Автор Тема: Шлайфане на процесора и радиатора към него?!  (Прочетена 12557 пъти)

c111100101

  • Гост
Много ми се ще някой фен да проведе тест.
Примерно процесор и охлаждане с паста при едно натоварване и същия процесор и охлаждане но шлайфани пак при същото натоварване. После вече да преценим има ли смисъл въобще от тази акробатика с шлайфането.
Това е прекрасна задача за ония дето разбиват митове :)
« Последна редакция: Jun 14, 2011, 14:04 от c111100101 »
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Много ми се ще някой фен да проведе тест.
Примерно процесор и охлаждане с паста при едно натоварване и същия процесор и охлаждане но шлайфани пак при същото натоварване. После вече да преценим има ли смисъл въобще от тази акробатика с шлайфането.
Това е прекрасна задача за ония дето разбиват митове :)

Ако смяташ че говоря глупости, то значи и от Tom's Hardware говорят глупости. Идеята я реализирах от там. Знаех много преди това за нея но не ми идваше на ум как да я реализирам.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Ако работи нормално на 35 при мен е 25.

Пак се започва :D :D :D :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Буквите на капачката ще да е проблема. Хубаво да го  из-по-на-ошлайфате. [_]3 [_]3 [_]3

Басирам се че като шлайфаш на ръка процесора :o :o :o накрая от равнина ще стане на дъга - хубаво ще се заобли по-периферията.

всеки студент, който е изкарал курса по металография и е внимавал по време на упражненията, ще ти каже че си има начин това да се избегне. ето там има показан уред, с който това лесно се постига :D

Как се избягва това? Машинно шлайфане добре . Но какъв принцип стои в основата на машинката, че да се получи идеално права равнина - Равномерно натискане? или специални движения, въртене?

понеже навремето шлифовете, които приготвях бяха сравнително малки -- не повече от 2-3 квадратни сантиметра, за да не ти играе ръката и да се отклонява от перпендикулярната посока на натискане (спрямо диска) поставяхме шлифовете в пръстен от PVC тръба и ги заливахме с епоксидна смола -- така получавахме по-голяма повърхност за притискане.

но като гледам процесорите там няма такава опасност. не знам как стои въпроса със статичното електричество, но може да боднеш процесора с пиновете в парче стиропор (примерно) и така да си създадеш удобство при шлайфането.

а машината е удобна с това, че върти дисковете с постоянна скорост и подава вода. ето на този адрес има кратко описание как се подготвят шлифове за металографски анализ :)

надявам се да съм бил полезен, макар че се отклонихме от същността на темата ;)
Активен

the lamer's team honourable member

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Буквите на капачката ще да е проблема. Хубаво да го  из-по-на-ошлайфате. [_]3 [_]3 [_]3

Басирам се че като шлайфаш на ръка процесора :o :o :o накрая от равнина ще стане на дъга - хубаво ще се заобли по-периферията.

всеки студент, който е изкарал курса по металография и е внимавал по време на упражненията, ще ти каже че си има начин това да се избегне. ето там има показан уред, с който това лесно се постига :D

Как се избягва това? Машинно шлайфане добре . Но какъв принцип стои в основата на машинката, че да се получи идеално права равнина - Равномерно натискане? или специални движения, въртене?

понеже навремето шлифовете, които приготвях бяха сравнително малки -- не повече от 2-3 квадратни сантиметра, за да не ти играе ръката и да се отклонява от перпендикулярната посока на натискане (спрямо диска) поставяхме шлифовете в пръстен от PVC тръба и ги заливахме с епоксидна смола -- така получавахме по-голяма повърхност за притискане.

но като гледам процесорите там няма такава опасност. не знам как стои въпроса със статичното електричество, но може да боднеш процесора с пиновете в парче стиропор (примерно) и така да си създадеш удобство при шлайфането.

а машината е удобна с това, че върти дисковете с постоянна скорост и подава вода. ето на този адрес има кратко описание как се подготвят шлифове за металографски анализ :)

надявам се да съм бил полезен, макар че се отклонихме от същността на темата ;)

Точно на място си е казано. Темата бе точно за това.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Значи да обобщим експерименталните резултати:

Дупки в дъното  - 10 oC
Дупки в Кулера   - 10 oC
Шлайфане          - 10 oC
Послъгване на експериментатора +30%
Грешки от измерването на BIOS-а +20%
Грешки от оператора / неправилно отчитане - 0% (предполага се че не е пил бира и е бил много съвестен)

Всичко: (10 + 10 + 10) x (100+30+20+0)/100 = 45 oC спад на температурата.

Ако имате климатик и температурата в помещението е 24  oC това прави 24 - 45 =  -21 (минус 21 градуса целзий.)
Т.е. спокойно може да оверклоквате до 10GHz. ;D [_]3 [_]3 [_]3

« Последна редакция: Jun 14, 2011, 18:09 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
тук има страшни иноватори .
ами нали хората са ви измислили пастичката за да подобри топлообмена между силиция и алуминия
кво ще шлайфаш тва да не е голф ?  [_]3

dakev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Distribution: OpenBSD, FreeBSD, NetBSD
    • Профил
    • WWW
Ееееееееее ама що не казахте по рано че само за процесори с метална капачка това шлайфане  :o
Преди малко си минах туриона на шмиргел за точене на коси и ножове, и сега нещо не иска да тръгне, тоя кристал отгоре трябва ли?  ??? :'( :D
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
кво ще шлайфаш тва да не е голф ?  [_]3

Хахахахаха, че знаеш ли пък може и голф да е :D :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

c111100101

  • Гост
кво ще шлайфаш тва да не е голф ?  [_]3

Хахахахаха, че знаеш ли пък може и голф да е :D :D :D :D.
По скоро кърлинг. :)
Активен

lunarvalleys

  • Гост
вие не сте у ред бе...
прав е роко, 4 страници с глупости...
пасти, шлайване, процесори...
ама нали трябва да си чешем езиците
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Немога да изтърпя,
Те производителите на процесори и радиатори, поради ниско технологично оборудване не могат да извършат такава високо технологична операция като полиране - ламери. И ендженерете им - баш-ламери.
Сериозно по въпроса:
Схемите на големи процесори са с обратно монтиране - повечето, повърхността е достатъчно гладка за да има термоотдаване с подходящ монтаж.
1. Най добрата достъпна термо-връзка е силиконовата термо паста, обаче е с голям и недостатък - старее и се втвърдява, при което се получават микро пукнатини които не провеждат добре - трябва да се подменя на определен (от производителя) експлоатационен период.
2. По-лоша но по дълговечна е сместа тефлон/силикон или само тефлон или само силикон, при тях няма стареене, изисква се специално закрепване под напрежение между радиатора и процесора. Няма стареене и пукнатини, термоконтакта е постоянен във времето
3. Сапфирена подложка - само при техника за военно използване която работи до 90 градуса - там контакта е наистина чрез полиране на сапфира, силициевият кристала на процесора обаче е епитаксиално израснал върху него - такова животно съм пипал само 3-4 пъти в 20 годишният ми стаж.

Радиаторите:
Всяко конструктивно изменение скапва нещата. Ако се разпробие - площа се увеличава но и термичното съпротивление също (все пак топлината трябва да се отведе до тази площ). Най ефективни са 'иглените' (представляват плочка с конусчета) радиатори поради голямата си площ и ниско термо съпротивление.
Като матеряли вървят - злато, сребро, мед, алуминии - в низходящ ред. За специални случаи - но не за процесори се използват керамични радиатори от редки земни елементи - най често при мощности във ВЧ техниката (10 вата на 12GHz) там температурите на композитният полупроводник стигат до 160-180 градуса което е нормално щом не е силициев кристал.

Така че колеги за вас смятам че е достатъчно да извършите следното нещо за да използвате максимума от охлаждането.
1. вземете си радиатор - иглен тип
2. маняците могат да го вземат от мед изработен.
3. Огледайте го - плочата (основата) към процесора трябва да е 3-5 пъти по-дебела от ламелите или основата на иглите - все пак грубо сметнато.
4. Ако сте максималист изстържете тефлона и го полирайте, като завършите с полираща паста за автомобили, след което на всеки 6 месеца клепете със термо силикон.
5. Ако искате да не пипате - монтирайте го с тефлона като първо почистите повърхностите с изопропилов алкохол, проверите че тефлона излиза извън габарита на процесора и има добро (пружинно) натягане радиатор - процесор, проверете дали не клопчи от някъде - това е докато компютъра морално остарее не се пипа.
6. 'Полирането' на процесора го ограничете до памучен парцал и изопропилов алкохол за 20 - 30 секунди

Всичко извън това е класификация Пернишки тунинг с два ауспуха от голф2
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Извода е AMD е ROKO :)
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
@victim70 искаш да каже, че мастър ROKO__ не е прав ли? Да се засрамиш веднага! Наведи глава и покажи смирение пред всевишния!

Извода е AMD е ROKO :)
Аз този извод го направих отдавна!
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
@victim70 искаш да каже, че мастър ROKO__ не е прав ли? Да се засрамиш веднага! Наведи глава и покажи смирение пред всевишния!

Извода е AMD е ROKO :)
Аз този извод го направих отдавна!

Аз пръв го направих е в един пост. Ама друго си е да си признае. Всмисъл - не отрече.
Не бе няма лошо, ама що се криеше.

Ааа, и сценката с братовчеда беше забавна :)
« Последна редакция: Jun 14, 2011, 22:24 от clovenhoof »
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain