Автор Тема: Министерство готово да плати 5,7 млн. лв. за upgrade на сайт! Изродска работа!  (Прочетена 5922 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Министерството на образованието е готово да даде 5,7 млн. лв. на фирма, която да надгради (upgrade и редизайн) на съществуващия национален образователен портал start.e-edu.bg, съобщава онлайн изданието на „Труд".

Това станало ясно от обществена поръчка, публикувана от ведомството в началото на юли. Парите са осигурени по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".

За изграждането на портала е инвестирана 10 пъти по-малка сума - 500 хил. лв. през 2006 г., когато министър на образованието беше Даниел Вълчев, припомнят от „Труд".

Голямата разлика в цената от министерството обясняват с напредъка на новите технологии. "Цената на софтуерните технологии нараства непрекъснато. Представете си каква е цената в момента на компютър или телефон от преди 6 години", обяснява пред "Труд" шефът на дирекция "Информационни технологии в образованието" Орлин Кузов.

News.bg си позволява да обърне внимание на г-н Кузов, че ситуацията е тъкмо обратната. И софтуерните технологии, и компютърните конфигураци, и т.н. поевтиняват непрекъснато!

От изпълнителя се очаква да инсталира в портала нова система за самостоятелна подготовка на ученика. Т.нар. виртуална класна стая се очаква да бъде един от най-скъпите елементи в програмата, коментират още от просветното ведомство.

Министерството иска фирмата вече да е изпълнила два подобни проекта за последните 3 години.

"Това условие може да покрие чуждестранна фирма или българска с реализирани интернет образователни платформи в чужбина", изтъква Кузов пред „Труд". Според него това е гаранция, че системата ще проработи активно.

http://news.ibox.bg/news/id_1479330675
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
 [_]3 [_]3 [_]3

Не виждам проблем. Парите ги дава ЕС така, че въпроса ми по-скоро е защо ТИ не кандидатстваш?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Mitaka

  • Гост
[_]3 [_]3 [_]3

Не виждам проблем. Парите ги дава ЕС така, че въпроса ми по-скоро е защо ТИ не кандидатстваш?

Тъкмо щях да напиша същото!
Сега пак ще има рев до небесата как се харчат пари безразборно... вместо някой да кандидатства, и да прибере парите :)
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Абе то много хубаво да се кандидатства, ама това условие "Министерството иска фирмата вече да е изпълнила два подобни проекта за последните 3 години." Ми е нещо съмнително ... колко фирми ли отговарят на него?
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Mitaka

  • Гост
Абе то много хубаво да се кандидатства, ама това условие "Министерството иска фирмата вече да е изпълнила два подобни проекта за последните 3 години." Ми е нещо съмнително ... колко фирми ли отговарят на него?

Ами много ясно - няма да наемат бай Иван, дето си пише сайтчета от вкъщи :)
Почти всяка фирма, която се занимава с подобен вид разработки отговаря на условията.
Аз например мисля да се пробвам.... все пак - 5.7 милиона не са никак малко.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@Mitaka В случая не говоря за "Бай Иван Баш майстора" а за значението на думичката "подобни", защото това е много многозначно условие ...
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Mitaka

  • Гост
@Mitaka В случая не говоря за "Бай Иван Баш майстора" а за значението на думичката "подобни", защото това е много многозначно условие ...

Е да де... съгласен съм: дават се близо 6 милиона, нормално е да се дадат на някой с опит.
Само не са уточнили дали може проектите да са реализирани на не-българския пазар :) Все пак е в EU, ама знам ли....
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Коментара ми е излишен!
Плащайте си данъците и осигуровките и чакайте пенсии [_]3 [_]3 [_]3

Почетете малко изследвания:

2 трилиона евро е сивата икономика в ЕС

След 20 години две трети от хората по света ще работят извън закона

Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Мисля, че липсата на ефективен контрол точно върху плащането на данъци и осигуровки от страна на държавата е не по-малък проблем от раздутите бюджети за такива проекти и тъпите бюрократи покрай това. Пенсия не вярвам да доживея, но докато инфраструктурата, полицията, пожарната, образователната система и т.н. са държавни, хората които не плащат данъци и осигуровки са същата работа като некадърната чиновническа пасмина и вредят точно колкото тях, ако не и повече. В смисъл ако пътувам по разбити пътища ми е все едно дали виновен е някой тъп чиновник, че е окрал парите или някой тарикат, задето ги е скатал и не ги е платил на държавата.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Точно така разсъждават всички които нямат възможност да избират да си ги плащат или да не си ги плащат.

И естествено, тези които имат тази възможност избират да не плащат :D .

Между другото, направили ти впечатление от двете статии, че към сегашно време сивата икономика е към 50%, а се очаквало до 2020-та година, 2/3 от населението да са в нея!
Ако се вярва на тези проучвания, това означава, че ще расте, а няма да намалява.
Някак си, не ми връзва математиката, как 1/3 от "работещите", ще изхранват пенсионерите.

При този модел, няма начин да се вдигне капацитета на държавните служители Френд! Просто модела е такъв, че в държавната администрация за некадърници се плаща в пъти повече от колкото при частника, а за кадърни имат купища изисквания,  а заплащането мизерно в сравнение с частника.

Митака и другите като него, да не се сърдят на работодателите, ами да се заемат да си подсигуряват старините :D

Между другото, ако хипотетично приемем, че всички започнат да си плащат всички данъци и осигуровки, дали ще се промени нещо към по-добро!?
Аз мисля, че само ще се осигурят постъпления за още по-тъпи харчове! 
Активен

Mitaka

  • Гост
Точно така разсъждават всички които нямат възможност да избират да си ги плащат или да не си ги плащат.

И естествено, тези които имат тази възможност избират да не плащат :D .

Между другото, направили ти впечатление от двете статии, че към сегашно време сивата икономика е към 50%, а се очаквало до 2020-та година, 2/3 от населението да са в нея!
Ако се вярва на тези проучвания, това означава, че ще расте, а няма да намалява.
Някак си, не ми връзва математиката, как 1/3 от "работещите", ще изхранват пенсионерите.

При този модел, няма начин да се вдигне капацитета на държавните служители Френд! Просто модела е такъв, че в държавната администрация за некадърници се плаща в пъти повече от колкото при частника, а за кадърни имат купища изисквания,  а заплащането мизерно в сравнение с частника.

Митака и другите като него, да не се сърдят на работодателите, ами да се заемат да си подсигуряват старините :D

Между другото, ако хипотетично приемем, че всички започнат да си плащат всички данъци и осигуровки, дали ще се промени нещо към по-добро!?
Аз мисля, че само ще се осигурят постъпления за още по-тъпи харчове!

Хайде пак - ни в клин, ни в ръкав - мен намеси.
Ами ДА, аз съм на мнение, че тези, които не плащат осигуровки и данъци са търтеи, и заслужават затвор, глоба и конфискация на имуществото.
Както в САЩ например - няма значение кой си и колко пари имаш, ако те пипнат, че криеш данъци - ще си ги платиш, и ще си ги лежиш.

Съдейки по изказванията ти до тук, разбирам, че като работодател най-вероятно си крил от осигуровките на хората... вероятно си ги осигурявал на минимална заплата, или на 4 часа?
По този начин ощетяваш и тях, и държавата. Разбира се, ако не си плащал само своите осигуровки си е твоя работа....

Ако аз попадна на такъв работодател, ако до третия месец например не оправи положението, пускам сигнал където трябва. Защото такива точно това заслужават, те са на принципа "моето е много скъпо, чуждото трябва да е без пари"....
Ама колегите много страхливи в повечето случаи - много дрънкат, а като дойдат хората от НАП да питат - ааа, няма проблем, всичко е ОК... тези овце да се сърдят на себе си после!!!

Мен в момента си ме осигуряват на реалния ми доход.
Активен

Mitaka

  • Гост
Иначе, доколко са тъпи харчове....
След като е обявен конкурс, и някой дава определени пари за дадено нещо - защо пък да не ги взема?!?! Стига да се класирам де :)
Моя си работа на кой ще плащам да го направи... но определено хората няма да са прецакани с някакви смешни заплати, може дори да се дадат 10-15% от сумата по проекта.

Така, че вместо да се мрънка - по-добре да се действа.
Същото е като с мрънкането, че ДА купува софтуер на Microsoft - ами до сега намерила ли се е фирма, която да предложи алтернатива + поддръжка? Не е.... какво тогава?

И... само като допълнение:
Един Red Hat Enterprise Desktop е по-скъп от един Windows.
Едно SuSe  - също.
Мислите ли, че чиновника, който трябва да реши какво да се сложи, ще се съгласи да им се инсталира някакъв безплатен софтуер? Ами няма - защото тогава няма да има същата комисионна :)
И накрая, като сложиш чертата - може би решението с Linux и Open Source дори ще излезе по-скъпо от Microsoft-ското?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Съдейки по изказванията ти до тук, разбирам, че като работодател най-вероятно си крил от осигуровките на хората... вероятно си ги осигурявал на минимална заплата, или на 4 часа?
По този начин ощетяваш и тях, и държавата. Разбира се, ако не си плащал само своите осигуровки си е твоя работа....

Когато аз бях работодател, в нашия бранш практиката беше(и все още е) следната: Заплатата ти е бруто! Ако искаш договора да бъде на минимална заплата, плащаме и двамата осигуровка на минималната, ако искаш да е върху реалната, освен по-високата лична осигуровка, ще трябва да ти спра и ДОД върху горницата!
Нали се сещаш сам кой вариант е за предпочитане и нали няма да спорим, че данъците са само за работодателите!
Плащаме и двамата или скриваме и двамата! Избора е твой!
Ако си обърнал внимание на обявите за работа, никой вече не предлага чиста заплата, а само бруто, но не всеки може да ти предложи този избор.

Цитат
След като е обявен конкурс, и някой дава определени пари за дадено нещо - защо пък да не ги взема?!?! Стига да се класирам де
Моя си работа на кой ще плащам да го направи... но определено хората няма да са прецакани с някакви смешни заплати, може дори да се дадат 10-15% от сумата по проекта.

Митак, има ли смисъл да ти обяснявам, че тези пари като влязат в спечелилата фирма, 2/3 ще излязат под формата на консултантски услуги към роднини на хората които са помогнали фирмата да спечели и вероятността с по-голямата печалба да се даде и по-голямо заплащане на работниците е нулева, но пък е сигурно, че парите които ще ти спрат от заплатата, ще бъдат инвестирани в други проекти по същата схема :D

Жалко, че образовани хора разсъждават толкоз наивно!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
В случаят осигуровките на пълната заплата аз поне не ги приемам като жест към държавата или граждански дълг или пък че разчитам на пенсия. Това просто е застраховка "малоумник". И това урежда и двете страни.

Така както като служител няма да търпя някакъв разпищолил се тъпак, притиснат от обстоятелствата, да ме глобява по 100 лева задето съм забравил да изключа климатика на тръгване от работа (примерно), така и за работодателят това е застраховка, че служителят няма да си бие шута в най-напечения момент и да разкаже играта на проекта. Щото едно е да дължиш 300 лева за напускане преди срока на предизвестието, друго е да дължиш 3000. Шивачки ще си намериш бързо и лесно, но докато вкараш някой в течение на нещата тук, ще трябва да минат поне 6 месеца, а ти имаш срокове.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ivo3d

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 161
  • Distribution: Mint Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Вече пуснах запитване тия пари откъде са, кой ги осигурява и ако са от ЕС ще се постарая да има джангър. Но и да не са, пак ще има веселба.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
RPM upgrade
Настройка на програми
mordoc 3 2454 Последна публикация Oct 30, 2003, 13:11
от BladeNet
Upgrade na KDE 3.1.4 to 3.2.2 and K3b
Настройка на програми
Dodi 1 1921 Последна публикация Aug 04, 2004, 03:04
от the_real_maniac
KDE 3.0.1 upgrade...
Настройка на програми
madmaster 0 1360 Последна публикация Jan 24, 2005, 15:06
от madmaster
KDE 3.5.0 upgrade
Настройка на програми
dim3r 3 2240 Последна публикация Jan 27, 2006, 21:44
от dim3r
Apt-get upgrade
Настройка на програми
never_mind 5 2736 Последна публикация Aug 19, 2006, 21:13
от never_mind