Автор Тема: Проблем с OpenSuse 11.1  (Прочетена 12001 пъти)

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Проблем с OpenSuse 11.1
« -: Jan 30, 2010, 19:02 »
Имам инсталирани уиндоус 7 ultimate и OpenSuse 11.1. Да, но линиксът на практика го няма - като включа лаптопа - не ми дава да избера операционна система, а направо си тръгва ундоусът. Първоначално бях инсталирал успешно и двете операционни системи, но половината хард не се разпознаваше - линуксът предлага доста тъпо разделение на харда и си направих мои настройки. В резултат разшираих един дял и точно той беше проблемния. Това е оправено от 3 седмици, след което слагах наново OpenSuse 11.1 на 2 пъти - но така и не става нищо - т.е. все едно го няма. Иначе в компютър мениджмънт ми показва дяловете на линукса - 24 гб и 2,92 за swap-a. И разширенията са си правилни - ext3 за линукса и swap за swap-а.

Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #1 -: Jan 31, 2010, 18:44 »
Трябва да кажеш как точно искаш да стартираш операционните системи, които имаш. Има два начина единия да стартираш всичко през боот лоадара на Вина другия през боот лоадера на Линукс. Кой начин те устройва, за да ти кажем или насочим как да си оправиш проблема? Ако ползваш повече Вина е по-добре да стартираш операционните системи с него, ако ползваш повече Линукса или ти харесва повече неговия боот лоадер, то тогава е по-добре да ползваш него.

Като ти гледам схемата на дяловете си омацал тотално реда им - значи по принцип на един хард диск може да има максимум четири Primary дяла, като във всеки Primary дял може да има до 64 логически дяла. Понеже на никой не му трябват повече от 64 логически дяла обикновеновено разделението поне при мен на харда е така - винаги два Primary дяла, един за Вина и един, който ще помещава логическите дялове.
В момента при тебе ситуацията е следната - имаш неформатирано пространство в началото на диска, после следва дяла на Вина, който е Primary, после следва D:, който е логически, посел следва swap дяла на Линукса, който е Primary (???), после самия Линукс, който е също Primary и накрая е някакъв ntfs дял, който е логически.
За да има някаква подредба аз ти предлагам ако искаш да си реформатираш всички дялове без този на Вина, т.е. изтриваш ги от същия този мениджър, който си показал на снимката. След като ги изтриеш правиш до дяла на Вин един Primary дял, който да е 30GB (тука ще седи Линукса ти), след това правиш остатътака един или два логически дяла, където да ти се помещават даните (ти си решавай дали искаш един или два дяла за дани). Swap дял на Линукса не ти трябва, вместо swap дял по-късно като си инсталираш Линукса ще си направиш swap файл (със swap файл се работи по-лесно, по-лесно може да се оразмери, да се махне и т.н.). При инсталацията на Сусето ако изпищи, че иска swap дял му даваш да продължи без него. Също така разгледай внимателно менюто при инсталирането и му дай ръчно разделяне на харда, така че да може ти да си направиш необходимите корекции на дяловете и ти да си тоя, който да зададе къде да се инсталира Сусето, а не тъпия инсталатор.
След като зададеш дяловете при инсталирането на Сусето огледай се за опция, която ти дава възможност да зададеш къде да инсталираш боот лоадъра и за по-просто му дай да се инсталира в Mbr или в /dev/sda или hd0 (не знам точно как ги дава затова ти пиша възможностите), което е все същото. Предполагам, че Сусето ще си засече Вина и ще ти го добави в менюто при стартиране за избора на ОС-а. С това 90% от проблемите ти трябва да бъдат решени, остава само да си направиш swap файла. Ама първо го докарай до някъде пък тогава ще ти обяснявам за swap файла, има писано тук във форума.

Ако нещо не си разбрал питай.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #2 -: Feb 01, 2010, 22:02 »
Трябва да кажеш как точно искаш да стартираш операционните системи, които имаш. Има два начина единия да стартираш всичко през боот лоадара на Вина другия през боот лоадера на Линукс. Кой начин те устройва, за да ти кажем или насочим как да си оправиш проблема? Ако ползваш повече Вина е по-добре да стартираш операционните системи с него, ако ползваш повече Линукса или ти харесва повече неговия боот лоадер, то тогава е по-добре да ползваш него.

Като ти гледам схемата на дяловете си омацал тотално реда им - значи по принцип на един хард диск може да има максимум четири Primary дяла, като във всеки Primary дял може да има до 64 логически дяла. Понеже на никой не му трябват повече от 64 логически дяла обикновеновено разделението поне при мен на харда е така - винаги два Primary дяла, един за Вина и един, който ще помещава логическите дялове.
В момента при тебе ситуацията е следната - имаш неформатирано пространство в началото на диска, после следва дяла на Вина, който е Primary, после следва D:, който е логически, посел следва swap дяла на Линукса, който е Primary (???), после самия Линукс, който е също Primary и накрая е някакъв ntfs дял, който е логически.
За да има някаква подредба аз ти предлагам ако искаш да си реформатираш всички дялове без този на Вина, т.е. изтриваш ги от същия този мениджър, който си показал на снимката. След като ги изтриеш правиш до дяла на Вин един Primary дял, който да е 30GB (тука ще седи Линукса ти), след това правиш остатътака един или два логически дяла, където да ти се помещават даните (ти си решавай дали искаш един или два дяла за дани). Swap дял на Линукса не ти трябва, вместо swap дял по-късно като си инсталираш Линукса ще си направиш swap файл (със swap файл се работи по-лесно, по-лесно може да се оразмери, да се махне и т.н.). При инсталацията на Сусето ако изпищи, че иска swap дял му даваш да продължи без него. Също така разгледай внимателно менюто при инсталирането и му дай ръчно разделяне на харда, така че да може ти да си направиш необходимите корекции на дяловете и ти да си тоя, който да зададе къде да се инсталира Сусето, а не тъпия инсталатор.
След като зададеш дяловете при инсталирането на Сусето огледай се за опция, която ти дава възможност да зададеш къде да инсталираш боот лоадъра и за по-просто му дай да се инсталира в Mbr или в /dev/sda или hd0 (не знам точно как ги дава затова ти пиша възможностите), което е все същото. Предполагам, че Сусето ще си засече Вина и ще ти го добави в менюто при стартиране за избора на ОС-а. С това 90% от проблемите ти трябва да бъдат решени, остава само да си направиш swap файла. Ама първо го докарай до някъде пък тогава ще ти обяснявам за swap файла, има писано тук във форума.

Ако нещо не си разбрал питай.


Благодаря ти, че си се постарал да обясниш някои работи. няма да си бутам харда по простата причина, че инфото ма него ми трябва. Предполагам, че съм го поомазал, но не съм толкова в час с някои работи - затова с интерес прочетох какво си написал. Линуксът тепърва ще го ползвам - имам съвсем малко опит, така че уин-а си ползвам по принцип, но искам да се понауча да работя и със сузето. Boot loader-a на уиндоуса не съм го виждал - когато бяха инсталирани и 2-те ОС, ми показваше линукска среда - значи това е бил Boot loader-a на сузето.
Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #3 -: Feb 01, 2010, 22:24 »
Edit partition /dev/sda3 - това  ми е дяла за линукса. Има: mounting options. Задавам му: mount partition и после mount point "/" Никъде не ме пита къде да сложи лоадера. ? Сега разбрах какво е MBR - Главният Стартиращ Запис (Master Boot Record, MBR), но това не ми помага.
« Последна редакция: Feb 01, 2010, 22:45 от grizli »
Активен

seaman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #4 -: Feb 02, 2010, 00:03 »
Имам инсталирани уиндоус 7 ultimate и OpenSuse 11.1. Да, но линиксът на практика го няма - като включа лаптопа - не ми дава да избера операционна система, а направо си тръгва ундоусът. Първоначално бях инсталирал успешно и двете операционни системи, но половината хард не се разпознаваше - линуксът предлага доста тъпо разделение на харда и си направих мои настройки. В резултат разшираих един дял и точно той беше проблемния. Това е оправено от 3 седмици, след което слагах наново OpenSuse 11.1 на 2 пъти - но така и не става нищо - т.е. все едно го няма. Иначе в компютър мениджмънт ми показва дяловете на линукса - 24 гб и 2,92 за swap-a. И разширенията са си правилни - ext3 за линукса и swap за swap-а.


Привет.
Проблемът ти е доста "глупав", но въпросът е в това, че трябва доста да се поровиш за да си го решиш. :-)
Цялата глупост, е в dual boot инсталациите. По-подразбиране Grub не се инсталира в MBR-a, а Windows дяла остава активен. Това е проблем на OpenSUSE 11.1 инсталатора, но в 11.2 го няма.
Решения:
1. Поправка (Незнам до колко си навътре с тази процедура). Идеята е да си преинсталираш Grub в MBR.
2. Преинсталация на OpenSUSE (по-удачен вариант, ако си новобранец - поне си го правил поне веднъж и отнема 20мин), като МНОГО внимаваш, когато дойде момента на Instalation Summary - списъка преди да започне инсталацията. Там в секцията за Boot Loader трябва да кажеш Grub да се инсталира в MBR.
3. Инсталираш си OpenSUSE 11.2 (това май най го препоръчвам) и само Next Next....... :-)

Бонус:
http://software.opensuse.org/search
http://forums.opensuse.org/
http://en.opensuse.org/Additional_package_repositories
http://en.opensuse.org/Documentation
http://www.google.com

Айде успех в борбата. :-) Предполагам после ще питаш за MP3-ките, видео драйверите, кодеците, интернета, ама всичко с времето си ;-) И чети повече!



Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #5 -: Feb 02, 2010, 01:29 »

1. Поправка (Незнам до колко си навътре с тази процедура). Идеята е да си преинсталираш Grub в MBR.
2. Преинсталация на OpenSUSE (по-удачен вариант, ако си новобранец - поне си го правил поне веднъж и отнема 20мин), като МНОГО внимаваш, когато дойде момента на Instalation Summary - списъка преди да започне инсталацията. Там в секцията за Boot Loader трябва да кажеш Grub да се инсталира в MBR.

Всички ваши дискове имат MBR - http://www.cybershade.us/freebsd/bg/multi-os/x141.html  - та така - много внимателно разгледах опциите преди да пусна предния пост - тогава бях почнал да преинсталирам сузето - няма опция за MBR - мога да избирам само дял.
« Последна редакция: Feb 02, 2010, 01:33 от grizli »
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #6 -: Feb 02, 2010, 01:58 »
Не казваш до къде си го докарал и какво си пробвал след нашите писания.

Ако не ти се пипат дяловете, тогава както каза колегата преинсталираш и гледаш някъде дали може да се зададе опция да се инсталира boot loader в MBR. Има различни boot loader-и при Линукс в последните години се е наложил Grub за boot loader, така че това е най-вероятно името на boot loader-а, който трябва при преинсталацията  на Сусето да инсталираш в MBR. Ако не ти се занимава с преинсталиране, т.е. Сусето ти е вече инсталирано, можеш да инсталираш Grub в MBR с инсталационния диск на Сусето - виж там при боотване от инсталационното CD ако има опция за "Try without installing", т.е. ако има някаква възможност да заредиш графичната среда на Сусето като live CD или някакъв друг режим (например rescue), който те пуска в shell (командния ред, конзолата или терминала), където да може да пишеш команди. Ако може да ти зареди графичната среда, след като влезнеш търсиш terminal или konsole или нещо подобно в, което да можеш да пишеш команди. Като ти отвори конзолата пишеш su (натискаш Enter ако се наложи) и от там с права на root (еквивалент на windows-кото administrator) изпълняваш следните команди:

Цитат
grub
root (hd0,2)
setup (hd0)
quit или exit

С горните команди казваш на Grub да се инсталира в MBR като ползва настройките на Сусето. След това трябва да можеш да стартираш и двете операционни системи. Имай в предвид, че на по-късен етап от живота ако решиш да махнеш Сусето няма да можеш да стартираш никоя операционна система и ще трябва да правиш repair на Winndows.

П.С: Съветвам те също да седнеш сериозно да почетеш за Линукс и да се опознаеш с базовата структура на директориите и що е то команден ред (базови команди). Също така не е зле да поразгледаш тука сайта и форума и да прочетеш какво се обсъжда и какви проблеми и как се решават (просто ще научиш много така). Понеже си много нов в Линукс те съветвам да се заредиш с търпение и да нямаш някакви свръх очаквания към Линукса, щото бързо ще се разочароваш. Първо правило - Линукс не е Windows и много често логиката от Windows ще ти пречи да разбираш как работи Линукса ти, но за сметка на това ако устискаш ще си му фен доживот, ако не само дето съм си губил времето да ти помагам и да обяснявам подробно като на хлапе.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

seaman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #7 -: Feb 02, 2010, 03:11 »
Всички ваши дискове имат MBR - http://www.cybershade.us/freebsd/bg/multi-os/x141.html  - та така - много внимателно разгледах опциите преди да пусна предния пост - тогава бях почнал да преинсталирам сузето - няма опция за MBR - мога да избирам само дял.

Това е от инсталацията на ОпенСУСЕ 11.2 обаче няма голяма разлика с 11.1




Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #8 -: Feb 02, 2010, 11:47 »
Не казваш до къде си го докарал и какво си пробвал след нашите писания.

Ако не ти се пипат дяловете, тогава както каза колегата преинсталираш и гледаш някъде дали може да се зададе опция да се инсталира boot loader в MBR. Има различни boot loader-и при Линукс в последните години се е наложил Grub за boot loader, така че това е най-вероятно името на boot loader-а, който трябва при преинсталацията  на Сусето да инсталираш в MBR. Ако не ти се занимава с преинсталиране, т.е. Сусето ти е вече инсталирано, можеш да инсталираш Grub в MBR с инсталационния диск на Сусето - виж там при боотване от инсталационното CD ако има опция за "Try without installing", т.е. ако има някаква възможност да заредиш графичната среда на Сусето като live CD или някакъв друг режим (например rescue), който те пуска в shell (командния ред, конзолата или терминала), където да може да пишеш команди. Ако може да ти зареди графичната среда, след като влезнеш търсиш terminal или konsole или нещо подобно в, което да можеш да пишеш команди. Като ти отвори конзолата пишеш su (натискаш Enter ако се наложи) и от там с права на root (еквивалент на windows-кото administrator) изпълняваш следните команди:

Цитат
grub
root (hd0,2)
setup (hd0)
quit или exit

С горните команди казваш на Grub да се инсталира в MBR като ползва настройките на Сусето. След това трябва да можеш да стартираш и двете операционни системи. Имай в предвид, че на по-късен етап от живота ако решиш да махнеш Сусето няма да можеш да стартираш никоя операционна система и ще трябва да правиш repair на Winndows.

 Значи пробвах с  rescue system - имаше логин, но на парола изобщо не отчиташе въвеждането й - в смисъл като въвеждаш символи - все едно не въвеждаш нищо и затова нищо не стана. Почнах пак да преинсталирам сузето - това, което намерих е: Boot loader locatin
1. Boot from Boot Partition - po podrazbirane e otmetnato
2. Boot from extended Partition
3. Boot from Master Partition
4. Boot from Root Partition
5. Custom boot Partition

Кое да избера?
Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #9 -: Feb 02, 2010, 11:58 »
Избрах Boot from Master Partition и като дадох acept, на основния прозорец  където показва инфото за боотладер този път ми показа - dev/sda/Mbr. Но след като тръгна инсталацията:
Yast2
Installaciton of package ./suse/noarch/smolt-1.1.1.1-54.4.noarch.rpm failed - пробвам с ignore - pak mi показва , че нещо подобно на предното failed - на няколко пъти.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #10 -: Feb 03, 2010, 02:25 »
Избрах Boot from Master Partition и като дадох acept, на основния прозорец  където показва инфото за боотладер този път ми показа - dev/sda/Mbr. Но след като тръгна инсталацията:
Yast2
Installaciton of package ./suse/noarch/smolt-1.1.1.1-54.4.noarch.rpm failed - пробвам с ignore - pak mi показва , че нещо подобно на предното failed - на няколко пъти.

Не знам, пробвай да изтеглиш наново инсталация на Сусето и преди да я запишеш на диск провери md5 сумите и смени дисковия носител. Мисля, че опцията "3. Boot from Master Partition" за инсталиране на Груб е правилно избраната. Друго не знам какво да ти кажа, тази грешка и този пакет който дава грешката не ми говорят нищо. Ако пак не стане пробвай друга Линукс дистрибуция.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #11 -: Mar 31, 2010, 01:13 »

3. Инсталираш си OpenSUSE 11.2 (това май най го препоръчвам) и само Next Next....... :-)

Айде успех в борбата. :-) Предполагам после ще питаш за MP3-ките, видео драйверите, кодеците, интернета, ама всичко с времето си ;-)

Бях се отказал от линукса, но днес пак се захванах. Напавих описаното от теб в стъпка 3 - Next Next......., като пореди това дадох enable MBR - познай. Пак си затрих уиндоуса. Че не знам дали само него. Показва ми, че всички дялове са линуксовски - освен инсталирания, следващащото в колоната за избор е под safe mode и после линукс1, линукс2, линукс3 и линукс4. Е би му майката. Избрах Сузе, щот съм го учил малко в университета. Ма само троша нерви. ЛИнуксът ми трябва, защото искам да ползвам wireless под линукс. Не че знам как да го подкарам.
« Последна редакция: Mar 31, 2010, 01:16 от grizli »
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #12 -: Mar 31, 2010, 02:12 »
Явно на Сусето не ти върви (нещо правиш неправилно, не че е от Сусето), затова вземи да инсталираш Убунту/Кубунту пък може и да ти тръгне (обаче вземи виж някакво инстал. упътване, за да не сгафиш пак, нещата са толкова прости, че няма накъде повече просто трябва малко внимание). Wireless под Убунту си върви като пушка поне при мен, не ми се е налагало да инсталирам нищо допълнително има си Network menager който си го управлява без проблеми и ти го показва в графичната среда.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #13 -: Mar 31, 2010, 15:12 »
Явно на Сусето не ти върви (нещо правиш неправилно, не че е от Сусето), затова вземи да инсталираш Убунту/Кубунту пък може и да ти тръгне (обаче вземи виж някакво инстал. упътване, за да не сгафиш пак, нещата са толкова прости, че няма накъде повече просто трябва малко внимание). Wireless под Убунту си върви като пушка поне при мен, не ми се е налагало да инсталирам нищо допълнително има си Network menager който си го управлява без проблеми и ти го показва в графичната среда.

Ура! Ней-сетне има и уиндовс и линукс. Избрах и другфия интерфейс - по-подразбиране маркира KDE, но аз избрах Gnome - много по-интуитивен е. А бе направо се зарадвах като децата. Сега ще се мъча да подкарам wireless-a. Помогнете малко!

P.S. И истината е, че упътванията в нета са ... да не казвам по-добре. Ако нямате уиндоус и ако ви устройват предложенията за разделяне на дяловете - добре. Но в повечето случаи не е така. Някои се преструват, че са свършили нещо с глупавото си упътване. Техните общи приказаки - с лесното се справяме, а за по-трудното никой нищо не казва. Затова и ползваме форуми като тоя. Трябва да се рови - никога не се вижда всичко от първия път.
« Последна редакция: Mar 31, 2010, 20:14 от grizli »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #14 -: Mar 31, 2010, 16:14 »
Отностно мрежата. Влизаш в Yast. Отваряш настойки на мрежата. Карам по памет, но ще търсиш мрежови устройства. Променяш свързването към нета да става не чрез ifup /традиционен метод/, а чрез network manager. След като приложиш промяната, в панела ща ти се появи аплет на мениджъра и вече няма никаква разлика от ubuntu. Кликаш върху аплета и си избираш мрежа.
За да те улесня командата в SUSE, която е еквивалентна на apt-get при ubuntu е "zypper".
zypper update - ъпдейтваш системата
zypper install "име на програма" - инсталираш прoграми
zypper remove "име на програма" - премахваш програми
« Последна редакция: Mar 31, 2010, 16:24 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Програми за машинен превод под opensuse
Идеи и мнения
gongalov 0 2130 Последна публикация May 14, 2007, 03:20
от gongalov
Превод на сайта на opensuse
Преводи на документация
gongalov 3 15176 Последна публикация Jun 11, 2007, 08:32
от gongalov
Превод на opensuse
Преводи на документация
gongalov 0 13412 Последна публикация May 20, 2007, 00:54
от gongalov
Превод на opensuse
Кошче
gongalov 1 2442 Последна публикация May 21, 2007, 00:37
от alabal
Проблем с opensuse 10.2
Настройка на програми
amilo 9 3440 Последна публикация May 25, 2007, 16:19
от alabal