Автор Тема: Сериен порт  (Прочетена 6018 пъти)

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Сериен порт
« -: Nov 11, 2012, 17:46 »
Здравейте!Нов съм във форума,а доста начинаещ в Linux като цяло.Инсталирах ubuntu 12.4 , кото ми трябваше за една програма за работа в магазин(програмата е Warehouse open),оправих се и с нея,и сега за да я свържа с касовия апарат(Datecs DP-55) и при опит да се свържат,ми дава грешка в серииния порт /dev/ttyS0.Молбата ми е какво трябва да направя за да направя връзката.Явно трябва да го актовирам този порт но незнам как.Ако може да ми опишете по подробно начина по който трябва да стане това,стъпка по стъпка.Благодаря предварително.
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Сериен порт
« Отговор #1 -: Nov 11, 2012, 18:14 »
Объркал си секцията, но все пак ... принципно не би трябвало да имаш проблеми със серийния порт. Много глупав въпрос, но трябва да го задам - Сигурен ли си, че имаш такъв на компютъра? Защото новите машини нямат такъв.
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

korea60

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 189
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #2 -: Nov 11, 2012, 18:48 »
Тази програма, ползва ли емулация през wine?
Активен

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #3 -: Nov 11, 2012, 18:56 »
Съжеляжам за обарканата секция,както казах нов съм.Колкото до порта,да сигурен сам че имам,даже и кабел за свъзване имам с касовия апарат,компютъра ми е врора ръка и е старичък,преди това мисля че пак е ползван в магазин.Той преди си беше с XP ама нали ми трябва Linux за целта,просто трябва да се настроят тия портове.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #4 -: Nov 11, 2012, 18:58 »
Здравей и добре дошъл във форума! Мисля, че ще е най-добре да прегледаш темите във форума на Microinvest Форуми -> Warehouse Open за Linux
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #5 -: Nov 11, 2012, 19:02 »
Ами парво незнам какво е емулация а wine до колкото си помням от прочетеното тия дни е програма за свъзване в общи линии,не съум 100% сигурен но мисля че не трябва.Тази програма е безплатна и е разработвана за работа и инсталаци от по обикноженни хора ,а не от специалисти,от тази глрдна точка разработчиците са се опитали максимално да улеснят инсталацията и работата с нея.
Активен

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #6 -: Nov 11, 2012, 19:06 »
Ами аз парво там се рових,и един "колега" бешв писал че това са настройки по саното ubuntu,а и тя програмата си работи просто остава само да си комоникират с касовия апарат.
Активен

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #7 -: Nov 11, 2012, 19:11 »
Само да се коригирам леко,като опитам да се свържа с касовия  ми дава "грешка при отваряне на серийния порт /dev/ttyS0"
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Сериен порт
« Отговор #8 -: Nov 11, 2012, 19:27 »
За да може да работиш със сериен порт, трябва да добавиш потребителя в група dialout.

Цитат
usermod -a -G dialout username

На мястото на username просто напиши потребителското име, с което работиш.
Активен

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Сериен порт
« Отговор #9 -: Nov 11, 2012, 19:41 »
Повечето дъна с COM портове в bios-а имат опция за включване и изключване. Увери се, че COM порта е включен.
След това се логваш в конзолата и изпълняваш командата dmesg | grep tty , може да постнеш изхода от командата.
http://www.cyberciti.biz/faq/find-out-linux-serial-ports-with-setserial/
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #10 -: Nov 11, 2012, 20:11 »
root@test-K7V88:/home/test# usermod -a -G dialout barcod06
usermod: user 'barcod06' does not exist
root@test-K7V88:/home/test#
ето това ми изписва
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Сериен порт
« Отговор #11 -: Nov 11, 2012, 20:13 »
root@test-K7V88:/home/test# usermod -a -G dialout barcod06
usermod: user 'barcod06' does not exist
root@test-K7V88:/home/test#
ето това ми изписва

Ами значи нямаш потребител с име: barcod06
Активен

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #12 -: Nov 11, 2012, 20:15 »
Наистина в биоса опцията за серииния порт не беше сктивирана и аз я сложих на 3f8/IRQ4,а на другата опция под нея и дадох 2f8/IRQ3.Незнам дали е пражилно !?
Активен

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #13 -: Nov 11, 2012, 20:18 »
И аз това разбирам от написаното, но това е името с което сам именувал всичко даже и паролата ми за влизане когато ми я иска е същата.възможно ли е да нямам създаден такъв потребител
Активен

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #14 -: Nov 11, 2012, 21:03 »
Ако няма да ви затрудня много,направо ми напивете цялата процедура по активирането и настройките на порта,къде,какво и как трява да ми е,за да започна от самото начало и то само ще си покаже каде бъркам и какжо не е направено
Активен