Автор Тема: Министерство готово да плати 5,7 млн. лв. за upgrade на сайт! Изродска работа!  (Прочетена 5922 пъти)

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Аз само да вметна, за заблудените, че като се крият осигуровки са на голям кяр. Ако скритото го слагат в банка и не го харчат - добре, но не - те го харчат, и не се замислят за варианта "ако стане нещо утре". Демек. На каквато сума си се осигурявал почти такава ще получаваш, като обезщетение. За безработица, за временна или трайна нетрудоспособност, майчинство и т.н. Да не казвам, че за родените след еди коя си година, особено след 80-а, има т.н. трети (или втори беше) осигурителен стълб в частен пенсионен фонд, и би трябвало след 30-40 години работа там да се е събрала добра сума, ако си се осигурявал на добра заплата ;) Тази сума може да се тегли наведнъж, е при известни условия, или да се дава добавка към пенсията. Не съм сигурен дали и не може да се наследява. А можеш и да си я следиш ;) Колко от вас знаят кой им е фонда? Накратко, работник, който се съгласява да се осигурява на минимална заплата е много повече преебан, отколкото ако си плаща пълните данъци ;) 8)
« Последна редакция: Aug 02, 2012, 14:36 от luda_glawa »
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

Mitaka

  • Гост
Когато аз бях работодател, в нашия бранш практиката беше(и все още е) следната: Заплатата ти е бруто! Ако искаш договора да бъде на минимална заплата, плащаме и двамата осигуровка на минималната, ако искаш да е върху реалната, освен по-високата лична осигуровка, ще трябва да ти спра и ДОД върху горницата!
Нали се сещаш сам кой вариант е за предпочитане и нали няма да спорим, че данъците са само за работодателите!
Плащаме и двамата или скриваме и двамата! Избора е твой!
Ако си обърнал внимание на обявите за работа, никой вече не предлага чиста заплата, а само бруто, но не всеки може да ти предложи този избор.

Това не е ли малко незаконно?
Смисъл - винаги по-големият процент се плаща от работодателя.... доколкото виждам, на мен данъка ми е точно 10% и винаги съм си го плащал аз!
Общо всички удръжки са ми около 25% някъде. Всичко останало го плаща работодателя.
Т.е. по закон е просто невъзможно да ме накараш да платя повече от 25, хайде нека да са 30% :)

Не знам защо според някои видове работодатели работника има само задължения, и няма права? И винаги се опитват да цакат....

Цитат
Митак, има ли смисъл да ти обяснявам, че тези пари като влязат в спечелилата фирма, 2/3 ще излязат под формата на консултантски услуги към роднини на хората които са помогнали фирмата да спечели и вероятността с по-голямата печалба да се даде и по-голямо заплащане на работниците е нулева, но пък е сигурно, че парите които ще ти спрат от заплатата, ще бъдат инвестирани в други проекти по същата схема :D

Жалко, че образовани хора разсъждават толкоз наивно!

1/3 от 6 милиона са... 2 милиона :)
Хайде, милионите не са точно 6, и 1/3 не е точно 2, но за по-лесно смятане го казвам.
Та, 2 милиона за един сайт си е оферта, както и да го погледнеш....
Какъв ми е начина на разсъждение ли? Ами много просто:

Ако аз не взема парите - ще ги вземе някой друг.... толкова е просто... и толкова вярно!!!
Активен

Mitaka

  • Гост
Аз само да вметна, за заблудените, че като се крият осигуровки са на голям кяр. Ако скритото го слагат в банка и не го харчат - добре, но не - те го харчат, и не се замислят за варианта "ако стане нещо утре". Демек. На каквато сума си се осигурявал почти такава ще получаваш, като обезщетение. За безработица, за временна или трайна нетрудоспособност, майчинство и т.н. Да не казвам, че за родените след еди коя си година, особено след 80-а, има т.н. трети (или втори беше) осигурителен стълб в частен пенсионен фонд, и би трябвало след 30-40 години работа там да се е събрала добра сума, ако си се осигурявал на добра заплата ;) Тази сума може да се тегли наведнъж, е при известни условия, или да се дава добавка към пенсията. Не съм сигурен дали и не може да се наследява. А можеш и да си я следиш ;) Колко от вас знаят кой им е фонда? Накратко, работник, който се съгласява да се осигурява на минимална заплата е много повече преебан, отколкото ако си плаща пълните данъци ;) 8)

Много вярно!
Претърпях доста тежка операция наскоро, и точно 6 месеца бях в болнични.
Нали се сещате колко щях да взема като обезщетения, ако ме осигуряваха на минимална заплата :)
И отделно - операцията ми струваше около 80.000 лева... плати ми я здравната каса.
Колкото и да са некаддърни, колкото и да ги мразя /касата/ - факт е, че плащах само за някакви консумативи, но всичко останало ми го покри касата...
А ако не ме осигуряваха? Кой щеше да плати?

Та, понякога клишето "що да плащам осигуровки, аз кЪ'т ида на доктУр ш'си плащам" е лееееко невалидно :)
Ако разбира се, нямаш личен фонд с няколко десетки хиляди лева в него....

Сега, ядосаха ме супер много като ми отказаха някакви смешни изследвания на стойност 250 лева, защото били много скъпи, и те нямали практика да плащат такива скъпи изследвания... но "вече ми мина".... като се замисля - ползите са много повече от вредите...

И да, ако не ме осигуряваха на пълната заплата, а на минимална докато ходя на работа ще взимам някой и друг лев в повече.... но съм прецакан, ако се наложи да отсъствам, или ако остана без работа....

Например, майка ми - осигуряват я на 400 лева, а взима повече.
Познайте на каква сума и плащат болничен и отпуски? На 400 лева :)
« Последна редакция: Aug 02, 2012, 15:32 от bop_bop_mara »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Това не е ли малко незаконно?
Смисъл - винаги по-големият процент се плаща от работодателя.... доколкото виждам, на мен данъка ми е точно 10% и винаги съм си го плащал аз!
Общо всички удръжки са ми около 25% някъде. Всичко останало го плаща работодателя.
Т.е. по закон е просто невъзможно да ме накараш да платя повече от 25, хайде нека да са 30%

Ами Митак, осигурителната тежест май беше към 35% общо, не ми се търси в момента какви са точните проценти. От цялата тази сума, 1/3 се удържа от работника, а другите 2/3 са за сметка на работодателя.
Ако получаваш 1000 лева заплата бруто, като ти удържат личната част и върху горницата до минималната заплата и ДОД 10% и чистото ти идва към половината, а ако договора ти е на минималното, плащаш лична само върху това което е по договор и работодателя и той и няма да ти се удържа ДОД и чистите ти пари отиват близо до брутото от 1000 лева.
Аз съм имал работници, дето заради кредит са искали да минат на реално, ама като чуят колко ще изгубят от заплатата и се отказват от кредита :D 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Аз само да вметна, за заблудените......

Френд, според онези статистики дето съм пуснал в предната страница, 50% от работниците в световен мащаб са в сивата икономика, а според същите тези изследвания, до 2020г. 2/3 ще бъдат заети в нея!
Дали всички тези хора са заблудени!? На мен лично ми липсва чак такова самочувствие, че всички са заблудени, а аз съм хитрия :D
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Само да вметна. При хиляда лева преди осигуровките, след тях мисля се получава към 800 лева. Т.е. не взимат 1/2 от заплатата. Но пак казвам. Ако се разболея за две седмици парите, които ще дойдат от НОИ са на базата на това, какво си декларирал. Т.е. примерно ако съм декларирал 1000 да кажем, че за две седмици ще взема 400 (примерно), но ако съм декларирал 380 за две седмици ще са я има 150 лева, я не. И ако работодателя ти е некоректен (а той е, когато не те осигурява на пълната заплата) може да издухаш супата сериозно.

P.S. Не можеш да ме убедиш, че коректен е този, който не ти казва какви ще са минусите, дори и да си длъжен да ги знаеш. А, той ги знае много добре.
« Последна редакция: Aug 02, 2012, 17:13 от luda_glawa »
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
1. Това си е класическа схема за източване на пари.  >:D

2. Осигурителната тежест е наистина около 1/3, както пише backinblack. Т.е. ако бюджетът за нает в една фирма е 1000 лв, около 330-350 отиват за данъци. Това не включва ДДС, което се плаща после от нетната заплата в магазина.

3. Що се отнася до далаверите в света, не се притеснявайте, нали скоро ще свършва.  ;)
Активен

Без правила няма игра

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
@Mitak

Имаш ли представа как се организират търгове/ОП в Нашата Мила Родна страна ?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Единственото притестнение което имам е крайният резултат да не е некадърен като на Сирма.

Всичко останало са дивотии. ЕС дава няколко милиона, мисля че е далеч по-разумно да се усвоят. Тоест огромната  част от тези пари не идват от родните данъкоплатци. Че конкурсите били нагласени, абе вие на кой свят живеете бе? Естествено че ще го спечели някоя фирма с връзки. И?

Много ми е интересно каква би била реакцията в следният случай: в някоя друга членка на ЕС по същата програма правят същият сайт и някаква родна фирма по един или друг начин (разбирай с пари под масата и комисионни) печели търга. Аз съм убеден че тогава ще се превъзнасяте за този успех на родната техническа мисъл. И къде е разликата?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Е какво толкова...

500 000 отиват за рушвети ("комисионни").
200 000 отиват за сайта.
Остават ~5 мил.
1000 000 отива за реклама.
Останалите 4000 000 отиват при еди кой си и толкова :)


ПП: И аз се надявма поне този път да не го направят некадърно (поне заради образованието да се смилят), но по всичко личи, че няма да го бъде...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
.......ЕС дава няколко милиона, мисля че е далеч по-разумно да се усвоят....

Ама няма спор, че е по-добре да бъдат усвоени, но с тези пари може доста повече от един сайт може да се направи, та цялото образование да се обхване в идинна система, барабар с електронните дневници и всичко за което може да се сети човек!
И все пак бюджета на европа не е бездънна яма!

100 000 лв. (без ДДС), похарчени за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони в интернет
« Последна редакция: Aug 03, 2012, 03:23 от backinblack »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
ЕС дава няколко милиона, мисля че е далеч по-разумно да се усвоят.

Да де, но нали се сещаш че има един бюджет, който не е безкраен. Повече пари за едно нещо означава по-малко пари за друго.
Активен

Без правила няма игра

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
RPM upgrade
Настройка на програми
mordoc 3 2454 Последна публикация Oct 30, 2003, 13:11
от BladeNet
Upgrade na KDE 3.1.4 to 3.2.2 and K3b
Настройка на програми
Dodi 1 1921 Последна публикация Aug 04, 2004, 03:04
от the_real_maniac
KDE 3.0.1 upgrade...
Настройка на програми
madmaster 0 1360 Последна публикация Jan 24, 2005, 15:06
от madmaster
KDE 3.5.0 upgrade
Настройка на програми
dim3r 3 2240 Последна публикация Jan 27, 2006, 21:44
от dim3r
Apt-get upgrade
Настройка на програми
never_mind 5 2736 Последна публикация Aug 19, 2006, 21:13
от never_mind