Автор Тема: Ubuntu в Столичен инспекторат  (Прочетена 35091 пъти)

edmon

  • Гост
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #45 -: Sep 03, 2010, 12:02 »
Не е до пристрастяване...
Аз мога да работя на Виндовс, Мак, Линукс основната си работа... но ако е нещо свързано с обработка на много документи е ясно, че ще избера Виндовс и техния Офис. Просто другого не ми върши работа. Има мс офис за Мак, но е по-голяма боза от опен офиса. Убеден съм, че нарочно са го направили така :)
Един пример как забавихме заплатите на към 200 човека: дават ни един файл от банката с информация за ИБАН, ЕГН, имена на служителите и т.н. трябваше да се попълнят само сумите, файла беше екселски формат. Тогава и аз бях на мнение, че опън офиса може да замести мс офис.... за беда във файла имаше макроси,  които генерираха някакъв специфичен формат за софтуера, с който се превеждат парите. Е няма да ви казвам каква каша стана! После трябваше нещата да се правят наново, което отне цял ден и съответно парите на хората се забавиха с един ден. Не е работа да ти се омаже банкирането.... тотално разбъркани и разменени ЕГН-та, ИБАН и така нататък...
А какво е казал Ричард Столман.... да дойде да обясни на 200 души как свободния опън офис омаза файла за заплатите, и как това е много хубаво, защото е свободно.... а парите не са важни, защото не са свободни - така де, не можеш да си ги печаташ сам :)

Коя е тая тъпа банка която събира ДАННИ в екселски формат?
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #46 -: Sep 03, 2010, 14:50 »
не е проблем че банките си правят документите с M$ офиса, в това няма нищо лошо, въпрос на избор, лошото е там че М$ няма да направят нищо по въпроса с форматите докато не се пръкне някой закон по този въпрос, защото освен техния офис пакет има и други които също са платени и също като open office не са съвместими с M$. На работа от 5 години колегите ми ползват debian с open оffice, отзивите не са лоши, пишеха и печатаха без проблеми, сега ни дадоха още един комп. с windows и коментарите не закъсняха, на втория ден ми поискаха познатия open ofiice и ако не ме мързи да сложа и на него дебиан, че работел по добре и принтера не печата когато му скимне и колкото иска, а каквото и колкото му кажеш  ;D.
Колкото до хардуера колкото повече навлиза linux като десктоп система, толкова повече производители ще наблегнат на драйверите за него. Въпрос на търсене и предлагане  ;D
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #47 -: Sep 03, 2010, 15:24 »
не е проблем че банките си правят документите с M$ офиса, в това няма нищо лошо, въпрос на избор
напротив - проблем е и то голям.
Ексел формАта не е за обмен на данни между системи - това е недокументиран формат на всичкото отгоре е и двоичен.

Банката вътре може да си използва каквото си иска. Ако иска може да не ползва дори ASCII кодове, но щом комуникира с външни системи (в случая клиенти) трябва поне формата да е документиран.

Ако съм клиент и имам 3000 служители и им давам заплати всяка седмица - тебе ли ще викам да кълвеш екселската таблица с коректните суми/служители та да са им наред макросите и полетата.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #48 -: Sep 03, 2010, 18:06 »
jet, проверявай си инфорамцията преди да пишеш. Форматите на Excel и Word са публикувани от години (цък), OpenOffice.org са документирали форамата на техният сайт (цък).

За сравнвние в спецификацията на ODF не са описани доста неща (цък).
« Последна редакция: Sep 03, 2010, 18:09 от v_badev »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #49 -: Sep 03, 2010, 19:36 »
Джет не четеш и спекулираш. Форматите за масово плащане са обикновени текстови файлове със суми, сметки, ЕГН-та, имена. Въпроса е как точно са наредени. И това не е тайна. Показано си е на страниците им или може да се получи по заявка. В сериозна организация никой не цъка по "екселски файлове". Вече споменах, че всяка сериозна програма за заплати поддържа "форматите". Просто някой банки като ОББ и пощенска са така добри да дават "екселски файл", които на практика е макрос, който да изготви въпросния текстови файл. Правят го за малките клиенти, които нямат нужда да се набутват с мангизи за счетоводни програми. Някой банки пък не го правят. Такава е например БДСК. Те са над такива неща като проблемите на клиента. Аз самия съм писал неофициален "екселски файл" за тяхното масово преди четири години. Айде сега яж ме.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #50 -: Sep 03, 2010, 19:41 »
//off
ХРУС, МЛЯС, ХРУС
//off

Така или иначе сте прави в една или друга степен. Важното е че са направили стъпката. А ще ги съпортваме, все пак това си е хляб за в бъдеще.
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #51 -: Sep 03, 2010, 21:03 »
v_badev: на хартийка са отворени и изглеждат мног добре, интересно защо се омазват файловете с ОО, с КОфис, с Абиуърд - сигурно девелъпърите им са тъпи и не могат да четат стандарти.

http://ooxmlisdefectivebydesign.blogspot.com/2008/02/truth-about-microsoft-office.html
по-интересни са точки 9, 10 и 11

имаше и една статийка от баш девелъпъра на ОО, който описваше много подробно защо този "стандарт" не може да се имплементира, но не мога да намеря линка

go_fire: знам много добре какви са стандартите в банките (поне в 2 от тях в които съм работил някога) - Митака реве, че не си е взел заплатата заради Опен офиса - и там се е спънал точно със "отворените" стандарти на МС (в частта им за макросите)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

licho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #52 -: Sep 04, 2010, 12:10 »
Имам следните въпроси.
Кой прави тази миграция?
@entusiast - вашата позиция каква е в случая?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #53 -: Sep 04, 2010, 12:12 »
Имам следните въпроси.
Кой прави тази миграция?
@entusiast - вашата позиция каква е в случая?

E, то си личи. Той я прави и той им е админ. Сега, дали е сам или не, няма особено значение.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

pickson

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Активен

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #55 -: Sep 05, 2010, 08:35 »
Имам следните въпроси.
Кой прави тази миграция?
@entusiast - вашата позиция каква е в случая?

Извинете, но не можах да разбера добре въпросите. Моля, за уточнение.
Активен

tyuio

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #56 -: Sep 05, 2010, 18:00 »
Стана тя каквато стана. Аз да не обърках форума?????
Какво значи това за объркването?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #57 -: Sep 05, 2010, 18:03 »
Ми виж какво съм му отговорил :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

westreg

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #58 -: Sep 15, 2010, 11:45 »
@entusiast:
Поздравления за начинанието и пожелавам успех на идеята! Чакам с нетърпение да споделиш какво се случва след 10 септември.
Активен

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #59 -: Sep 15, 2010, 13:05 »
@entusiast:
Поздравления за начинанието и пожелавам успех на идеята! Чакам с нетърпение да споделиш какво се случва след 10 септември.
Ами, да си призная, не успях да спазя срока :-). Понеже същевременно върви и смяна на сметоизвозващите фирми, малко забавихме графика поради натовареността на служителите там. Иначе статистиката към днешна дата е: 20 от 24 района работят на Убунту /в петък ще станат 21/. Забавянто е в районите: Овча купел, Нови искър, Банкя и Средец. За сега няма някакви сериозни спънки, проблемите са предимно от типа "кое къде е", та съпорта е свързан предимно с обяснения на графичния интерфейс. Иначе като цяло няма някакви сериозни спънки и проблеми.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4010 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu 5.04 Първи Старт
Настройка на програми
vejdi_86 6 5002 Последна публикация Jul 26, 2005, 02:15
от tech_noir
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7415 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 20968 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7786 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu