Автор Тема: Ubuntu в Столичен инспекторат  (Прочетена 35091 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #60 -: Sep 15, 2010, 14:00 »
браво младеж, добра работа.
Дръж ни е течение - това е интерсно за много хора.
Ще бъде в интересно и в течение на времето как върви администрирането на тази инфраструктура - какви проблеми срещате (очаквани и неочаквани), колко време "хабите" в администриране, ъпдейти. Нали все разправят колко велик е Уиндоус в администрирането - един клик в Active Directory и после 20 админи хукват по ПС-тата да оправят бозата :) и телефоние прегряват
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Mitaka

  • Гост
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #61 -: Sep 15, 2010, 15:03 »
Въпреки, че от личен опит съм малко скептично настроен към нещото "Линукс на десктоп", това е похвално.
Може би просто на мен не ми е свършил работа :) Или просто се отвратих от КДЕ 4.х... знам ли и аз.

Друг е въпроса, че някои файлове и т.н. ми ги ИЗИСКВАТ във WORD/EXCEL формат, без да имам право на своеволия тип Save As... в OpenOffice. Може да е веднъж на два месеца, ама като се наложи - трябва да е на MS Office, чиято версия за MAC е просто ужасна.
И в крайна сметка, все пак - тежи думата на шефа, а и той плаща софтуера :) Утре могат и нещо на ДОС да ме накарат да правя, ако решат...
Активен

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #62 -: Sep 15, 2010, 15:19 »
Mitaka: Word 2003 работи с пресен wine почти безпроблемно
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #63 -: Sep 15, 2010, 16:11 »
Mitaka: Word 2003 работи с пресен wine почти безпроблемно


/off:

Късно :)
Старата Тошиба отиде при секретарките, на мен ми взеха MacBook Pro.
А и това "почти"... някак не ми вдъхва доверие.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #64 -: Sep 15, 2010, 17:26 »
Open Office след версия 2.22 напълно замества MS Office. Ползването на последният под емулатор при наличие на OpenOffice смятам за глупост. Както и критиките към Linux по отношение ползването му като десктоп и рекламиране на комерсиална MAC ОS в сайт за Linux.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #65 -: Sep 15, 2010, 17:30 »
Цитат
Ще бъде в интересно и в течение на времето как върви администрирането на тази инфраструктура - какви проблеми срещате (очаквани и неочаквани), колко време "хабите" в администриране, ъпдейти.
Предварително се извинявам, ако прозвуча фанатизирано, ама откакто хората минаха на Убунту, работата по администрирането значително намаля. Малко инфо за организацията - двама души поддържаме всичките споменати машини /и не само тях :-)/. Ъпдейтите ги правим remote, а проблеми наистина няма за сега. В първите два района с Убунту имаше отпор от типа "Изчезнаха ми файловете" - оказа се че са в домашната папка, ама хората не се усетили да ги търсят там. Имаше мрънкане, но Директорката на СИ /на която горещо благодаря за подкрепата/, скръцна със зъби и от тогава мрънкането спря и бе заменено със смислени въпроси. На които отговарям с удоволствие :-).
Преди това с колегата се чудехме как да си издействаме сини лампи за автомобилите, защото редовно се случваше да се налага едновременно да бъдем в Младост, Люлин, Нови Искър и в центъра, например. За сега да чукна на дърво, навъртяните километри чувствително намаляват :-). Та... още нямам проблем, чието решение да ми е коствало повече от половин ден   8)
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #66 -: Sep 15, 2010, 17:49 »
Еми освен едно голямо браво и да ви пожелаем липса на проблеми , друго не ни остава.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Mitaka

  • Гост
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #67 -: Sep 15, 2010, 18:53 »
Open Office след версия 2.22 напълно замества MS Office. Ползването на последният под емулатор при наличие на OpenOffice смятам за глупост. Както и критиките към Linux по отношение ползването му като десктоп и рекламиране на комерсиална MAC ОS в сайт за Linux.

За последно се отклонявам от темата, за да отговоря.
Десетки пъти съм казвал, че това, че Линукс не става да десктоп си е лично мое мнение, и не карам никой да се съобразява с него. Просто работата ми е такава, че не мога да си я върша с Линукс.
Освен това за офиса - фирмена политика... има изискване файла да е еди-какъв-си формат. И се съобразявам с това. Осигуряват ми софтуера, и нямам право на своеволия.
Същото е и за МАК ОС - не е никаква реклама, такова са ми купили, на такова работя.
Както казах в предния си пост - утре може да купят и нещо за ДОС, трябва и на него да се работи :)

Все пак... клиента определя как ще стоят нещата, нали така?
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #68 -: Sep 15, 2010, 19:57 »
Ае ентусиаста. Кво стана с проекта?
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #69 -: Sep 15, 2010, 22:09 »
@entusiast: Браво за инициативата и успех. Малко е забавно, че аргументите, които си изказал пред шефа ти са несъстоятелни (Windows XP не само, че се поддържа, но няма и анонс кога се спира поддръжката цък, а старите офиси могат да четат новите файлове цък), но важен е крайният резултат. Може би във форума трябва да се направи една секция за миграция, където да се обсъждат възникнали проблеми и натрупан опит.

@cybercop:
Open Office след версия 2.22 напълно замества MS Office.
Това сигурно е вярно за хората, които ползват около 5% от функционалностите на MS Office. Хубавото е, че те са масовия случай.

@jet: Проблемът с макросите не се дължи на затворените стандарти, а на различия в api-то на отделните офис пакети.
Активен

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #70 -: Sep 07, 2011, 10:42 »
Темата е стара, но смятам, че тук му е мястото - в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което май прави "експеримента" успешен  ;)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #71 -: Sep 07, 2011, 11:21 »
Когато ми се наложи да обяснявам на някого какво е Линукс, накрая казвам, че все повече държавни администрации по света се ориентират към използването му, а от администрациите в БГ се използва в Столичния инспекторат!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

mortix

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #72 -: Dec 15, 2011, 09:06 »
Поздравления entusiast :)
В момента се опитвам да направя същото в една малка фирма - 15 машини до Нова година ще бъдат вече с Linux, а за останалите ще видим нагодина.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #73 -: Dec 16, 2011, 19:01 »
@entusiast
Дай още малко инфо какво става. Проблеми има ли, работата продължава ли да е много, тъгуват ли по вина, точат ли сополи.
Само палиш любопитството.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4011 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu 5.04 Първи Старт
Настройка на програми
vejdi_86 6 5003 Последна публикация Jul 26, 2005, 02:15
от tech_noir
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7417 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 20969 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7786 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu