Автор Тема: виста-сузе-проблем  (Прочетена 766 пъти)

veli

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
виста-сузе-проблем
« -: Apr 02, 2009, 19:53 »
Здравейте, надявам се на малко помощ,опитах сам да си помогна но загубих адски много време и неможах да се справя с проблема който е следния:
 имам виста на лаптоп-а и сузе на преносим хард и при пускане на машината ако не е закачен външния хард ми дава грешка grub 21 -предполагам че става следното- нещо съм направил и в момента линукса ми е операционна система по подразбиране и незнам как да променя това много е гадно в момента понеже без външния хард не мога да си пусна компютъра с уиндоус
 моля ако някой е имал подобен проблем и знае как се оправя това да помогне ще съм много благодарен предварително благодаря
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: виста-сузе-проблем
« Отговор #1 -: Apr 02, 2009, 19:59 »
Това става, защото... в grub е инсталиран във външния хард където е сузето и заради това мисля :) там е руут. :) направи отделен дял на харда /boot и там преинсталирай груб и ще се оправиш. Не мога да обеснявам, но да но си ме разбрал.
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: виста-сузе-проблем
« Отговор #2 -: Apr 02, 2009, 20:19 »
Пробвай със http://www.supergrubdisk.org/ да си инсталираш GRUB на MBR на вътрешния хард.
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: виста-сузе-проблем
« Отговор #3 -: Apr 02, 2009, 20:37 »
Но самия конф файл няма ли пак да се намира на Suse-то а ?
Активен

veli

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: виста-сузе-проблем
« Отговор #4 -: Apr 02, 2009, 21:10 »
много благодаря за отделеното време и за съвета но се появяват още въпроси :) ,та неможе ли да мина без да разцепвам харда още един път и навсякъде се говори за преинсталация на grub това нищо не ми говори аз съм съвсем новобранец и толкова неясни неща има ако може обясни ми в много тъпа ситуация се забих на много места пише че е лошо да се инсталира линукс на външен хард но това го прочетох когато вече беше късно нали знаеш когато нещо се счупи какво се прави- отварят се инструкцийте за експлоатация та поне да ти стане ясно защо се е строшило :)
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: виста-сузе-проблем
« Отговор #5 -: Apr 02, 2009, 21:18 »
Ами с Gparted или на windows намери някаква програма за разцепване acronis мисля се казваше отделяш не повече от 100мб за /boot дяла, защото може там да си слагаш ако искам кернелите за стартиране или само да им опишеш пътя... и това като направиш. ще ти кажем как да преинсталираш груб. :)
Активен