Автор Тема: Настройка на download скорост по socket-и  (Прочетена 2116 пъти)

sharena_sol

  • Гост
Имам следния проблем. От време на време решавам да свалям някой по-голям файл или да гледам някой видео клип и по същото време искам да browse-вам страници чат-пат. Адски неприятно е цялото това преживяване, защото много често (не винаги, но 90% да кажем от случаите) свалянето на файл/гледането на клип ангажира значителна част от bandwidth-а и това прецаква дори и най-елементарното отваряне на най-глупави уеб страници, макар че не бих имал нищо против да намали скоростта на сваляне до 0 KB/s за 2 секунди за да ми изтегли страницата която искам да браузя.

Та идеята ми е - има ли някакъв начин да гарантирам на всеки socket равноправен достъп до наличния bandwidth.

Използвал съм примерно nethogs с два browser-а и с единия download-вам или гледам клип, а с другия си цъкам из интернет. Наблюдавам, че втория browser неможе да се пребори за скорост и въпреки че аз нямам нищо против да се забави download-а на първия, докато отварям dir.bg да речем във втория, това не се случва, а browse-ването става живо мъчение.

Въпроса ми е: Има ли начин да разпределя равноправно bandwidth-а на ниво socket-и без значение кой процес ги е инициализирал и в каква поредност са стартирани.

PS: Забелязвам също че това поведение не е толкова често репродуцируемо в случай че ползвам BitTorrent или гледам телевизия (може би UDP не съм се задълбавал)
 
Незнам дали може това да се регулира на ниво PC или на ниво router, но и на двата вариант съм доволен. Готов съм да разкарам и бисквитката на Max Telecom за сметка на някой WiFi Router ако решението е на ниво рутер. Стига да не е ISP-то виновно ще се радвам
Дистрибуция: Debian Jessiе (но и с Wheezy същата история)
« Последна редакция: Jun 26, 2015, 02:03 от sharena_sol »
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Настройка на download скорост по socket-и
« Отговор #1 -: Jun 26, 2015, 11:04 »
Според мен на ниво рутер е читаво решение.
Взимаш някой с възможност за CoS/QoS - shaper си слагаш съ съответната приоритизация за web, dns, torrent и т.н.
Не забравяй и за днс-a защото ако неможеш да си получиш заявката за  отговора на домайн пак ще е бавен браузер-а.
Пример: рутер с микротик ще ти свърши работа.Вероятно има и други.
« Последна редакция: Jun 26, 2015, 11:10 от 10101 »
Активен

А печат ?

sharena_sol

  • Гост
Re: Настройка на download скорост по socket-и
« Отговор #2 -: Jun 26, 2015, 21:58 »
Мерси! Явно ще трябва да по прочета малко по темата
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Настройка на download скорост по socket-и
« Отговор #3 -: Jun 27, 2015, 10:58 »
Специално пък за торентите, само даваш с десен бутон на торента, който се сваля с който и клиент да ползваш и ограничаваш скоростта от там. Иначе съм забелязал същата неприятна ситуация, когато свалям нещо по-голямо през браузъра.
Може би едно заобиколно решение. Прави се едно кратко скриптче, в което wget или каквото там ще да е, да дърпа с желаната скорост. На браузъра пък се казва, този и този тип файл да се сваля с тази "програма". Не съм го пробвал това още, щото сега ми хрумна, но може и да работи.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
INFO za Socket-ite
Общ форум
plamen_t 5 5586 Последна публикация Jul 27, 2004, 10:58
от
RS232 over TCP/IP socket или как да ...
Хардуерни и софтуерни проблеми
BRADATA 31 23128 Последна публикация Oct 04, 2017, 18:18
от pgmgm
TCP/IP и socket програмиране
Общ форум
nedy 3 5088 Последна публикация Nov 29, 2005, 22:28
от sdr
Socket programming
Общ форум
tws 3 4359 Последна публикация Mar 01, 2006, 11:16
от i_danov
socket програмиране
Web development
dwni2 3 3976 Последна публикация Sep 28, 2012, 22:58
от dwni2