Автор Тема: linux и вирусите  (Прочетена 13460 пъти)

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: linux и вирусите
« Отговор #15 -: Jan 02, 2012, 14:45 »

Та в голяма степен опира до задклавиатурното устройство и какви знания и компютърна култура има то. Вече ако се попадне на нещо по-гадно и това не спасява, но шансовете падат значително.
Наистина в много важно какво е решил да си причини потребителя,НО
защо тогава аджеба не са се появили масово вируси, които да атакуват и линуксите?
Убунтуту е вече доста популярно!!!! Какво пречи на мощната софтуерна компания
Майкрософт ей така за спорта да си плати на някой закъсал хакер и да напише
унищожаващия линукс вирус? Защо Евгений от Сиктивкар в дългите сибирски вечери не
налише нещо смазващо линукса ей така щото е много непробиваем, защо Ликус Тормандс докато
чака да мине дълагата полярна нощ в Филандия не наплющи едно вирусче за Линукса....
ЗАЩО СЛАВИ ЗАЩО?!?!?!?

Логично е Уотсън ;) ! Вирусите не се лепят на адвансет усерите ;) , а същите тези адвансет узери се оправят и с Линукс и с Уиндоус! Аз не се смятам за много адвансет, но лаптопа ми е с Уиндоус 7 без антивирусна и нямам проблеми. На виртуалните Уиндоуси които ползвам също съм без антивирусна и купищата други анти.


Как аджеба без антивирусна разбра, че нямаш вируси ама... явно гадаеш по силициеви кристали.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #16 -: Jan 02, 2012, 15:20 »

Та в голяма степен опира до задклавиатурното устройство и какви знания и компютърна култура има то. Вече ако се попадне на нещо по-гадно и това не спасява, но шансовете падат значително.
Наистина в много важно какво е решил да си причини потребителя,НО
защо тогава аджеба не са се появили масово вируси, които да атакуват и линуксите?
Убунтуту е вече доста популярно!!!! Какво пречи на мощната софтуерна компания
Майкрософт ей така за спорта да си плати на някой закъсал хакер и да напише
унищожаващия линукс вирус? Защо Евгений от Сиктивкар в дългите сибирски вечери не
налише нещо смазващо линукса ей така щото е много непробиваем, защо Ликус Тормандс докато
чака да мине дълагата полярна нощ в Филандия не наплющи едно вирусче за Линукса....
ЗАЩО СЛАВИ ЗАЩО?!?!?!?

Логично е Уотсън ;) ! Вирусите не се лепят на адвансет усерите ;) , а същите тези адвансет узери се оправят и с Линукс и с Уиндоус! Аз не се смятам за много адвансет, но лаптопа ми е с Уиндоус 7 без антивирусна и нямам проблеми. На виртуалните Уиндоуси които ползвам също съм без антивирусна и купищата други анти.


Как аджеба без антивирусна разбра, че нямаш вируси ама... явно гадаеш по силициеви кристали.

А ти като имаш антивирусна, успяваш ли да изтриеш вируса без да скапеш системата :D !? И каква е файдата, че си го изтрил като ти се бъгне системата и стане за преинсталиране :D !?
Има си фаерул за който не се иска кой знае колко акъл да видиш какво минава през него и дали е свързано с това, което АЗ съм си инсталирал, а когато ходя по торенти и други рискови сайтове ползвам Убунту от виртуалка. Експериментите с друг уиндоус софтуер ги правя също във виртуалка, а на реалната инсталирам само това което е проверено, че работи както искам във виртуалката. Реалната ми е само за бачкане с една кад система и другите си нормални неща за връзка с останалия свят.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: linux и вирусите
« Отговор #17 -: Jan 02, 2012, 16:05 »
...Вирусите не се лепят на адвансет усерите ;)...

Изобщо не съм съгласен! Имах случай в който една колежка видяла банер на който пише, че щяла да спечели iPhone 4S ако до някакво си там време, което изтича, не натисне на банера, при което й се отварят още прозорци и единия й казал да си инсталира някакво setup.exe. Желанието за iPhone-а тая я беше обзело, че я инсталирала и аз после си блъсках главата да й оправям компютъра.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: linux и вирусите
« Отговор #18 -: Jan 02, 2012, 17:12 »
Аха, същото става и като теглиш "кракнати" софтуери от тракърите. Има полза за всички - ти примерно си цъкаш безпкатен уиндоус и фотошоп, а пък тези които са ги release-нали ти ползват машината, за да пращат спам и да те ползват за DDoS атаки.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #19 -: Jan 02, 2012, 17:24 »
Аха, същото става и като теглиш "кракнати" софтуери от тракърите. Има полза за всички - ти примерно си цъкаш безпкатен уиндоус и фотошоп, а пък тези които са ги release-нали ти ползват машината, за да пращат спам и да те ползват за DDoS атаки.

Ааааа, тва си е проблем на МС! При мен всичко си е ток и жица :D :D :D
Активен

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #20 -: Jan 02, 2012, 17:52 »
Вируси винаги се пишат за най масовите системи . В момента има най много гадини за Windows , и много по малко за Linux . Но ... ако някоя ОС започна да добива популярност винаги вирусописачите се насочват към нея . Наскоро четох че доскоро за Андроид имало много малко бацили , но след масовото навлизане на пазара на смартфони с тази система са се увеличили в пъти бацилите за Андроид .

Така че когато масово навлезе Линукс ( а тази тенденция се засилва ) ще излязат и повечко бацили за него .

А това за адвенсед юзърите не е съвсем вярно . Аз съм минавал "ръчно" активирана защита на ХР с току що инсталирана антивирусна точно през адвансед потребител . Проста работа за третокласник , а колко му е някой да напише бацил които по същия път да минава зад нулевия кръг .
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #21 -: Jan 02, 2012, 18:39 »
Наскоро четох че доскоро за Андроид имало много малко бацили , но след масовото навлизане на пазара на смартфони с тази система са се увеличили в пъти бацилите за Андроид .

Знаеш ли защо е така?
 - кода който се изпълнява е Java - и има декомпилатори създадени за целта; т.е. смъкваш готово приложение, декомпилираш, добавяш malware, компилираш и качваш в маркета
 - в самия маркет няма функция за проверка - каквото качиш моментално се появява което е като манна небесна за драскачите на malware

Даже онзи ден ми предлагаха malware kit за платформата.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #22 -: Jan 02, 2012, 21:30 »
Аз не харесвам Java-та, ама не само за нея може да се декомпилира и да се добави злонамерен код, така че не тя е виновна. Гугъл трябва да проверяват това, което се качва в маркета, според мен и то задължително.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: linux и вирусите
« Отговор #23 -: Jan 02, 2012, 22:23 »
Аз не харесвам Java-та, ама не само за нея може да се декомпилира и да се добави злонамерен код, така че не тя е виновна. Гугъл трябва да проверяват това, което се качва в маркета, според мен и то задължително.

Е, това е цената на свободата :)
Те и Apple проверяват това, което се качва, ама постоянно ги плюят как това видите ли - нарушавало свободата... от там - камара джигити си джейлбрейкват телефоните, за да може да инсталират неодобрен/пиратски/кракнат софтуер и ето ти проблем...
Активен

edmon

  • Гост
Re: linux и вирусите
« Отговор #24 -: Jan 02, 2012, 22:41 »
Вируси винаги се пишат за най масовите системи . В момента има най много гадини за Windows , и много по малко за Linux . Но ... ако някоя ОС започна да добива популярност винаги вирусописачите се насочват към нея . Наскоро четох че доскоро за Андроид имало много малко бацили , но след масовото навлизане на пазара на смартфони с тази система са се увеличили в пъти бацилите за Андроид .

Така че когато масово навлезе Линукс ( а тази тенденция се засилва ) ще излязат и повечко бацили за него .

А това за адвенсед юзърите не е съвсем вярно . Аз съм минавал "ръчно" активирана защита на ХР с току що инсталирана антивирусна точно през адвансед потребител . Проста работа за третокласник , а колко му е някой да напише бацил които по същия път да минава зад нулевия кръг .

ИЗВИНЯВАЙ АМА Е ОБИДНО ДА КОМЕНТИРАШ БЕЗ ДА СИ ПРОЧЕЛ КАКВО ТОЧНО СЕ СЪСТОИ ТЕМАТА!!!
И пак да поясня за не разбралите!!!
ПРЕДИ 20 ГОДИНИ - 5 компа - заразени с вируси(ДОС, УИН 3.11)
ТАЗИ ГОДИНА - 5 линукса - не заразени!!!

ИМА ЛИ НЕ РАЗБРАЛИ!??!?!?!?
Активен

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #25 -: Jan 03, 2012, 18:40 »
Много добре разбрах темата ,но... Искаш да кажеш че няма вируси за Линукс , или че добрата компютърна грамотност може да те предпази от вируси или други подобни ?

А за световната темнденция е това което казах - една ОС колкото повече добива популярност толкова повече се пише вреден софтуер за нея . Белите да тестват , черните да вземат инфо , а сивите го пишат и за двете . То и практиката го е доказала . Да си заравяме главите в пясъка не става .

Това че има някъде 5 компа с линукс и нямат вреден софтуер - хвала на тези дето бачкат на тях .
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #26 -: Jan 03, 2012, 20:10 »
Що тогава не ми инсталираш вирус на моят компютър. Опитай, няма да ти се обидя.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mitaka

  • Гост
Re: linux и вирусите
« Отговор #27 -: Jan 03, 2012, 22:06 »
...изтрито...

Относно вируса за Линукс - никакъв проблем. Като нищо ще ти омажа home-а, без дори да се усетиш какво е станало. А то, изтрия ли ти личната информация и документите.... файда, че системата ти е непокътната :) Един Java aplet и.... до там с /home :) Ако разбира се, проявиш глупостта да стартираш нещо от непроверен източник!!!

Преди време пишех fake експлойти, и повярвай - има доста наивници, които ги стартират дори като root! Което пак доказва - не е важна системата, важен е потребителя!

В офиса имам Windows XP Home, инсталиран през 2007-ма. На 23 машини. До момента няма нито една заразена! Как? Лимитиран акаунт, орязан нет, читава download политика, ясни и точни правила какво може и какво не може да се направи! И не на послено място - лицензен е! Повечето от вас като ползват разни изпиратствани и "активирани" копия.... да се сърдят на себе си, и да плюят себе си.

По мои спомени в линукс кернела имаше едно малко бекдорче, което си беше просъществувало дъъълги години, без никой да го забеежи :)


Редактирано, заради други постове.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Jan 04, 2012, 13:03 от bop_bop_mara »
Активен

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #28 -: Jan 03, 2012, 23:24 »
Не ползвам МАК , а и ставаше дума за Линукс и вирусите . Ето една статия на руски . Последно е обновена преди 6 месеца , но се вижда за какво става дума .

А ако някой толкова напира да си разбере дали може или неможе да си напише сам вирус за Линукс - ето тук - да прочете и коментарите отдолу .
« Последна редакция: Jan 03, 2012, 23:30 от nikolin »
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #29 -: Jan 04, 2012, 09:10 »
...изтрито...

Относно вируса за Линукс - никакъв проблем. Като нищо ще ти омажа home-а, без дори да се усетиш какво е станало. А то, изтрия ли ти личната информация и документите.... файда, че системата ти е непокътната :) Един Java aplet и.... до там с /home :) Ако разбира се, проявиш глупостта да стартираш нещо от непроверен източник!!!

Преди време пишех fake експлойти, и повярвай - има доста наивници, които ги стартират дори като root! Което пак доказва - не е важна системата, важен е потребителя!

В офиса имам Windows XP Home, инсталиран през 2007-ма. На 23 машини. До момента няма нито една заразена! Как? Лимитиран акаунт, орязан нет, читава download политика, ясни и точни правила какво може и какво не може да се направи! И не на послено място - лицензен е! Повечето от вас като ползват разни изпиратствани и "активирани" копия.... да се сърдят на себе си, и да плюят себе си.

По мои спомени в линукс кернела имаше едно малко бекдорче, което си беше просъществувало дъъълги години, без никой да го забеежи :)


Аз не стартирам нещо ...изтрито... преди да го проверя обстойно.
И не съм толкова тъп да пазя важна информация в домашна папка.
Андроид не ползвам.
И не мисли че като си Мак ...изтрито...̀ че твоята система е неуязвима, уязвима е точно колкото Уиндоус.
За да хакнеш линукс не стига само да пратиш на някого лошия java код, има далеч по-интересни методи да наиграеш някого.

...изтрито...

Редактирано, заради други постове и т. 6 от Правилата на форума.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Jan 04, 2012, 13:10 от bop_bop_mara »
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 8819 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7431 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7493 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39404 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4674 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio