Автор Тема: Nvidia премахване на драйвъра за картата при ъпгрейд  (Прочетена 6891 пъти)

User13

  • Гост
Толкова ъпдейти абсурд. Всеки ден обновявам ама толкова много тия дни не са ми излизали.
Ето към този момент при мен как стоят нещата:
Код:
# apt-get dist-upgrade
Reading package lists... Done
Building dependency tree      
Reading state information... Done
Calculating upgrade... The following packages were automatically installed and are no longer required:
  libopenconnect3 libstoken1 libtomcrypt0 libtommath0
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
Done
The following packages will be REMOVED:
  nvidia-driver nvidia-glx xserver-xorg-video-nvidia
The following NEW packages will be installed:
  libepoxy0 libevdev2 libopenconnect3 libstoken1 libtomcrypt0 libtommath0
The following packages have been kept back:
  plasma-nm
The following packages will be upgraded:
  xserver-xorg-core xserver-xorg-input-evdev xserver-xorg-input-mouse xserver-xorg-input-synaptics
  xserver-xorg-input-vmmouse xserver-xorg-input-wacom xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-cirrus
  xserver-xorg-video-fbdev xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-video-mach64 xserver-xorg-video-mga
  xserver-xorg-video-modesetting xserver-xorg-video-neomagic xserver-xorg-video-nouveau
  xserver-xorg-video-openchrome xserver-xorg-video-qxl xserver-xorg-video-r128 xserver-xorg-video-radeon
  xserver-xorg-video-savage xserver-xorg-video-siliconmotion xserver-xorg-video-sisusb
  xserver-xorg-video-tdfx xserver-xorg-video-trident xserver-xorg-video-vesa xserver-xorg-video-vmware
26 upgraded, 6 newly installed, 3 to remove and 1 not upgraded.
Need to get 7,478 kB/7,951 kB of archives.
After this operation, 16.9 MB disk space will be freed.
Do you want to continue? [Y/n]

Ако кажа Y оставам без драйвер за видеото. Затова засега се въздържам и чакам дали ще има някаква бъдеща промяна.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
изобщо не е абсурд. щеше да е абсурд, ако системата ми се състои само от базовите пакети и толкоз, а тя отдавна не е само това. имам инсталирани 5677 пакета. логично е, че при повече пакети и актуализациите да са повече. диска ми е 1ТБ, процесора ми е двуядрен  АМ3+ на 3,4ГХ разполагам с 4ГБ РАМ. верно е, че не съм с най-якия як хардуер, но е предостатъчен да ми  осигури прилична производителност и не виждам защо, да не разполагам с всичкия софтуер който искам да имам. това са офис приложения, редактори на изображения и векторни графики, интернет инструментариум, видео приложения и редактори, системни приложения etc. :)
едит: и неколко графични среди, в които се логвам много рядко, но ми е интересно да го поразглеждам чат-пат :D
edit2: този пакет вече е премахнат от източниците на пакети: xserver-xorg-video-nvidia
« Последна редакция: Jul 17, 2014, 18:27 от satir »
Активен

User13

  • Гост
Е то хубаво са махнали пакета, ама сега какво следва?
Всички ще си преинсталират драйвера на Nvidia от сайта им ли?
Странна работа...
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
... благодарение на скрипта на Jet от тая тема:
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=46090.msg278156#msg278156
си оправих видеото и сега съм с новия драйвър - 340.ххх итетека...
ами, аз останах на tty :))) но с този скрипт си оправих нещата. даже, на новия драйвър има повече екстри :) и все пак, не е добре, че се цакат така несвободните драйвъри. почти всичко е премахнато от източниците, има само няколко пакета, но не ми се занимава...
edit: и овърклок има :)))

« Последна редакция: Jul 17, 2014, 19:10 от satir »
Активен

User13

  • Гост
Инсталирах и аз 340 драйвера, няма грижи, всичко си работи. :)
Потвърждавам, че по отношение на несвободни драйвери на Nvidia хранилищата са доста разчистени.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
И аз съм на същото дередже само че с АТИ
Проблема е с новия xorg
Та и аз не обновявам засега щото иска до маха fglrx
Ще изчакам нова версия на fglrx и тогава ще обновявам
За 2ри път ми го правят тоя номер ...ама тестова версия е се пак
А и имеше там 2 или 3 ъпдейта дето уж бяха правилните верси ама отвреме на време изкарваха черен екран и рестарт... странно напоследък това само Хрома ми го прави и то само при вкл. Хардуерно ускорение.. Ама засега мога да живея и без него

П.П. Който иска да тегли по-малко (в прекия и преносния смисъл) бих му препоръчал да мине на rpm базирана дистрибуция - особено такава дето поддържа delta-rpm или drpm пакети.
Тогава за разлика от Дебияна, който напр. От пакет 100 МБ с нова версия в която е сменен напр. Само лиценза или само една икона от 4 КБ - при Девиян си дърпаш пак 100 МБ докато напр. Федора ще дръпне само един *.drpm от 4 КБ.
Та от тази гл.т. няма много смисъл от ежедневно обновяване при тестови и не-рпм базирани дистр.  Даже при тестовия Дебиян си на далавера ако прескочиш няколко non-urgent обновявания напр.
Пакет. 100 МБ - ден 1 - нова икона 4 К, ден 2 - нов лиценз 8 К, ден 3 - съществени промени 20 МБ
Потр.1 - Дебиян - ежедневно: 3 дни - 300 МБ (целия пакет 100Мб всеки ден)
Потр. 2 - Дебиян на всеки 3 дена - 100 МБ направо от последния пакет който вкл. И предходните промени 2 х 4 К
Потр. 3 - Федора - ежедневно. 3 .drpm пакета общо към 20Мб
« Последна редакция: Jul 18, 2014, 07:26 от remotexx »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Потр.1 - Дебиян - ежедневно: 3 дни - 300 МБ (целия пакет 100Мб всеки ден)
Да уточним все пак, че става въпрос за тестовата версия на следващото издание на Debian.
В стабилната, актуализации излизат на 2-3 дни.
http://s19.postimg.org/ivsg36zht/debianstableupdate.png
Колкото до тестовата - има дни, когато се свалят по 100 MB пакети, но, нито ги носиш на гръб, нито се натрупват в системата.
Неприемливо е да ползваш тестова версия и да се оплакваш от липса на стабилност.
« Последна редакция: Jul 18, 2014, 09:05 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
нито се натрупват в системата.
Всъщност, натрупват се във /var/cache/apt/archives, и при толкова много излизащи обновления е добре да се чистят от там, за да не се чуди човек къде му е изчезнало значително място от диска. За целта се ползва командата
Цитат
apt-get clean
или ръчно изтриване на пакетите в тази папка.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
да допълня, че този скрипт работи и за АТИ. задава си въпрос, за каква карта искаш драйвър :)  и понеже имам и вградена АТИ експериментирах и му зададох и за нея да свали драйвър, но ми отказа /това скрипта де/ под предлог, че няма да работи с тази версия на xorg-а.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
@satir - вградената АТИ да не ти е случайно Legacy и затова да не може да се оправи с нея

Аз затова предпочитам да изчакам докато си оправят зависимостите - отколкото да внимавам дали не ми се е обновило ядро, па то дали не е счупило видео драйвера ако няма ново ядро да не би случайно да има нов xorg, ако има новия xorg дали няма да счупи видео драйвера, .. някой др. пакет който евентуално може да го счупи (напр. по-нова версия на gcc)... и т.н.
и да изпълнявам всеки път този скрипт - т.е. доста по-начесто май...

Не благодаря - аз лично ще изчакам да си oправят зависимостите и тогава ще обновя.

А и да го рестартирам всеки път след обновяване да видя дали ще тръгне - щото ако на другия ден го пусне жената или децата и ги остави на гола конзола... нали се сещаш какво ще стане докато не се върна довечера да им го оправя - пак ще е добре ако не се наложи да си търся нова (жена) след това  ;D

щото нали се сещаш че нещо инсталирано от изх. код или въобще извън мениджъра на пакети никой не му проверява зависимостите след обновяване и от всичко може да стане мазало
напр. обнови се безобидно gcc и някой основни библиотеки покрай него а па твоя видео драйвър билд си седи линнкван още към старите им версии - за което synaptic, aptitude, apt-get няма как да знае и си го е обновил

Точно затова навремето  минах от Слакуер към Дебиян... е не само заради пакетния менъджър де.. те бая време нямаха официална поддръжка за 64 бита... те така..

т.е. този вариант със скрипта е "само за Слакери" - Ха наздраве колеги  [_]3
« Последна редакция: Jul 18, 2014, 20:53 от remotexx »
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
ми, к'во да ти кажа - алява работа. много алява рагбота е това. тоя вариант със скрипта е за хора, които като мене са обновили и са си прецакали видеото :) от вчера търся някакви източници, в които тези драйвъри да ги има, че да не си играя със скриптове, а да си инсталирам, както си м у е реда, но няма... поне аз не намирам.
между другото, точно снощи, тъкмо си казахме наздрве с жената и сладко си зацуцках ирикийка и гледам, синето ресва пецето... веднага погледнах лошо /винаги гледам с лошо око на рестартиране.../ и го питах какво и защо го прави... а той отговаря : - ми, не мърда и го реснах :)
а аз бях обновил и допълнил некакви libgl библиотеки, за да си поиграя с някакво 3д -уж, което така и не тръгна /ДРИ 3D Акселератион/ предполагам, че от това е, щото друго не бех правил. та, снощи де, место да си цуцам напитката, требеше да си играя, да деинсталирам /щото като е инсталиран драйвъра скрипта отказва да работи/, за да го инсталирам отново, и тетека.......
а АТИ-то не го знам какво е. легаци ли е, не е ли легаци... знам че, при пускане на системата ми излиза некакъв ерър, още от биоса мисля, но не съм сигурен, че не може да му зареди некакви неща, и не съм си играл с него. некакъв фирм не се получава, или нещо подобно...  не знам, може, ако спира тока скоро да проверя и да ти кажа :)))
edit:  е това EnvyNG беше много хубаво приложение за Убунту, но му спряха подръжката. така и не разбрах защо. доста пъти ми е спасявало задника :)))
« Последна редакция: Jul 19, 2014, 05:28 от satir »
Активен

User13

  • Гост
Каква е логиката един път да премахват несвободния драйвер от хранилищата а после да го връщат обратно?
По скоро просто са решили да го махнат и толкова.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
не знам каква е логиката, знам че е тъпо драйвъра за видокарта Nvidia да се казва xserver-xorg-video-nouveau. сваляш от сайта на Nvidia NVIDIA-Linux-x86_64-340.24.run, инсталираш го, а после в Synaptic не намираш нищо подобно - меко казано е объркващо.. а аз му викам - ТЪПО!
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Аз да попитам, защо ползвате затворените драйвери? Освен това затвореният драйвер не се ли казва x11-driver-video-nvidia-XXX, поне в Роса така се казва. Това, че при нов кернел или Х драйверите се чупят си е техен проблем и определно трябва да има отделно хранилище за затворени драйвери, да не се случват неприятни изненади, в Роса има.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
защото хранилищата са почистени от несвободните драйвъри. има някакви "парчета", които не ти осигуряват никакъв X. намен до сега почти не ми се е случвало ново ядро или xorg, да ми кърши драйвъра

Код
GeSHi (Bash):
  1. satir@satir-desktop:~$ apt-cache search nvidia
  2. glx-alternative-nvidia - allows the selection of NVIDIA as GLX provider
  3. nvidia-modprobe - utility to load NVIDIA kernel modules and create device nodes
  4. nvidia-installer-cleanup - cleanup after driver installation with the nvidia-installer
  5. nvidia-kernel-common - NVIDIA binary kernel module support files
  6. nvidia-support - NVIDIA binary graphics driver support files
  7. nvidia-xconfig - X configuration tool for non-free NVIDIA drivers
  8. bbswitch-dkms - Interface for toggling the power on NVIDIA Optimus video cards
  9. bbswitch-source - Interface for toggling the power on NVIDIA Optimus video cards
  10. cbootimage - Tools to dump and generate boot config table on Tegra devices
  11. cpufreqd - fully configurable daemon for dynamic frequency and voltage scaling
  12. dmraid - Device-Mapper Software RAID support tool
  13. flashrom - Identify, read, write, erase, and verify BIOS/ROM/flash chips
  14. libvdpau-dev - Video Decode and Presentation API for Unix (development files)
  15. libvdpau-doc - Video Decode and Presentation API for Unix (documentation)
  16. libvdpau1 - Video Decode and Presentation API for Unix (libraries)
  17. mate-sensors-applet - Display readings from hardware sensors in your MATE panel
  18. libnvtt-bin - NVIDIA Texture Tools (Binaries)
  19. libnvtt-dev - NVIDIA Texture Tools (Header)
  20. libnvtt2 - NVIDIA Texture Tools
  21. nvtv - tool to control TV chips on NVidia cards under Linux
  22. psensor - display graphs for monitoring hardware temperature
  23. psensor-server - Psensor server for monitoring hardware sensors remotely
  24. pyrit - GPGPU-driven WPA/WPA2-PSK key cracker
  25. sensors-applet - Display readings from hardware sensors in your Gnome panel
  26. sysinfo - display computer and system information
  27. trigger-rally-data - free 3D rally racing car game - data files
  28. vdpauinfo - Video Decode and Presentation API for Unix (vdpauinfo utility)
  29. xserver-xorg-video-nouveau - X.Org X server -- Nouveau display driver
  30. xserver-xorg-video-nouveau-dbg - X.Org X server -- Nouveau display driver (debug symbols)
  31. libcg - Nvidia Cg core runtime library
  32. libcggl - Nvidia Cg Opengl runtime library
  33. nvidia-cg-dev - Cg Toolkit - GPU Shader Authoring Language (headers)
  34. nvidia-cg-doc - Cg Toolkit - GPU Shader Authoring Language (documentation)
  35. nvidia-cg-toolkit - Cg Toolkit - GPU Shader Authoring Language
  36. tegrarcm - Tool to upload payloads in Tegra SoC recovery mode
  37. mplayer2 - Advanced general-purpose video player.
  38. vdpau-va-driver - VDPAU-based backend for VA API
  39. mate-sensors-applet-nvidia - Display readings from hardware sensors in your MATE panel (NVIDIA sensors)
  40. libnvcuvid1 - NVIDIA CUDA Video Decoder runtime library
  41. libxnvctrl0 - NV-CONTROL
« Последна редакция: Jul 19, 2014, 07:59 от satir »
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
NVidia корекция на контраста
Настройка на програми
Ice___Cool 3 3701 Последна публикация Sep 16, 2004, 13:52
от JOKe
Nvidia
Настройка на хардуер
dux4e 8 3793 Последна публикация Oct 10, 2004, 11:54
от LinuxVMANIACHEN
Nvidia драйвъри
Настройка на програми
PRP 5 3539 Последна публикация Nov 05, 2004, 00:21
от alabal
как да разкарам логото на NVIDIA
Настройка на програми
kwiksilver 16 6353 Последна публикация Nov 14, 2004, 23:17
от zazzko
NVIDIA
Настройка на хардуер
rip_darkman 4 2073 Последна публикация Nov 15, 2004, 18:47
от cyrilo