Автор Тема: Прецизно настройване на 5.1 аудио система (гном)  (Прочетена 13508 пъти)

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Та искам да мога да настройвам всяка тонклолона поотделно ще добавя снимка за по-ясно Използвам pulseaudio и ми работят петте тонколони, но без тези настройки....
« Последна редакция: May 13, 2011, 21:00 от bazu »
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Един съвет от мен: НЕ настройвай поотделно всяка колона !!!
Многоканално аудио се настройва по два параметъра: ЛЯВ / ДЕСЕН КАНАЛ (респективно преден/заден) или БАС / Останали честоти (високи и/или среди)
Другото са софтуерни измишльотини , да не казвам глупости.  Ако все пак стаята ти е над 50-60 метра - тогава може да си поиграеш със закъснението  или компенсацията на нивата  :D

Професионално многоканално аудио представлява съвкупност от МОНО канали, управлявани от процесор, който се грижи за "пространствения" ефект. В случая, твоя аудио чип за $5 няма как да управлява правилно истински многоканален звук, затова е безмислено да се занимаваш с глупости.
Аз съм със Аudigy 2 Platinum PRO , koйто е THX сертифициран и със собствен процесор като съм го пробвал на всякаква озвучителна схема (вкъщи Стерео , 5.1 / 7.1 , в бар , в дискотека с 30 колони  и т.н.) и разлика на изхода няма , а "качеството" на звука зависи 99% от озвучителното тяло, а не от настройките.

Финната настройка на всяка колона се прави със специална техника включваща специален микрофон, който се закача пред колоната + АНАЛОГОВ осцилограф или EQ (спектрометър) + сертифициран многоканален запис + добър слух  ;).
Няма да споменавам обем , шумоизолация , филтри , фазоинвертор и т.н., че става дълго и широко.
Грубата настройка за многоканално аудио за вкъщи е 50:30:20 - НЧ (бас) : предни : задни

ТУК има семпли, по които можеш да си настроиш твоите колони, както ти се струва най-добре:
http://www.freesound.org/samplesViewSingle.php?id=34301

A тук има многоканален тестов семпъл: http://download.linnrecords.com/test/flac/ForUntoUsSurround88.aspx
*24bit 88.2kHz 5.1 Surround (21 МБ и се отваря с Audacity)

А това е многоканален семпъл за проверка на правилното свързване/управление на каналите - ПРЕПОРЪЧВАМ !!!
http://download.linnrecords.com/test/flac/surround88.aspx
*24bit 88.2kHz 5.1 Surround (6,7 МБ и се отваря с Аudacity или като превю само с посочване на мишката - поне при мен е така )
« Последна редакция: May 13, 2011, 22:35 от kalinik »
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
@kalinik Както е станало дума за аудио, вкъщи съм с един усилвател LUXMAN 2x120 W + DVP-S9000ES +
cerwin vega.

Проблема е плейъра - изгоря му модула за управление на механиката за движение на диска и вече за нищо не става. Имам номера на платката, мога да потърся и нета, но ми казаха че има съмнение че и още нещо е изгоряло. Всичко това от сертифициран сервис на Сони. Реших да си купя нов.

Може ли да препоръчаш нещо?

Примерно този
« Последна редакция: May 13, 2011, 23:56 от clovenhoof »
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
clovenhoof
за съжаление не разбирам "много-много" от DVD-плеъри  ::)
Но пък съм чувал много, ама много ЛОШИ отзиви за прословутия сервиз на СОНИ БГ. Лично съм имал големи проблеми с тях и фото-техника !
Моят съвет е да намериш добър майстор , който да каже 100% какъв е проблема и да потърсиш колко пари ще ти струва ремонта.
Новата техника за мен е пълен та.ак, за съжаление !
При мен изгоря релейния модул на превключването на усилвател AKAI AM-65 Y  и си купих висок клас DENON - ами нищо общо няма звука на тия новите боклуци  :(
Преди година попаднах случайно на обява за резервни части на усилватели AKAI и си намерих целия модул за 100 лева .
Познай какво се случи с DENON-a ?  :D :D :D
 
Иначе колоните ти са изключително добри - чувал съм студийни Cerwin Vega и просто са невероятни откъм динамика !
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
clovenhoof
за съжаление не разбирам "много-много" от DVD-плеъри  ::)
Но пък съм чувал много, ама много ЛОШИ отзиви за прословутия сервиз на СОНИ БГ. Лично съм имал големи проблеми с тях и фото-техника !
Моят съвет е да намериш добър майстор , който да каже 100% какъв е проблема и да потърсиш колко пари ще ти струва ремонта.
Новата техника за мен е пълен та.ак, за съжаление !
При мен изгоря релейния модул на превключването на усилвател AKAI AM-65 Y  и си купих висок клас DENON - ами нищо общо няма звука на тия новите боклуци  :(
Преди година попаднах случайно на обява за резервни части на усилватели AKAI и си намерих целия модул за 100 лева .
Познай какво се случи с DENON-a ?  :D :D :D
 
Иначе колоните ти са изключително добри - чувал съм студийни Cerwin Vega и просто са невероятни откъм динамика !

Аз ходих в 2 сони сервиза. Казаха ми горе-долу едно и също. Тъй като модела на сонито е от преди 10 години, вече нямат поддръжка за него. Дори ако можеше да поръчам модула, той щял да струва около 400лв.
Мога да потърся из форумите за обява и сигурно ще е по-ефтино, но е доста рисковано и може пак да изгори, защото не е ясно каква е причината за повредата.
Както и да е вече съм го отписал. Този път няма да се хвърлям на толкова скъпи модели ДВД.

Напълно съм съгласен за старите усилватели. И моят е от дъртите ветерани и всичко се управлява ръчно. Обаче превключвателите се поизносиха. Например селектора на входовете вече е застопорен. Въпреки това, по-важното е че вади идеален звук.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

c111100101

  • Гост
Аз пък се озвучавам с непрофесионална система на Creative. 2+1. Буфер с две колони. Взех системата преди 2 години за 100 лева и съм много доволен от качеството на озвучаване за подобен клас аудио техника. :)
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Това ще ме побърка както и да ги вържа И петте плюс баса дори отговарят на всичко: за леви, десни, среда и прочие.
« Последна редакция: May 14, 2011, 11:21 от bazu »
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Това ще ме побърка както и да ги вържа И петте плюс баса дори отговарят на всичко: за леви, десни, среда и прочие.

Лошо  :(
Първо трябва да си поиграеш със софтуера, докато поне разделиш ляв и десен канал. После ще трябва и кабелите да размърдаш.
В горния файл SURROUND88.FLAC, който съм дал (с диктуването на каналите) е заложена абсолютна подредба към всеки канал/колона и трябва само тя да ти обажда.
В момента явно си в режим СТЕРЕО и на двата изхода на буксите ти и ще трябва софтуерно да го нагласиш да отговаря на 5.1 изход.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Аз пък се озвучавам с непрофесионална система на Creative. 2+1. Буфер с две колони. Взех системата преди 2 години за 100 лева и съм много доволен от качеството на озвучаване за подобен клас аудио техника. :)

Не е толкова важна аудиокартата, важен е също усилвателя към който я връзваш. Ако са някви мижави колонки и изобщо колони буфери и така нататък от сегашните боклуци, тогава може да усетиш разлика с Креатив, но ако имаш качествен усилвател, звука би бил гаден с креатив карта.

моето озвучение е злобно качествено Корвет 004 http://www.rw6ase.narod.ru/000/rez2/korwet004s.jpg

За това че на този етап не се съгласявам с подобно твърдение че като е Креатив и край. :>
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

c111100101

  • Гост
Саунд картата ми е стандартната, вградена на дъното. Имах предвид самите озвучителни тела.
Иначе за качествения усилвател спор няма. А на времето имах един лампов усилвател. коефициента на усилване не беше много голям и нямаше много екстри но вадеше кристален звук.
И сега доколкото знам има лампови но те са само професионална техника а цената им бих казал е твърде висока. :)
По принцип, за да имаш наистина качествен звук ти трябва:
1. Много добра звукова карта.
2. Много добър усилвател.
3. Много добри колони.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Саунд картата ми е стандартната, вградена на дъното. Имах предвид самите озвучителни тела.
Иначе за качествения усилвател спор няма. А на времето имах един лампов усилвател. коефициента на усилване не беше много голям и нямаше много екстри но вадеше кристален звук.
И сега доколкото знам има лампови но те са само професионална техника а цената им бих казал е твърде висока. :)
По принцип, за да имаш наистина качествен звук ти трябва:
1. Много добра звукова карта.
2. Много добър усилвател.
3. Много добри колони.

Аудио картата отново я изваждаме от тази игра.
Една аудио карта не може да се мери с един усилвател.
Усилвател като този моят дето ти показах, си има всякакви филтри смесители тонкорекции, че просто какъвто и да е сигнала от картата все че е кристален звук (Говорителите на колоните ми са хартиени руски, от комплекта на Корвет 004. 1.50 високи 1.0 широки ;D)
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Саунд картата ми е стандартната, вградена на дъното. Имах предвид самите озвучителни тела.
Иначе за качествения усилвател спор няма. А на времето имах един лампов усилвател. коефициента на усилване не беше много голям и нямаше много екстри но вадеше кристален звук.
И сега доколкото знам има лампови но те са само професионална техника а цената им бих казал е твърде висока. :)
По принцип, за да имаш наистина качествен звук ти трябва:
1. Много добра звукова карта.
2. Много добър усилвател.
3. Много добри колони.

Аудио картата отново я изваждаме от тази игра.
Една аудио карта не може да се мери с един усилвател.
Усилвател като този моят дето ти показах, си има всякакви филтри смесители тонкорекции, че просто какъвто и да е сигнала от картата все че е кристален звук (Говорителите на колоните ми са хартиени руски, от комплекта на Корвет 004. 1.50 високи 1.0 широки ;D)

Качеството на звука е най-добро без всякакви корекции и филтри.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Това ще ме побърка както и да ги вържа И петте плюс баса дори отговарят на всичко: за леви, десни, среда и прочие.

Лошо  :(
Първо трябва да си поиграеш със софтуера, докато поне разделиш ляв и десен канал. После ще трябва и кабелите да размърдаш.
В горния файл SURROUND88.FLAC, който съм дал (с диктуването на каналите) е заложена абсолютна подредба към всеки канал/колона и трябва само тя да ти обажда.
В момента явно си в режим СТЕРЕО и на двата изхода на буксите ти и ще трябва софтуерно да го нагласиш да отговаря на 5.1 изход.
Аз съм го направел да е 5.1 отворих /etc/pusle/daemon.conf и смених от 2 на 6 да бъде изхода или тоест 5+1 и за това което ми даде и като го пусна да ми казва кое трябва да свири, само че с един и същ кабел и при трите изхода да го сложа и вади звука и ми вика лефт. След това слагам на другия изход същия кабел рестартирам и пак така. Дано си ме разбрал.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Това ще ме побърка както и да ги вържа И петте плюс баса дори отговарят на всичко: за леви, десни, среда и прочие.

Лошо  :(
Първо трябва да си поиграеш със софтуера, докато поне разделиш ляв и десен канал. После ще трябва и кабелите да размърдаш.
В горния файл SURROUND88.FLAC, който съм дал (с диктуването на каналите) е заложена абсолютна подредба към всеки канал/колона и трябва само тя да ти обажда.
В момента явно си в режим СТЕРЕО и на двата изхода на буксите ти и ще трябва софтуерно да го нагласиш да отговаря на 5.1 изход.
Аз съм го направел да е 5.1 отворих /etc/pusle/daemon.conf и смених от 2 на 6 да бъде изхода или тоест 5+1 и за това което ми даде и като го пусна да ми казва кое трябва да свири, само че с един и същ кабел и при трите изхода да го сложа и вади звука и ми вика лефт. След това слагам на другия изход същия кабел рестартирам и пак така. Дано си ме разбрал.

Не знам дали pulse audio чете и управлява правилно това ,което си му задал, но може да си инсталираш alsamixer и оттам да си регулираш каналите - работи чудесно за всякаква многоканална конфигурация. Пробвай :)
А ако настройваш по горния файл - значи диктора повтаря по ТРИ пъти всеки канал, да не се бъркаш и изчаквай около 3-4 секунди след като почне да "вика" LEFT, LEFT... LEFT.  :D
@AMD
В много голяма грешка си като игнорираш качествената саунд карта. Това ти е първичния изход и оттам зависи какво качество да очакваш нататък по веригата - предусилвател > усилвател > корекция > говорител.
A тия хартиени говорители са добри , обаче нямат никаква динамика и се ползват само за HiFi озвучаване и то с доста еднообразно звучене.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Това ще ме побърка както и да ги вържа И петте плюс баса дори отговарят на всичко: за леви, десни, среда и прочие.

Лошо  :(
Първо трябва да си поиграеш със софтуера, докато поне разделиш ляв и десен канал. После ще трябва и кабелите да размърдаш.
В горния файл SURROUND88.FLAC, който съм дал (с диктуването на каналите) е заложена абсолютна подредба към всеки канал/колона и трябва само тя да ти обажда.
В момента явно си в режим СТЕРЕО и на двата изхода на буксите ти и ще трябва софтуерно да го нагласиш да отговаря на 5.1 изход.
Аз съм го направел да е 5.1 отворих /etc/pusle/daemon.conf и смених от 2 на 6 да бъде изхода или тоест 5+1 и за това което ми даде и като го пусна да ми казва кое трябва да свири, само че с един и същ кабел и при трите изхода да го сложа и вади звука и ми вика лефт. След това слагам на другия изход същия кабел рестартирам и пак така. Дано си ме разбрал.

Не знам дали pulse audio чете и управлява правилно това ,което си му задал, но може да си инсталираш alsamixer и оттам да си регулираш каналите - работи чудесно за всякаква многоканална конфигурация. Пробвай :)
А ако настройваш по горния файл - значи диктора повтаря по ТРИ пъти всеки канал, да не се бъркаш и изчаквай около 3-4 секунди след като почне да "вика" LEFT, LEFT... LEFT.  :D
@AMD
В много голяма грешка си като игнорираш качествената саунд карта. Това ти е първичния изход и оттам зависи какво качество да очакваш нататък по веригата - предусилвател > усилвател > корекция > говорител.
A тия хартиени говорители са добри , обаче нямат никаква динамика и се ползват само за HiFi озвучаване и то с доста еднообразно звучене.

@kalinik

...изтрито...
Сигнала от аудиокартата е стандартен, всяка една карта пуска от 160херца до 16 килохерца сигнал.
Които е поносим за голяма част от днешните ментета, а и отделно човешкото възприятие не може да различи една обикновена аудиокарта покриваща 16 килохерца, и прословутия ви креатив който е надут до 20 килохерца (Което е единствено и само режим за Долби система | шумоподтискаща система | )

И ако усилвателя е калпав чакай ти че аудиокартата ще ти даде качествен звук на калпавия усилвател.

...изтрито... между всяко стъпало на един качествен усилвател (Hi-Fi) има активен филтър, за да се изчистят максимално изкривяванията, шума, и линейните изкривявания.
След което отива в смесителен пулт и от там се разпределя към предусилвател и активен тонкоректор (Известен ви като еквалайзер).

И чак тогава идва звездния миг в който звука излиза от говорителите.

...изтрито...

Редактирано, съгласно т. 7 от Правилата на форума.
bop_bop_mara
« Последна редакция: May 18, 2011, 00:57 от bop_bop_mara »
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.