Автор Тема: Valve разработва своята Steam платформа за Linux  (Прочетена 45403 пъти)

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Е айде стига се карахте за "вечните" глупост, дето от години ги въртим ...
Колкото до Steam, мен ме "избраха" за бета тестер. В момента са налични Serious sam 3 и Team Fortress 2 тествах Serious Sam и въри ок. Машината ми не е кой знае какво, лаптоп HP Probook 4530s с ATI 6490M (което създава зверски проблеми ... ) , catalyst 12.11 beta8, I5, 8GB ram.
Аз единствено се надявам да вземат да напишат качествени драйвери Nvidia и ATI, защото в момента като гледам Benchmark има едни 30-40% надолу производителност отколкото при Windows.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Дид благодаря за подкрепата, ама не беше нужно усилието, няма да се разберем. Просто от време на време припомням на кухите лейки, че заради такива като нас тая ОС съществува, а заради такива като тях може и да я загубим.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Виж структурата на Дебиан. Докато има Дебиан, свободния софтуер има стабилна подкрепа. Там се провеждат избори за проджект лидера. Така, че не всичко е пари. който мисли, че сичко е пари е отдавна изгубен душа. Да парите се опитват да бъдат всичко, .... но все още има хора с идеали, а човек с идеал е повече от хиляда с пари

Моментно състояние е това при Дебиана :)
Просто никой не е решил да ги купи. И да, един човек с пари и добра идея е много повече от 1000 човека без пари, и със същата идея.
Те и Open Office бяха стабилни, и те си имаха project leader, ама какво стана? Купиха го, и проекта умря. Същото ще стане и с Libre Office. После ще се появи нещо друго... това е основният проблем на Open Source - никаква сигурност, и никаква стабилност. За домашна потреба е ОК, но аз никога не бих препоръчал на шефовете си да ползват ОО/LO например. Защото когато утре умре и другия проект - аз ще трябва да си търся нова работа, с една не добра характеристика от предната....

Това, че в момента сериозни компании започват разработки за Линукс трябва само да ни радва.
А клишета от сорта на "това е нашата ОС" са несериозни, и изтъркани - тя не е ваша, наша и т.н., я е именно на тези корпорации. На хората с пари. И те са тези, които ще решат какво да се случи.
Никой няма да зареже милиони, че дори милиарди, за да угоди на идеалите на някой друг....
Това, че ще има такива разработки може да бъде само в плюс.
« Последна редакция: Nov 24, 2012, 12:49 от Mitaka »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Казваш, че корпорациите са иззели контрола от общността, а накрая обобщаваш, че това е нещо хубаво ???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Да, защото развитието идва само и единствено с пари!
А в общността пари няма.... хайде, кажи ми - къде щяха да са 99% от опън сорс проектите, ако не се спонсорираха от големи корпорации?
Един най-прост пример: Mozilla. Ако не бяха Google, щеше да е поредният забравен от Бога проект.
Ако не бяха корпорации от вида на HP, IBM, Google, че дори Microsoft, които подкрепят така наречената общност, и в частност - определени проекти, нищо нямаше да бъде същото!
 
Та, основният проблем на повечето опън сорс неща е, че няма никакви стандарти, към които да се придържат, и това спира както разработчици, така и потребители.
Има над милион дистрибуции сигурно, и една с друга не си приличат... не знаеш кога на някой ще му писне да си поддържа дистрибуцията, и ще я зареже. И какво става тогава? Ако я ползваш в някоя голяма фирма - какво правим? То за това и няма качествен софтуер, като например продуктите на Adobe, които да работят на Линукс... говорил съм с хора, които се занимават с разработка на софтуер, и са ми казвали, че именно фрагментацията на Линукс ги спира - т.е. той ще направи един софтуер, но трябва да поддържа пакети за 101 дистрибуции, трябва да им осигури техническа поддръжка и т.н., а тоеа е неизгодно, особено след като става въпрос за пазарен дял от под 1% (толкова спорред статистиките се ползва Линукс за десктоп); Компании като Адоб примерно няма да си заложат името, пускайки софтуер, койро може да спре да работи не по тяхна вина...

За това според мен цялата енергия би трябвало да се съсредоточи към една дистрибуция, и тя да стане изпозлваема и стабилна, да се поддържа от голяма корпорация, която знае какво иска, и която е погребала "свободническите" идеи... защото не се прави така - сульо и пульо да пишат където и каквото им падне, и да търсим стабилност.
За момента такава дистрибуция се очертава да стане Убунту. Което трябва само да ни радва, защото ако утре излязат продукти на Адоб применро, много хора ще започнат да ползват Убунту!!! Никой няма да даде пари за Виндовс, или за Мак, ако може да получи същото, че и по-добро нещо на Убунту!

Аз работя в голяма фирма, която се занимава именно с графичен дизайн, и 95% от компютрите са Мак. И причината не е, че сме Аппле фанатици, а много проста: Линукс не ни върши работа, а ползването на Виндовс в точно тази сфера е равносилно на смоубийство.

Това, което казвам може да не се хареса на много хора, но... замислете се как реално стоят нещата.
И ще видите, че съм прав. Зщото полулярността на дадено нещо, било то операционна система не зависи от това колко души ще си я инсталират въщи, и ще гледат филми и т.н., а зависи от това колко компании биха заложили на този продукт. От там идват парите, а без пари - няма развитие!

И за да е съвсем ясно:
В момента говоря за приложението на Линукс и Опън Сорс продуките като цяло само са Десктоп работни станции. При сървърите нещата са съвсем различни, и ползата е на страната на Линукс!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Очарован съм, че Столман и други не са мислили като теб преди 29 години. Защото днес нямаше да имаме нищо от това дето го имаме.

Стандарти има. Налагат ги същите тези корпорации. И вече станаха толкова много, че чак са задушаващи.

И преди съм го казвал (но не съм го измислил), защо Гимп не става за предпечат. Е казвате 95% от персонала са Ви са дизайнери. Е колко пари сте дали на Адобе и колко дарихте на Гимп? Отговора на първият въпрос е много, а на втория нищо.

Е тогава как точно очаквате Гимп да поддържа нещо много тясно професионално, от което никакъв интерес нямат домашните потребители?

За сравнение Гимп поддържа отлично дизайн за web, но това е нещо търсено от потребителите им, които пък съответно (вярно малка част, но ги има) са дарували проекта. И там развитието е стигнало дотам, че Гимп да е водещата програма, а шошопала да придърпва новостите едва след няколко версии, като има все още неща, които не са вградили.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Очарован съм, че Столман и други не са мислили като теб преди 29 години. Защото днес нямаше да имаме нищо от това дето го имаме.

Стандарти има. Налагат ги същите тези корпорации. И вече станаха толкова много, че чак са задушаващи.

И преди съм го казвал (но не съм го измислил), защо Гимп не става за предпечат. Е казвате 95% от персонала са Ви са дизайнери. Е колко пари сте дали на Адобе и колко дарихте на Гимп? Отговора на първият въпрос е много, а на втория нищо.

Е тогава как точно очаквате Гимп да поддържа нещо много тясно професионално, от което никакъв интерес нямат домашните потребители?

За сравнение Гимп поддържа отлично дизайн за web, но това е нещо търсено от потребителите им, които пък съответно (вярно малка част, но ги има) са дарували проекта. И там развитието е стигнало дотам, че Гимп да е водещата програма, а шошопала да придърпва новостите едва след няколко версии, като има все още неща, които не са вградили.

Пари се дават за нещо, което върши работа! Някой да не би да е давал на Адоб? Те просто са направили качествен продукт, и са се наложили на пазара.
Как да ги дам на ГИМП, като не знам къде отиват парите? Кой стои зад ГИМП?
Една компания дава едни пари, и очаква да получи повече пари обратно.
Просто така е устроен света, в който живеем. И всъщност, продуктите на Адоб са скъпи само първия път като ги купуваш. После ъпдейтите стават на съвсем раална и поносима за една фирма цена - между 200 и 400 евро например. И срещу тези пари получаваш не един, а 10 продукта.

И с това за ГИМП малко или много потвърждаваш думите ми - зад всяко добро нещо стоят пари :)
Въпроса стои и по друг начин: имаш да кажем 50 клиента, за които работиш. И ти поставят изискване да работиш да кажем на Photoshpo CS3. Нищо, че актуалната врсия е CS6. Съобразяваш се, защото иначе губиш клиенти, а от там - пари.

А въпроса какво е било преди 29 години не ме вълнува - защото не живея в миналото. Тогава нещата са стояли по един начин, сега стоят по друг начин....
Има хора, които наистина са направили много, но факта си е факт - трябват пари.

И стандарт... има, но хайде, инсталирай deb пакети за debian върху ubuntu?
Или rpm за Мандрива, или както сега и е името - върху CentOS или RHEL?
За това става въпрос :)
« Последна редакция: Nov 24, 2012, 15:16 от Mitaka »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Очарован съм, че Столман и други не са мислили като теб преди 29 години. Защото днес нямаше да имаме нищо от това дето го имаме.

Гога, подкрепям Митака и точно с това твое изказване!
Кога се появи ОС Линукс и кога графична среда!? Как се разработва Линукс и как Уиндоус? Линукс се разработва да работи в команден ред, а после на това което може да се ползва за десктоп му се прави графичен фейс, но пак за повечето неща, няма графични настройки, а при Уиндоус е обратно. Онзи ден четох, че новия Уиндоус сървър 2012, вече поддържа напълно работа в команден ред, без графична среда!
До ден днешен, кой Линукс потребители го ползват без графична среда и кои със!? Компаниите които нямат нужда от графична среда, финансират разработката на ОС, а който има нужда от гр. среда, да си я мисли прави както си прецени. Както и даваш примера с Гимп!

Виж какво става със стария Гном! Сбирщина от компоненти и на мен и други им предлага богати възможности за персонализация, но начинаещите предпочитат в повечето случаи КДЕ, защото е цялостна система. По същия път е тръгнал и новия Гном още от самото си създаване, но са заложени страхотни идеи за персонализация. Аз все още ползвам стария, но с новия имам възможност да постигна доста по-добра персонализация, но ме спира да го ползвам това, че прекалено много се работи по него има неща които не ме устройва още как работят.
Който иска нека си ползва старите среди които вървят на компютри които не се продават, а се изхвърлят на боклука, но развитието им е както казваш, колкото дарят ползвателите на такива компютри.
« Последна редакция: Nov 24, 2012, 15:39 от backinblack »
Активен

danaildr

  • Гост
А за какво ни е тогава демокрацията, дай добрите корпорации да ни управляват и ако им скимне да ни трепят ( ако сме икономически неизгодни)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
А за какво ни е тогава демокрацията, дай добрите корпорации да ни управляват и ако им скимне да ни трепят ( ако сме икономически неизгодни)

Ти колко пари си дарил за развитието на някой проект или колко код си написал по него безвъзмездно за де не бъде "управляван от корпорация"!?
Лицензирането гарантира, че никой проект, особено пък голям, не може да попадне под контрола на една корпорация!
Как го виждаш, 1 корпорация да направи форк на ядрото, щото не била съгласна с Линус? Как го виждаш няколко корпорации, които се борят в голямата си част за едни и същи клиенти и всяка от тях разработва различни неща от ядрото, но се ползват от всички да се разберат и да станат монопол!?
Линус приема по-добрата идея и едните работят по едно и доработват друго, а другите друго. Все още Линус решава кое ще се поддържа от ядрото и кое ще е външно приложение и аз не виждам как може да се промени! Верно, че всичко се продава и купува, но не мисля, че има толкоз богата компания която да купи основния проект, а дори и да се случи, форкването не нарушава лицензите!

Извинявай, но подобни мнения ми звучат като, искаме не само безплатен обяд, но и ние да решаваме кой колко ще яде!
« Последна редакция: Nov 24, 2012, 16:52 от backinblack »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Дидко е давал пари, но не е в това въпроса. Всъщност X11 е от преди да има ГНУ/Линукс. ГНУ/Линукс винаги е бил настолна система и за това винаги се е обръщало внимание на тези системи.

Колкото за 2012 то същото го имаше и в 2008. Направиха го под натиск, но това не означава, че го ползват.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Гога, аз съм бивш Уиндоус потребител и знаеш негативното ми настроение към конзоли и команди и все още отхвърлям ползването им за неща за които има интерфейс, но онзи ден, както казах се разрових да прочета какви са новостите в новия Уиндоус сървър(че нямам настройка в момента да го разцъквам на виртуалка) и това беше една от обявените новости  и по силата на логиката съдя, че в предишния не е имало чист конзолен вариант на управление, а само частичен. Друг въпрос е, че това частично може да е било и 99%.

Цитат
Всъщност X11 е от преди да има ГНУ/Линукс. ГНУ/Линукс винаги е бил настолна система и за това винаги се е обръщало внимание на тези системи.
А този Х11 без допълнителните неща които са нужни на една десктоп среда.....!?
« Последна редакция: Nov 24, 2012, 17:14 от backinblack »
Активен

danaildr

  • Гост
backinblack дарил съм според възможностите си. Не мога да пиша код за да помогна с нещо там. Помагам главно като ОБРАЗОВАМ хората, какво е това свободен код. Също и с други неща, ноняма да ги обсъждам, темата е за опита на 2 корпорации да изместят развитието на ГНУ/Линукс в друга посока. Каноникал и Велве започват да работят за превръщането на Убунту в предпочитна за игри операционна система.  И макар и да изглежда хубаво от страни, на мен това не ми харесва. В духа на свободния софтуер, тоя клиент трябваше да има сорс код за да могат независимите разработчици да го компилират и за други ОС. Също така, и положението с драйверите ....  Общо взето всичко се насочва към развитието на Убунту, а те определено не връщат нищо към общността което да е от полза за другите дистрибуции ... ето например убунту 1, налично е само за убунту, уиндоус, андроид и иОС, значи направиха си трда да го напишат за уиндоус и иОС, а правят всичко възможно да не работи под другите линукс дистрибуции .....
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
backinblack дарил съм според възможностите си. Не мога да пиша код за да помогна с нещо там. Помагам главно като ОБРАЗОВАМ хората, какво е това свободен код. Също и с други неща, ноняма да ги обсъждам, темата е за опита на 2 корпорации да изместят развитието на ГНУ/Линукс в друга посока. Каноникал и Велве започват да работят за превръщането на Убунту в предпочитна за игри операционна система.  И макар и да изглежда хубаво от страни, на мен това не ми харесва. В духа на свободния софтуер, тоя клиент трябваше да има сорс код за да могат независимите разработчици да го компилират и за други ОС. Също така, и положението с драйверите ....  Общо взето всичко се насочва към развитието на Убунту, а те определено не връщат нищо към общността което да е от полза за другите дистрибуции ... ето например убунту 1, налично е само за убунту, уиндоус, андроид и иОС, значи направиха си трда да го напишат за уиндоус и иОС, а правят всичко възможно да не работи под другите линукс дистрибуции .....

Уиндоус като е за игри, да не би да не става и за друго!? Точно Убунту има най-голям принос за това Линукс да навлезе повече при десктоп потребителите. С игралната платформа ще привлекат още потребители, а с по-голямото навлизане ще започне и повече софтуер за Линукс да се създава. Аз приветствам това. Нищо не им пречи и на РХ и други големи да се вклюмат към проекта и да си направят каквото трябва и за техните дистрибуции. Убунту не са длъжни да вършат и тяхната работа. Правят клиент за Андроид, Уиндоус и иОС, за да привлекат потребители за Линукс като цяло от тях.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Всъшност Ubuntu One работи и на други дистрибуции, не разбрах какво точно искаше да кажеш  ??? borovaka беше прав, няма смисъл от диалог тук, всеки си знае и така ще си остане.

По темата, пробвах Team Fortres 2 и върви задоволително добре на моята дърта щайга  ;D (Pentium D, GeForce 9600 GT, 3 GB RAM)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7510 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39505 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Проблем със steam
Общ форум
luckyboy 0 4815 Последна публикация Jan 25, 2014, 23:44
от luckyboy
Team Forters 2 steam
Общ форум
edmon 8 15702 Последна публикация Jun 02, 2018, 19:07
от SweetSissy
Проблем със Steam от Ubuntu 16.04
Настройка на програми
DewDewBG 10 4858 Последна публикация May 12, 2016, 15:12
от malin