Автор Тема: Ati radeon x1550  (Прочетена 2080 пъти)

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Ati radeon x1550
« -: May 19, 2008, 19:23 »
Единственото, което Ati дават за драйвери на видео-картата е да се инсталира ati-driver-installer-xx-x86-86_64.run. Да, но, като не мога да инсталирам файл с тази конфигурация (xxxxx.run)? Ами, ако някой има желанието да помогне.
Активен

Hedron

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • Distribution: Kubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Ati radeon x1550
« Отговор #1 -: May 19, 2008, 20:27 »
Run файла представлява изпълним, саморазархивиращ се архив.

Стартирането се прави така, както се стартира bash скрипт. В конзола пишеш едно от двете.

Вариант 1: sh somefile.run
Вариант 2: ./somefile.run

При първия вариант не е задължително да си в директорията, но трябва да окажеш пътя до run файла. При втория трябва да си в същата директория.

Особенното при драйверите на amd (ATi) е, че скрипта, който се стартира след това изисква root права. Моята препоръка е да не инсталираш драйвера директно, а да генерираш пакет за съответната дистрибуция, така ако нещо се омаже, по-лесно ще го махнеш. За инсталацията също ще ти трябва компилатор и някои библиотеки, защото трябва да се компилира модул за ядрото. Това обаче се прави автоматично, стига да имаш компилатор.

Ако кажеш с коя дистрибуция си, мога да кажа и по-подробно какво да направиш.

ВАЖНО! Не всеки драйвер става за вяка карта. Аз сам с Radeon X1650 и с последните драйвери получавам единствено черен екран и тотално забиване на системата. Ако картата ти е на AGP слот на дъното препоръчвам драйвери версия 7.11 от 21 ноември 2007.

Повече информация можеш да намериш тук.
Активен

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Ati radeon x1550
« Отговор #2 -: May 20, 2008, 00:30 »
Hedron, картата ми е поставена допълнително и е производство на ASUS. Вида е: EAX1550 SILENT/HTD/512M/A. Не е на  AGP слот. Произведена в Китай – септември 2007 год. Дистрибуцията  е UBUNTU 8.04 AMD 64 и SUSE10.3 i386 - KDE. Инсталирал съм и двете, но и при двете картата работи без Ati драйвери. Поне за сега. Ще изпълня каквото ме съветваш и ще ти кажа резултата. Благодаря за съвета. При SUSE-то не работят и двете команди. Не мога да си обясня защо е така. При UBUNTU-то работи само sh (файл).run При команда ./(файл).run ми дава информация: bash: ./ati-driver-installer-8-4-x86.x86_64.run: Permission denied. При конфигурирането след това с ENVY или от конзола като Root с aticonfig, определя 1280x1024 при цвят 16,7 Mio (24 bit), но остава на 60 Hz, а не на 100Hz, което е напълно възможно за монитора. Накрая искам да добавя, че използвам ati-driver-installer-8-4-x86.x86_64.run







Активен

Hedron

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • Distribution: Kubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Ati radeon x1550
« Отговор #3 -: May 20, 2008, 10:21 »
Все пак не е лошо да направиш файла изпълним.

chmod +x somefile.run

За по-подробна информация можеш да погледнеш тук.

Обкновенно причината за неизпълнение на такъв файл е липсата на execute права за него. Освен това ако монитора е TFT няма никакво значение на клко херца е. Иначе трябва да генерираш modeline за съответната резолюция и честота на опресняване. Под KDE можеш да пробваш и с krandrtray програмата, или направо с xrandr за да не генерираш modeline, обаче настройките няма да се запазят при ристартиране на графичния сървър. Пример за инструмент за генериране та такива редове е videogen. Повече по темата:

http://amlc.berlios.de/
http://xtiming.sourceforge.net/cgi-bin/xtiming.pl



Активен

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Ati radeon x1550
« Отговор #4 -: May 20, 2008, 21:44 »
Hedron, благодаря и то много. Вече всичко е наред. Благодаря, защото за първи път откакто съм в този форум някой ми е помограл и то без излишно напъване на гърдите, за да покаже колко е велик.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
ATI All In Wonder Radeon
Настройка на хардуер
dmvic 0 2590 Последна публикация Oct 29, 2002, 02:04
от dmvic
ATI Radeon
Настройка на хардуер
apogza 1 2232 Последна публикация May 16, 2004, 22:23
от the_real_maniac
ATI RADEON въпрос
Настройка на хардуер
Shadowfox 5 3101 Последна публикация Feb 06, 2005, 21:31
от Shadowfox
Проблем с ATI RADEON под мдк10.1
Настройка на хардуер
Shadowfox 1 2020 Последна публикация Feb 07, 2005, 12:27
от kolio_kolev
Драйвер за RADEON
Настройка на програми
naTKaH 3 2706 Последна публикация Oct 29, 2005, 15:52
от nocture