Автор Тема: "Споделяне" на принтер в мрежа  (Прочетена 2457 пъти)

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Какво е решението да се даде достъп до принтер от отдалечени компютри, свързан локално към сървър? В момента съм го направил със Самба, но няма ли някакво решение, което по природа да идва от Линукс.

Въпросът ми е принципен, но все пак: Slackware 10.2, Kernel 2.4.31, 1 принтер през USB и 1 през LPT.

Благодаря предварително.
Активен

Agent_SMITH

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3082
  • matrix kernel module
    • Профил
"Споделяне" на принтер в мрежа
« Отговор #1 -: Jun 22, 2006, 19:01 »
CUPS няма ли да свърши работа?
Активен

-= СПАЗВАЙТЕ ПРАВИЛАТА НА ФОРУМА =-

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
"Споделяне" на принтер в мрежа
« Отговор #2 -: Jun 22, 2006, 20:54 »
В момента принтерите се управляват от CUPS. В конфиг файла на Самба е упоменато, че за принтиране се ползва CUPS и съм указал да се даде достъп до принтерите.

Но явно имаш друго предвид. Сигурно е възможно CUPS на локалния сървър да бъде достъпен от отдалечени компютри. Във всичката документация, която прочетох се споменава само и единствено Самба за даване на достъп по мрежа. Или аз в случая съм ги направил мрежови принтерите и само трябва да разреша порт 631 на сървъра. Или греша?
Активен

  • Гост
"Споделяне" на принтер в мрежа
« Отговор #3 -: Jun 22, 2006, 21:18 »
Малко не стана явсно към какъв сървър ти е вързан принтера. Ако е към Linux и клиентите са linux-и ти тогава не ти трябва никакъва SAMBA. Редактираш си cuspd.conf, така че да дава достъп по нужния(ите) ти интерфейси (ethx), рестартираш cups-а, после на всяка станция обясняваш в cupsd.conf да слушат за външни принтери, рестартираш им cups-овете и си готов. Клиентите ще нанюхат принтера сами и ще си направят принт опашки. Като си спреш сървъра и опашките изчезват, като го пуснеш - появяват се. Много е гот.
Активен

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
"Споделяне" на принтер в мрежа
« Отговор #4 -: Jun 22, 2006, 21:28 »
mom, може би пропусна да споменеш, че си написал статия за споделяне на CUPS принтер към Windows клиенти, а именно: http://www.linux-bg.org/cgi-bin....0218178
Активен

mom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Compiz
    • Профил
"Споделяне" на принтер в мрежа
« Отговор #5 -: Jun 22, 2006, 22:12 »
@наркос: не съм, щото неговия случай май не е такъв. Ако не съм прав - да и статията може да му е полезна
Активен

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
"Споделяне" на принтер в мрежа
« Отговор #6 -: Jun 22, 2006, 22:27 »
Цитат (Guest @ Юни 22 2006,14:18)
Редактираш си cuspd.conf, така че да дава достъп по нужния(ите) ти интерфейси (ethx),

В първото мнение на темата бях споменал какъв е сървъра: Slackware 10.2, Kernel 2.4.31, 1 принтер през USB и 1 през LPT. А за клиентите мисля, че няма значение каква ОС ползват (както се разбра и от статията).

В cupsd.conf в секцията Network Options открих как да настроя порта и адреса, на който CUPS слуша. Но не намерих интерфейсите на които да слуша. Може би това е достатъчно - ще проверя след няколко часа и ще докладвам. Благодаря за напътствията.
Активен

mom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Compiz
    • Профил
"Споделяне" на принтер в мрежа
« Отговор #7 -: Jun 22, 2006, 22:47 »
Опс извинявай - написал си, ама кой ли да гледа. И да ако се сбориш със Windows-а да печата по IPP не ти требе SAMBA за принтера.

По принцип с адресите е достатъчно, но аз го правя да слуша на интерфейс, щото ако вдигнеш vlan-и и наредиш на един интерфейс няколко IP-та ще трябва да ги пишеш и тях.

Примерен код

BrowseAddress @IF(ethx)

Само дето за Listen не става май



Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
"Grub" sled preinstalacia na Windows
Настройка на програми
merman 1 4594 Последна публикация May 25, 2003, 11:27
от wandererbg
HDD ext3 recover, "Stellar Phoenix Linux" ??
Настройка на хардуер
help40 3 6643 Последна публикация Sep 20, 2012, 21:51
от Acho
"paskal case" / "camel case"
Общ форум
Apache 3 8106 Последна публикация Aug 11, 2006, 10:01
от ivak
Проблем с "struct cdev" и "struct semaphore"
Общ форум
halturata 22 13589 Последна публикация Aug 14, 2007, 17:31
от tarator
Проблем с "reboot", "halt" и т.н.
Настройка на програми
turboshark 5 7936 Последна публикация Sep 22, 2007, 00:13
от turboshark