Автор Тема: Debian turned 18 !  (Прочетена 6127 пъти)

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #15 -: Aug 16, 2011, 23:28 »
Аз повече бих отдал чест на Exherbo, макар поддръжката да е пълна с идиоти. Но с това чудо най големи възможности имаш ако си заклет програмист. Като нещо ти липсва , ами напиши си го.

Аз не казвам за дебиан че е лош, просто искам гъвкавост на системата. Пробвах дебиан няколко пъти но, не ми е по вкус.
Много по-гъвкав е от 99% от операционните системи и дистрибуции

И как реши това? Нима си пробвал абсолютно всички операционни системи че да имаш база за сравнение?!

Ти пък като си ги пробвал и знаеш че @danaildr е прав за какво спориш?

"99% от операционните системи"

Не е ли малко пресилено? По гъвкав от FreeBSD ?
По-гъвкав от NetBSD, OpenBSD...
От Solaris..

Това е голяма изцепка.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #16 -: Aug 16, 2011, 23:33 »
Не е ли малко пресилено? По гъвкав от FreeBSD ?
По-гъвкав от NetBSD, OpenBSD...
От Solaris..

Това е голяма изцепка.

99% + FreeBSD + NetBSD + OpenBSD + Solaris = 100% - кое не ти е ясно?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #17 -: Aug 16, 2011, 23:38 »
Дебиан е един от най-големите опънсорс проекти, с едно от най-големите community-та. Като оставим настрана колко е тъпа фенщината на тема дистрибуции, има съвсем обективни факти. Дебиан е от малкото, ако не единствената дистрибуция, която успешно е интегрирала друго ядро, освен линукс. Дебиан е вероятно дистрибуцията, която подържа най-много архитектури, включително ARM такива. Пакетната система е най-функционалната в сравнение с всички останали, може би с изключение на RPM. Дебиан е от малкото дистрибуции, които имат ресурса да подържат собствено kernel tree - и ако това, РОКО ти изглежда проста задача понеже можеш да компилираш ядра, далеч не означава че имаш идея за какви усилия става въпрос. Дебиан е от дистрибуциите, които до известна степен се опитват да не поощряват малоумни ТНТМ изпълнения, което е прекрасно. Дебиан е от малкото дистрибуции, които сравнително успешно интегрират SELinux (и не са направили лошия избор да ползват AppArmor вместо това). Дебиан е от малкото дистрибуции, които имат екип от хора, които се занимават с проблеми в сигурността, анализират, координират пускането на фикснати версии, пишат advisories, които следват някакви стандарти. Броят на maintainer-ите на софтуера в дебиан е огромен. И така нататък и така нататък.

Много малко дистрибуции имат ресурса, който го има дебиан проекта. Сега верно е че може някоя световно-неизвестна дистрибуция може да е много хакерска или много нагодена специално за твоят вкус, но това не означава, че нещата са съпоставими. Това е като да сравняваш Карфур с кварталното ти магазинче - сигурно ти е много удобно и близко и се познавате с магазинера, но няма избор от 50000 стоки, присъствие в половин свят, площ от няколко хиляди квадратни метра и така нататък. Предполагам разбираш какво се опитвам (доста грубо) да намекна.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

danaildr

  • Гост
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #18 -: Aug 17, 2011, 00:15 »


"99% от операционните системи"

Не е ли малко пресилено? По гъвкав от FreeBSD ?
По-гъвкав от NetBSD, OpenBSD...
От Solaris..

Това е голяма изцепка.

Debian има и с BSD ядро.та в тоя ред на изброените от теб трябва да сложиш и Debian/BSD, ама карай. Това явно не е от значение.
Само към изброеното от getway, ще добавя, Debian е една от малкото (да не се окаже и единствената) която има работещо напълно свободно Linux ядро.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #19 -: Aug 17, 2011, 00:19 »
Предполагам разбираш какво се опитвам (доста грубо) да намекна.

Че комунизма си е отишъл :D :D :D :D - нали така :D :D :D?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #20 -: Aug 17, 2011, 00:21 »
Вероятно, защото при комунизма щеше да има само една дистрибуция, при това скапана :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #21 -: Aug 17, 2011, 02:24 »
По-добре да прекратят проекта и да не замърсяват повече пространството. Слакуер не сте чествали. А той е най-възрастен.

...изтрито... Това че Slackware е с 3-4 месеца (пък и колкото и да, може да са +/- някви дни, знае ли човек кво ще изтъкнеш, не искам да изпадам в подробности) по-стар от Debian не виждам какво общо има със темата. Тази тема е повод за радост! Това че в Slackware инит скриптовете се доближават повече до Unix начин на зареждане ...
..изтрито...
« Последна редакция: Aug 17, 2011, 13:07 от bop_bop_mara »
Активен

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #22 -: Aug 17, 2011, 02:32 »
Аз повече бих отдал чест на Exherbo, макар поддръжката да е пълна с идиоти. Но с това чудо най големи възможности имаш ако си заклет програмист. Като нещо ти липсва , ами напиши си го.

Аз не казвам за дебиан че е лош, просто искам гъвкавост на системата. Пробвах дебиан няколко пъти но, не ми е по вкус.
Много по-гъвкав е от 99% от операционните системи и дистрибуции

И как реши това? Нима си пробвал абсолютно всички операционни системи че да имаш база за сравнение?!

AMD? Нима ти ги пробва?
« Последна редакция: Aug 17, 2011, 02:43 от vitamin4o1 »
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #23 -: Aug 17, 2011, 07:53 »
Абе AMD дори не ползва Слак, ползва само руското calculate... което от своя страна е клонинг на Gentoo...  ;)

Проблема му с Дебиан-а е, че не може да се оправи с пакетната система и прави идиотщини, наскоро се хвалеше в една тема, че го е сложил. Ама не може да сложиш експерименталното репо и да му дадеш dist-upgrade ?! И то в ънфрийзнат период... Сринаха му се зависимостите и понеже не можа да се оправи... Сега плюе.

А всичко дойде от това, че искаше скапаният Gnome 3 от експериментал ; D

Същата идиотщина я прави вече 2-3 пъти... Всеки път му казваме да не го прави, ама той...
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #24 -: Aug 17, 2011, 08:32 »
Дебиан е един от най-големите опънсорс проекти, с едно от най-големите community-та. Като оставим настрана колко е тъпа фенщината на тема дистрибуции, има съвсем обективни факти. Дебиан е от малкото, ако не единствената дистрибуция, която успешно е интегрирала друго ядро, освен линукс. Дебиан е вероятно дистрибуцията, която подържа най-много архитектури, включително ARM такива. Пакетната система е най-функционалната в сравнение с всички останали, може би с изключение на RPM. Дебиан е от малкото дистрибуции, които имат ресурса да подържат собствено kernel tree - и ако това, РОКО ти изглежда проста задача понеже можеш да компилираш ядра, далеч не означава че имаш идея за какви усилия става въпрос. Дебиан е от дистрибуциите, които до известна степен се опитват да не поощряват малоумни ТНТМ изпълнения, което е прекрасно. Дебиан е от малкото дистрибуции, които сравнително успешно интегрират SELinux (и не са направили лошия избор да ползват AppArmor вместо това). Дебиан е от малкото дистрибуции, които имат екип от хора, които се занимават с проблеми в сигурността, анализират, координират пускането на фикснати версии, пишат advisories, които следват някакви стандарти. Броят на maintainer-ите на софтуера в дебиан е огромен. И така нататък и така нататък.

Много малко дистрибуции имат ресурса, който го има дебиан проекта. Сега верно е че може някоя световно-неизвестна дистрибуция може да е много хакерска или много нагодена специално за твоят вкус, но това не означава, че нещата са съпоставими. Това е като да сравняваш Карфур с кварталното ти магазинче - сигурно ти е много удобно и близко и се познавате с магазинера, но няма избор от 50000 стоки, присъствие в половин свят, площ от няколко хиляди квадратни метра и така нататък. Предполагам разбираш какво се опитвам (доста грубо) да намекна.

Gentoo-FreeBSD, Gentoo-NetBSD, Gentoo-OpenBSD, Gentoo-DragonflyBSD ?! Това линукс ядра ли ще да ползват ?...изтрито...
« Последна редакция: Aug 17, 2011, 13:09 от bop_bop_mara »
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

v13

  • Гост
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #25 -: Aug 17, 2011, 10:37 »
Вярно е, че много се хвали Дебиан, но се питам дали наистина е основателно. Може би всички Дебиан базирани дистрибуции са доста по-добри от чистия Дебиан. Да не говорим, че всеки нов Дебиан още с излизането си е морално остарял а тестовия и нестабилния винаги крият ред изненади.
Така и не разбирам какво постоянно споменавате руския?
Какво толкова имате против руснаците и езика им?
Има много добри руски дистрибуции, които по нищо не отстъпват на каквито и да било други.
На времето се подигравахте не Roko за calculate но мога да ви кажа, че това е абсолютно неоснователно. Това е наистина една много добра руска дистрибуция.
От всички дистрибуции, които съм ползвал до сега Calculate ми върви най-бързо и най-леко. Изключително съм доволен. Просто нямам никакви проблеми с нея. Трябваше ми само малко време да свикнас някой нови неща, защото е Gentoo базирана. Имат прекрасна докумантация на сайта, с която могат малко дистрибуции да се похвалят.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #26 -: Aug 17, 2011, 10:49 »
Вярно е, че много се хвали Дебиан, но се питам дали наистина е основателно. Може би всички Дебиан базирани дистрибуции са доста по-добри от чистия Дебиан. Да не говорим, че всеки нов Дебиан още с излизането си е морално остарял а тестовия и нестабилния винаги крият ред изненади.
Така и не разбирам какво постоянно споменавате руския?
Какво толкова имате против руснаците и езика им?
Има много добри руски дистрибуции, които по нищо не отстъпват на каквито и да било други.
На времето се подигравахте не Roko за calculate но мога да ви кажа, че това е абсолютно неоснователно. Това е наистина една много добра руска дистрибуция.
От всички дистрибуции, които съм ползвал до сега Calculate ми върви най-бързо и най-леко. Изключително съм доволен. Просто нямам никакви проблеми с нея. Трябваше ми само малко време да свикнас някой нови неща, защото е Gentoo базирана. Имат прекрасна докумантация на сайта, с която могат малко дистрибуции да се похвалят.

+1

Относно Дебиан дистрибуции. Има само 2 3 които мога да кажа че си струват. Parsix, Ylmf,DPLN
Относно Calculate, нека го плюят, все повече хора в България го използват от както има и български сървър.
А с следващата версия, имаме за цел да настигнем убунту, в най-добрия случай да ги задминем. (Говоря относно функционалността като десктоп. Както и инструментите за автоматични настройки на използвания хардуер.)

И ако толкова смятате че щом е руско е боклук. Разгледайте страницата на Алт Линукс, най-реномираната руска дистрибуция. Някои съфорумници са я пробвали вече.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

ivo3d

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 161
  • Distribution: Mint Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #27 -: Aug 17, 2011, 12:14 »
Честитo  [_]3

...изтрито...
« Последна редакция: Aug 17, 2011, 13:11 от bop_bop_mara »
Активен

sickmind

  • Гост
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #28 -: Aug 17, 2011, 12:42 »
...изтрито...

Сега по темата, ако го нямаше Дебиан, open source света щеше да е много по различен и много от нас щяха да ползват windows.
Cheers.
« Последна редакция: Aug 17, 2011, 13:12 от bop_bop_mara »
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Debian turned 18 !
« Отговор #29 -: Aug 17, 2011, 19:47 »
За мен има две дистрибуции - Debian и RHEL.
Само дебиана може да се съпостави на RHEL, че и да го подмине!

Лично мое мнение, не искам да споря :)
Напълно съм съгласен с теб това са двете гигандски дистрибуцйи.
Честито на Debian и от мен !

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BG Debian
Предложения за български проект
asa 0 4544 Последна публикация Sep 25, 2002, 11:52
от asa
Debian i KDE
Настройка на програми
IvanST 9 11303 Последна публикация Jan 05, 2003, 21:54
от n_antonov
Грешка в MBR Debian не стартира!
Настройка на програми
IvanST 8 10612 Последна публикация Jan 07, 2003, 13:36
от IvanST
debian + kde 3.1
Настройка на програми
rat 0 3542 Последна публикация Jan 28, 2003, 17:28
от rat
кои CD-та на Debian ми трябва ?
Настройка на програми
brady 5 7633 Последна публикация Jul 10, 2003, 16:33
от FuckBTK