 13, 2021, 16:40 »
То па сега една казарма............
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #20 -: Dec 13, 2021, 16:45 »
По-скоро трябва да се обучава младежта на предприемачество, ама не знам като сле 50г. соц. БКП се погрижи да унищожи този начин на мислене у хората. Родителите си нямат хал хабер също, а това се тренира още в детска възраст. Комунетата все още притежават националното богатство и изненада, и те също не разбират от бизнес и това се вижда навсякъде.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #21 -: Dec 13, 2021, 17:26 »
По-скоро трябва да се обучава младежта на предприемачество, ама не знам като сле 50г. соц. БКП се погрижи да унищожи този начин на мислене у хората. Родителите си нямат хал хабер също, а това се тренира още в детска възраст. Комунетата все още притежават националното богатство и изненада, и те също не разбират от бизнес и това се вижда навсякъде.
И финанси, и предприемачество е добре. За финансите поне едно елементарно счетоводство и няколко закона може би ще е достатъчно.
Преедприемачество няма да се учи. И без това средната класа и независимите трябва да се унищожат.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #22 -: Dec 14, 2021, 08:04 »
По-скоро трябва да се обучава младежта на предприемачество, ама не знам като сле 50г. соц. БКП се погрижи да унищожи този начин на мислене у хората. Родителите си нямат хал хабер също, а това се тренира още в детска възраст. Комунетата все още притежават националното богатство и изненада, и те също не разбират от бизнес и това се вижда навсякъде.

   Айдеееее,пак "комунетата" виновни.
ББ "комуне" ли е ?

А ако не е тайна,педала Джъстин Трюдо какъв е ?
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #23 -: Dec 14, 2021, 15:17 »
Спеца:  отричаш ли твърдението ми?!
Като влезе БГ поне в Г20, а да не е Г7, тогава ги мери.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #24 -: Dec 14, 2021, 16:32 »
   Не всеки може да бъде предприемач.
Това е талант,който малко хора притежават.

   Ти например и да си скъсаш гъза,не може да си на нивото на
Марлон Брандо като актьор. Просто нямаш талант за това.
Е,и аз не мога да бъда добър актьор. Просто дадох произволен пример.

А това кой бил  "комуне" и кой не,това са пинизи от ранните 199Х години,
Когато седерастите крещяха по площадите ... за да може да докарат
свои хора на власт (като Ал.Джеров) и да си реституират имотите.

По отношение на ББ: твърди се,че е бил член на БКП, и след 10.11.89
отказва да се "деполитизира" и напуска с-мата на МВР.
Доколко всъщност е бил "комуне" ,прецени сам ...


Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #25 -: Dec 15, 2021, 00:19 »
   Не всеки може да бъде предприемач.
Това е талант,който малко хора притежават.

   Ти например и да си скъсаш гъза,не може да си на нивото на
Марлон Брандо като актьор. Просто нямаш талант за това.
Е,и аз не мога да бъда добър актьор. Просто дадох произволен пример.

А това кой бил  "комуне" и кой не,това са пинизи от ранните 199Х години,
Когато седерастите крещяха по площадите ... за да може да докарат
свои хора на власт (като Ал.Джеров) и да си реституират имотите.

По отношение на ББ: твърди се,че е бил член на БКП, и след 10.11.89
отказва да се "деполитизира" и напуска с-мата на МВР.
Доколко всъщност е бил "комуне" ,прецени сам ...
Аз пък мисля, че всеки може да намери сфера на развитие, където ще може да направи и успешен бизнес.
Има обаче една съществена пречка. Повечето хора си мислят, че е много трудно да започнеш нещо. Понякога и дори често, е. Но много по-трудно е да повярваш, че можеш. Да си го представиш, планираш и започнеш. Дори идеята да ти хрумне е трудно. Останалото е просто работа и учене от грешките.
« Последна редакция: Dec 15, 2021, 00:21 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #26 -: Dec 15, 2021, 07:03 »
Айде да не навлизаме в разни утопии - то и лесно да е (започването и т.н.) първоначалното натрупване на капитала ..много добре знаем какво ще му се случи на предприемача след това - я родната тиква ше го подхлъзне, я на тиквата с каскетя ще го прецака ...и за финал може и седемте джуджета да му се изредят и др. подобни  БГейски мастии..

такива ми ти БГейски истории

Няма значение какво преподават - ако няма условия (за развитие) хората ще продължават да гласуват с краката си.


П.П. В превод от български  .. или иначе казано 'тука - така'
« Последна редакция: Dec 15, 2021, 07:44 от remotexx »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #27 -: Dec 15, 2021, 10:16 »
   Ако те дразни думата  "мастия" (има я в речника на чуждите думи),
ще използвам "педал" (също я има).
   Та: в евроГейски  контекст: брюкселските педали често
организират гей оргии,и това никога не е било тайна.
При една такава набараха унгарски депутат (приближен на Орбан  ;D)
в опит да избяга. Писаха достатъчно за това...
« Последна редакция: Dec 15, 2021, 12:21 от spec1a »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #28 -: Dec 15, 2021, 16:59 »
Айде да не навлизаме в разни утопии - то и лесно да е (започването и т.н.) първоначалното натрупване на капитала ..много добре знаем какво ще му се случи на предприемача след това - я родната тиква ше го подхлъзне, я на тиквата с каскетя ще го прецака ...и за финал може и седемте джуджета да му се изредят и др. подобни  БГейски мастии..

такива ми ти БГейски истории

Няма значение какво преподават - ако няма условия (за развитие) хората ще продължават да гласуват с краката си.


П.П. В превод от български  .. или иначе казано 'тука - така'
Няма утопии тук. Познавам достатъчно хора, които започнаха почти с нищо.
Ако пък се разрастнеш дотолкова, че привлечеш внимание, инвестираш в нещо огнестрелно, научаваш се да го ползваш и първия, който те е заплашил, го свиткаш между очите. Следващите ще си помислят.
« Последна редакция: Dec 15, 2021, 17:01 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За Казармата с Любов
« Отговор #29 -: Dec 16, 2021, 20:08 »
Още преди седмица видях дискусията, която си водите тук. Но бях зает с досъсипване на кариерата си и поредния ми грандиозен провал в професията. Още не съм уволнен, но да видим другата седмица. Както и да е.

Та да кажа, че всички грешите по малко. Имах си аз българин да няма различно менние. Трима да се съберат ще имат между четири и десет мнения.

Та работата е там, че „Предприемачество“ се учи в българските училища. Синовете ми го учат от пети клас и точно така се казва предмета.

Иронията е, че този предмет идва на мястото на „Трудово обучение“, което вероятно на 4096 е по-познато като „Труд и творчество“. Не е вярно, че българското образование не отразява реалностите.  Може би не веднага, но в него навлизат промените в обществото. Например всички осмокласници имат нещо като 13 часа седмично по „Английски език“ плюс втори западен. Аз 13 часа имах за половин срок (един час седмично за една година!). А това се случваше във вече паднал режим и западна ориентация.

Така, че днешните деца се учат не да са трудолюбиви, а предприемчиви, което е кардинална промяна в учебните планове.

Освен това преподаване в училище (по-точно в професионалните гимназии, бившите техникуми) има обучение по „Финанси“ и „Счетоводство“. И то не е от вчера. И не е само за такива като мен, на които това ни е професия. Моята жена преди повече от двадесет години е завършила нещо безкрайно несвързано с Икономика. И въпреки това е имала такива часове по СИП. Нещо повече. Сегашните ученици го учат. Малкия ми син е в момента 10 клас в паралелка, която най-общо мога да определя като „Електроника“. Истинското заглавие е доста сложно. Между другото „Аналоговата схемотехника“ му е много сложна, а аз с нищо не мога да му помогна за Закона на Кирков и такива неща. Сефте ги чувам.

Та той от осми клас насам учи тези неща. Къде ти „Електроника“, къде ти „Икономика“. Но ги учи. Миналата година например учеше освен това (сега втория срок май пак ще има) и ТРЗ. Буквално ги учиха как да пишат трудови и граждански договори например. Това са неща, които мен не са ме учили, а ми е професия.

Образование по тези теми има и почти всички са засегнати от него. Особено предприемачеството го учат буквално всички.

=*=

Обаче и друг път съм го казвал. Не е за всеки. Предприемачеството преди всичко е риск. Не всеки е готов да рискува и не всеки е хазартна личност. Освен това трябва да е изпълнено поне едно от две условия — да си добър търговец или да си доста над средното добър в това, което правиш.

Повечето хора не са нито едно от двете. Аз съм в тази група и ми е добре известно. Трябва да ти сече пипето. С дървена философия (като моята) не става. Просто не става.

Относно финансите… Там си трябва математическа дарба. Финансите са нищо по-различно от математика. Достатъчно е дори само да можеш да правиш на ум аритметични сметки за под секунда. Пак ще се оправиш. Но и, ако не си спал в час и си понаучил разни работи (най-вече „Статистика“ и „Теория на вероятностите“) то ти ще си добър финансист.

Това ви го споделя човек, който е учил „Финанси“ има-няма десетилетие (техикум и ВУЗ) и го е работил през по-голямата част от кариерата си. При цялото теоретично и практическо подковаване е много трудно да се справяш, ако си некадърен математик (като мен).

И отново, както казах за „Предприемачество“, то и „Финанси“ (странно, но дори за елементарни) изобщо не е за всеки и го владеят много малко хора. Дори тези, които ни е хляба, много малко от нас стават за тая работа.

Които притежава и двете дарби е просто осъден на успех. При мен и двете липсват :( Само да спомена, че не съм съгласен с Аристотел и дарби могат да се придобият с упорит труд, но тези готови на толкова жертви, пак не са много.

=*=

Тук го има и Киро Брейка¹. „Аланкулу, ама то не е твое, а на банката“. На държавата също — ще добавя аз. То е така, но в тази плоскост, нищо не е твое по рождение. Раждаш се гол и нищо не ще отнесеш в гроба. Всичко материално (че и почти всичко нематериално) е твое само временно. И това не се различава, ако си предпримач, бачкатор или шефче. Няма значение. А то дори на банките и държавите не е. И те като всичко земно са временни. Ей я, КТБ, колко — успя ли да направи десет години? Косово, от колко време е държава? От половината Европа дори не е призната.




===
¹/ Този е културист, фантазьор от Тубата. Нищо не сте изгубили, ако не сте чували за него. Скръб.
« Последна редакция: Dec 16, 2021, 20:19 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear