Автор Тема: размазан шрифт?  (Прочетена 2066 пъти)

mishoboss

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
размазан шрифт?
« -: Jan 27, 2006, 13:14 »
Здравейте, аз съм "много нов" в Линукс като цяло и първото нещо, което ми направи впечатление още при инсталацията е големия и размазан шрифт на буквите. Казах си "то и Уиндоус не изглежда блестящо докато се инсталира, ще се оправи после". Да ама не. Аз съм със SuSE 10 и веднага почнах да се ровя по YaST панела и да търся да го оправям. Намерих едно чек бутонче за включ/изключ на anti-aliasing-a, но все тая. Пак си беше същото. И обширните настройки отстрани барах, какво ли не опитах - се същите размазани грозни букви. Може би трябва да кажа, че видеокартата ми е nVidia 4600, а монитора Iiyama - 22 инчов дзвер тръба. Та питам проблема само при мен ли е или Линукс (или пък SuSE) като цяло не блести с кристално чисти надписи? Лошото е, че гледах шотове и на Ubuntu, в които надписите пак бяха размазани... незнам какво да си мисля.
Активен

TheNightmare

  • Гост
размазан шрифт?
« Отговор #1 -: Jan 27, 2006, 20:14 »
http://rpm.pbone.net/index.p....pm.html Дръпни тоя пакет в него има хубави шрифтове. Също от control center на KDE включи anti alising
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
размазан шрифт?
« Отговор #2 -: Jan 27, 2006, 21:48 »
Това е заради заглаждането на шрифтове.
Имай предвид, че новите настройки влизат в сила със сигурност при рестартиране на X.org.
Ако ползваш растерни шрифтове е невъзможно шрифтовете да са размазани (само при развален/ненастроен монитор могат да бъдат размазани). Ето ти снимки на екрана:
http://d.interbild.net/vstoykov/tmp/screenshots/raster/images.html
Както виждаш шрифтовете в този случай излгеждат много начупени и груби.
Може също да си поиграеш с настройките за заглаждане на шрифтове:
http://d.interbild.net/vstoyko....xel.png
Обърни внимание на настройката
  • Заглаждане на ниво пиксел
След като заглаждането на ниво пиксел (sub pixel hinting) се разреши може да му нагласиш и режима:

Режим на омекотяване:Силно

Пробвай всики режими и прецени кой най-добре те устройва.

Ако ползваш GNOME там има красив диалог, който даже ти показва какво ще стане след като направиш настройките (показва ти мостри на няколко букви при различни настройки).

Имай предвид, че новите настройки влизат в сила след рестартиране на X.org. Ако си с графичен логин трябва да излезеш и да спреш по грубия начин X.org като натиснеш Alt+Ctrl+Backspace. Ако си с текстов логин - просто излез и влез (startx).
Може и да промениш runlevel-а на текстов логин и после на графичен (по-културно).

Имай предвид, че настройките за заглаждане на ниво пиксел не винаги дават добри резултати при монитори с електронно-лъчева тръба (CRT). Най-подходящи са за монитори с течни кристали (LCD).
При мониторите с CRT се наблюдават цветни пиксели около границите на буквите, които отдалече може и да не се виждат.
Активен