Автор Тема: Multiboot usb  (Прочетена 3334 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Multiboot usb
« -: Sep 25, 2014, 13:44 »
Направих си едно Multiboot usb, понеже преди десетина дена ми се наложи да се занимавам с едно изключително омазано дискче. При преинсталация на Уиндоус ХР дяловете така, са се бяха разбъркали, че един започва по средата на друг, вътре в него започва трети, свършва на невъзможно място. Като погледнах по-обстойно резулата от простото fdisk -l и се хванах за главата. Не бях предполагал, че такова нещо може да се случи. Както и да е. 1ТВ диск в крайна сметка, го сметна почти 5ТВ  ;D Не зная доколко е възможно възстановяването на данни от такова нещо и с какво се прави, но пробвах. Пробвах Recuva после минах и на photorec, защото първото имаше проблем с дължината на пътищата до намерените файлове или пък при възстановяването им и същия проблем. Не ми се искаше photorec, че имената на файловете не ги възстановява. Ако някой каже подходящо тулче да прави и двете, мерси. Откачих също, защото "дяла" ( имаше два еднакви такива със един и същ размер, вече не помня, откъде започваше и свършваше всеки от тях, уцелих правилния  :) ) беше 800GB и всичко на една стара машинка с AMD на 2800+ и през някакво usb 1.1.... Само видеото после се копираше обратно 10 часа.

Та въпроса ми е, какво още да сложа в това Multiboot usb?
Ето какво е вътре:

USU 9.1
boot-repair-disk-32bit
boot-repair-disk-64bit
clonezilla x32
clonezilla x64
grml full
systemrescuecd x32
kali last х32

Последното не зная, защо го сложих. За всеки случай

Останаха 8Гига свободни на usb-то.

Искам да имам нещо, дето да ме извади от всяка ситуация
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #1 -: Sep 25, 2014, 14:03 »
Искам да имам нещо, дето да ме извади от всяка ситуация
Чук :) Навремето работех на едно място, където за всяко нещо, накрая стигаш до чук. Пример: Трябва ти осцилоскопа. Сондата му се е прекъснала. Взимаш поялника. Човката му е толкова дебела, че не върши работа. Взимаш чука, оправяш поялника, с него оправяш осцилоскопа ... :)

Иначе, TestDisk възстановява и имената на файловете и го има в systemrescuecd.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #2 -: Sep 25, 2014, 17:59 »
Мерси!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Multiboot usb
« Отговор #3 -: Sep 25, 2014, 18:58 »
не се срамувам особено много да призная, че никога не съм си играл да възстановявам данни на диск. не че не съм губил данни - губих веднъж, докато  инсталирах една Федора. бях разделил диска на два дяла. единия с инсталацията и другия с Неща. ама Федората не знаам защо не ми разпозна дяловете и поради невниманието ми /не помня много добре какво се случи, защото беше преди години/ ми лъсна диска и се пльосна върху целото Хитачи :)
нямах време, трябваше ми ОС и инсталирах копието на Убунтуто правено с Ремастърсис. та, въпроса ми е, с няколко думи, само да споделите принципа на възстановяването на даннните. например, първо партишъните ли се коригират, а после данните, на друг диск ли се прехвърлят... предполагам, че има много и различни методи, но ме интересува един или два, които са най-ефикасни и са подходящи за повечето ситуации. да речем с ТестДиск как бих могъл да процедирам :)
благодаря предварително :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Multiboot usb
« Отговор #4 -: Sep 25, 2014, 19:28 »
4kb, тънка критичка – да беше направил имената на дистротата връзки за потегляне, за мързеливи ;)

п.п. Тест диск са две програми. Едноименната възстановява дялове. Втората се казва Фоторек и възстановява данните. Не се плаши, името е историческо, не търси само снимки на влашки, всичко вади. Обаче възстановява по линукски. Всичко де що е документче някакво накуп с име някакви букви и цифри. Така например, ако имаш да възстановяваш 5-6 гъбки, получаваш един каталог с десет хиляди елемента.

На мен поради странностите на Чез и преди да си взема непрекъсваемо, ми се е налагало няколко пъти да спасявам. Но понеже ползвам Рейзър, това е вградено в него.

Ако ще възстановяваш фатки, нови текове и такива, Тест Диск не е твоят инструмент. На онова нещо има много по-културни инструменти, дето си връщат всичко в оригинал. Ще запиташ, защо в ГНУ/Линукс е толкова брутално. Ами как да ти кажа, има цяла глава за това в „Unix hater's book“ ;)
« Последна редакция: Sep 25, 2014, 19:36 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #5 -: Sep 25, 2014, 19:32 »
Ами първото нещо е да се спрат всякакви операции върху диска. Не записваш нищо върху него. Не променяш размера на дяловете. От тук нататък зависи, защо е станал проблема. Повреда по диска ли е имало, грешка човешка ли е било.
При повредени сектори се прави изображение на дяла/диска на друг носител и възстановяването се извършва от имиджа. Зависи с какво разполага човек. За късмет имах под ръка едно външно и добре, че беше то. Иначе не се занимавам с това, но ми се е налагало да го правя няколко пъти. Единия път и върху мой диск. По погрешка го форматирах, вместо друг :D
« Последна редакция: Sep 25, 2014, 19:34 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #6 -: Sep 25, 2014, 19:33 »
4kb, тънка критичка – да беше направил имената на дистротата връзки за потегляне, за мързеливи ;)
Прието. Ще го направя. Малко по-късно.
Не ми излезе в буут менюто Hiren's-a. Трябва да видя, как да го добавя.
« Последна редакция: Sep 25, 2014, 19:36 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Multiboot usb
« Отговор #7 -: Sep 25, 2014, 19:38 »
Ако ще правиш и онова л*но, бих препоръчал вместо/с Хайрънс да сложиш Бартс. Има старичка версия на брега, ама върши пИрфектна работа, само да не им ползваш файловият управител ;)

п.п. А да Сатире, Тест Диск го има портативен за различните дестилати на ядрото. Ама някак не вярвам да го нямаш в хранилищата на каквато и да е дистрибуция.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #8 -: Sep 25, 2014, 19:48 »
Ако ще правиш и онова л*но, бих препоръчал вместо/с Хайрънс да сложиш Бартс. Има старичка версия на брега, ама върши пИрфектна работа, само да не им ползваш файловият управител ;)

п.п. А да Сатире, Тест Диск го има портативен за различните дестилати на ядрото. Ама някак не вярвам да го нямаш в хранилищата на каквато и да е дистрибуция.
Преди време пробвах Бартс и нещо не го схванах. Може пак да го прегледам. Ще видя и WinPE. Барт май е поизоставен. Ако не се лъжа
« Последна редакция: Sep 25, 2014, 20:02 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Multiboot usb
« Отговор #9 -: Sep 25, 2014, 19:49 »
аз РискЦД си го имам на диск, ем две версии, и КлонЗила имам :) абе, подсигурил съм се, но логиката на възстановяването ми е непозната. не съм го правил, а английския ми не е най-доброто нещо на света и се опасявам, че мога да си преведа превратно някоя инструкция, та за това питам.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Multiboot usb
« Отговор #10 -: Sep 25, 2014, 21:03 »
Вярно е. Аз говоря само за Хващай Пътя. Вкисти, Москвичи седмаци и осмаци имам щастието да не срещам в ежедневието си. Трябваше да го кажа това, защото е важно. ВинПе не беше ли нещо малкомеко производно? От де ще го намериш? Иначе, ако си им корпоративен клиент, най-вероятно това е най-доброто, за което можем да си говорим.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #11 -: Sep 25, 2014, 21:48 »
п.п. Тест диск са две програми. Едноименната възстановява дялове. Втората се казва ...
Ако беше последвал препратката към TestDisk нямаше да пишеш глупости.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #12 -: Sep 25, 2014, 21:57 »
.. да речем с ТестДиск как бих могъл да процедирам :)
благодаря предварително :)
1. Зареждаш SystemRescueCD. Хубавото (в случая) на тази дистрибуцийка е че НЕ монтира съществуващите дялове по дисковете в компютъра. Дори и swap дял ако има такъв.
2. Включваш втори диск (USB или мрежови, или предварително) в компютъра с достатъчно свободно място. На него ще копираш спасените файлове.
3. използваш функционалността
Цитат
Copy files from deleted FAT, exFAT, NTFS and ext2/ext3/ext4 partitions.
на TestDisk.

При последното ми спасяване на файлове от изтрита флашка, TestDisk "възстанови" и повредени файлове (2 от >150), а PhotoRec само "здравите" файлове. Като казвам "възстанови" - видях им имената, но не се мъчих да ги възстановявам - останаха си неизползваеми.
« Последна редакция: Sep 25, 2014, 22:11 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #13 -: Sep 25, 2014, 23:19 »
Така. USB-то е 16GB, форматирано под FAT32.

Програмата, която ползвам, е MultiSystem.
Това им е сайта.

Файла е шел скрипт, който върши инсталацията. Нужна е интернет връзка, защото може да му липсват някои неща.
Иконата е жълтичка и се пляска в Аксесоари. Но то си казва къде е.

След като се стартира, usb-то трябва да се появи в долната част на прозореца. Има бутон за рефреш, но за всеки случай стартирайте програмата, мушнете флашката и я монтирайте, преди да се натисне бутона. Трябва да е монтирана.

Процедурата е супер проста. Първо се инсталира GRUB2. Тя си го прави, предупреждава, има червени надписи, ама те са предупреждение само.
ISOто се взима, довлачва се до долната част на прозореца, не където е оченцето  :) , а където е изображението на CD.
И след като пита за права, започва добавянето на системата. Ако не сработи провлачването, натиска се върху изображението на CDто във същото поле. Това е цялата философия. И имате мултибуутващо usb. Не съм пробвал със win 7 дали ще се справи, но предполагам, че ще може и ръчно да се настроят нещата в grub.conf. Ще го видя и това.

Какво сложих аз:

УСУ мини 9.1
Има скайп, видеото си тръгва със субтитрите, на нашия си език и уважавам, това, което са направили хората. Удобно е. И става за демонстрация на линукс десктоп.

boot-repair-disk x32 и x64
Буутваш го, стартира се една много удобна програмка, която прави само едно. Преглежда дяловете, засича инсталираните системи, инсталира GRUB или GRUB2 и го конфигурира. Прекрасно и бръзо, ако е правена нова инсталация например на Уиндоус или е прецакан буут сектора на диска.

clonezilla x32 и x64
Клониране и бакъп на дискове и дялове. Общо взето. Подробности на сайта. Още не ми се е налагало да го ползвам. Поддържа множество файлови системи. MBR и GPT. И двете се поддържат.

frenzy
Со кратце
Frenzy is a "portable system administrator toolkit," LiveCD based on FreeBSD. It generally contains software for hardware tests, file system check, security check and network setup and analysis. Size of ISO-image is 200 MBytes
Преносима система базирана на FreeBSD. Инструменти за тестване и проверка на системата, сигурността и за анализи. Как да си преведа "portable system administrator toolkit," на разбираем и също толкова кратък език не зная.

grml
Това вече искам да го погледна обстойно. Debian базирано, само cli , няма графичен интерфейс. Администрация и спасителни операции.
Намерих го, след като рових за дистра, които са само конзола без gui. Това което съм сложил на usb-то е и за двете архитектури.
Мисля, че не го видях при в менюто и ще трябва да му променя ръчно menu entry-то в grub.conf

Slitaz
За това .... Фен съм му. Друга причина да го включа няма. 30-35MB ISO , зарежда се изцяло в RAM, което значи бързо  ::) и има всичко нужно на него. Плеъри, браузъри, основни инструменти. Муцка. Двете версии на usb-to са 4.0 и 5.0rc2. Ако изровя 3 ще я сложа и нея. Пускал съм си филми преди време с тройката, със субтитри, музика.

systemrescuecd x32
Спасява животи.

Kali x32
За това, какво да кажа? Стане ли въпрос за мрежи и сигурност, това е системата. Направена е за тестване на сигурността на всичко. Система, мрежи, уеб приложения, криптиране, пароли, каквото се сети човек. Поддържа CUDA. Най-доброто. За мое съжаление, инструментите са толкова много, че не мога да се реша, да седна и да разуча поне една трета от тях и начините, по които се използват. Също съм убеден на сто процента, че ми липсва доста теория и знания за някои основни неща, за да мога да ги използвам пълноценно. Не е за лаици. FBI, NSA и подобни пръкнали се от преизподнята организации това ползват. Гадове мръсни.
От Offensive Security провеждат и курсове.
Преди да науча как с обикновените линукс cli тулчета да видя мрежите коло мен, се научих как да ги видя с aircrack-ng. Голяма зарибявка.  ;D
Много злини могат да се направят с нея и много хора я наричат хакерска система, но всъщност си е един сериозен инструмент. Много добър и много мощен.

Bootmed х32
Това го открих днес и подлежи на проверка. Пича казва, че е направено за възстановяване на данни, като е наблегнато на това, да може да се използва максимално лесно. Например от Уиндоус потребители. Ubuntu базирано.

Caine
И това подлежи на проверка. Нещо като Kali, но са наблегнали на ..... по дяволите, както и да се превежда там forensics. Гугъл ми го превежда като криминалистика, но не мисля, че това е смисъла.
Ето, какво са наблъскали вътре. Доста неща. Наистина доста. ISOто е 2.4GB. В списъка има категории, но не е строго подреден по тях. Ето две произволни тулчета.

BBT.py
BBthumbs.dat parser (for BlackBerry)
-----------------------------------------------------------

Bkhive
bkhive is a tool to extract the Windows System-key that is used to encrypt the hashes of the userpasswords.

Останали са ми 5GB на флашката и може да ги запълня с още нещо.
Това, което ще сложа със сигурност е HowTo за много неща, защото когато нещо не се ползва редовно, какво като си прочел два-три пъти, как се борави с него. Трябва си практика, за да се затвърдят знанията.
« Последна редакция: Sep 26, 2014, 09:14 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Multiboot usb
« Отговор #14 -: Sep 26, 2014, 12:13 »
forensic - в превод от англ. използване на научни и технически подходи за събиране на доказателства и разкриване на престъпления)


Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Multiboot DVD
Настройка на програми
snipeman 0 887 Последна публикация Oct 02, 2014, 09:32
от snipeman