Автор Тема: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.  (Прочетена 12100 пъти)

completer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 347
  • Distribution: Debian 6.0
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Здравейте, тъй като pulseaudio ми причинява прекалено много главоболия вече, днес реших да го премахна и да си инсталирам любимата Alsa. Но опитът ми беше безуспешен. Оказа се че gnome-core и pulseaudio зависят едно от друго и не мога да го премахна без да затрия гномчето. Имате ли някакви идеи как да заобиколя този процес?

Следвах тези инструкции:
http://linuxg.net/how-to-properly-replace-pulseaudio-with-alsa-on-crunchbag-linux-and-debian-squeeze/

Но се спирам тук...

Цитат
root@debian:/home/completer# apt-get purge pulseaudio pulseaudio-utils gstreamer0.10-pulseaudio paman pavumeter pavucontrol
Четене на списъците с пакети... Готово
Изграждане на дървото със зависимости       
Четене на информацията за състоянието... Готово
Пакетът „paman“ не е инсталиран, така че не е премахнат
Пакетът „pavumeter“ не е инсталиран, така че не е премахнат
Следните пакети са били инсталирани автоматично и вече не са необходими:
  libaubio2 libgnomecanvasmm-2.6-1c2a libjson0 libjson0:i386 liblilv-0-0 liblo7 liblrdf0 libraptor1 libserd-0-0 libsord-0-0 libsratom-0-0 libsuil-0-0 libsystemd-daemon0 libvamp-sdk2
  python-crypto python-openssl python-pam python-pyasn1 python-serial python-twisted python-twisted-bin python-twisted-conch python-twisted-core python-twisted-lore python-twisted-mail
  python-twisted-names python-twisted-news python-twisted-runner python-twisted-web python-twisted-words python-zope.interface
Използвайте „apt-get autoremove“ за да ги премахнете.
Следните пакети ще бъдат ПРЕМАХНАТИ:
  gnome* gnome-core* gstreamer0.10-pulseaudio* libcanberra-pulse* pavucontrol* pulseaudio* pulseaudio-module-x11* pulseaudio-utils* task-gnome-desktop*
0 актуализирани, 0 нови инсталирани, 9 за премахване и 7 без промяна.
Активен

I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!! :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #1 -: Jun 18, 2015, 15:42 »
Здравейте, тъй като pulseaudio ми причинява прекалено много главоболия вече, днес реших да го премахна и да си инсталирам любимата Alsa. Но опитът ми беше безуспешен. Оказа се че gnome-core и pulseaudio зависят едно от друго и не мога да го премахна без да затрия гномчето. Имате ли някакви идеи как да заобиколя този процес?
Доколкото знам, Pulseaudio ползва Alsa. Не знам, какво ще инсталираш. Pulseaudio е звуков сървър и управлява системата за звук Alsa. Не вярвах, че pulseaudio e прикачен към gnome-core, като зависимост, но се оказа точно така. Това са основните пакети на графичната среда и не знам, как ще ги заобиколиш, дори да инсталираш от минимална система. Мисля, че няма начин, това да стане с Gnome-Shell. Инсталирай task-xfce-desktop, влез под xfce4 сесия и премахни спокойно Pulseaudio. Там, няма проблеми да ползваш Alsa + gstreamer0.10-alsa (за миксера). Само, прегледай внимателно, както настройките на звуковата карта в миксера, така и настройките на аплета за звука да са на Alsa.
http://s19.postimg.org/6mgou00z7/alsa.png
Същото важи, ако ползваш Pulseaudio.
Имай предвид, че без Pulseaudio отписваш Skype. Aз съм доволен от сървъра и го инсталирам, заедно с  gstreamer0.10-pulseaudio във всяка дистрибуция.
« Последна редакция: Jun 18, 2015, 18:35 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #2 -: Jun 18, 2015, 15:59 »
Какви проблеми имаш с Пулсе-то?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #3 -: Jun 18, 2015, 16:10 »
Pulseaudio си е един безподобен вирус. Постоянно забива звука. А с чистата алса никога не имало такива проблеми. Същата работа е и с КДЕ-то така гадно е интегрирано, че постоянно ми напомня за себе си. Обаче освен да прекомпилирам KDE-то :o и да си направя собствени пакети друг изход не виждам.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #5 -: Jun 18, 2015, 16:48 »
Pulseaudio си е един безподобен вирус. Постоянно забива звука. А с чистата алса никога не имало такива проблеми. Същата работа е и с КДЕ-то така гадно е интегрирано, че постоянно ми напомня за себе си. Обаче освен да прекомпилирам KDE-то :o и да си направя собствени пакети друг изход не виждам.
Никога не ми е забивал звука под Pulseaudio. Защо го опреличаваш с вирус ?
Изискването на Skype за управление за звука през Pulseaudio не е субективно. Доколкото знам, само през него, програмата може да заглушава страничните шумове.
« Последна редакция: Jun 18, 2015, 17:16 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #6 -: Jun 18, 2015, 18:47 »
Няма нужда да се маха pulseaudio, даже по-добре да се остави за някои програми, които го изискват. Пробвай това:
export KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1 && kmix&
ще се върнат alsa контролите, а пулса ще си работи

KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1 може да се сложи примерно в /etc/environment за дефолт, може и в домашни папки, гугъл "KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE"

Дано и за други миксери да има такива environment variables
« Последна редакция: Jun 18, 2015, 18:52 от vitamin4o1 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #7 -: Jun 18, 2015, 19:24 »
@Vitamin4o : Имам подозрение, че става въпрос за task-gnome-desktop. Naka-та спомена вируси и KDE между другото.
« Последна редакция: Jun 18, 2015, 19:28 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #8 -: Jun 18, 2015, 21:09 »
Затова пожелах и за други миксери да има подобни опции като на kmix.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #9 -: Jun 18, 2015, 21:15 »
В xfce4-mixer, просто избираш изхода. Но трябва да го направиш от две места - самият миксер и настройките на добавката за панела.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #10 -: Jun 19, 2015, 06:14 »
Няма нужда да се маха pulseaudio, даже по-добре да се остави за някои програми, които го изискват. Пробвай това:
export KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1 && kmix&
ще се върнат alsa контролите, а пулса ще си работи

KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1 може да се сложи примерно в /etc/environment за дефолт, може и в домашни папки, гугъл "KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE"

Дано и за други миксери да има такива environment variables
Понеже пулса и на мен ми бърка в здравето та го пробвах това, ама няма звук... Под бърка в здравето имам предвид следното: Дистрибуцията е линукс минт 17 кде, лаптопа е леново Y50 с JBL колонки и DolbyDigital със subwoofer. Звука е много слаб без значение от приложението. Опитах до добавям разни преамп неща в алсата, но без успех. Мързи е да кача виндовс за да видя дали и там е така...
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Активен

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #12 -: Jun 19, 2015, 08:39 »
Здравейте, тъй като pulseaudio ми причинява прекалено много главоболия вече, днес реших да го премахна и да си инсталирам любимата Alsa. Но опитът ми беше безуспешен. Оказа се че gnome-core и pulseaudio зависят едно от друго и не мога да го премахна без да затрия гномчето. Имате ли някакви идеи как да заобиколя този процес?

Следвах тези инструкции:
http://linuxg.net/how-to-properly-replace-pulseaudio-with-alsa-on-crunchbag-linux-and-debian-squeeze/

Но се спирам тук...

Цитат
root@debian:/home/completer# apt-get purge pulseaudio pulseaudio-utils gstreamer0.10-pulseaudio paman pavumeter pavucontrol
Четене на списъците с пакети... Готово
Изграждане на дървото със зависимости      
Четене на информацията за състоянието... Готово
Пакетът „paman“ не е инсталиран, така че не е премахнат
Пакетът „pavumeter“ не е инсталиран, така че не е премахнат
Следните пакети са били инсталирани автоматично и вече не са необходими:
  libaubio2 libgnomecanvasmm-2.6-1c2a libjson0 libjson0:i386 liblilv-0-0 liblo7 liblrdf0 libraptor1 libserd-0-0 libsord-0-0 libsratom-0-0 libsuil-0-0 libsystemd-daemon0 libvamp-sdk2
  python-crypto python-openssl python-pam python-pyasn1 python-serial python-twisted python-twisted-bin python-twisted-conch python-twisted-core python-twisted-lore python-twisted-mail
  python-twisted-names python-twisted-news python-twisted-runner python-twisted-web python-twisted-words python-zope.interface
Използвайте „apt-get autoremove“ за да ги премахнете.
Следните пакети ще бъдат ПРЕМАХНАТИ:
  gnome* gnome-core* gstreamer0.10-pulseaudio* libcanberra-pulse* pavucontrol* pulseaudio* pulseaudio-module-x11* pulseaudio-utils* task-gnome-desktop*
0 актуализирани, 0 нови инсталирани, 9 за премахване и 7 без промяна.

Това е сигурен начин да нямаш звук никъде, ако го разкараш. И все пак какво не ти работи с него? Аз го ползвам от 2008ма и не съм имал проблеми.
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #13 -: Jun 19, 2015, 08:45 »
Няма нужда да се маха pulseaudio, даже по-добре да се остави за някои програми, които го изискват. Пробвай това:
export KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1 && kmix&
ще се върнат alsa контролите, а пулса ще си работи

KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1 може да се сложи примерно в /etc/environment за дефолт, може и в домашни папки, гугъл "KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE"

Дано и за други миксери да има такива environment variables
Понеже пулса и на мен ми бърка в здравето та го пробвах това, ама няма звук... Под бърка в здравето имам предвид следното: Дистрибуцията е линукс минт 17 кде, лаптопа е леново Y50 с JBL колонки и DolbyDigital със subwoofer. Звука е много слаб без значение от приложението. Опитах до добавям разни преамп неща в алсата, но без успех. Мързи е да кача виндовс за да видя дали и там е така...

Оставам с убеждениеуто че си говорите по инерция и заедно със стадото оплювате яростно труда на Ленарт Потеринг за Пулсаудио и Системд.
Но ако пулсаудио не беше по-добре нямаше да е прието като стандарт заради безкрайните проблеми и недостатъци на Алса.
Ако едно приложение ти заеме главния канал другото няма да има звук, освен ако не пишеш като луд редове в asoundrc за всяко приложение. Също липсва подтискане на шума и ехото. Поддръжката на LADSPA (Алтернатива на Долби както и много други филтри нормализатори и еквалайзери). Да пулсаудио е сървър и има лаг но не чак такъв. А и е незаменим в днешни дни. Като чувстваш лаг макар че се съмнявам, ами инсталирай си Realtime ядро...
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

completer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 347
  • Distribution: Debian 6.0
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Пълно премахване на Pulseaudio от Wheezy.
« Отговор #14 -: Jun 19, 2015, 13:32 »
Проблемът е следният: Музикант съм. Преди whezzy, по-конкретно интегрирането на pulseaudio, нямах абсолютно никакви проблеми да си правя домашни записи дори със скапаната ми вградена звукова карта на лаптопа. Нямаше такава огромна латенция като сега от сорта на 0.8 до 1секунда. Микрофона можех да си го слушам в реално време, сега ако опитам... бам закъснения. Купих си нова външна звукова карта, току виж нещо се оправило.... безуспешно. След дни главоболия и проби с /etc/pulse/default.pa най-доброто до което успях да достигна е стойностен запис, но в един случаен момент от записа, или спира или се появява някакъв ужасен шум и тем подобни. Пусках audacity през терминала да видя какво ще ми каже, когато тези неща се случват... нищо. Просто нищо. Първо си мислех, че звуковата карта прави проблеми, но стига бе това никога не ми се е случвало преди pulseaudio. С alsa-та си бях прост оператор, цъкам рекорд, малко настройвам нива и си записвам. С Pulseaudio трябва да стана звукозаписен инженер...
Активен

I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!! :)