Автор Тема: NTFS дял върху SSD ...  (Прочетена 1470 пъти)

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
NTFS дял върху SSD ...
« -: Oct 26, 2011, 14:14 »
Привет,

След като сложих новия си SSD харддиск - инсталирах Win7 на един партишън - 64ГБ, Fedora 64bit с KDE на един 25ГБ дял и оставих останалото - към 150ГБ - да е един NTFS дял, и така могат и двете да го виждат, и то без проблеми ...

По-скоро - почти без проблеми :) ... защото линукса имам чувството че нещо много бавно работи с този дял ... почва да духа много топъл въздух и определено нещо много по-бавно отваря/записва файлове там (спрямо папките из собствените си директории). А пък като пусна някой торент да се смъква там и е направо трагедия. Един колега каза че драйвера за NTFS на линукса е бавен и затова е така ... и ме посъветва или да пробвам да го форматирам под Ext2/Ext3 и с драйвер да го цъкам от Уин-а, или да увелича кеш-а на Ktorrent и така ще работи по-бързо и няма да товари толкова много процесора ... и т.н. Само че забелязах че като смъквам нещо от Filezilla-та примерно - пак се получава така ... :( ...

Та ... вие какво ще ме посъветвате ? ... :) ...

Мерси предварително ;)
Активен

Astor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 332
    • Профил
Re: NTFS дял върху SSD ...
« Отговор #1 -: Oct 26, 2011, 22:48 »
здравей,
ето тук е коментиран проблем който може да те насочи: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=41487.0
Активен

Няма начин, да няма начин!

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Re: NTFS дял върху SSD ...
« Отговор #2 -: Oct 26, 2011, 23:22 »
Привет,

Мерси за темата :) ... макар че засега не ме насочи особено много ... но ще продължавам да търся ;)

Искам само да добавя малко информация, мисля че може да помогне: в момента смъквам един сайт през Filezilla и в момента най-отгоре в списъка, който ми вади htop е:

/sbin/mount.ntfs /dev/sda4 /media/.....

Значи ... това, което колегата е казал, е така ? ...

ПП: само да добавя че сега се смъкна сайта и въпросния /sbin/mount... от няколко десетки процента - минаващи на моменти 60 - сега заема нула ...  ???
« Последна редакция: Oct 26, 2011, 23:31 от mind_exploit »
Активен

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Re: NTFS дял върху SSD ...
« Отговор #3 -: Oct 27, 2011, 00:24 »
Привет,

Чета тук из нета и гледам че голямо значение имало големината на блоковете. И като написах:

fdisk -l

и един от редовете които ми изкара е:

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

А оптималното било 4096 ...

Навит съм да го преформатирам с този размер на блоковете - 4096, а и то досега почти нищо не съм слагал там ... така че не ми е проблем. Но ... мислите ли че ще има ефект ?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: NTFS дял върху SSD ...
« Отговор #4 -: Nov 06, 2011, 17:12 »
Аз бих дал кардинално различна идея, стига да не ти е проблем ползването на нелицензиран софтуер!

Аз също ползвам Линукс и Уиндоус, бях на варианта с две операционни системи и съм много по-доволен от варианта Линукс основна машина и Уиндоус във виртуална.
Аз ползвам ВМуаре уоркстейшъна, но само защото не мога да си инсталирам сървъра който е безплатен. Пробвах какви ли не туториали и не успях да го инсталирама на Убунту 10.04, но съм го инсталирвал на Уиндоус и май освен 3д акселерацията на видеото друго не му липсва.
Та Уиндоуса във виртуалка мога да те уверя, че работи осезаемо по-добре от колкото инсталиран на хардуера. Нямаш никакъв проблем с прикачане на УСБ устройства и ком портове и двете ОС-и могат да ти бъдат едновременно активни.
Има възможност на виртуалната машина да закачиш също и пртишъните на които в момента си го инсталирал и да го стартираш като виртуалка, но не съм го изпровал. Само теоретично знам как става.
При мен съм ги нагласил нещата по следния начин: На виртуалния Уиндоу съм мапнал цялата домашна папка като Д: и всичко ми е комфортно и под ръка от уиндоуса.
Този вариант с виртуалката си има и други предимства, но хайде за тях ако ти хареса тогава да говорим!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: NTFS дял върху SSD ...
« Отговор #5 -: Nov 07, 2011, 01:07 »
Ахъм, това щастие трае докато не решиш, че с видеокартата няма да имаш проблеми и виртуализираният уиндоус ще става и за геймърска система. Особено ако картата е AMD такава, чувал съм че с nvidia имало по-големи успехи.

Иначе ако някога решат този проблем както трябва, веднага преставам да работя за други хора и си захващам един забавен бизнес :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: NTFS дял върху SSD ...
« Отговор #6 -: Nov 07, 2011, 01:29 »
Е, тука вече не знам! Игри не играя :D , но пък след като има в момента две ОС-и, може да виртуализира едната и да види дали го устройва.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
NTFS : монтирам, но не мога да чета
Настройка на програми
glarus 4 2868 Последна публикация Jul 09, 2004, 17:11
от Hapkoc
Писане върху NTFS
Настройка на програми
Hristo_Stoev 5 2989 Последна публикация Feb 20, 2005, 11:06
от zeridon
NTFS
Настройка на програми
Martin_Beltov 18 4969 Последна публикация Aug 22, 2005, 16:13
от divak
Писане по NTFS.
Настройка на програми
yamahadrums 6 2953 Последна публикация Sep 25, 2005, 13:35
от
Проблем с ntfs-3g и mount-ване на ntfs дял
Настройка на хардуер
R3sp3k7 3 3425 Последна публикация Mar 25, 2009, 22:46
от R3sp3k7