Автор Тема: OpenSuSe и хибридна графична карта  (Прочетена 3710 пъти)

tokopan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 42
  • Distribution: Linux Mint ,Point Linux OS ,Open SuSe ,PCLinuxOS ,Manjaro, USU
  • Window Manager: Cinnamon, Mate, Gnome 3, KDE, Xfce
    • Профил
    • WWW
Здравейте! Имам лаптоп Асус Intel i5-2410M 2.30 Ghz ,RAM 4 Gb, Nvidia 540M. Все още поддръжката на тези хибридни графични карти е проблематична и единственното засега решение е проекта bumblebee( http://bumblebee-project.org/). На същият лаптоп имам и Линукс Минт 16, на който успях да инсталирам bumblebee и работи много добре. Температурата на лаптопа е около 48-60 градуса. Без bumblebee беше 70 и нагоре. Сега се опитвам да го инсталирам и на Сусето, но без успех. Опитвам съветите от този линк http://smithfarm-thebrain.blogspot.com/2013/10/opensuse-131-nvidia-optimus-bumblebee.html . Пише, че работи идеално. Добавих хранилището http://download.opensuse.org/repositories/home:/Overman79:/Laptop/openSUSE_Factory/, но след изпълнението на първата команда:
zypper in dkms dkms-nvidia dkms-bbswitch bumblebee primus x11-video-nvidia
 ми даде грешка и 3 възможни решения, от които аз избрах да игнорира някои зависимости и да продължи инсталацията. При изпълнението на втората команда ми върна следната грешка:
Failed to issue method call: No such file or directory
Та въпросът ми е дали някой се е сблъсквал със същият проблем и да го е решил?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #1 -: Jan 30, 2014, 14:38 »
И какво има в Сусе което да го няма в Убунту/Минт, че да налага дуал буут система!!!?
Активен

tokopan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 42
  • Distribution: Linux Mint ,Point Linux OS ,Open SuSe ,PCLinuxOS ,Manjaro, USU
  • Window Manager: Cinnamon, Mate, Gnome 3, KDE, Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #2 -: Jan 30, 2014, 14:46 »
Всъщност лаптопа идва и с Уиндоус 7, който пускам много рядко. А линуксите са повече от един, защото искам да имам и deb. и rpm. базирани дистрибуции. Интересно ми е сравнението между тях в ежедневното им ползване.
Активен

dexxa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #3 -: Jan 30, 2014, 19:02 »
Веднага си признавам - не съм се сблъсквал с проблема (избягвам картите на Нвидиа)
По темата:
- игнорирането на зависимости - не е никак добра идея (парил съм се много пъти). По-добре да разрешиш проблема. Гугъл помага.
- направи ми впечатление, че в статията към която си дал линк, е изрично споменато да не се ползва Factory хранилището, а това на конкректното дистро.
- от тук: http://smithfarm-thebrain.blogspot.com/2013/03/opensuse-123-how-to-install-bumblebee.html (долу в коментарите) оставам с впечатление, че dkms не се инсталира коректно.
Активен

tokopan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 42
  • Distribution: Linux Mint ,Point Linux OS ,Open SuSe ,PCLinuxOS ,Manjaro, USU
  • Window Manager: Cinnamon, Mate, Gnome 3, KDE, Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #4 -: Jan 30, 2014, 20:13 »
Да, споменават да не се използва Factory хранилището. Но казват просто да се смени Factory с 13.1. Пробвах го, но и така не стана. Ще продължа да търся начин да инсталирам bumblebee. Ако някой има хибридна карта и е намерил начин да се справи, ще се радвам да сподели.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6198
    • Профил
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #5 -: Jan 30, 2014, 20:37 »
Има лапи с i7-4700MQ, Intel HD 4600 и втора графика nVidia GeForce GT 755M. Бях му сложил нещо базирано на Ubuntu, вече не помня какво и затова не мога да кажа, кое ядро е било, но драйвера за nVidia-та дръпнах от сайта им. Нямах проблеми с инсталацията, а след това нещата си бяха напълно нормални. Температури и всичко там. Не бях много наясно дали Optimus бачка, но бързо разкарах всичко и не проверих. Тия дни ще сложа един ubuntu server и ще му сложа нещо минимално, колкото да има с какво да си пусна браузъра например. Ще сложа отново същия драйвер, но мисля, че излезе нещо по-ново, че ми трябва CUDA и не очаквам проблеми. Bumblebee не съм ползвал, но съм любопитен. Може и с това да пробвам. Имам странен проблем, който не успях да разреша. При стартиране на системата яркостта става 0 и за да видя изобщо нещо, ми се налага да ползвам клавиатурата. Ако някой знае, защо става така, ще се радвам и аз да разбера, за да зная, горе долу за какво да търся. Имаше там някакви решения за по-различни малко системи свързани с acpi, но при мен не проработи.
« Последна редакция: Jan 30, 2014, 20:40 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

tokopan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 42
  • Distribution: Linux Mint ,Point Linux OS ,Open SuSe ,PCLinuxOS ,Manjaro, USU
  • Window Manager: Cinnamon, Mate, Gnome 3, KDE, Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #6 -: Feb 02, 2014, 18:51 »
Здравейте отново! Намерих тук http://mylinuxexplore.blogspot.com/2014/02/opensuse-131-education-li-f-e-review.html
много добро обяснение как се инсталира bumblebee на OpenSuSe. Пробвах още веднъж процедурата и макар, че вече не ми дава грешка при зависимостите. Но все още не съм решил проблема с
linux-j5ii:/home/tokopan # systemctl enable dkms
Failed to issue method call: No such file or directory
Всъщност не знам какво означава това. Дали трябва да се създаде тази директория? Проверих какво е инсталирано с dkms : самият dkms, dkms-bbswitch и dkms-nvidia.
Активен

malin

  • Гост
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #7 -: Feb 02, 2014, 21:47 »
Това "фаталното" dkms го пробваш след като си инсталирал nvidia и останалото ли ?
dkms в моето(убунту-базирано) дистро трябва, за да важи драйвера при новите( следващи ) ядра .
Какво ще стане , ако междувременно направиш рестарта преди да изпълниш командите .
Ако руския е по-силен http://ru.opensuse.org/SDB:Bumblebee  и някой, който е стигнал до нещо накрая http://www.linux.org.ru/forum/general/8786491
П.С. От попрочетеното на руски , виждам , че щом дава грешка , значи някъде е объркано или се работи с друга версия на ядро/драйвер - бе, немцкото си е ... Ако имах по-здрава машина щях да зная повече за него , а не за *buntu  :).
« Последна редакция: Feb 03, 2014, 00:08 от malin »
Активен

tokopan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 42
  • Distribution: Linux Mint ,Point Linux OS ,Open SuSe ,PCLinuxOS ,Manjaro, USU
  • Window Manager: Cinnamon, Mate, Gnome 3, KDE, Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #8 -: Feb 10, 2014, 15:20 »
Точно така. Такъв е редът, който е даден в примера за инсталирането на bumblebee.След това се изпълняват командите за dkms. Не ми се правят експерименти за това какво ще стане, ако рестартирам преди това. Търся си прост и работещ начин, за да инсталирам правилно bumblebee и да не ми грее лаптопа толкова. Ще погледна линка на руски( благодаря за който!). Дано там да намеря липсващото парче, което да ми помогне да се реши проблема.
Активен

tokopan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 42
  • Distribution: Linux Mint ,Point Linux OS ,Open SuSe ,PCLinuxOS ,Manjaro, USU
  • Window Manager: Cinnamon, Mate, Gnome 3, KDE, Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #9 -: Jun 03, 2014, 09:52 »
Здравейте! Има малко развитие по проблема с хибридната видео карта. Успях да сваля температурата до поносими граници( от 80 до към около 60 градуса при покой). След много обновявания на системата, реших да опитам отново да инсталирам bumblebee. Този път изпълних инструкциите от тази статия:  http://mylinuxexplore.blogspot.de/2014/02/opensuse-131-education-li-f-e-review.html
Единственната разлика е, че добавих ползвателя и към група "video".
Активен

Zubcho_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
  • Distribution: Crunchbang Linux 11 (3.12 kernel)
  • Window Manager: Openbox + Xfce4 elements
    • Профил
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #10 -: Jun 10, 2014, 17:55 »
 ???
Каква е идеята да имаш инсталирани няколко дистрибуции? Ок искаш rpm и deb, а защо не ползваш виртуална машина за rpm и да приключи драмата? Всичките тези приключения, в които си се вкарал не са лоши, ако се правят с цел самообучение, но иначе не виждам особен смисъл.

Успех.
Активен

Колкото повече ползвам Linux, толкова по-добре се чувствам.

tokopan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 42
  • Distribution: Linux Mint ,Point Linux OS ,Open SuSe ,PCLinuxOS ,Manjaro, USU
  • Window Manager: Cinnamon, Mate, Gnome 3, KDE, Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #11 -: Jun 14, 2014, 14:43 »
Нещата наистина се правят с цел самообучение. А и мисля, че няма как да емулираш хибридна видео карта във виртуална машина. Харесвам директният начин на усещане на една дистрибуция, а не чрез инсталиране във виртуалната машина. Това си е моят начин, не твърдя, че е най-правилният.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: OpenSuSe и хибридна графична карта
« Отговор #12 -: Jun 14, 2014, 17:43 »
правилният е, ако моето мнение има значение. едно е виртуална машина, друго е реалната. сравняние м/у поведението, начина на работа и изобщо, между две системи работещи по определен начин на една машина няма нищо общо м/у работата на едната на реална, а другата на виртуална машина - дори само параметрите на машините са различни, да не говорим за другото.
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Opensuse 10.2
Настройка на програми
Invincible 36 11721 Последна публикация Dec 22, 2006, 18:38
от antonofff
Opensuse 10.2 / 10.1 проблеми
Настройка на програми
alkor 3 3521 Последна публикация Dec 25, 2006, 03:15
от dad
Opensuse 10.2
Идеи и мнения
gotha 5 4311 Последна публикация Aug 21, 2007, 20:31
от tyuio
Opensuse проблем
Настройка на програми
JoNas 20 6829 Последна публикация Feb 09, 2007, 13:22
от JoNas
Помощ! OpenSUSE 10.2
Настройка на програми
gamena007 26 8821 Последна публикация Apr 19, 2007, 11:09
от neter