Автор Тема: Ubuntu в Столичен инспекторат  (Прочетена 35091 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #75 -: Dec 18, 2011, 18:12 »
//извън темата: Бря! Тя тази шефка на столичния инспекторат е много бойна! Пред камерата на бТВ с нейн подчинен констатират нарушение на плочките пред НДК. Коментират нарушението и тя между другото казва на подчинения си: "И си извади ръката от джоба!" и той бързо си я изважда! Е, на тези от вас, които не сте ходили в казарма, вероятно ще трябва да ви се обяснява повече... Ако искате да я видите - в предаването Нека говорят с Росен Петров.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #76 -: Jan 19, 2012, 07:17 »
Цитат
Дай още малко инфо какво става. Проблеми има ли, работата продължава ли да е много, тъгуват ли по вина, точат ли сополи.
Само палиш любопитството.
Здравейте, отдавна не съм писал тук, но причината е липса на време. На въпроса - работата намаля драстично, а проблеми почти няма. Последния, който ми се наложи да решавам беше от типа "Абе не знам какво става, ама компютъра от време на време забива и гасне." След обстоен анализ на ситуацията на място се оказа, че пред сградата има дупка и като мине рейс или камион, машината отскача от масата на която е сложена и в следствие гравитацията шумно се удря в нея /никак не се шегувам/. Та този този проблем се оказа нерешим, но имам съмнение, че не е свързан с операционната система  :D
А сега сериозно. За година и половина хората свикнаха с новостите и спряха да мрънкат. Е, липсва им свободата да мажат на воля, но това беше една от идеите. Подозирам, че ако в момента им върна Windows-ите драмата ще е точно толкова голяма, колкото и с Линукса в началото.
Цитат
//извън темата: Бря! Тя тази шефка на столичния инспекторат е много бойна!
- така е  :), но пък ако човек реши да прави кардинални проблеми - това е начина. Подхода на дамата при внедряването на Линукс беше именно такъв "Щом ви е казано - ще ползвате Линукс!!" /висок, нетърпящ възражение тон/. И нещата се случват. Като обобщение мога да кажа:
1. От началото до момента не се е налагало да се преинсталира машина!
2. Не е имало проблем, който да отнема повече от 10-15 мин. като време за решаване.
3. Не е имало проблем /свързан с ОС-а, изключвам забили суичове, изскубани кабели и др./, който да налага посещение на място.
Май това са изводите :-).
 
Цитат
В момента се опитвам да направя същото в една малка фирма - 15 машини до Нова година ще бъдат вече с Linux, а за останалите ще видим нагодина.
- дай инфо какво се случи
Активен

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #77 -: Jan 19, 2012, 07:51 »
Всъщност, това което ми направи впечатление /и е малко извън темата/, е отношението на потребителя към нововъведенията. Проблема е в огромното му нежелание да вникне в материята и механичното запомняне на последователност от действия. Като пример мога да посоча основния проблем "Изчезна ми файла". /Инсталациите на Ubuntu са на български/. Потребителя е твърдо убеден, че като запише текстов файл или електронна таблица, той трябва да се намира в /home/user/Документи (защото това си е документ отвсякъде) и през ум не му минава да го търси на друг място (или най малкото да погледне къде го записва). Също така, рядко някой се напъва да търси документация, да прочете кое как се прави и ЗАЩО се прави така. Основния подход е машинално запомняне на последователни действия. Това от гледна точка на администриране на една система си има своите добри страни - опитите за омазване на конфигурацииите се свеждат до минимум. От друга страна обаче, ситуацията е притеснителна, защото изграждането и конфигурирането на една информационна система е свързано с нейното ясно дефиниране, а не в обяснения "цъкни тук, после там и ... ха сега виж какво стана".
 :o
Леле, отплеснах в посока народопсихология. Целта на трактата по горе е - ако някой се е преборил с нежеланието на потребителя да се развива нека да сподели опита, моля!   
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #78 -: Jan 20, 2012, 11:52 »
Entusiast, това което си мисля, четейки цялата тема и коментари на някои съфрумци е следната: ако Каноникал имаха някакво представителство в БГ, за осведомяването и разпространението на Убунту, много хора щяха да узнаят повече. Също в БГ имали действаща група от хора, които се събират я на симпозиуми, я на други мероприятия, които да се възвсетят в медийнто пространство. Може да се направи една (а може и повече) страници в Фейса и да се разпостраняват по-добрите и ефективни предимства на Линукс дистрибуцийте, в часност Убунту.

Аз съм супер За такива проекти, тъй като след толкова години под Уиндоулс, след като минах на Убунту съм убеден, че никога не бих се върнал към Майкрософци (капиталисти-кожудери). Нямам никакви претенции да съм навътре с Линукс, съвсем начинаещ съм, но макар и на това ниво, което не е никак малко за средностатестическия потребител, мисля си, че Линукс е далеч по-добър за използване във много области и звена....

Едно е мистър X като мене да отиде в някоя община, за да представя предимствата на Линукс дистрибуциите, друго е официален представител от подобна Линукс групировка да се представи... Ако схващате идеята. Хората се впечатляват когато видят, че повече от трима души споделят своя опит и интерес към дадена тема... Колкото сме повече, толкова по-добре би могло да се отрази на разпространението на Линукс...
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #81 -: Jan 20, 2012, 13:32 »
http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&key=442273260

Тази среща не е ли само за прогамисти? Аз нищо не разбирам от това, което беше написано...? Явно е само за понзавачи (с отворен код хаха) :)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #82 -: Jan 20, 2012, 13:57 »
Имах предвид, че може да се организира специална Линукс конференция, с тема нещо като "Успешни внедрявания на Линукс" с поканени подходящи длъжностни лица и там съм го написал като коментар.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #83 -: Jan 20, 2012, 14:13 »
браво entusiast, а как правите автентикацията на потребителите и Samba ли използвате за споделяне на файлове или NFS, Респективо LibreOffice или OpenOffice, има ли проблеми с форматите.
Мейла как е организиран - Клиенти / Сървъри
Използва ли Wine или VM за някои приложения
Имате ли някакви специализирани приложения за ежедневната работа.
Ползвате ли / смятате ли да ползвате някакви други продукти като CRM, ERP, Тикет системи, Wiki, Форум, система за управление на документи, ToDo, FAQ, Управление на проекти, Бази данни, web server, телефония, отдалечен достъп...
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #84 -: Jan 20, 2012, 14:39 »
Имах предвид, че може да се организира специална Линукс конференция, с тема нещо като "Успешни внедрявания на Линукс" с поканени подходящи длъжностни лица и там съм го написал като коментар.

Да, сега прочетох коментарите. Точно това е, че в БГ май няма официална група за Линукс, която официално да представя каквото и да е било. Ако Ентсиаст и Столичен инспекторат са съгласни би било добре. Като цяло може да се направят няколко Фейс страници... там има много хора.. Не знам и аз... Нямам опит с такива неща! А и трябва да го прави човек, който е навътре с Линукс, поне знае добре какво предлага!
Активен

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Ubuntu в Район Кремиковци
« Отговор #85 -: Aug 03, 2012, 09:14 »
10 работни станции в кметствата на Район Кремиковци преминават на Ubuntu. Срока за миграцията е 10.08.2012 г. За сега единствения проблем е подкарването на едно мулти функционално устройство Canon.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4011 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu 5.04 Първи Старт
Настройка на програми
vejdi_86 6 5003 Последна публикация Jul 26, 2005, 02:15
от tech_noir
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7417 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 20969 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7786 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu